İtalya Turistik Vizesi

İtalya Turistik Vizesi

İtalya turistik vizesi: İtalya’ya maksimum 90 güne kadar tur, tatil vb. gerekçelerle seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya turistik vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

İtalya turistik vizesi, davetiyesiz bir vize türüdür. Bu vize türüne başvuru yapacakların davetiye vb. evrak temin etmeler gerekmez.

Alınacak olan İtalya turistik vizesi aynı zamanda bir Schengen vizesidir. İtalya turistik vizesi ile vizenin geçerlilik süresi boyunca tam 26 Schengen devletine giriş yapılabilecektir. Verilecek olan vize süreleri başvuru sahibinin İtalya ve Schengen seyahat geçmişlerine bakılarak kademe kademe arttırılacak ve maksimum 90 gün konaklamalı ve 5 yıl geçerlilik süresi olacak düzenlenecektir.

İlk defa vize müracaatında bulunacak başvuru sahiplerine sadece seyahat süreleri kadar vize onayı verilebilir.

İtalya turistik vize başvurularının sonuçlanma süresi 1-4 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Bu süre randevu tarihinden sonra hesaplanır.

Konsolosluklar vize randevularını ileri tarihe verebilir. Bu sebeple vize başvurularınızı seyahat tarihinizden en geç 1 ay, en erken ise 6 ay önceden yapmanızı tavsiye ederiz.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, İtalya turistik vizesi başvuru prosedürlerinin anlatıldığı sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa İtalya turistik vizesi diğer bir deyişle İtalya Schengen vizesi işlemlerinde detaylı bilgi sağlamak üzere hazırlanmıştır.

Detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

İtalya turistik vize işlemlerinizi başlatmak için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz, bildiğiniz üzere İtalya, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ana destinasyon bir turizm ülkesidir.

İtalya Vize Künyesi

 • İtalya turistik vize bir Schengen vizesidir.
 • Bu vize başvurularında davetiye sunulması gerekmez.
 • Tüm vize başvuruları sadece randevu ile kabul edilir.
 • Vize randevuları ücret karşılığında alınmaktadır ve bu ücret randevu günü vize başvuru merkezinin hizmet ücretinden düşülür.
 • Randevu günü 12 yaş üstü tüm başvuru sahiplerinin randevu günü hazır bulunması ve parmak izi vermesi zorunludur.
 • Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış ve parmak izi vermiş kişilerin başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmez.
 • Adında ve soyadında Ü, İ, Ç vb. noktalı harfler olan başvuru sahipleri daha önce parmak izi vermiş olsalar dahi yeniden parmak izi vermeleri zorunlu tutulabilir.
 • İtalya vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize aracı şirketler İdata ve VFS Global’dir. Bu şirketler vize başvuru merkezi olarak isimlendirilir.
 • Vize başvurularında kullanılacak pasaportların seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli olmalıdır.
 • Yeni evli çiftlerin pasaportlarını yeni soyadlarına göre almalı, kimlik ve pasaportta yer alan soyadları aynı olmalıdır.
 • İtalya turistik vizesi fotoğraf ölçüsü 35×40 mm’dir.
 • İtalya turistik vize başvuru formları formun hazırlanış diline bağlı olarak Türkçe veya İngilizce doldurulabilir.
 • İtalya turistik vize dilekçeleri Türkçe veya İngilizce yazılabilir.
 • İtalya turistik vize başvurularında pasaport, fotoğraf, iş yeri dilekçesi, maaş bordroları, banka hesap dökümleri, seyahat sigortası orijinal belge olarak sunulmalıdır.
 • İtalya turistik vize başvurularında SGK tescil ve hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, ikametgah, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği E-devletten alınabilir.
 • İtalya turistik vizesi için kişilerin banka hesabında İtalya’da konaklanacak her gün için kişi başı en az 50 € veya bu tutarın TL karşılığı bakiye bulunması tavsiye edilir.
 • Vize başvurularında kullanılacak banka hesap dökümleri randevu tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış olmalı, döküm geçmişe dönük son 3 aylık hareketliliği içermeli, seyahati finanse edecek bakiyesi bulunmalı ve banka memurunun kaşesi, ıslak imzası ve bankanın imza sirküleri fotokopisi alınacak olan dokümanda olmalıdır.
 • İtalya turistik vizesi başvurularında şirket evraklarından sadece faaliyet belgesi orijinal olarak sunulması gerekir. Bu belge randevu tarihinden maksimum 1 ay içerisinde alınmış olmalı elektronik imzalı veya ıslak imzalı olacak şekilde temin edilmelidir.
 • İlk Schengen vize başvurularında İtalya Konsoloslukları veya vize başvuru merkezleri mülakat yapmaktadır.
  Tüm vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet ettiği şehire hizmet veren temsilcilikten yapılmalıdır.
 • 12 yaş altı çocukların vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmez.
 • 18 yaş altı çocuklar anne ve babaları ile birlikte vize başvurusu yapsa dahi her iki ebeveynin de Noter onaylı muvafakatname belgesi sunması zorunludur.
 • İtalya turistik vize başvurularında aşı kartı sunulması gerekmez. Aşı olmamış kişiler seyahatten 48 saat önce negatif PCR test sonucu ile seyahatlerini gerçekleştirebilirler.
 • Vize başvuruları randevu tarihi sonrası 1-3 hafta arasında sonuçlanır. Bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir.

İtalya Covid-19 Döneminde Turistik Vize Veriyor Mu?

İtalya, Covid-19 pandemisi sürecinde turistlere kapılarını en son açan Schengen üye devletleri arasında yer almaktadır. İtalyan Konsoloslukları 2024  tarihi itibariyle herhangi bir kısıtlama olmaksızın vize başvurularını kabul etmekte ve başvuruları değerlendirmektedir. İtalya’ya seyahat edecek başvuru sahipleri vize başvurularında aşı kartı sunmadan vize başvurularını yapabileceklerdir. Ancak ülkeye giriş esnasında vatandaşlarımız tam aşı olduklarını gösterir aşı kartlarını ibraz etmeleri gerekecektir. Aşı olmayan vatandaşlarımız ise hastalığı geçirdiklerini gösterir belgeyi veya seyahatten maksimum 48 saat içerisinde PCR testi olarak İtalya’ya giriş yapabileceklerdir.

Turistik Vize İşlemleri Hakkında Önemli Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya Konsolosluklarından en çok turistik amaçlı seyahatler için vize talep etmektedir. Türkiye’nin en büyük tur operatörleri olarak kabul edilen ETS, Jolly, Pronto ve Setur vb. şirketler en kapsamlı tur programlarını İtalya için düzenlemektedir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya Türkiye’de yaşayan yabancıların en çok turistik vize talep ettiği Schengen Konsoloslukları arasında İtalya Konsoloslukları yer almaktadır.

İtalya devletinin Türkiye’de 3 farklı şehirde resmi temsilciliği bulunmaktadır. Bu temsilcilikler arasında en kapsamlı departmana sahip temsilcilik İtalya Ankara Büyükelçiliğidir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği sadece Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van, Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale ve Kırşehir’den yapılacak İtalya turistik vizesi başvurularını kabul edecektir.

İtalya Ankara Büyükelçiliğinin anlaşmalı vize aracı firması VFS Global’dir. VFS Global birçok Schengen Konsolosluğundan olduğu üzere Ankara’dan yapılacak İtalya vizesi başvurularında da vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

İtalya devletinin Türkiye’de bulunan bir diğer önemli ve büyük temsilciliği ise İstanbul’da yer almaktadır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı döneminde İstanbul’da Büyükelçilik olarak hizmet vermektedir. Ancak Cumhuriyeti ilanı sonrası başkentin Ankara olması nedeniyle Elçilik departmanları Ankara’ya taşınmıştır. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Tophane Tom Tom Sokak’ta yer almaktadır ve İtalya devletinin tarihten bu yana Türkiye’de bulunan en eski ve en büyük resmi temsilciliklerindendir.

İtalyan Konsoloslukları arasında Türkiye’nin en önemli şehirlerine vize ve konsolosluk hizmeti veren önemli bir konsolosluktur. Hala en çok turistik vize başvuru kotasına sahip ve kapsamlı bir vize departmanı olan İstanbul’daki en önemli Schengen Konsoloslukları arasında ilk sıralarda yer alır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu 2022 yılına geldiğimizde İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak şehirlerine hizmet vermektedirler.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğunun anlaşmalı vize aracı kurumu İdata’dır. İtalya vize aracı kurumu İdata, Başkonsolosluğu İstanbul (Gayrettepe ve Altunizade), Bursa ve Trabzon ofisleri ile temsil etmekte vize ve biyometrik veri beyanlarını kabul etmektedir.

İtalya devletinin Türkiye’de bulunan üçüncü ve bir diğer resmi temsilciliği ise İzmir İtalyan Konsolosluğudur. İzmir İtalya Konsolosluğu da tıpkı İstanbul Başkonsolosluğu gibi İtalya devletinin Türkiye’de bulunan köklü ve en eski temsilcilikleri arasında yer alır.

İtalya devletinin İzmir’de sadece Konsolosluğu yer almamakta aynı zamanda kültür merkezi, lisesi ve ticaret odası da yer almaktadır. Az sayıda da olsa İzmir’de yaşayan Levanten aileler bulunmaktadır. Bu sebeple İtalya devletinin İzmir Konsolosluğu hem Türkiye’de yaşayan İtalyan vatandaşları için, hem de Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgesinde yaşayan Türkiye vatandaşları için vize ve Konsolosluk hizmet veren önemli bir Schengen Konsolosluğudur.

İzmir İtalyan Konsolosluğu sadece İzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya ve Nevşehir şehirlerine hizmet vermektedir.

İzmir İtalyan Konsolosluğunun anlaşmalı olduğu vize aracı firması VFS Global’dir. VFS Global, İtalya turistik ve diğer Schengen vize müracaatlarını İzmir ve Antalya’da bulunan vize başvuru merkezleri ile desteklemektedir.

Türkiye’de 3 farklı şehirde bulunan İtalyan Konsolosluklarının Schengen vize başvuruları için toplamda 8 farklı lokasyonda hizmet veren anlaşmalı vize firmaları vardır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun anlaşmalı vize firması İdata: İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Bursa ve Trabzon şehirlerinde turistik vize hizmeti verirken, Büyükelçilik ve İzmir Konsolosluğunun anlaşmalı firması VFS Global Ankara, Gaziantep, İzmir ve Antalya şehirlerinde turistik ve diğer Schengen vize müracaatları için hizmet vermektedir.

Evet değerli ziyaretçilerimiz Türk vatandaşlarının en çok başvuru yaptığı ve İtalya turistik vizesi şartlarının anlatıldığı web sayfamıza hoş geldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa da:

 • İtalya turistik vizesi şartlarını,
 • İtalya turistik vizesi için gerekli evrak, belge ve formları,
 • İtalya turistik vize ücretlerini,
 • İtalya turistik vize için yetkili vize aracı kurumlarını,
 • İtalyan Konsolosluklarının adres, iletişim bilgilerini bulabileceksiniz.

İyi okumalar diliyoruz…

İtalya Turistik Vizesi Şartları Neler?

Değerli ziyaretçilerimiz, sorunsuz bir şekilde İtalya turistik vizesi alabilmek için belirli şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir.

Öncelikle Avrupa Birliği ülkeleri bir yabancıya vize onayı verebilmek için o yabancının ikamet ettiği ülkedeki sosyo ve profesyonel durumunu incelemek istemektedir. Diğer bir deyişle yabancının iş bilgisi, düzenli geliri, ikamet ettiği ülke ile arasındaki bağlayıcı faktörler Konsolosluğun başvuru sahibi hakkında bilgi edinebilmesini sağlayan bilgilerdir.

Bu sebeple İtalya turistik vize başvuruları sırasında hakkınızda detaylı bilgi vermeye hazır olun.

İşte İtalya Konsolosluğunun turist vizesi şartları:

 • Başvuru sahibi düzenli bir gelire sahip olmalı.

Vize başvurusu yaparken düzenli bir geliriniz olduğundan emin olun. En az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışmanız, düzenli kira gelirinizin olması veya emekli maaşı alıyor olmanız Konsolosluğun hakkınızda olumlu bir izlenim edinmesine yol açacaktır.

 • Başvuru sahibinin seyahat geçmişi olmalı.

İtalyan Konsolosluklarının turistik vize başvurularında dikkatle ele aldığı bir diğer konu ise başvuru sahibinin seyahat geçmişidir. Başvuru sahibinin eğer düzenli bir geliri yok veya aylık kazancı yetersiz ise Konsolosluk başvuru dosyası hakkında karar verirken her zaman kişinin seyahat geçmişlerini dikkate almaktadır.

Özellikle başvuru sahibinin son 2 yıl içinde Schengen, İngiltere, ABD, Kanada, Japonya vb. ülkelere yaptığı seyahatler vize onayı alınabilmesi için oldukça kıymetli bir veri olacaktır.

 • Başvuru sahibinin banka hesabında seyahati finanse edecek miktarda parası bulunmalı.

İtalya konsolosluklarının vize başvurusu dosyasını değerlendirme kriterleri arasında bulunan bir diğer önemli kriter de başvuru sahibinin seyahati finanse edebilecek şekilde parasının bulunuyor olmasıdır. Banka hesabında İtalya’da konaklama yapılacak her gün için en az 80-100 € veya bunun TL karşılığının bulunuyor olmalıdır. Buna ek olarak başvuru sahibi varsa vadeli ve vadesiz banka birikim hesaplarını da vize başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Randevu tarihinden kısa süre içerisinde banka hesabınıza yatıracağınız paralar inandırıcı bulunmamaktadır. Bu sebeple vize başvurunuzda aktif banka hesaplarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Başvuru sahibini Türkiye’ye bağlayıcı etkenler güçlü olmalı.

Sadece İtalya Konsolosluğu değil, aynı zamanda diğer Schengen konsoloslukları veya İngiltere Konsoloslukları da vize başvuru sahiplerini ülkesine bağlayan etkenleri merak etmektedir. Bu sebeple başvuru sahibinin düzenli bir işinin olması, üzerine kayıtlı ev, araç bulunması veya başvuru sahibinin evli olması kişinin seyahat sonrası Türkiye’ye geri döneceğini ispat edecek ipuçları olacaktır.

İtalya Turistik Vize Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya turistik vizesi 3 farklı şekilde alınabilecektir:

 1. İkamet edilen şehre hizmet veren İtalyan Konsolosluklarına müracaat ederek,
 2. İkamet edilen şehre hizmet veren anlaşmalı vize başvuru merkezleri İdata ve VFS Global ofislerine müracaat ederek,
 3. İtalya vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla müracaat ederek İtalya turistik vizeleri alınabilecektir.

Burada kritik nokta vize başvurularının sadece randevulu olarak kabul edilmesidir. Hem Konsolosluklar, hem de vize başvuru merkezleri İtalya turistik vizesi başvuruları için randevu alınmasını zorunlu tutmaktadır. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.

İtalya turistik vizesi alacakların yaşadıkları şehre hizmet veren İtalyan vize temsilciliğine müracaat etmeleri zorunludur. Aksi takdirde yapılacak olan vize müracaatları kabul edilmemektedir.

12 yaş altı çocukların İtalya turistik vize başvuruları ebeveynleri tarafından yapılabilir. Ailece yapılacak vize başvurularında anne, baba ve çocuk birlikte seyahat etse de 18 yaş altı çocuklar için anne ve babanın noter onaylı muvafakatname belgesi sunmaları zorunludur. Bu şart İtalyan Konsolosluklarının vize başvurularında en tipik özelliğidir. Birçok Schengen konsolosluğu ailece yapılacak vize başvurularında 18 yaş altı başvuru sahipleri için muvafakatname belgesi talep etmezken, İtalyan Konsoloslukları ailece yapılacak vize başvurularında başvuru dosyası bölünmese bile bu belgeyi zorunlu tutmaktadır.

Bu sebeple daha önceki Schengen vize başvurularında çocuğumuz için bizden bu belge talep edilmemişti düşüncesine kapılabilirsiniz ancak İtalya Konsoloslukları için bu belge önemli bir belgedir.

İtalya Vizesi Almak Zor Mu?

İtalya turistik vize almak, başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir geliri yok veya mevcut iş yerinde 1 yıldan daha az bir süredir çalışıyorsa kişinin İtalya turistik vizesi alması biraz zordur. Ancak başvuru sahibi aynı iş yerinde uzun süredir çalışıyor, evli ve düzenli geliri asgari ücret üstü ise İtalya turistik vize alması daha kolay olacaktır.

İlk defa vize müracaatında bulunacak vatandaşlarımız doğru ve dikkatli vize başvuru yapması durumunda için İtalya Konsoloslukları kolay vize verecektir.

Bir vize başvuru sahibinin daha kolay bir İtalya vizesi alabilmek için:

 • Seyahat sürelerini maksimum 3-5 gün arası göstermeli,
 • Seyahatini detaylıca planlamalı,
 • İnandırıcı belgelerle vize başvurusunda bulunmalıdır.

İtalya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

 1. Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar.
 2. 2 adet, eski vizelerde kullanılmamış, 35×45 mm ölçülerinde, alın, kulak, çene ve şakakların net olarak göründüğü biyometrik yeni fotoğraf.
 3. Eksiksiz şekilde doldurulup imzalanmış, fotoğrafı yapıştırılmış, AB uyumlu, Schengen vize formu.
 4. Randevu belgesi.
 5. Schengen vize harç ve aracı kurum hizmet ücreti.
 6. Türk vatandaşları için kimlik, yabancılar için en az 3 ay geçerli ikamet veya çalışma izni fotokopisi
 7. E-devletten alınmış, tüm aile bilgilerini alt alta gösteren, düşünceler bölümü işlenmiş Nüfus-Aile kayıt örneği.
 8. E-devletten alınmış, tarihçeli yerleşim yeri belgesi.
 9. Son 6 aylık, içerisinde her gün için en az 100 € veya TL karşılığı bakiye bulunan, bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınmış vadeli ve vadesiz şahsi banka hesap dökümleri.
 10. Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış, seyahatin konusu, tarihleri, sponsoru ve varsa özel durumlar hakkında bilgi veren vize talep dilekçesi.
 11. Varsa başvuru sahibinin üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira gelirini gösterir sözleşmelerin fotokopisi.
 12. Varsa evlilik cüzdanı fotokopisi.
 13. Üzerinde ad, soyad ve rezervasyon numarası bulunan Otel veya Airbnb rezervasyon belgesi.
 14. Üzerinde ad, soyad ve rezervasyon numarası bulunan gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyon belgesi.
 15. Varsa birlikte seyahat edilecek kişilerin geçerli Schengen vize veya Yeşil pasaportunun fotokopisi.
 16. Varsa kaşe ve imzalı tur programı, otel ve uçak bileti listesi.

Ayrıca vize başvuru sahipleri meslek durumlarına göre aşağıdaki evrakları da hazırlamaları gerekecektir.

Başvuru Sahibi Şirket Sahibi veya Ortağı ise:

 1. İş yerinin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vize talep dilekçesi.
 2. İş yerinin güncel tarihli ve orijinal faaliyet belgesi, son yılın vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri.
 3. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

Başvuru Sahibi Bordrolu, Sigortalı Çalışan ise:

 1. Çalışılan iş yerinden alınmış, Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış, imza atan yetkilinin unvanını içeren, kaşe ve ıslak imzalı orijinal çalışma ve izin yazısı.
 2. E-devletten alınmış barkodlu SGK işe giriş bildirgesi.
 3. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 4. İş yerinden alınmış kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 5. Maaşın yattığı banka hesabının randevudan maksimum son 15 gün içerisinde alınmış, geçmişe dönük son 6 aylık, kaşeli, ıslak imzalı ve bankanın imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 6. Çalışılan iş yerinin maksimum son 1 ay içinde alınmış elektronik imzalı veya ıslak imzalı faaliyet belgesi.
 7. Çalışılan iş yerinin güncel tarihli vergi levhası, sicil gazete ve imza beyannamesi fotokopileri.
 8. Başvuru sahibi aynı zamanda emekli ise son 4 aylık emeklilik destek primi ödeme belgeleri.

Başvuru Sahibi Devlet Memuru veya Kamu Çalışanı ise:

 1. Çalışılan iş yerinden e-imzalı veya ıslak imalı alınmış, İngilizce çalışma ve izin yazısı.
 2. İş yeri görev kimlik kartı fotokopisi.
 3. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 4. Maaşın yattığı banka hesabının son 6 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış dökümü.
 5. Varsa çalışılan iş yerinin imza sirküleri fotokopisi.

Başvuru Sahibi Öğrenci ise:

 1. Güncel tarihli, İngilizce elektronik imzalı veya ıslak imzalı öğrenci belgesi.
 2. Öğrenci 18 yaşından büyükse ve varsa son 3 aylık, bakiyeli, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 3. Öğrenci 18 yaşından küçükse anne ve tarafından imzalanmış, Noter onaylı muvafakatname aslı.
 4. Öğrenciye sponsor olacak anne ya da babanın eksiksiz ve kriterlere uygun iş yeri evrakları.
 5. Sponsor ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış, İngilizce sponsorluk dilekçesi.
 6. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 7. Sponsorun son 6 aylık, randevu tarihinden maks. son 15 gün içerisinde alınmış, içerisinde her gün için en az 100 € veya TL karşılığı bulunan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri alınmış şahsi banka hesap dökümü.

Başvuru Sahibi Emekli ise:

 1. E-devletten alınmış barkodlu emeklilik belgesi.
 2. Emekli maaşının yattığı banka hesabının son 6 aylık, randevudan maks. son 15 gün içerisinde alınmış kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınmış dökümü.

Başvuru Sahibi Freelance Çalışan ise:

 1. Varsa noter onaylı iş sözleşmesi.
 2. Hizmet verilen iş yerinden alınmış, iş yeri antetli kağıdına İngilizce hazırlanmış kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı.
 3. Varsa hizmet verilen işe uzmanlığa gösterir diploma ya da sertifika fotokopileri.
 4. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.

Başvuru Sahibi Ev Hanımı ise:

 1. Sponsor olacak eş ya da ebeveynin kriterlere uygun ve eksiksiz şekilde hazırlanmış iş evrakları.
 2. Sponsorun randevudan maks. son 15 gün içerisinde alınmış, son 6 aylık, içerisinde her gün için en az 100 € veya TL karşılığı bakiye bulunan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 3. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 4. Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış, İngilizce ve ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 5. Başvuru sahibi ölüm aylığı alıyorsa e-devletten alınmış barkodlu emeklilik belgesi.
 6. Başvuru sahibi ölüm aylığı alıyorsa maaşın yattığı banka hesabının son 6 aylık, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 7. Varsa evlilik cüzdanı fotokopisi.

Başvuru Sahibi Çiftçi ise:

 1. Çiftçilik belgesi.
 2. Varsa çiftçinin üzerine kayıtlı hayvanlara ait belgeler.
 3. Varsa işletme ruhsatının fotokopisi.
 4. Çiftçinin üzerine kayıtlı tapu, araç ruhsatı ve kira geliri belgelerinin fotokopileri.

Başvuru Sahibi Esnaf, Şahıs Şirketi, Basit Usul İşletme Sahibi ise:

 1. Muhasebeciden alınmış güncel tarihli vergi levha ve imza beyannamesi fotokopileri.
 2. Varsa işletme ruhsatının fotokopisi
 3. Kaşe varsa A4 kağıdına yazılmış seyahatin konusu, tarihleri ve sponsorlu hakkında bilgilere veren kaşe ve ıslak imzalı İngilizce dilekçe.

Başvuru Sahibi Borsa, Coin, Kripto Para Gelirleri ile yaşıyorsa:

 1. Randevudan maks. son 15 gün içerisinde alınmış, içerisinde her gün için en az 100 € veya TL karşılığı bakiye bulunan, son 6 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap dökümü.
 2. Çalışılan bankalardan alınmış, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış varlık hesap dökümleri.
 3. Konsolosluğa hitaben gündelik yaşamın nasıl finanse edildiğini anlatır ıslak imzalı İngilizce dilekçe.
 4. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 5. Varsa düzenli geliri gösterir kira sözleşmesi fotokopisi gibi ek gelir belgeleri.

Başvuru Sahibi Avukat, Doktor, Mühendis, Diş Hekimi ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek kuruluşundan alınmış, ıslak imzalı İngilizce referans yazısı.
 2. Varsa görev kimlik kartı fotokopisi.
 3. Varsa vergi levha ve imza beyannamesi fotokopileri.
 4. Varsa işletme ruhsatı fotokopisi.
 5. İş yeri antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahatin konusu, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren ıslak imzalı dilekçe.

Başvuru Sahibi Yurt Dışında Çalışıyor veya Danışmanlık Yapıyorsa:

 1. Çalışılan iş yerinden alınmış kaşe ve ıslak imzalı çalışma yazısı.
 2. İş sözleşmesinin fotokopisi.
 3. Maaşın yattığı banka hesabının son 6 aylık, randevudan maks. son 15 gün içerisinde alınmış kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri olan dökümü.

Başvuru Sahibi Müzisyen, Sanatçı, Ressam veya Heykeltıraş ise:

 1. Varsa bağlı bulunulan meslek kuruluşundan alınmış referans yazısı.
 2. Varsa sanatçının hakkında basında çıkan haber, röportaj belgelerinin fotokopileri.
 3. Varsa sanat galerisi veya prodüksiyon şirketi ile yapılan sözleşmenin fotokopileri.
 4. Varsa portfolyo.

İtalya Turistik Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Türkiye’de bulunan İtalya Konsolosluklarının 2024 yılı vize harç ücreti 80 Euro’dur.

Bu ücrete İtalya vize işlemleri için yetkilendirilmiş aracı firma olan İdata hizmet ücreti de tahsil edilir. 2024 İdata İtalya hizmet ücreti 775 TL’dir.

0-12 yaş arası çocuklardan İtalyan Konsoloslukları vize haç ücreti almamaktadır. Ancak bu yaş aralığında olan çocuklar için İdata hizmet ücretlerinin ödenmesi zorunludur.

Türkiye’de yaşayan Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Gürcistan, Karadağ, Azerbaycan, Kosova ve Moldova pasaportuna sahip yabancılardan ise yarım vize harç ücreti olan 40 € veya TL karşılığı alınmaktadır.

Vize ücretleri nakit, Türk lirası ve randevu günü ödenir. Konsolosluk harç ücretleri nakit olarak tahsil edilir. Hizmet sağlayıcı İdata hizmet ücretleri ise kredi kartı ile ödenebilmektedir.

İtalya turistik vize ücretinin vize başvurusunun yapılabilmesi için ödenmesi zorunludur. Tahsil edilen ücretler başvuru dosyalarının değerlendirilmesi, biyometri beyanlarının kayıt edilmesi ve konsolosluk hizmetlerinin devamlılığının sağlanabilmesi için talep edilmektedir.

Vize ücretleri bir başvuru ücretidir. Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Uluslararası kar amacı gütmeyen etkinliklere katılacak başvuru sahiplerinden Konsolosluk, vize ücreti talep etmeyebilir. Bu durumda vize etiketine Gratis notu düşülebilir.

Yine İtalya’da düzenlenen uluslararası fuarlarda stant açacak şirketlerin sahiplerinden, müdürlerinden veya çalışanlarından Konsolosluk harç ücreti alınmayabilir.

12 yaş altı çocuklar İtalyan Konsolosluklarının harç ücreti ödemelerinden muaftır.

Vize ücretleri Euro olarak belirlenir ancak güncel döviz kuru dikkate alınarak TL olarak tahsil edilir. Bu sebeple Döviz kurundaki artış yukarı da belirtilen ücretlerin de değişmesine neden olacaktır.

Yine Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan liselerinde okuyan öğrencilerden Konsolosluk vize harç bedeli almayabilir.

Vize başvurusunu İtalya vize danışmanlık firmaları yapacak kişilerin ek olarak danışman firmanın hizmet ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için İtalya Vize Ücretleri yazımızı okumanızı öneririz.

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya turistik vize başvurularınız için randevularınızı hizmet sağlayıcı firma olan İdata web sayfasına girerek online olarak alınmaktadır.

Vize randevuları 2024 yılında ücretli hale getirilmiştir. İtalya turistik vize randevu ücreti aracı firmalar tarafından online ortamda kredi kartı ile tahsil edilir. Tahsil edilen tutar randevu günü ödenecek toplam vize ücretinden düşecektir.

Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ ve Yalova’da yaşıyorsanız idata.com.tr web adresinden İtalya turistik vize randevunuzu alabilirsiniz.

Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak ve Karabük şehirlerinde yaşıyorsanız idata.com.tr Ankara ofisinden İtalya turistik Schengen vize başvurusu için randevunuzu alabilirsiniz.

Eğer Adıyaman, Aksaray, Adana, Afyon, Ağrı, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, İçel, Isparta, Karaman, Kilis, İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Osmaniye, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Şırnak ve Uşak’ta yaşıyorsanız idata.com.tr İzmir ofisinden İtalya vize randevularınızı alabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan İtalyan Konsoloslukları belirli şehirlere hizmet verdiği için ikamet ettiğiniz şehre hizmet veren başvuru ofislerinden randevu almanız zorunludur.

Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilmektedir. Bu durum bebek ve çocuklar için de geçerlidir.

Randevu alırken geçerli pasaportunuzun olduğundan emin olun. Sadece randevu alırken verilen bilgilerle yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir. Bu sebeple eski pasaportunuzla randevu alıp, yeni pasaportunuzla başvuru yapma düşüncesinde bulunulmaması tavsiye edilir.

İtalya Vize Randevusu Almak İçin Ne Gerekir?

 1. İtalya dönüşü en az 3 ay daha geçerli pasaport.
 2. Online ödemelere açık kredi kartı.
 3. Seyahat tarihi.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya turistik vize başvurusu aşağıdaki adımları izleyerek yapılabilecektir:

 1. İkamet ettiğiniz şehre hizmet veren vize başvuru merkezini veya Konsolosluğu belirleyin.
 2. Başvuru yerini belirledikten sonra ilgili merkezin web sayfasına girerek randevu alın.
 3. Randevu tarihinizden maksimum son 15 gün içerisinde meslek grubunuza uygun İtalya Konsolosluğunun belirlediği evrak listesini açıklamalarını dikkate alarak hazırlayın.
 4. Başvuru formunuzu mümkünse bilgisayar ortamında eksiksiz şekilde doldurun ve imzalayın.
 5. En üste randevu belgesi gelecek şekilde evraklarınızı Konsolosluk checklist sıralamasına göre sıralayın.
 6. TL olacak şekilde İtalya turistik vizesi ücretini yanınızda bulundurun.
 7. Randevu saatinden en geç 15 dakika önce başvuru merkezinde bulunun ve gişe görevlisine pasaportunuzu vererek sıra numarası alın.
 8. Sıra size geldiğinde vize başvuru dosyanızı görevliye verin ve olası mülakat sorularına karşı hazırlıklı olun.
 9. Mülakat sonrası vezneye vize ücretini ödeyin ve tarafınıza verilen başvuru fişini saklayın.
 10. Biyometri sırasını bekleyin ve sıra size geldiğinde parmak izi beyanında bulunarak İtalya turistik vize başvuru işlemlerinizi tamamlayın.

Sonuçlanan Vize Başvurularında Pasaport Nasıl Teslim Alınır?

İtalya turistik vize başvurusunda bulunan ve işlemi tamamlanan pasaportunu teslim alacak vatandaşlarımız işlemi tamamlanan pasaportlarını birkaç farklı şekilde teslim alabilirler:

 1. Vize danışmanlık firmaları aracılığıyla vize başvurusu yapılmışsa ilgili danışmanlık firmasından,
 2. Vize başvurusu danışman firma kullanmadan şahsen yapılmışsa İdata ofislerine başvuru takip fişi ile ile mesai saatleri içerisinde şahsen giderek,
 3. İdata kurye hizmetleri satın alarak işlemi tamamlanan pasaportlarını teslim alabileceklerdir.

Başvurusu sonuçlanan İtalya turistik vizeleri başvuru takip fişinde kimin adı yazıyorsa o kişinin veya acentanın teslim alması gerekecektir. İşlemi tamamlanan pasaportunu şahsen teslim alamayacak kişilerin yetkilendirdiği kişilere pasaport teslimi yapılmayabilir. Aynı şekilde eş ya da ebeveynlere de pasaport teslimi yapılmayabilir. Ancak yine de başvuru sahibinden alınmış, detaylıca yazılmış yetkilendirme dilekçesi, varsa seyahatin aciliyetini belirten uçak bileti ya da davetiye belgesi, yetki verilen kişi ile başvuru sahibinin yakınlığını gösterir belgeler ve kimlik fotokopileri ile işlemi tamamlanan pasaportlar teslim edilebilir. Bazı durumlarda noter onaylı vekaletname belgesi talep edilebilir.

Güncel durum hakkında bilgi almak için başvuru yaptığınız İdata şube yetkililerinden bu bilgileri teyit etmeniz gerektiğini önemle hatırlatırız.

İtalya Turistik Vize Dilekçe Örneği

İtalya turistik vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahatlerinin içeriklerine yönelik Konsolosluğa yazılı beyanda bulunmaları zorunludur. Bu yazılı beyana vize talep dilekçesi denilmektedir. İtalya Konsoloslukları vize talep edecek başvuru sahiplerinin dilekçelerinde bazı bilgilerinin bulunmasını zorunlu tutmaktadır.

İtalya turistik vizesi yazarken başvuru sahipleri mutlaka aşağıdaki bilgilere dilekçelerinde yer vermeleri zorunludur.

 • Vize talep edilecek ilgili İtalya Konsolosluğunun tam adı,
 • Seyahatin konusu,
 • Ülkeye giriş-çıkış tarihi bu tarihler otel, uçak ve seyahat sağlık sigortasında belirtilen tarihlerle uyum içerisinde olmalıdır.
 • Seyahatin sponsoru.
 • Vize süresi sona ermeden Türkiye’ye geri dönüş yapılacağına dair bilgi beyanı.

İtalya turistik vize dilekçeleri İngilizce ya da Türkçe fark etmeksizin her iki dilde de yazılabilmektedir. Uzun bir dilekçe yazacak vatandaşlarımıza İtalya turistik vize dilekçelerini İngilizce olarak hazırlamalarını tavsiye ederiz. İtalyanca bilen vatandaşlarımız ise vize talep dilekçelerini İtalyanca olarak hazırlayabilirler.

İtalya turistik vize başvuruları için iş yerinden dilekçe alacak vatandaşlarımız ise aşağıdaki bilgilere dikkat etmeleri gerekecektir:

İtalya turistik vize başvuruları için şirket dilekçesi, çalışılan şirketin antetli kağıdına şirket imza atma yetkilisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır.

Şirket dilekçesinde vize talep edilecek İtalyan Konsolosluğunun tam adı üst başlık olarak yazılmalıdır.

İtalya turistik vize şirketi dilekçesinde çalışanın işe giriş tarihi, izin olduğu tarihler, iş yerindeki görevi ve seyahat dönüşü şirketteki görevine devam edileceği beyan edilmelidir.

Turistik vize iş yeri dilekçesi imza atma yetkilisi tarafından kaşe ve imza yapılmalı, imzalayan yetkilinin unvanı dilekçede belirtilmelidir.

Belgenin sağ üst köşesinde belge düzenlenme tarihi mutlaka yer almalıdır.

İtalya Turistik Vize Dilekçe Örneği

08/08/2024

İtalya Başkonsolosluğu’na İstanbul

Konu: Vize talebi ve İtalya seyahati hk.

Sayın ilgili,

10-15 Eylül 2024 tarihleri arasında ülkenize turistik amaçlı seyahat edeceğim.

Ülkenizde bulunacağım süre zarfında tüm seyahat giderlerim tarafımdan karşılanacak olup, İtalya’da bulunacağım süre zarfında bir kural ihlali yapmadan Türkiye’ye geri döneceğimi garanti ederim.

Vize işlem sürecinde yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla
A… Ş….

İtalya Turistik Vize Şirket Dilekçesi Örneği

İtalya Başkonsolosluğu’na İstanbul

Konu: Vize talebi hk.

Sayın ilgili,

Şirketimizde 25.01.2019 tarihinden itibaren satış ve pazarlama sorumlusu olarak görev yapan Sayın A… Ş…. 10-15 Mayıs 2024 tarihler arasında ülkenize turistik amaçlı seyahat edecektir. Çalışanımızın seyahat süresince karşılaşacağı tüm seyahat giderleri kendisi tarafından karşılanacaktır.

Çalışanımızın vize süresi sona ermeden İtalya’dan ayrılacağını ve 16 Mayıs 2024 tarihinde şirketimizdeki görevine devam edeceğini bilgilerinize sunarız.

Çalışanımız Sayın A… Ş…’ye vize işlem sürecinde yardımcı olmanızı rica ederiz.

Saygılarımızla
Yönetim Kurulu Başkanı

Kaşe ve imza

İtalya Turistik Vize Sponsorluk Dilekçesi Nasıl Yazılır?

08.08.2024
İtalya Başkonsolosluğu’na İstanbul

Konu: Seyahat sponsorluğu ve vize işlemleri hk.

Sayın ilgili,
10-15 Eylül 2024 tarihleri arasında ülkenize turistik amaçlı seyahat edecek kızım A…. Ş…’nin (U…..) İtalya’da bulunacağı tüm seyahat giderleri babası B… Ş… olarak tarafımdan karşılanacaktır.

Kızım A… Ş…’nin vize süresi sona ermeden İtalya’dan ayrılacağını ve Türkiye’ye geri döneceğini garanti ederim.

Konu hakkında daha detaylı bilgiler için aşağıda yer alan iletişim bilgilerimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Vize işlem sürecinde kızım A.. Ş…’ye yardımcı olmanızı rica ederim.

Saygılarımla
B…. Ş…
E-mail:
Telefon:

İtalya Vize Başvurularında Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

 • İtalya turistik vize başvurularında başvuru sahibi İtalya’da 3 gün kalacaksa en az 15.000 TL,
 • 5 gün kalacaksa en az 18.000 TL,
 • 7 gün kalacaksa en az 20.000 TL bakiye bulundurulmasını tavsiye ederiz.

Başvuru sahibi vize başvurularında çalışmayan eşi ve çocuğuna sponsor olacaksa söz rakamları her bir vize başvuru sahibi için banka hesabında bulundurması gerekecektir.

İtalya Vize Başvurularında İdata’nın Rolü

Değerli ziyaretçilerimiz bildiğiniz üzere özellikle Marmara bölgesinden yapılacak İtalya vize başvuruları özel bir şirket olan İdata tarafından kabul edilmektedir.

İdata İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gumüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak’tan İtalya vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın başvurularını İstanbul (Gayrettepe-Altunizade), Bursa ve Trabzon’da bulunan ofisleri kabul etmektedir.

Tüm vize başvuruları randevulu kabul edilmektedir. Vize randevusu alabilmek için İdata hizmet ücretinin peşinen ödenmesi zorunludur.

İdata vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermemekte, başvuru sahiplerine yönlendirmeler yapamamaktadır.

İdata Konsolosluk ücretlerini Konsolosluk adına tahsil eder ve buna ek olarak kendi hizmet ücretini de almaktadır.

Parmak izi verme işlemi istisnai durumlar dışında İdata ofislerinde gerçekleşir. Ayrıca İstanbul, Bursa ve Trabzon ofislerinde ilk defa Schengen vize başvurusu yapan vatandaşlarımız mülakata tabi tutulmaktadır. Bu mülakat İdata görevlileri tarafından Türkçe olarak yapılır.

İdata özel bir teşebbüstür. Çalışanlar Konsolosluk çalışanı değil, İdata çalışanıdır. Bu sebeple İdata çalışanları vize başvurularında Konsolosluk adına karar verememektedir. Vize başvuruları hakkında karar verici makam İtalyan Konsolosluğunun vize departmanıdır.

Vize Mülakatında Sorulan Sorular

İtalya turistik vize mülakatında sorulan sorular daha çok başvuru sahibinin durumu ve seyahatin içeriği ile ilgili sorulardan oluşmaktadır.

Bu doğrultuda İtalya Konsolosluklarının ve İdata görevlilerinin 2024 turistik vize mülakatında en çok sorduğu sorular şöyle:

 1. Ne için seyahat ediyorsunuz?
 2. İtalya’da ne yapacaksınız?
 3. İtalya’da tanıdığınız birileri var mı?
 4. İtalya sonrası başka bir ülkeye seyahat edecek misiniz?
 5. Hangi tarihler arasında İtalya’da olacaksınız?
 6. Hangi otelde kalacaksınız?
 7. Hangi şehre seyahat ediyorsunuz?
 8. İngilizce biliyor musunuz?
 9. Daha önce vize başvurunuz reddedildi mi?
 10. Ne kadar maaş alıyorsunuz?
 11. İş yerinizin adı ne?
 12. Banka hesabınızda ne kadar para bulunuyor?
 13. İş yerinizde ki göreviniz ne? …

Turistik Vize Ne Kadar Süreli Verilir?

İtalya Konsolosluklarının turistik vize başvurularında vereceği vize süreleri başvuru sahibinin başta İtalya seyahat geçmişine ve Schengen seyahat geçmişlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Başvuru sahipleri Schengen vizesine ilk defa başvuru yapıyorsa Konsolosluğun onaylayacak olduğu vize süresi genel olarak seyahat süresi kadar olacaktır. Ancak başvuru sahibi son 5 yıl içinde İtalya Schengen vizesi almış ve bu vizesi ile İtalya’da birden fazla kez giriş-çıkış yapmış ise Konsolosluğun verecek olduğu vize süreleri 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 ve 5 yıllık olmak üzere kademe kademe artacak ve maksimum 5 yıllık, çok girişli (Multiple) vizeye tamamlanacaktır.

Çok Girişli İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz çok girişli İtalya turistik vizesi almak çoğunlukla başvuru sahibinin elinde olan bir durum değildir. Verilecek olan vize süreleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Ayrıca farklı farklı ülkelere kısa süre içerisinde seyahat ediyormuş gibi göstereceğiniz otel ve uçak bileti rezervasyonları ise Konsolosluğun vereceği kararı etkilememektedir.

Çok girişli diğer bir deyişe multiple İtalya turistik vize almak için öncelikle Schengen bölgesine kısa süre içerisinde sık seyahat etmiş olmanız ve eski Schengen vizelerinizi doğru kullanmış olma şartı aranır. Eğer kısa süre içerisinde Schengen devletlerine sık seyahat emiş ve almış olduğunuz vizelerle ilgili ülkelere giriş yapmışsanız multiple İtalya turist vizesi almanız muhtemeldir. Ancak ilk defa yurt dışına çıkıyor ve vize başvurunuzu İtalya Konsolosluğuna yapıyorsanız alacak olduğunuz Schengen vize büyük oranda single İtalya turist vizesi olacaktır.

Çok Girişli İtalya Turist Vizesi Almak İçin:

 1. Eski Schengen vizelerinizle vizeyi aldığınız ülkeye mutlaka giriş yapın,
 2. İmkanınız var ise İtalya sık giriş-çıkış yapmaya çalışın,
 3. İmkanınız varsa İtalya Fahri Konsolosluklarından referans yazısı talep edin.
 4. Vize talep dilekçenizde çok girişli vize talep ettiğinizi belirtin.
 5. Üzerinize kayıtlı banka hesaplarınızı, tapu ve kira gelirlerinizi maddi durumunuzun iyi olduğunu göstermek için vize başvurularında sunun.

Vize Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

İtalya vize reddi alan vatandaşlarımız, Konsolosluğun vize başvurusunu reddetme gerekçesine bağlı olarak vize başvurularını tekrarlayabilir veya vize işlemlerini geçici süreliğine erteleyebilirler.

Konsolosluk başvuru sahiplerine vize reddi ile alakalı Konsolosluğa itiraz etme hakkını genel anlamda vermemektedir.

İtalya vize reddine itiraz genel anlamda İtalya idari mahkemeler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu durum başvuru sahiplerinin İtalya’dan hukuki destek almasına neden olacaktır. Diğer bir deyişle bu durum başvuru sahiplerine kısa sürede çözüm üretemeyecek ve başvuru sahibine ciddi bir maddi yansıması olacaktır.

Vize başvurunuz eğer 2, 3 ve 10. Maddeler gerekçe gösterilerek reddedilmişse doğru bir vize danışmanlık hizmeti ile vize reddi sonrası yeniden vize onayı alma ihtimaliniz artacaktır. Ancak İtalya turistik vizesi başvurunuz 13. Madde gerekçe gösterilerek reddedilmişse ve Konsolosluğun red gerekçesini ciddi bir dayanak göstererek aksini ispat edemiyorsanız vize başvurunuzu durumunuzu düzeltene dek ertelemenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde alacak olduğunuz ikinci ve üçüncü vize retleri yeniden vize onayı alma şansınızı oldukça düşürecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader