Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, öğrenciler için Schengen vize başvurusu konusu üzerine hazırlamış olduğumuz web sayfamıza hoşgeldiniz.
Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfayı: öğrenci olup Schengen devletlerine maksimum 90 güne kadar turistik, konferans, staj, seminer, İnterrail arkadaş ve akraba ziyareti gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımız için hazırlamış bulunuyoruz.

Yazımızı hazırlarken Schengen devletlerinin kısa süreli vize şartlarının Konsolosluklara göre değişiklik göstereceğini bilsek de SaltVisa olarak konsoloslukların öğrenciler için Schengen vize başvurusu şartlarını olabildiğince toparlamaya çalışacağız.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Şartları

Schengen vizesi için başvuru yapacak öğrencilerin öğrenciliğini belgeler aracılığıyla ispat etmesi zorunludur.

Bazı durumlarda Konsolosluklar öğrencilerden transkript belgesinin sunulmasını da zorunlu tutabilir.

18 yaş altı öğrenciler için yapılacak Schengen vize başvurularında seyahate katılmayacak ebeveynin öğrencinin yalnız veya seyahate katılacak ebeveynle birlikte seyahat edileceğini belirten noter onaylı muvafakatname belgesinin sunulması zorunludur. İtalya konsoloslukları seyahate anne ve baba katılsa dahi her iki ebeveyn tarafından imzalanan ve öğrencinin yalnız seyahat edebileceğini belirten noter onaylı muvafakatname belgesini sunmasını zorunlu tutar.

12 yaş üstü öğrencilerin vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları ve biyometrik verilerini Schengen sistemlerine kayıt ettirmeleri zorunludur.
12 yaş altı öğrencilerin ise Schengen vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmez. Fakat bazı konsolosluklar bu uygulamaları bozabilmektedir. Örneğin: İspanya Konsoloslukları 12 yaş altı öğrencileri vize başvuruları sırasında görmek istemektedir.

Öğrencilerin Schengen vize başvurusunda kullanacakları öğrenci belgeleri son 1 ay içerisinde alınmış, İngilizce, kaşe ve ıslak imzalı veya elektronik imzalı belge olmak zorundadır. Güncelliğini yitirmiş, onaysız Türkçe öğrenci belgeleri bazı Schengen konsolosluklar tarafından kabul görse de çoğu konsolosluk bu evraklarla yapılacak vize başvurularını reddetmektedir.

Schengen vize başvurusunda bulunacak öğrenciler vize başvurularını ikamet ettikleri şehre hizmet veren Konsolosluğa veya vize başvuru merkezine yapmaları gerekecektir. İkamet adresi hala ailesinin evi olan öğrenciler Schengen vize müracaatlarını yine yasal ikamet adresine hizmet veren Schengen temsilciliğine yapmaları gerekecektir.

18 yaş altı öğrencilerin genel itibariyle yetişkin bireyler arasında yer almaları ve ekonomik olarak ailelerine bağımlı bireyler olmaları nedeniyle Schengen vize başvurularında seyahat masraflarını üstlenecek sponsor göstermeleri gerekmektedir. Öğrencilerin Schengen vize başvurusu için gösterecekleri sponsorlar birinci derece yakın akrabalar olarak sınırlandırılmıştır.

Bu doğrultuda öğrencilere Schengen vize başvuruları için sadece anne ve babaları sponsor olabilecektir.
Anne ve babası mahkeme kararı ile ayrılmış 18 yaş altı öğrenciler Schengen vize başvuruları için yine her iki ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesi sunmaları gerekecektir. Ancak mahkeme kararı ile öğrencinin velayeti sadece 1 ebeveynde ise mahkeme kararını gösteren belgenin fotokopisi vize başvurularında sunularak sadece 1 ebeveyn tarafından imzalanacak muvafakatname belgesi başvuru için yeterli sayılabilecektir. Ancak yine de çocuk kaçırma işlemlerinin önlenmesi adına Konsolosluk veya vize başvuru merkezi görevliler her iki ebeveyn tarafından imzalanmış muvafakatname belgesinin sunulmasını zorunlu tutabilir.

Öğrenci olup aynı zamanda freelance olarak çalışan öğrencilerin vize başvurularını öğrencilik üzerinden yapılması tavsiye edilir. Ancak freelance çalıştığını ispat eden öğrenciler iş evraklarını vize başvuru dosyasına ekleyebilir.

Konsolosluklar 18 yaşını doldurmuş ve yalnız seyahat edecek öğrencilerden şahsi banka hesap dökümlerinin sunulmasını zorunlu tutmaktadır. Vize başvurularında her ne kadar ebeveynleriniz sponsor olsa da 18 yaşını geçmiş olmanız yalnız seyahat ediyor olmanız nedeniyle şahsi banka hesap özetini de konsoloslukla paylaşmanız gerekecektir.

Schengen üye ülkelerine okul gezisi ile seyahat edecek öğrencilerin muvafakatname belgesinde gezinin sorumluluğunu üstlenen öğretmene veya idareciyle vekalet verilmesi gerekmektedir. Bu belge aynı zamanda İngilizce tercüme edilmiş olmalıdır.

İnterrail kapsamında Schengen ülkelerine seyahat edecek öğrencilerin satın alınmış İnterrail bileti sunmaları zorunludur. Macaristan Konsolosluklar İnterrail yapacak öğrencilerden seyahat planları için kapsamlı bir dilekçe yazan, konaklama ve ülkelere giriş-çıkış tarihini net olarak ispat edebilen öğrencilerden satın alınmış İnterrail bileti talep etmemektedir.

Türkiye’de bulunan İtalya, Fransa, Avusturya ve Alman liselerinde okuyan öğrenciler Schengen vizelerini İtalya, Fransa, Avusturya ve Alman Konsolosluklarından talep etmeleri halinde 80 €’luk vize harç ücreti talep edilmeyecektir.

Schengen devletlerine kültürel amaçlı okul gezisi (CERN okul gezisi) ile seyahat eden öğrencilerden Konsoloslukların Schengen vize ücretleri tahsil edilmeyebilir.

ogrenciler-icin-schengen-vize
ogrenciler-icin-schengen-vize

Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu Evrakları

 1. Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli Pasaport ve varsa eski pasaportlar
 2. İlgili ülkenin eksiksiz doldurulmuş Schengen vize başvuru formu (18 yaş altı başvuru sahiplerinin formları hem anne hem de baba tarafından imzalanacaktır.)
 3. Bir randevu belgesinin çıktısı
 4. Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik vize fotoğrafı
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Pasaportların 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış kaşelerinin bulunduğu sayfaların fotokopileri
 7. Seyahat tarihinden 1 gün önce başlayan dönüş tarihinden 1 gün sonra sona eren kaşe ve imzalı sadece Schengen bölgesini kapsayan, 30.000 € teminatlı seyahat sigortası
 8. Maksimum son 1 ay içerisinde alınmış elektronik imzalı, İngilizce öğrenci belgesi.
 9. Otel, Airbnb ve uçak bileti rezervasyonu
 10. Varsa davetiye
 11. Varsa İnterrail bileti
 12. 18 yaş üstü kişiler için son 3 aylık seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti
 13. 18 yaş altı kişiler için anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname. Bir nüshası konsolosluğa verilmeli, bir nüshası seyahat süresince başvuru sahibinde olmalıdır. Belgenin İngilizce tercüme edilmesi tavsiye edilir. Noter onayı gerekmez.
 14. Seyahat hakkında detaylı bilgiler veren seyahatin tarihleri, amacı ve sponsorunu belirten konsolosluğa hitaben İngilizce vize talep dilekçesi
 15. E devlet ile alınmış barkodlu anne ve baba bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 16. E devlet ile alınmış barkodlu ikametgah belgesi

Ayrıca öğrenciler vize başvurularında düzenli geliri olan anne ya da babalarını seyahat için sponsor göstermeleri gerekmektedir. Ebeveynlerin mesleki durumlarına göre hazırlamaları gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn şirket sahibi veya ortağı ise:

Şirket antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı akrabalık bağını ve sponsor olunacağını belirten dilekçe
Akrabalığı ispat eden kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Şirketin güncel tarihli vergi levha, faaliyet belgesi, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri
E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
Son 3 aylık, şahsi, seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti
Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn şirket çalışanı ise:

Şirketten alınmış konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış orijinal çalışma yazısı
Konsolosluğa hitaben ebeveyn tarafından yazılmış seyahat, akrabalık bağı ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı İngilizce dilekçe.
Akrabalık bağını ispat eden kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
Kaşe ve ıslak imzalı SGK işe giriş bildirgesi
E devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
Çalışılan şirketin güncel tarihli vergi levha, faaliyet belgesi, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn devlet memuru ise:

Resmi çalışma yazısı
Görev kimlik kartı fotokopisi
Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı veya elektronik imzalı maaş bordroları
Konsolosluğa hitaben seyahat, yakınlık derecesi ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı, İngilizce dilekçe
Yakınlık derecesini ispat eden kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn emekli ise:

E-devletten barkodlu veya SGK’dan alınmış emeklilik belgesi
Emekli maaşının yattığı bankadan alınmış son 3 aylık, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış seyahati finanse edecek bakiyesi olan maaş hesabı özeti
Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahat, akrabalık bağı ve sponsor olunacağını belirten sponsorluk dilekçesi
Akrabalık bağını ispat eden kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Varsa diğer banka birikim hesaplarının son 3 aylık onaylı banka hesap özetleri
Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn çiftçi ise:

Çiftçilik belgesi
Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahat, yakınlık derecesi ve sponsor olunacağı hakkında bilgiler veren ıslak imzalı dilekçe
Akrabalık bağını ispat eden kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira sözleşmesi fotokopileri
Varsa çiftçinin üzerine kayıtlı hayvanlara ait belgelerin fotokopileri
E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
Son 3 aylık seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn avukat, doktor veya mühendis ise:

Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış İngilizce yazı
Varsa görev kimlik kartı fotokopisi
Varsa iş yerinin ruhsatı, vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri
Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahat, akrabalık bağı ve sponsor olunacağını belirten kaşe ve ıslak imzalı dilekçe
Yakınlık bağını ispat eden kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Son 3 aylık, seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti

Schengen vize başvurularında öğrenciye sponsor olacak ebeveyn freelance çalışan ise:

Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahat, yakınlık bağı ve sponsor olunacağını belirten ıslak imzalı dilekçe
Yakınlık bağını ispat eden kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
Uzmanlığı gösterir cv, portfolyo, diploma ve sertifika fotokopileri
Varsa Noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi
Varsa hizmet verilen şirketlerden alınmış Konsolosluğa hitaben İngilizce referans yazısı
Son 3 aylık, seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti
Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri
E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet ve dökümü

ogrenciler-icin-schengen-vize-ucreti
ogrenciler-icin-schengen-vize-ucreti

Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu Ücreti

2 Şubat 2020 tarihinde öğrenciler için Schengen vize fiyatları 60 €’dan 80 €’ya yükseltmiştir. Bu doğrultuda Schengen vizesi için 2020 yılında başvuru yapacak öğrencilerin ödemesi gereken vize ücretleri şöyle:

 • 0-5 yaş arası çocuklar için Konsolosluk harç ücreti alınmamaktadır.
 • 6-12 yaş arası öğrencilerden 40 € konsolosluk vize harç ücreti tahsil edilmektedir.
 • 12 yaş üstü öğrencilerden 80 € vize harç bedeli tahsil edilmektedir.

Ayrıca vize başvurularını Konsolosluk yerine vize başvuru merkezlerine yapacak öğrencilerin vize başvuru merkezlerinin servis ücretlerini de ödemeleri gerekecektir.

Vize ücretleri TL veya Dolar bazında tahsil edilebilir.

Vize reddi durumunda ödenen vize ücretleri iade edilmez.

Okul gezileri, Fransız, Alman, İtalyan ve Avusturya liselerinde okuyan öğrencilerden söz konusu ülkelerin konsoloslukları vize ücreti tahsil etmeyebilir.

Avrupa Birliği vatandaşlarının çocuklarından Konsolosluğun vize ücreti tahsil edilmez.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Schengen vizesi için başvuru yapacak öğrenciler vize randevularını büyük oranda konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla alacaklardır.
Türkiye’de Schengen vize başvuruları için yetkilendirilmiş ülkeye ve bölgeye göre değişen 6 farklı vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

En fazla konsolosluğa hizmet veren vize başvuru merkezi VFS Global’dir. Başta Fransa, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan ve İtalya (Ankara, İzmir, Gaziantep) Schengen vizesi için yapılacak vize başvuruları VFS Global’e yapılacaktır. VFS global’in resmi web sayfasından randevu alma menüsünü ziyaret edip ve kendi adınıza bir hesap oluşturarak ikamet ettiğiniz şehre hizmet veren başvuru merkezinden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

İdata ise İtalya (İstanbul, Bursa, Trabzon) ve Almanya Schengen vize başvuruları için hizmet veren bir vize başvuru merkezidir. Yine İdata.com.tr web adresini ziyaret ederek ikamet adresinize hizmet veren başvuru merkezinden randevularınızı alabilirsiniz.

As Visa Solutions Schengen vize başvuru merkezi ise: Macaristan, Portekiz ve Slovenya Schengen vizesi için yapılacak vize müracaatlarını kabul edecektir. Randevular yine resmî web sayfasından alınacaktır. Vize randevuları ücretsizdir.

İspanya Schengen vize randevuları ise BLS İnternational şirketinden alınacaktır. Vize randevuları ücretsizdir. Seyahat tarihi ile randevu arasında 17 iş gününden daha az süre kalmış kişilerin vize başvurusu kabul edilmez.

TLS Contact Schengen vize merkezi ise İsviçre Schengen vize randevularının alınacağı resmi birimdir. ch.tlscontact.com web adresinde bulunan online vize başvuru formunu doldurduktan sonra randevu alma aşamasına geçiş yapabilir İstanbul veya Ankara’dan vize randevunuzu alabilirsiniz.

Kosmos Vize Schengen vize başvuru merkezi ise: Yunanistan vizesine sadece İstanbul, Bursa ve Trabzon’dan yakılacak vize başvuruları için randevu veren resmî kurumdur.

Vize randevuları ücretsizdir. Web sayfa üzerinden ikamet ettiğiniz şehre hizmet veren Kosmos Vize ofisinden vize randevularınızı oluşturabilirsiniz.

Pandemi döneminde vize randevuları çağrı merkezlerinden verilebilir.

Schengen vize başvurularını her hangi bir vize aracı şirket kullanmadan doğrudan Konsolosluğa yapmak isteyen öğrenciler yine randevu almak zorundadır. Vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa yapacak öğrenciler vize randevularını yine ilgili vize başvuru merkezlerinden almaları gerekecektir. Bazı durumlarda Konsolosluk randevuları vize başvuru merkezlerinin çağrı merkezleri tarafından verilecektir. Bu durumda yetkiliye vize başvurularınızı Konsolosluğa yapacağınızı belirtmeyi unutmayınız.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu Sponsorluğu

Schengen vize başvurularında bulunacak öğrencilerin ekonomik anlamda ailelerine bağımlı olmaları ve büyük oranda 18 yaşın altında olmaları nedeniyle Konsolosluklar öğrencilerden vize başvurularında sponsor göstermelerini talep etmektedir. Öğrencilerin vize başvurularında gösterecekleri sponsorların birinci derece yakın akraba (anne, baba, eş) olması zorunludur. Bu doğrultuda abi, abla, kardeş, amca, dayı, teyze, hala ve öğretmenlerinin sponsorlukları kabul edilmemektedir.

Ancak anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ebeveynlerinin vefatını ispat ettikten sonra yakın akrabalarını vize başvurularında sponsor gösterebilirler.

Yine eğitim amacıyla seyahat eden ve ebeveynlerin maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler vize başvurularında öğretmenlerini sponsor olarak gösterebileceklerdir.
Bu durumda ebeveynlerin işsiz oldukları belgeler üzerinden ispat edilmeli, ebeveynler Konsolosluğa hitaben durumlarını anlatır İngilizce dilekçe yazmalıdır.

Schengen vize başvurularında öğrencilere sponsor olacak ebeveynlerin mesleki durumlarına göre hazırlamaları gereken evrakları bir üst bölümde belirtmiştik.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için vize sponsorluğu yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vize başvuruları Konsolosluklara ve Schengen vize başvuru merkezlerine yapılacaktır. Vize randevuları Konsolosluklarda ileri tarihe verilebilir.
Vize başvurusunun yapılacağı birimi belirlemiş öğrenciler aşağıdaki adımları izleyerek Schengen vizesi için başvurularını tamamlayabilirler.

 • İkamet edilen şehre hizmet veren resmi vize ofisi tespit edilmeli,
 • Seyahat ile randevu tarihi arasında en az 22 iş günü süre bulunmalı,
 • Kişisel ve sponsor evrakları eksiksiz, açıklamalar dikkate alınarak randevu tarihinden son 7 gün içerisinde güncelliğini yitirmemesi adına temin edilmeli,
 • Yetkili birimden vize randevusu alınmalı ve vize başvuru evrakları arasına eklenmeli,
 • Vize ücretleri tam ve bozuk olacak şekilde hazır edilmeli,
 • Hazırlanmış olan evraklar, randevu belgesi ve doldurulmuş olan Schengen vize başvuru formu tek bir dosya haline getirilmeli ve evraklar Konsoloslukların evrak checklistine göre sıralanmalı,
 • Randevu günü hazırlanmış olan evraklar ve vize ücreti hazır olacak şekilde randevudan en geç 15 dakika önce vize başvuru merkezi ziyaret edilmeli,
 • Evraklar vize başvuru merkezine teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi beyanında bulunmalı,
 • Parmak izi sonrası başvuru merkezi tarafından verilen başvuru fişi kaybedilmemeli ve randevu gününden 5-6 gün sonra ilgili vize başvuru merkezinin web sayfasından vize durumu sorgulaması yapılmalı.
 • Vize başvuru merkezinde dağıtıma hazır pasaportlar vize başvuru fişi ve kimlik gösterilerek teslim alınmalıdır.
 • Vizenizi teslim aldıktan sonra Schengen vize etiketinin üzerinde bulunan bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayınız.

Öğrenciler İçin Schengen Vize Danışmanlığı

Schengen bölgesine maksimum 90 güne kadar turistik, kültürel, eğitim, arkadaş ve akraba ziyareti amacıyla seyahat edecek öğrenciler arzu etmeleri halinde vize başvuruları için danışmanlık hizmeti alabileceklerdir.

Öğrenciler için Schengen vize danışmanlığı özel şirketler tarafından verilecektir. Dolayısıyla vize danışmanlık hizmetleri konsolosluklardan veya vize başvuru merkezlerinden alınamayacaktır. Schengen vize başvuruları için danışmanlık hizmet alacak öğrenciler vize danışmanlık şirketinin güvenilirliğini ve çalışma şartlarını öğrendikten sonra tüm vize sürecini vize danışmanlık acentasına bırakabilirler.

Schengen vize danışmanlık şirketleri öğrenciler için genel olarak aşağıdaki hizmetleri verecektir:

 • Doğru vize türüne başvuru yapılması,
 • Zamanında vize başvuru yapılması,
 • Vize başvuru dosyasının kontrolü,
 • Schengen vize formlarının kontrol edilmesi,
 • Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçelerin yazılması veya örneğinin paylaşılması
 • Vize başvurularının konsolosluğa yapılması ve işlemi tamamlanmış pasaportların teslim alınması,
 • Vize ücretlerinin ödenmesi,
 • Varsa eksik evrakların konsolosluğa veya vize başvuru merkezine iletilmesi,
 • Olası konsolosluk mülakatlarına karşı öğrencileri bilgilendirmesi ve eğitmesi gibi hizmetler vermektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için vize danışmanlığı yazımızı okuyabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader