İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre Öğrenci Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz; İsviçre’de lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alacak olan ve İsviçre’de bir okuldan kabul almış kişilerin vize süreçlerine dair bilgiler vereceğimiz ‘’ İsviçre Öğrenci Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

90 günden uzun sürecek bir eğitim (lisans, master, doktora gibi) için İsviçre’ye gidecek kişiler uzun süreli vize (d vize) için başvuru yapmalıdırlar. Ulusal vize olarak da adlandırılan D vize Schengen Anlaşması kapsamına girmez; dolayısıyla D vize prosedürleri Schengen vize prosedürlerinden farklıdır.

Bordo, yeşil ve gri pasaporta sahip olan T.C. Vatandaşları kalış süresi 90 günü aşan İsviçre seyahatleri öncesi vize başvurusu yapmalıdırlar. 90 güne kadar olan seyahatler için vizesiz İsviçre’ye seyahat edebilen yeşil pasaport sahibi T.C. vatandaşları, uzun süreli eğitim için İsviçre’ye gitmeleri durumunda vize almak zorundadırlar. Alınması gereken vize İsviçre D tipi vize olacaktır.

İsviçre’deki bir eğitim kurumundan uzun süreli eğitim için kabul aldıysanız İsviçre D vizesi başvuru işlemlerinizi danışmanlığımız desteği ile tamamlayabilirsiniz.

Uzun süreli öğrenci vizesi danışmanlık hizmeti almak için ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre D Vize Nedir?

İsviçre D tipi vize/ulusal vize; İsviçre’ye 90 günden daha uzun süreli seyahat edecek kişilerin alması gereken oturum vizesi türüdür. İsviçre uzun süreli öğrenci vizesi İsviçre D tipi vize kategorisine girmektedir ve Schengen vize prosedürlerinden farklı uygulamalar içerir.

İsviçre aile birleşimi vizesi, İsviçre çalışma vizesi, uzun süreli eğitim vizeleri, 90 günü aşan Erasmus ya da gönüllülük projeleri de İsviçre ulusal vize/d vize kategorisine giren diğer vize kategorileridir.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre eğitim vizesi başvurusu için kişinin İsviçre’de bir eğitim kurumundan resmi kabul almış olması zorunludur. Kabul alınmadan ve kabule dair resmi belge sunulmadan İsviçre öğrenci vize başvurusu yapılamayacaktır.

İsviçre uzun süreli öğrenci vizesi (D vize) başvurusu için kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaport; son 10 yıl içinde alınmış olmalı, en az 2 boş sayfaya sahip olmalı ve vizenin verileceği tarihte en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Pasaport ve resmi kabule sahip kişiler İsviçre D vize başvuru adımlarını eksiksiz tamamlayarak başvuru yapmalıdırlar.

Öğrenci vizesi için işlem adımları:

 • İsviçre’den kabul mektubu alınır.
 • İsviçre Konsolosluğundan vize randevusu alınır.
 • İsviçre D vize evrakları hazırlanır.
 • İsviçre D vize (ulusal vize) formu doldurulur.
 • Randevuya şahsen gidilir ve evraklar teslim edilir.

İsviçre öğrenci vizesi için başvuru evraklarının eksiksiz olarak, gerekli talimatlara göre hazırlanması büyük öneme sahiptir. Evrakların tercüme edilmesi ve aslı istenen belgelerin asıllarının sunulması başvuru işlemlerinin sorunsuz tamamlanabilmesini sağlayacaktır. Başvuru evrakları istenen dilde yeminli tercüman tarafından tercüme edilmeli, istenen sayıda fotokopileri ile birlikte teslim edilmelidir.

İsviçre vize formu başvuruda sunulan evraklara uygun olarak doldurulmalıdır. Doldurulan formun İsviçre güncel Ulusal D başvuru formu olduğundan emin olunmalıdır. Uzun süreli oturum için vize başvuru tamamlandıktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.

İsviçre öğrenci vizesi alma sürecinin son aşamasında mülakata katılım zorunludur. Başvuru sahibi onaylanan randevu günü İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na şahsen giderek işlemlerini tamamlamalıdır. Randevu günü tamamlanması gereken işlemler için yetki verilen bir yakın ya da seyahat acentesi kabul edilmez.

Başvuru işlem sürecinizde destek almak için öğrenci vizesi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Danışmanlık

Uzun dönem İsviçre öğrenci vizesi başvuru işlemlerinin titizlikle tamamlanması, Konsolosluk tarafından belirlenen talimatlara uygun olarak dosyanın hazırlanması çok önemlidir. Vize başvuru sürecinde hata yapılması nedeniyse İsviçre öğrenci vizesi reddi alınabileceği için;

 • Başvuru öncesi doğru kategoriye başvuru yapıldığından emin olunmalı,
 • İsviçre D vize evrak listesi eksiksiz tamamlanmalı,
 • Tercüme edilmesi gereken evraklar Konsolosluk tarafından belirlenmiş dillerden birine tercüme edilmeli,
 • Uzun süreli öğrenci vizesi formu hatasız doldurulmalı,
 • Aslı talep edilen evrakların asılları sunulmalıdır.

Öğrenci vizesi işlemleri için öğrenci D vize prosedürleri araştırılmalı ve eksiksiz başvuru yapılmalıdır. Başvuru işlemleri için tecrübe sahibi değilseniz, işlemleri araştırmak ya da dosya hazırlığı için yeterli zamanınız yoksa, işlemleri için tecrübeli kişilerden destek almak istiyorsanız İsviçre öğrenci vizesi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İsviçre Öğrenci Vizesi Evrakları (D Vize-Eğitim Evrakları)

İsviçre üniversite eğitimi vizesi ve uzun süreli eğitim alınmasını gerektiren diğer eğitim amaçları için alınacak vizeler için D vize-eğitim başvuru evrakları hazırlanmalıdır.

Öğrenci vizesine başvuru yapacak kişilerin öncelikle geçerliliğe sahip, içinde en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Diğer bir önemli evrak ise İsviçre öğrenci vizesi kabul mektubudur. Kabul mektubu ile birlikte kabul alınan okuldan varsa konaklamaya ilişkin belgeler ve okul ödemesi yapıldıysa ödeme dekontları talep edilmelidir. Başvuru için Konsolosluk kabul mektubu orjinalini istemektedir.

İsviçre Federasyonu öğrenci vizesi için başvuru öncesi okul ücretinin tamamının ödenmesi zorunlu değildir. İsviçre okul ücreti ödenmediyse vize başvurusu esnasında banka hesap dökümleri sunulmalı, masrafların karşılanabileceği kanıtlanmalıdır. Okul ücreti tüm eğitim dönemleri için ödendiyse banka hesabı sunumu zorunlu tutulmamaktadır. Başvuru dosyasına destekleyici evrak olarak banka hesapları eklenebilir.

Vize için İsviçre okul ücreti ödenmediyse başvuru sahibi adına ya da sponsoru adına banka hesabı sunulmalıdır. Hesap dökümleri bankadan alınmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

Öğrenciler için İsviçre D vize evrakları içine öğrenci tarafından yazılmış ve imzalanmış motivasyon mektubu eklenmelidir. İsviçre öğrenci vizesi motivasyon mektubu; kişinin eğitim geçmişi, İsviçre’de eğitim alma amacı, gelecek kariyer ve eğitim planları gibi detayları içermelidir. Ayrıca dosyaya özgeçmiş (cv) de mutlaka eklenmelidir.

Öğrenci vizesi evrakları tercümeli olmalı, Türkçe olarak sunulmamalıdır. Evraklar İsviçre’nin resmi dillerinden birine ya da İngilizceye çevrilmiş olmalıdır. Bazı evrakların aslına ek olarak fotokopileri de talep edilmektedir. Evraklar mutlaka istenen sayıda dosyaya eklenmelidir ve orjinali istenen belgelere özellikle dikkat edilmelidir.

Evraklar İsviçre Konsolosluğu’nun istediği sıralamaya uygun olarak hazırlanmalıdır ve zımbalanmamalıdır.

İsviçre D vize öğrenci başvuru evrakları güncel listeye uygun olarak hazırlanmış olsa da İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu ilave evrak istememe hakkına sahiptir. Başvuru esnasında ya da değerlendirme sürecinde başvuru sahibinden ek belge talep edilebilmektedir.

90 günden uzun süreli İsviçre eğitim vizesi evrakları (İsviçre Öğrenci Vizesi Evrakları) ektedir.

İsviçre Okul/Üniversite Kabul Mektubu (Akseptans)

İsviçre Konfederasyonunda lisans veya lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerin vize işlemleri öncesi resmi kabul almaları gerekmektedir. Eğitim seviyeleri, amaçları, derecelerine uygun olarak okul başvurusu yaparak kabul alan öğrencilere eğitim kurumu vize başvuru işlemleri esnasında kullanılacak İsviçre öğrenci vizesi kabul mektubu (Acceptance Letter) gönderecektir.

İsviçre okul kabul mektubu, akseptans;

 • Öğrenci kişisel bilgileri,
 • Eğitim tarihleri,
 • Eğitim kurumu adres ve iletişim bilgileri,
 • Eğitim alınacak kabul alınan bölüm bilgilerini içermelidir.

İsviçre öğrenci vizesi kabul mektubunun orijinal vize başvurusu için gereklidir. Belge güncel tarihli, kaşeli ve imzalı olmalıdır.

İsviçre Öğrenci Geri Dönüş Taahhütnamesi

İsviçre eğitim vizesi için başvuru yapan kişilerin eğitim bitimi sonrası İsviçre’den ayrılacaklarına dair taahhütname yazmaları istenir. Taahhütname vize başvurusu esnasında diğer vize evrakları ile birlikte Başkonsolosluk’a teslim edilmelidir.

İsviçre geri dönüş taahhütnamesi şahsen imzalanmış olmalı, İngilizce ya da İsviçre’nin resmi dillerinden birinde yazılmış olmalıdır.

Taahhütnamede; İsviçre’deki eğitim tarihleri belirtilerek ilgili tarih sonrası İsviçre’den çıkış yapılacağı beyan edilmelidir.

İsviçre Öğrenci Vizesi (D Vize) Ücreti

İsviçre ulusal vize başvurusu öğrenciler için ücretsizdir. Öğrenciler vize ücretinden muaftırlar.

İsviçre Öğrenci Vizesi Randevu (İsviçre D Vize Randevu)

İsviçre kısa süreli öğrenci vizeleri yani Schengen vizeleri için randevular İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş resmi Vize Başvuru Merkezi olan Tls Contact üzerinden alınmaktadır.

Uzun süreli İsviçre öğrenci vizeleri yani ulusal vize (d vize) için randevular ise İsviçre Konsolosluğundan alınmaktadır. Vize D-Eğitim başvuruları sadece İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu tarafından kabul edilir.

İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu D vize randevu alımı için Konsolosluk e-posta adresine; seyahat tarihleri, eğitim tarihleri, kabul mektubu belgeleri gönderilecek ve onay alınacaktır.

Öğrenci vizesi randevuları talep sonrası genellikle 2-6 hafta sonrasına verilmektedir. Randevu tarihleri Konsolosluk yoğunluk durumuna ve öğrenci eğitim başlangıç tarihlerine göre daha yakın ya da daha ileri tarihlere de verilebilecektir.

İsviçre Ulusal D Vize Başvuru Formu

Ulusal vize D başvuru formu İsviçre vize randevusu öncesi eksiksiz doldurulmalıdır. Formda verilecek bilgiler başvuru dosyasındaki evraklarla aynı olmalı, çelişkili bilgiler verilmemelidir. Özellikle pasaport bilgileri, seyahat tarihleri ve eğitim alınacak kurum bilgileri forma hatasız girilmelidir.

 • Öğrenci vizesi formu; Almanca, Fransızca, İtalyanca, İngilizce dillerinden birinde doldurulmalıdır.
 • Başvuru formu başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Başvuru formu bilgisayar ortamında doldurulabileceği gibi çıktısı alınarak siyah ya da mavi tükenmez kalemle de doldurulabilir.
 • Başvuru formuna mutlaka başvuru sahibi telefon numarası ve e-posta adresi yazılmalıdır.

İsviçre Öğrenci Vizesi Mülakatı

İsviçre ulusal vize başvurusu yapacak öğrenciler randevu günü İstanbul İsviçre Başkonsolosluğunda şahsen bulunmalıdırlar.

Randevu günü; öğrenci vizesi D vize için evraklar Konsolosluk görevlisine teslim edilecek, pasaport sunulacak ve sorulan sorular yanıtlanacaktır.

İsviçre öğrenci vizesi mülakat soruları genellikle; eğitim amacı, içeriği, süresi ve öğrenci motivasyonu hakkında olmaktadır. Bazı başvuru sahiplerine hiçbir soru sorulmadan sadece vize evrakları teslim alınarak görüşme tamamlanabilmektedir.

İsviçre D vize mülakatı esnasında öğrenci eğitim alacağı dilde test edilmektedir.

İsviçre D Vizesi-Öğrenci Kaç Günde Çıkar?

İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu üzerinden başvuru yapılması sonrası öğrenci vizesi sonuçlanma süresi 8-10 haftadır.

Covid-19 İsviçre D Vizesi Alınabilir Mi?

Covid-19 sürecinde 90 günden uzun süreli seyahatler için İsviçre vize başvuruları kabul edilmektedir. Pandemi dönemi İsviçre ulusal vize başvuruları için randevu alınabilir, vize onayı sonrası ise İsviçre’ye seyahat edilebilir. D vize sahipleri için İsviçre seyahat kısıtlaması yoktur.

Covid-19 döneminde İsviçre’ye;

 • Geçerli ulusal D vize sahipleri,
 • İsviçre’de oturma izni bulunan kişiler,
 • İsviçre vatandaşları ve yakın aile üyeleri seyahat edebilmektedirler.
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader