İngiltere Turistik Vize

İngiltere Turistik Vize

İngiltere Turistik Vize başlıklı yazımızla; Birleşik Krallık turistik vize başvuru işlem süreci, başvuru şartları, gerekli evraklar ve ücretler hakkında bilgiler vereceğiz.

Birleşik Krallık topraklarına seyahat etmek için vize alması gereken kişilerin İngiltere turist vizesi şartlarını ve başvuru adımlarını detaylı incelemeleri ve başvuru sürecini dikkatli tamamlamaları gerekecektir.

Türk vatandaşlarının vize almadan seyahat edemediği ve vize onayı almakta en çok zorlandığı ülkelerden biri İngiltere’dir. Bu nedenle İngiltere’den turist vizesi almak için başvurunun ikna edici, hatasız ve talimatlara uygun tamamlanması çok önemlidir.

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya turist olarak gitmek isteyen kişilerin Birleşik Krallık turistik vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru için işlem hazırlığı başvuru sahibinin durumuna göre yapılmalıdır. Başvuru sahibinin durumunun doğru evraklarla kanıtlanması ve turistik vize şartlarının sağlandığından emin olunması durumunda vize onayı alınması zor olmayacaktır.

İngiltere turist vizesi 2024 başvurusu için; seyahatin amacına dair kanıtlar sunulmalı, seyahat masraflarının karşılanabileceği kanıtlanmalı, başvuru süreci doğru yürütülmelidir. Doğru başvuru ile İngiltere vize onayı alınması kolaylaşacaktır.

‘’İngiltere Vizesi Almak Zor Mu?’’ yazımızı okuyarak; İngiltere turistik vize almak için yapılması gerekenler ve İngiltere’den vize onayı almanın neden zor olduğuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz. İlgili bilgileri inceleyerek durumunuzu değerlendirebilir, bireysel ya da İngiltere vize danışmanlık şirketi yardımı ile vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye turistik amaçla seyahat edecek kişilerin başvuru yapması gereken İngiltere turist vizesi 2024 kategorisi için öncelikle online başvuru prosedürü tamamlanmalıdır. Uygun vize türü seçimi ile İnternet üzerinden İngiltere vize başvuru formu doldurulmalı, form onaylanmalı ve ödeme yapılarak randevu aşamasına geçilmelidir. Randevu alımı ve vize randevusuna şahsen katılım İngiltere vize başvurusu için zorunlu bir prosedürdür. Başvuru sahibi daha önce İngiltere vizesi için parmak izi vermiş olsa da, yeni başvuruda biyometrik veri beyanı tekrarı talep edilir. Bu nedenle ‘’İngiltere vizesi almak için benim randevuya gitmem gerekiyor mu?’’ sorusunun yanıtı ‘’evet’’tir.

İngiltere vize randevusuna evraklarla beraber katılım sağlanır ya da evraklar online başvuru yoluyla sisteme yüklenebilir. Başvuru sahibi hazırlanması gereken İngiltere vize evraklarını başvuru sistemine kendisi yükleyebilir, danışman firma aracılığı ile yüklenmesini sağlayabilir ya da vize randevu günü başvuru merkezi görevlisine evraklarını taratabilir. Vize başvurusu değerlendirilirken evrak asılları İngiltere Başkonsolosluğu’na gönderilmeyecektir. ’’İngiltere Vizesi Evrak Tarama ve Yükleme İşlemi’’ yazımızı okuyarak evrakların elektronik başvuru sistemine yüklenmesine dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Turistik vize İngiltere işlemleri tamamlanırken tüm aşamalar büyük öneme sahiptir. Başvuru için zorunlu şartlar ve belgelerin sağlanması kadar doğru başvuru yapılması da önemlidir. Doğru başvuru için; başvuru sahibine özel bir dosya hazırlanmalı, varsa başvurucunun özel durumlarına dair açıklamalar yapılmalıdır. Bu aşamada başvuru için destekleyici belgeler önemlidir. Standart ve başvuru için zorunlu olan evraklar her zaman güncel durumu açıklamak için yeterli olmayabilir.

Bu ve benzeri durumlarda dosya ek-destekleyici vize evrakları ile güçlendirilmelidir.

İngiltere Turist Vizesi Veriyor Mu?

İngiltere vize başvuruları yetkili vize başvuru kabul merkezleri tarafından alınır. İngiltere Başkonsolosluğu doğrudan vize başvuru kabulü yapmamakta, vize başvurusu için randevu vermemektedir. Yetkili vize başvuru merkezi dosya ve biyometrik verileri İngiltere Başkonsolosluğu’na iletmektedir.

İngiltere turist vizeleri için de yukarıdaki süreç geçerlidir. İşlemlerin kabulü ile ilgili pandemi kaynaklı bir problem ya da İngiltere turist vizelerinin genel olarak onaylanmaması gibi bir durum yoktur. Turistik vize için sağlanması gereken şartları yerine getiren, güncel durumunu evraklarla kanıtlayabilen, finansal yeterliliğe sahip ya da bu yeterliliği sponsor ile kanıtlayan kişilere Birleşik Krallık turist vizesi vermektedir.

Turistik Vize Başvurusu

İngiltere’ye turistik seyahat amacıyla gidecek kişilerin İngiltere standart ziyaretçi vize kategorilerinden olan turistik vize kategorisine başvuru yapmaları gerekecektir.

Turistik İngiltere vize başvurusu için öncelikle çevrimiçi, online İngiltere vize başvurusu yapılmalıdır. Online başvuru işlemleri sonrası ise vize randevusu alınarak randevuya gidilmeli ve başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Birleşik Krallık için turist vizesi başvurusu seyahat tarihinden en erken 3 ay öncesinde yapılmalıdır. Talep edilebilecek vize süreleri ise; 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıldır.

Birleşik Krallık’a düzenli aralıklarla seyahat etmesi gereken kişiler 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık İngiltere vize başvurusu yapabilirler. Uzun süreli vize başvurusu yapılması ve onay alınması durumunda geçerli vize ile İngiltere’de kalış süresi her seyahatte en fazla 6 ay olmalıdır. İlk defa İngiltere vizesi alacak olan, pasaportunda diğer ülkelere ait vizeler olmayan kişilerim ilk İngiltere vize başvurusunda 6 aylık İngiltere turist vizesi talep etmeleri tavsiye edilir.

Başvuru sahibi daha önce İngiltere vizesi aldıysa ya da İngiltere vizesi almamış olmasına rağmen; pasaportunda diğer ülkelere ait geçerli ya da süresi dolmuş pek çok vize ve giriş çıkış kaşesi varsa 6 aydan uzun İngiltere vizesine başvuru yapabilir. Pasaportu hareketli olan, seyahat geçmişi olan kişilerin uzun süreli İngiltere turist vizesi onayı almaları çok daha kolay olacaktır.

İngiltere’ye turist olarak gitmek için vize başvurusu yapacak kişilerin turistik seyahat detaylarını ayrıntılı sunmaları özellikle ilk defa vize başvurusu yapan kişiler önemlidir. Seyahat içeriğinin anlatılması, İngiltere’de kalınacak otelin belirtilmesi seyahat amacının daha detaylı sunulmasını sağlayacaktır ve başvuru sahibinin turistik amaçlı seyahat gerçekleştireceğine dair kanıt niteliği taşıyacaktır.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gerekli Şartlar

Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşları ya da Türkiye’de yaşayan yabancılar Birleşik Krallık vizesi için temel şartları sağladıklarından emin olarak vize başvurusu yapmalıdır.

Temel şartlar dışında turist vizesi alımını kolaylaştıran diğer şartlar başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca; kişinin mevcut koşullarından dolayı sağlanması mümkün olmayan bazı vize şartları ek açıklamalar ve destekleyici belgelerle karşılanabilir ve vize onayı alınabilir. Bu nedenle vize başvurusunun kişiye özel yapılması, başvuru sahibinin durumuna uygun olarak dosya hazırlanması İngiltere vize başvurusu için çok önemlidir.

İngiltere turist vizesi şartları aşağıdadır:

 • Geçerliliği devam eden, vize basımı için boş sayfası bulunan pasaport sahibi olmak.
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar için; Türkiye oturum iznine ve çalışma iznine sahip olmak.
 • Birleşik Krallık turistik vize başvuru formunu doldurmak.
 • Birleşik Krallık turistik vize başvuru ücretini ödemek.
 • İngiltere vize başvuru merkezlerinden biri üzerinden randevu almak ve vize randevusuna şahsi katılım sağlamak.
 • Randevu günü biyometrik veri beyanında bulunmak.
 • Turistik vize başvurusu için hazırlanması gereken evrakları eksiksiz hazırlamak.
 • Turistik seyahat esnasında oluşacak masrafların karşılanabileceğini kanıtlar finansal durum belgeler evraklara sahip olmak.
 • Turistik seyahat sonrası İngiltere’den çıkış yapılacağını kanıtlayan, yaşanılan ülkeye bağlayıcı gerekçelere sahip olmak.
 • Düzenli eğitim hayatı ya da iş hayatına sahip olmak.
 • Çalışmayanlar, ev hanımları için finansal durumu kanıtlamak ve turistik seyahat için yeterli maddi birikimin sağlanabileceğini kanıtlamak için sponsor göstererek başvuru yapmak. (Bkz. Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi Alma Şartlar)
 • Düzenli hesap hareketlerine sahip banka hesapları sunmak.
 • İngiltere turist vizesini daha kolay almayı sağlayan seyahat geçmişine sahip olmak.
 • İngiltere vize başvuru formunda doğru beyanlarda bulunmak.
 • Vize başvuru evraklarının başvuru sahibine ya da varsa vize sponsoruna ait gerçek evraklar olması.

Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’den İngiltere turistik vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini yetkili İngiltere vize başvuru kurumu olan TLS Contact üzerinden tamamlamaları zorunludur. Bu yetkili merkez; vize başvuru evraklarının alımı, biyometrik veri beyanı alımı, pasaport teslimi ve geri iadesi süreçlerinde hizmet verir. Tls Contact İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi, vize onayı ya da vize reddi işlemlerinde yetki sahibi değildir.

İngiltere vize başvuruları için randevu alınması gereken ve pasaport teslimi yapılacak yetkili kurum Türkiye’deki tüm illerde bulunmamaktadır. Bu nedenle İngiltere turist vize başvurusu yapacak kişilerin kendilerine en yakın merkez için şehir değiştirmeleri gerekebilecektir.

İngiltere vize başvuru merkezi bulunan şehirler:

 • Ankara
 • Adana
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Bursa

İngiltere turistik vize randevu alınacak şehir seçimi başvuru sahibinin yaşadığı bölgede olmak durumunda değildir. Başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları şehirden bağımsız diledikleri merkezden vize randevusuna katılım sağlayabilirler.

İngiltere turistik vize başvurusu doğrudan İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu tarafından kabul edilmez. Başvurular vize başvuru merkezleri aracılığı ile İngiltere Konsolosluğu’na gönderilir.

İngiltere Turistik Vize Randevusu 2024

Birleşik Krallık’a turist olarak gitmek isteyen; daha önce UK vizesi almış ya da ilk defa vize alacak tüm kişilerin İngiltere turistik vize randevusu 2024 alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize randevusuna güncel pasaport, randevu onay çıktıları, başvuru formunun ilk sayfa çıktısı ve evrakların taranarak sisteme yüklendiğini onaylayan belge ile şahsi katılım gerekecektir. Evraklar randevu günü başvuru merkezine taratılarak başvuru tamamlanacaksa tüm evraklar A4 boyutunda randevu günü hazır olmalıdır.

İngiltere turist vize randevusu almak 2024 için tamamlanması gereken işlem adımları ve dikkat edilmesi gerekenler:

 • Birleşik krallık vize randevuları İnternet üzerinden alınmaktadır.
 • Vize randevuları İngiltere Başkonsolosluğu’ndan telefonla ya da e-mail yoluyla alınamaz.
 • Randevu alımı için öncelikle resmi İngiltere vize başvuru sistemi üzerinden vize formu doldurulmalıdır.
 • Vize formu doldurulmadan, vize ücreti ödenmeden İngiltere vize randevusu oluşturulması mümkün olmayacaktır.
 • Vize randevusu alındıktan sonra forma girilen bilgilerde değişiklik, vize türünde değişiklik gibi işlemler mümkün olmayacaktır. Randevu alınırken seçilen İngiltere vize randevu yeri/merkezi değişikliği de randevu onaylandıktan sonra mümkün olmamaktadır.
 • Vize randevusu yardımlı servis ve self servis olarak alınabilir. Self servis (self service) randevu alan başvuru sahibi istenen vize evraklarını kendisi tarayarak sisteme yükleyeceğini kabul eder. Yardımlı servis (assisted service) randevusu alan başvurucular ise evrakları randevu günü başvuru merkezinde taratacaktır.
 • Yardımlı servis hizmeti satın alarak başvuru evraklarını İngiltere Vize Merkezi’ne teslim edecek ve evrak tarama yardımı alacak kişiler ek hizmet ücreti ödeyeceklerdir. İngiltere vize evraklarını kendisi tarayan kişiler online vize harç ödemesi sonrası İngiltere vize randevu günü ödeme yapmayacaklardır. Bu kişiler vize harcına ek randevu ücreti ödemezler.
 • Vize randevusunu organize eden ve dosyaları İngiltere Başkonsolosluğuna teslim eden yetkili merkez, başvurucuların randevudan 15 dakika önce ilgili merkezde hazır bulunmasını ister. Randevu saatinde merkezde olmayan kişilerin başvuruları merkez görevlileri tarafından kabul edilmeyebilir.
 • 2024 İngiltere vizesi için randevu günü mülakat yapılmamaktadır.
 • İngiltere vize randevu işlemleri yaklaşık 30 dakikada tamamlanmaktadır. Yoğunluğa bağlı olarak randevu günü bekleme süresi uzayabilmektedir.
 • Randevu günü pasaport aslı başvuru yapılan merkeze teslim edilir. İngiltere etiket vize uygulamasına sahip olduğu için ve vize pasaporta basılacağı için pasaportun teslimi zorunludur. Farklı bir ülkeye acil seyahati olan ve pasaportu teslim etmek istemeyen kişiler ek ödeme yaparak pasaportsuz vize başvurusu yapabilirler; fakat vize kararı verildikten sonra vize basımı için pasaport daha sonra tekrar istenecektir.
 • Parmak izi verme, pasaport teslim, fotoğraf çekimi, evrak tarama gibi İngiltere vize randevu günü yapılması gerekenler tamamlandıktan sonra başvuru sahibine görevliler tarafından başvurunun tamamlandığını gösterir belge (checklist) verilmektedir. Bu belge vize kararının verilmesi sonrası pasaportun teslim alınması için gerekli olacağı için saklanmalıdır.

İngiltere Turistik Vize Ücreti 2024

İngiltere turistik vize ücreti 2024 yılı tutarları vize talep süresine bağlı olarak değişmektedir. Turistik İngiltere vizesi için başvuru yapacak kişiler öncelikle vize süresini belirlemeli, seçilen süre için geçerli vize harç ödemesini yapmalıdırlar. Vize ücreti; başvuru yapılan ülke, başvuru yapılacak kategori ve tercih edilen vize süresine göre belirlenir.

Turistik vize İngiltere kısa süreli ziyaretçi vizeleri (standard visitor visa) kategorisine dahildir. Bu kategori için vize talebinde bulanacak kişiler; 6 aya kadar kısa süreli vize, 2 yıla kadar geçerli uzun süreli vize, 5 yıla kadar geçerli uzun süreli vize ve 10 yıla kadar geçerli uzun süreli vize başvurusu yapabilirler. Vize onayları çok girişli (multiple) olarak verilmektedir. Başvuru yaparken tek girişli ya da çok girişli İngiltere vize başvuru seçenekleri sunulmaz.

İngiltere turistik vize tipi için geçerli vize başvuru ücretleri aşağıdadır:

 • Kısa süreli (6 aya kadar, tek veya çok girişli): 127 USD
 • Daha uzun süreli (2 yıla kadar): 476 USD
 • Daha uzun süreli (5 yıla kadar): 848 USD
 • Daha uzun süreli (10 yıla kadar): 1060USD

İlk defa İngiltere vize başvurusu yapan, daha önce İngiltere’ye ya da vize başvurusu gerektiren diğer ülkelere gitmemiş kişilerin ilk vize başvurusunda 6 aylık İngiltere turist vizesi talep etmeleri tavsiye edilir. İlk vize onayı sonrası kişi dilerse; 2 yıllık İngiltere turist vizesi, 5 yıllık İngiltere turist vizesi ve 10 yıllık İngiltere turist vizesi başvurusu yapabilir. İlk vizede uzun süreli vizeye başvurmak ve vize onayı almak da mümkündür; fakat başvuru sahibinin onay için gerekli bazı koşulları sağlaması gerekebilir.

İngiltere turist vizesi ücreti vize başvurusunun reddedilmesi durumunda iade edilmemektedir. Vize başvurusu için vize harcının ödenmesi sonrası başvurudan vazgeçilmesi durumunda ise ücret iadesi talep edilerek başvuru iptal edilebilir ve ödenen vize ücreti geri alınabilir. İngiltere vize ücretinin iadesi için başvuru sahibinin henüz randevuya katılmamış olması koşulu vardır.

Vize ücretleri online başvurunun tamamlandığı resmi web sitesi talimatları takip edilerek ödenmektedir. Ödeme için kredi kartı gereklidir. Banka havalesi yoluyla ödeme yapma ya da nakit ödeme seçenekleri yoktur.

Vize başvurusunun yapılması için ve randevu alımı için ücretin ödenmesi gerekmektedir. Ödemenin randevu günü ya da randevu sonrası yapılması mümkün değildir.

İngiltere vize harç ücretlerine ek olarak; isteğe bağlı kullanılabilecek ek hizmet ücretleri bulunmaktadır. Turistik vize başvurusu yapacak kişiler; vize çıkış süresini hızlandırmak, erken tarihe randevu almak, pasaportsuz başvuru yapmak, başvuru esnasında özel hizmet almak gibi ek hizmetleri değerlendirebilirler.

Ek hizmetler ve ücretleri:

 • Ekspres (Priority) turistik İngiltere vize ücreti: 250 Pound
 • Süper ekspres (Super Priority) turistik İngiltere vize ücreti: 956 Pound
 • Yardımlı servis-evrak tarama hizmeti (Assisted service): 28 Pound (590 TL)
 • Flexi Randevu: 1.500.00 TL
 • Pasaportsuz Başvuru: 1.800.00 TL

Turistik İngiltere vize başvurusu yapacak kişiler yukarıdaki ek hizmetleri kullanabilirler. Kullanılacak ek hizmetler tüm başvuru merkezleri tarafından sunulmayabilir. Bu nedenle ek hizmet satın almadan önce ve seyahat tarihi planlamasını yapmadan önce randevu alınacak merkezin (visa application center) sunduğu ek hizmetlerin kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca bazı dönemlerde bazı hizmetler geçici süreli durdurulabilir. Örneğin; Covid-19 pandemisi nedeniyle İngiltere Konsolosluğu ekspres vize başvuru taleplerini kabul etmemektedir.

İngiltere Turistik Vize En Fazla Kaç Ay?

İngiltere turist vizesi en az 6 aylık, en çok 10 yıllık verilmektedir. 10 yıllık, 5 yıllık ya da 2 yıllık uzun süreli İngiltere vize talepleri için başvuru yapacak kişinin; gerekli vize şartlarını sağlaması ve talep ettiği vize süresi için geçerli vize harç bedelini ödemesi gerekecektir. Vize ücreti ödenmiş olsa da Konsolosluk talebi uygun bulmayabilir ve kısa süreli vize onayı verebilir. Bu durumda ödenen uzun süreli İngiltere vize ücreti iadesi mümkün olmayacaktır.

Turist vizeleri her zaman çok girişli ve en az 6 aylık olarak düzenlenir. Vize başlangıç tarihi genellikle vize onayının verildiği tarih olur. Bazen Konsolosluk belirtilen seyahat tarihini vize başlangıç tarihi olarak da düzenleyebilir. İngiltere turistik vize geçerlilik süresi ülkeye giriş sonrası değil, vize etiketindeki başlangıç bitiş tarihlerine göre kontrol edilmelidir.

Geçerli turist vizesi ile İngiltere’de kalış süresi tek girişte 180 gündür. Kişi vize geçerlilik tarihleri arasında birden fazla İngiltere’ye giriş-çıkış yapabilir.

Turistik Vize Başvuru Formu

Birleşik Krallık turistik vize başvurusu için vize randevu alınmadan önce vize formu doldurulmalıdır. Bu form Schengen vize formlarına göre daha detaylıdır. Başvuru sahibinin kişisel bilgileri, seyahat bilgileri, seyahat geçmişi gibi pek çok sorunun yanıtlamasını isteyen, İngilizce doldurulması gereken bir formdur.

Turistik İngiltere vize başvuru formunun kısa süreli ziyaretçi vize kategorisi seçimi yapılarak doldurulması gerekmektedir. Turistik seyahatin içeriği ve tarihleri doğru girilmeli, formda verilen tüm bilgilerin doğruluğundan emin olunmalıdır.

‘’Online İngiltere Vize Başvurusu’’ yazımızı okuyarak; İngiltere vize başvuru işlem aşamaları ve İngiltere online vize başvuru formu doldurma sürecine dair bilgi edinebilirsiniz.

İngiltere Turistik Vize Evrakları

İngiltere turistik vize için gerekli evraklar başvuru sahibinin güncel durumunu belgelemesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle İngiltere vizesi alacak kişilerin hazırlaması gereken zorunlu evrakların eksiksiz hazırlanması gerekmektedir.

Birleşik Krallık turist vizesi için hazırlanacak evraklar kişisel evraklar, çalışma durumunu belgeler evraklar ve finansal durumu belgeler evraklar olarak sınıflandırılabilir. Başvuru sahibi güncel gelir durumu, çalışma durumu, aile bilgisi vb. durumları dikkate alarak kendisine uygun evrak listesine ulaşmalıdır.

İngiltere turist vizesi için gereken evrakları başvuru sahibinin sahip olabileceği güncel durumları dikkate alarak sıralamak isteriz.

 • Online ortamda doldurulmuş barkodlu İngiltere vize başvuru formunun ilk sayfası.
 • Checklist’in ilk sayfası.
 • Vize başvuru belgeleri taranıp, yüklendi ise evrak tarama ve yükleme belgesinin çıktısı.
 • Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, seyahat dönüşü en az 6 ay geçerli ve vize basımı için en az 2 boş sayfası olan pasaport.
 • Varsa içerisinde Birleşik Krallık, Schengen, Kanada, Japonya, Rusya ve Çin vizelerinizin bulunduğu eski pasaportlar.
 • Kimlik fotokopisi. Yabancılar için en az 3 ay geçerli Türkiye oturma veya çalışma izni fotokopisi.
 • E-devletten alınmış aile bilgilerinizi alt alta gösteren, düşünceler bölümü işlenmiş, vukuatlı Nüfus-Aile kayıt örneği.
 • Başvuru sahibinin günlük kullanıma açık, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış vadeli ve vadesiz banka birikim hesaplarının son 3 aylık dökümü.
 • Varsa başvuru sahibinin üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira gelirlerine yönelik sözleşme fotokopileri.
 • Varsa E-devletten alınmış barkodlu yerleşim yeri belgesi.
 • Gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonu.
 • Varsa otel veya Airbnb rezervasyonu
 • Varsa birlikte seyahat edilecek kişinin geçerli UK vizesinin fotokopisi

Ayrıca her vize başvuru sahibi mesleki durumlarına göre aşağıdaki evrakları da hazırlamaları gerekir:

İngiltere turistik vize başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise:

 • Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılmış seyahatin konusu, gidiş-dönüş tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren kaşe ve imzalı vize talep dilekçesi.
 • Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri.
 • Şirket sahibinin ortağı yok ise başvuru sahibinin şahsi banka hesap dökümüne ek olarak şirketin son 3 aylık kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 • Var ise E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

İngiltere turistik vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 • Çalışına iş yerinin antetli kağıdına düzenlenmiş işe giriş tarihi, görev/pozisyon, maaş, izinli olunan tarihler ve geri dönüş taahhüdü hakkında bilgiler veren kaşe ve imzalı İngilizce iş yeri yazısı.
 • E-devletten alınmış QR kodlu SGK işe giriş bildirgesi
 • E-devletten alınmış QR kodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 • İş yeri yetkilisinden kaşe ve imzalı alınmış son 3 aylık maaş bordroları.
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri alınmış hesap dökümü.
 • Çalışılan iş yerinin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri.
 • Başvuru sahibi aynı zamanda emekli ise son 3 aylık destek prim ödemeleri.

Turistik vize başvuru sahibi devlet memuru ise:

 • Çalışılan kurumdan alınmış e-imzalı veya ıslak imzalı çalışma ve izin yazısı.
 • Çalışılan kurumun görev kimlik kartı.
 • Son 3 aylık e-imzalı ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 • E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

Turistik vize başvuru sahibi emekli ise:

 • E-devletten alınmış barkodlu emeklilik tescil belgesi.
 • Emekli maaşının yattığı bankadan alınmış son 3 aylık, kaşeli, imzalı ve banmak imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü.

Turistik vize başvuru sahibi ev hanımı veya çalışmıyorsa:

 • Vize başvurunuzu birinci derece yakın akrabanız olan anne, baba ya da eşinizi sponsor göstererek yapabilirsiniz. Bu durumda kişisel evraklarına ek olarak sponsorunuzun da evraklarını hazırlamanız gerekir.
 • Sponsor tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış yakınlık bağı ve sponsor olunacağı hakkında bilgiler veren imzalı sponsorluk dilekçesi.
 • Sponsorun iş yerine ait güncel tarihli evraklar.
 • Sponsorun son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda para bulunan kaşeli, imzalı ve imza sirküleri ile alınmış vadeli ve vadesiz şahsi banka hesap dökümleri.
 • Sponsor ile başvuru sahibi arasında akrabalık bağını ispat eden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı fotokopisi.
 • Sponsorun kimlik fotokopisi.

Turistik vize başvuru sahibi doktor, avukat veya mühendis ise:

 • Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış İngilizce, e-imzalı ve ıslak imzalı referans yazısı.
 • Görev kimlik kartı fotokopisi.
 • Varsa iş yeri ruhsatının fotokopisi.
 • İş yerinin vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri.
 • İş yerinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben hazırlanmış seyahatin konusu, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren kaşe ve imzalı İngilizce vize talep dilekçesi.

İngiltere turistik vize başvuru sahibi şahıs şirketi sahibi veya esnaf ise:

 • Muhasebeciden alınmış güncel tarihli vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri.
 • Var ise ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi fotokopileri.
 • Var ise iş yerinin antetli kağıdına yok ise A4 kağıda Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış, seyahatin konusu, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren kaşe ve imzalı vize talep dilekçesi.

Turistik vize başvuru sahibi öğrenci ise:

 • Güncel tarihli ve İngilizce orijinal veya e-imzalı öğrenci belgesi.
 • Öğrenci 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname.
 • Öğrenciye sponsor olacak ebeveynin eksiksiz iş yeri evrakları.
 • Öğrenciye sponsor olacak ebeveynin son 3 aylık, bakiyeli, kaşeli, imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış vadeli ve vadesiz banka hesap dökümleri.
 • Sponsorun kimlik fotokopisi.
 • Sponsor ile başvuru sahibi arasındaki yakınlık bağını ispat eden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Sponsorun kimlik fotokopisi.
 • Sponsorun varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri sözleşmelerinin fotokopileri.

Turistik vize başvuru sahibi vakıf üniversitesi çalışanı ise:

 • Çalışılan kurumun antetli kağıdına e-imzalı ve ıslak imzalı çalışma ve izin yazısı.
 • Görev kimlik kartı fotokopisi.
 • Çalışılın kurumun imza beyannamesi fotokopisi.
 • Varsa dernek karar defteri fotokopisi.

İngiltere turistik vize başvuru sahibi freelance çalışan ise:

 • Hizmet verilen işe uzmanlığı gösterir diploma ya da sertifika fotokopileri.
 • Hizmet verilen iş yerleri ile aranızda yapılmış noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi.
 • Hizmet verilen iş yerlerinden alınmış İngilizce, kaşe ve imzalı referans yazıları.
 • Varsa portfolyo veya CV fotokopileri.

Vize başvuru sahibi yurt dışı şirketinde çalışan ise:

 • İş sözleşmesi fotokopisi.
 • İş yerinden alınmış Konsolosluğa hitaben kaşe ve imzalı çalışma ve izin yazısı.
 • Varsa son 3 aylık kaşe ve imzalı maaş bordroları.
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, imzalı ve imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü.

Turistik vize başvuru sahibi çiftçi ise:

 • Çiftçilik belgesi fotokopisi.
 • Var ise çiftçinin üzerine kayıtlı hayvan kayıt belgesi
 • Var ise çiftçi üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira sözleşmesi fotokopileri.
 • Var ise E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

İngiltere Turist Vizesi İçin Hangi Evraklar İngilizce Olmalı?

İngiltere turistik vize başvuru evrakları başvuru sahibi tarafından vize tipi dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Evrakların güncel tarihli olması, vize başvurusu yapan kişinin ya da varsa finansal destekçisinin güncel durumunu belgelemesi önemlidir.

Vize evrakları başvurunun değerlendirilme sürecinde önemli yere sahiptir. Evraklar verilen beyanlarla birlikte incelenir ve vize kararı verilir. Bu nedenle evrakların eksiksiz hazırlanmış olmasının İngiltere vize başvuru onayının en önemli şartlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

İngiltere turistik vize türü kısa süreli bir vize türüdür. Değerlendirme göçmenlik ofisi tarafından değil, İngiltere Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Evraklar ve başvuru dosyası İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu tarafından inceleneceği için ve karar Türkiye’den verileceği için vize evraklarının tümünün İngilizce olması zorunluluğu bulunmaz. Yerleşim vizeleri için bu kural geçerli değildir. Vize türüne bağlı hazırlanan evrakların tamamının İngilizce olması gerekebilir.

Turist olarak İngiltere’ye gidecek kişiler; yazılması gereken talep dilekçelerini İngilizce yazmalı, vize formlarını İngilizce doldurmalıdır. Diğer evraklar mümkünse İngilizce hazırlanabilir fakat İngilizce olması zorunlu değildir. Türkçe evrakların sunulması turistik vize gibi kısa süreli vize başvurularında vize reddine neden olmamaktadır.

İngiltere Turistik Vize Dilekçe Örneği

İngiltere vize işlemleri için vize talep amacının doğru anlatılması gerekmektedir. Konsolosluk görevlisi/vize başvurusu değerlendirme memuru başvuruya dair kararı talep amacını dikkate alarak vermektedir. Bu süreçte vize talep dilekçesi ile başvuru amacı, seyahat tarihleri, masrafların nasıl karşılanacağı, başvuru sponsorluğu gibi önemli bilgiler sunulur.

Turist vizesi için yazılması gereken dilekçe İngilizce olmalı, başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. İş yerinden/çalışılan kurumdan alınan dilekçeler ise şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Vize talep dilekçelerinde verilen bilgiler başvuru dosyasını destekler olmalıdır. Ayrıca dilekçede belirtilen tüm bilgilerin doldurulan vize başvuru formundaki bilgilerle de eşleşmesi beklenir. Dilekçede çelişkili bilgilerin sunulması, beyanların evraklarla desteklenmemesi gibi durumlarda vize reddi ile karşılaşılabilir. Bu nedenle dilekçe sunulacaksa verilen bilgiler doğru olmalı, bilgiler başvuru için sunulan diğer beyan ve evrakları desteklemelidir.

İngiltere turistik vizesi için şahsi dilekçede bulunması gereken bilgiler:

 • Turistik amaçlı seyahat planladığı.
 • Seyahat tarihleri.
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı.
 • İsim soyisim ve imza.

İngiltere turistik vizesi için şirket dilekçesinde bulunması gereken bilgiler:

 • Başvuru sahibinin iş yerindeki görevi.
 • İşe giriş tarihi.
 • Seyahat tarihleri.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı.
 • Yetkili imzası ve şirket kaşesi.

Turistik Vize İçin Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu

Turistik İngiltere vize başvuru sürecinde konaklanacak yer için ödeme yapılmış olması ya da uçak biletlerinin satın alınmış olması mecburi değildir. Başvuru sahibi seyahat süresi boyunca konaklayacağı otelden ön ödeme gerektirmeyen ya da düşük miktarda ön ödeme yaparak rezervasyon yaptırabilir. Uçak biletini de satın almak yerine rezervasyon olarak sunabilir.

Konaklanacak otel henüz belirlenmemişse turistik vize başvurusu otel adı belirtilmeden de tamamlanabilir fakat mümkünse tarihlerine uygun otel rezervasyonu sunulması tavsiye edilir.

İngiltere Turist Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İngiltere için vize almak isteyen kişilerin sağlaması gereken en önemli şartlardan biri finansal yeterliliğe sahip olmak ve bunu belgelerle ispatlamak olacaktır.

Özellikle turist olarak İngiltere vizesi almak için hesapta gösterilmesi gereken para miktarı büyük öneme sahiptir.

Hesapta İngiltere vizesi için bulunması gereken para kişinin İngiltere’de kalış süresi, konaklama masrafları dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Ayrıca hesapta gösterilen ve İngiltere’de harcanacak tutar olarak belirtilen miktar kişinin düzenli hesap hareketleri ile de uyumlu olmalıdır. Başvuru sahibi ya da finansal sponsorun karşılayacağı İngiltere seyahat masraf giderleri aylık ortalama gelir dikkate alınarak planlanmalıdır.

Banka hesabına vize almak için para yatırmak İngiltere vize sürecinde en çok yapılan hatalardan biridir. Son anda bankaya para yatırmak/göndermek vize memurunun şüpheye düşmesine neden olabilir. Bu durum her başvuru sahibi için geçerli olmayabilir. Hesabında zaten yatırılan miktarda hareketlilik bulunan ve aylık geliri yatırılan bu miktara denk ya da bu miktar üzerinde olan kişiler son anda bankaya para girişi yapsalar da vize onayı alabilirler. Değerlendirme kişinin durumuna göre yapılacaktır fakat vize sürecinde bankada dikkat çeken para girişlerinin olması tavsiye edilmez.

Vize başvurusu için sunulan banka hesabı başvuru sahibinin kendisine ya da varsa vize sponsoruna ait olmalıdır. Banka hesabı sunulan vize sponsorundan mutlaka sponsorluğa dair onay dilekçesi (sponsorluk dilekçesi) alınmalıdır. Başvuru esnasında ayrıca ortak banka hesapları da sunulabilir; fakat ortak hesaba ek olarak ayrıca kişinin kendine ait banka hesabı sunması da tavsiye edilir. Ortak hesap sahibi ile birlikte seyahat edilmiyorsa, ortak hesap sahibi birinci derece yakın değilse yine başvuru sahibinden onay mektubu alınması tavsiye edilebilir.

‘’İngiltere vizesi için banka hesabında ne kadar para olmalı?’’ yazımızda hesapta bulunması gereken para miktarı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdik. Okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İngiltere Turistik Vize Danışmanlık

İngiltere turistik vize başvurunuzu tek başınıza yapabileceğiniz gibi danışmanlık firma desteği ile de yapabilirsiniz. Vize danışmanlık firmaları/vize acenteleri turistik vize başvuru sürecinizin pek çok aşamasında size yardımcı olmakta, işlemleri sizin adınıza tamamlamaktadır. Firmalar özellikle ilk defa vize başvurusu yapan ya da işlemler için yeterli zamanı olmayan kişiler için önemli avantajlar sağlar.

Daha önce yurtdışı deneyiminiz yoksa, ilk defa vize başvurusu yapıyorsanız İngiltere turistik vize başvuru işlemleriniz için danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Danışman desteği ile başvuru yapmanız durumunda; uygun vize türüne uygun evraklarla başvuru yapmanız sağlanır, formlar ve dilekçeler sizin yerinize hazırlanır.

İngiltere turistik vize danışmanlık hizmetinin avantajları ve danışman firmaların sunduğu hizmetler hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘’İngiltere Vize Danışmanlık Hizmeti’’ yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

SaltVisa İngiltere turistik vize danışmanlık ücretleri ve verilen hizmetler hakkında bilgi için ise ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Turistik Vize Başvurusu Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vize başvurularında, özellikle turistik vize başvurularında, ret oranları maalesef yüksektir. Ret nedenleri daha çok başvuru sahibinin turist vizesi için gerekli şartları sağlamamasından kaynaklıyor gibi görünse de; hatalı başvuru ya da eksik bilgi ve evrak sunumu da önemli turistik vize ret nedenlerindendir. (Bkz. İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru ve Redde İtiraz) Bu nedenle başvurunun detaylı ve dikkatli hazırlanması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru sürecinin de kolay ve sorunsuz geçmesi için dikkat edilesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

 • İlk defa vize alacaksanız, pasaportunuz boşsa danışmanlık hizmeti alın.
 • Danışmanlık hizmeti almadan İngiltere turistik vize başvurusu yapacaksanız; başvuru şartları ve aşamalarına dair bilgileri resmi web sitesinden edinmeye çalışın.
 • Vize başvuru evrak listesini güncel durumunuzu dikkate alarak hazırlayın, evraklarınızın eksiksiz olduğundan ve güncel tarihli olduğundan emin olun.
 • İlk vizede çok uzun süreli İngiltere vizesi talep etmeyin. Mümkünse 6 aylık vize talebi ilk defa başvuru yapacak kişiler için daha uygun olacaktır.
 • Birleşik Krallık’ta bir aile yakınınız varsa ve kendisini ziyaret edecekseniz davetiye alın. Özellikle birinci derece bir yakınınız İngiltere’de yaşıyorsa turist vizesi yerine aile ziyareti vizesine başvuru yapmak daha doğru olabilir. (Yakınınızın yasal oturum hakkına sahip olduğundan emin olun)
 • Vize başvuru formunu dikkatli doldurun. Tarihler, pasaport bilgileri, maaş, harcanacak para miktarı, aylık gelir, ek gelir vb. soruları hatasız tamamlayın. Danışmanınız formunuzu dolduruyorsa kendilerine doğru bilgileri verdiğinizden emin olun.
 • Vize evrakları ve vize formundaki bilgilerin çelişmemesine çok dikkat edin.
 • Vize tipi seçimini doğru yapın.
 • Banka hesap hareketlerinizi geriye dönük alın. Son 3 aylık ya da 6 aylık döküm sunarak para giriş çıkışlarını göstermeniz önemli. Başvuru öncesi hesaba düzenli gelirler dışında yüksek para girişi olmamasına dikkat edin.
 • Seyahat masraflarınızı kendiniz karşılamıyorsanız ve sponsorlu İngiltere turist vize başvurusu yapıyorsanız; sponsorunuzla ilişkinizi kanıtlayın ve sponsorunuzdan masrafları karşılayacağına dair onay alın.
 • Vize randevunuzu seyahat tarihinizden 4-6 hafta önce almaya çalışın. Randevuların yoğun dönemlerde ileri tarihlere verilebileceğini ve yine yoğun dönemlerde işle sonuçlanma sürelerinin uzayabileceğini unutmayın.
 • Banka hesabınızda seyahat süreniz için yeterli olacak, masraflarınızı karşılamaya yetecek para gösterdiğinizden emin olun.

İngiltere Turist Vizelerinde Son Durum

İngiltere turistik vize başvuruları kabul edilmekte fakat başvuralar normal sonuçlanma sürelerinden daha uzun sürmektedir. Normal işlem sonuçlanma süresi randevuya katılım günü sonrası 21 gün iken, pandemi sürecinde bu süre uzamıştır. Güncel durumda ise işlem süresi ortalama 5 haftadır. Bu nedenle başvurunun mümkün olan en yakın tarihte yapılması, işlem sonuçlanma sürelerinin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Pandemi nedeniyle İngiltere’ye seyahat öncesi doldurulması zorunlu ‘’Online Locater Form-Yolcu Bulma Formu-Giriş Formu’’ uygulaması kaldırılmıştır.

Daha önce İngiltere’ye turistik amaçla seyahat edecek kişilerin bu formu online olarak uçuştan 48 saat önce doldurmuş olmaları gerekiyordu. (Bkz. İngiltere Giriş Formu: İngiltere Seyahati İçin Online Locater Form)

Pandemi sürecinde Birleşik Krallık’a turistik amaçla ya da farklı amaçlarla seyahat edecek kişiler için çeşitli önlemler alınmış, zaman zaman covid-19 önlemlerinde güncellemeler yapılmıştır. Omicron Covid-19 varyantının İngiltere’de ortaya çıkması ile birlikte İngiliz Hükümeti yeni seyahat önlemleri almıştır. Güncel durumda turistik seyahatler için ya da diğer vize türleri için bu uygulamalar kaldırılmıştır.

2024 yılı İngiltere vize başvuruları ve işlem sürelerinde önemli sıkıntılar yoktur. Randevular ortalama 3-10 gün sonrasına verilmekte, randevu gününden sonra ise işlemler ortalama 5 haftada sonuçlandırılmaktadır.

İngiltere turistik vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgiler için web sayfamız İngiltere Vizesi bölümünü inceleyebilir, sorularınız için bizi arayabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader