Vize Alan Aracı Firmalar

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Vize alan aracı firmalar ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamız hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: vize başvurusunu aracı firmalarla yapacak ve aracı firmalar hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımıza temel bilgileri sağlamak üzerine hazırlanmıştır.

Vize işlemlerinizi hemen başlatmak için BİZE ULAŞIN sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Değerli ziyaretçilerimiz, bildiğiniz üzere yurt dışına sık seyahat eden vatandaşlarımız için vize alan aracı firmalar oldukça önemli misyona sahiptir. Vize almak için aracılık yapan firmalar, yıl içerisinde Avrupa ve Schengen ülkelerine, İngiltere, Amerika, Kanada, Dubai, Mısır, Cezayir, Etiyopya ve Senegal gibi ülkelere sık seyahat eden vatandaşlarımızın vize başvuru süreçlerinin tek bir şirket üzerinden yürütülmesini sağlamaktadır. Bu durum daha çok Konsoloslukların farklı vize aracı şirketlerle çalışması ve her vize aracı firmanın vize prosedürlerini biraz daha zorlaştırması nedeniyle vatandaşlarımızın vize başvurularında aracılık hizmeti almalarına neden olmuştur.

Bu sebeple fuar, müşteri ziyareti, toplantı kısacası iş nedeniyle Almanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hollanda, Bulgaristan, İsviçre, Romanya, İngiltere, Dubai, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir, Senegal ve Etiyopya gibi ülkelere seyahat eden vatandaşlarımız için vize alan aracı firmalar adeta bir can simidi görevi üstlenmiştir.

 • Peki vize alan aracı firmalar kimdir, ne iş yaparlar?
 • Vize alan aracı firmalar ile vize başvuru merkezleri arasındaki farklar nelerdir?
 • Konsoloslukların yetkilendirdiği vize aracı şirketler hangileri?
 • Vize alan aracı firmalardan hizmet alırken nelere dikkat etmeli?
 • Vize alan aracı firmaların ücretleri 2024 yılında ne kadar?

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, vize alan aracı firmalar konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza bir kez daha hoşgeldiniz.

Vize işlemlerinizi başlatmak için BİZE ULAŞIN sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Vize Alan Aracı Firmalar Kimdir? Ne İş Yapar?

Vize alan firmalar cümlesi genel anlamda Konsoloslukların yetkilendirdiği resmi vize başvuru merkezleri ile karıştırılmaktadır. Ancak biz bu yazımızda daha çok resmi vize başvuru merkezlerinden değil, vize başvuru merkezlerine akredite olan, doğrudan Konsolosluklarla çalışmayan vize alan aracı firmalar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 

Bu doğrultuda vize alan aracı firmalar hakkında verebileceğimiz en temek bilgiler şöyle:

 • Vize alan aracı firmalar, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) A ve B gurubu turizm ve seyahat acentası olarak faaliyet göstermektedirler.
 • Vize alan firmalar genel anlamda önce tur operatörü ardından vize aracı firmadır.
 • Ara firmalar daha çok yurt dışı turları üzerine faaliyet gösteren turizm acentalarının çatısı altında hizmet verirler.
 • Vize alan aracı firmalar, vize aracılık hizmetleri dışında yurt dışı turları, otel rezervasyonları, iş gezileri, transfer hizmetleri ve uçak bileti satışı için de faaliyet gösterir.
 • Vize alan aracı firmalar, vize başvurularını büyük oranda Konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapar. Ancak bazı büyük tur operatörlerinin özellikle düzenledikleri turların vize başvurularını doğrudan Konsolosluklara gerçekleştirmek üzere Konsoloslukla akreditasyonu bulunmaktadır.
 • Vize alan aracı firmaların kuruluş amacı başlangıçta yurt dışı turlarına katılacak müşterilerinin vize başvurularının yapılmasıyla sınırlıydı ancak vatandaşlarımızın yurt dışı ülkelerine yaptığı seyahatlerin artması, vize sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşılması, vize retlerindeki artış ve Konsolosluklara ulaşımın zorluğu seyahat acentacılığının uzantısı konumunda olan vize alan aracı firmaları zaman içinde bağımsız ve ayrı bir şirket konumuna getirmiştir.

Bugün Türkiye’de turizm holdinglerinin çatısı altında özellikle vize işlemleri için hizmet veren Vista Vize, Setur Vize, Viking Tur, Jolly, Arkas Turizm gibi ayrı departman ya da şirketler bulunmaktadır.

Ayrıca TÜRSAB A veya B gurubu seyahat acentası olan ancak tur operatörlüğü hizmet vermeyen ve sadece vize başvuruları için aracılık hizmeti veren İstanbul’da Taksim, Harbiye, İzmir’de: Kordon, Pasaport, Ankara’da ise: Gaziosmanpaşa, Kızılay, Cinnah caddesi gibi semtlerde sadece vize aracılık hizmeti veren firmalar bulunmaktadır.

Vize alan aracı firmalar genel anlamda vize başvurularının yapılması ve vize işlemlerinin Konsoloslukta takibi üzerine faaliyet göstermektedir.

Ayrıca yine vize başvuru işlemleri ile alakalı formların doldurulması, Konsolosluk randevularının alınması, eksik ve hatalı evrakların tespit edilmesi, mevzuata uygun vize başvuru dosyasının hazırlanması ve başvuru sahibinin gelmesini gerektirmeyen vize başvurularında başvuruların Konsolosluğa yapılması gibi hizmetlerle sınırlıdır.

Vize aracı firmalar: geç yapılan vize başvuruları nedeniyle hızlı vize alınması, uzun süreli vize alınması, randevusuz vize başvurusu yapılması gibi hususlarda hizmet vermemektedir. Ancak yine de vize alan firmalar elzem durumlarda Konsolosluk veya vize başvuru merkezlerindeki imtiyazlarını başvuru sahibi lehine kullanabilmektedir.

Vize Alan Aracı Firmalar ile Vize Başvuru Merkezleri Arasındaki Farklar

 • Vize başvuru merkezi Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş resmi kurumlardır.
 • Vize aracılık firmaları ise vize başvuru merkezi tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır.
 • Vize başvuru merkezleri vize başvurularını Konsolosluklara yapar, vize alan aracı firmalar vize başvurularını başvuru merkezlerine yapar,
 • Vize başvuru merkezleri randevu ile çalışır, vize alan aracı şirketler için randevu alma zorunluluğu bulunmaz.
 • Vize başvuru merkezlerinde tek tip ücretlendirme bulunur, vize aracı firmalarda birkaç farklı ücretlendirme uygulanır.
 • Vize başvuru merkezleri başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesi gibi konularda danışmanlık hizmeti vermezken, vize alan acentalar başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesinde yönlendirme ve danışmanlık hizmeti verir.
 • Vize merkezleri Türkiye’de İstanbul, Ankara, Bursa, Trabzon, İzmir, Gaziantep ve Antalya şehirlerinde bölgesel hizmetler verirken vize acentaları, Türkiye’nin neredeyse her şehrinde vize işlemleri için aracılık hizmeti verir.
 • Vize başvuru merkezleri kargo, kurye ile yapılacak vize başvurularını kabul etmezken, vize aracı firmalar kargo veya kurye aracılığıyla yapılacak vize başvurularını kabul eder.
 • Vize başvuru merkezlerinde kişiye özgü hizmet verilmezken, vize acentalarında başvuru sahibinin durumuna özgü vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.
 • Vize başvuru merkezlerine belirli ülkeler için vize başvurusu yapılırken, vize firmalarına Türk vatandaşlarından vize isteyen tüm ülkeler için başvuru yapılmaktadır.

Konsoloslukların Yetkilendirdiği Vize Aracı Kurumlar Hangileri

2024-2024 yılında Konsoloslukların yetkilendirdiği vize aracı kurumlar aşağıdaki gibidir.

 • VFS Global
 • İDATA
 • TLS Contact,
 • AS Visa Solutions,
 • Kosmos Vize,
 • Bls İnternational,
 • Visa For China,
 • Hastur Vize.

Vize Aracı Firmalardan Hizmet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Güvenilir vize aracı firmalar ile çalışılmalı,
 • Vize acentasının yönlendirmesine bakmadan gerçek anlamda seyahat edilecek ülkenin vizesi talep edilmeli,
 • Vize aracı firmaların ofisleri ziyaret edilmeli, yüz yüze görüşme yapmalı çalışma şartları hakkında ön bilgi alınmalı,
 • Vize alan firmalara Konsolosluk, vize başvuru merkezi ve vize alan firmanın hizmeti bedeli de dahil olmak üzere süreç boyunca ödenecek toplam ücret hakkında başvurusu yapılmadan önce bilgi sahibi olunmalı.
 • Uzun süreli vize alma, hızlı vize alma, konsolosluk tanıdığımız gibi vaatler karşılığında sizden ek ücret talep eden vize aracı firmalardan hizmet alınmamalı.
 • İngiltere ve Amerika vize başvuruları dışında vize randevusu almak için sizden ücret talep eden vize danışmanlık firmalarından hizmet alınmamalı.
 • Fatura kesmeyen süreç boyunca Whatsapp, Gmail veya Hotmail üzerinden iletişim kuran vize danışmanlık ve takip firmalarından hizmet alınmamalı.
 • Vize takibi ve danışmanlık firması ile çalışmaya başlamadan önce vize prosedürleri, konsoloslukların vize ücretleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Vize Alan Aracı Firmaların Vize Danışmanlık Ücretleri

Vize alan aracı firmaların 2024 yılı vize danışmanlık ücretleri şöyle:

Schengen vize danışmanlık ücreti: 60 – 90 €, (Bkz: Schengen vize danışmanlık hizmetleri )
İngiltere vize danışmanlık ücreti: 85 – 150 $ ( Bkz: İngiltere vize danışmanlık hizmetleri )
Amerika vize danışmanlık ücreti: 80– 150 $ ( Bkz: Amerika vize danışmanlık hizmetleri )
Mısır vize danışmanlık ücreti: 65– 100 $ ( Bkz: Mısır vize danışmanlık hizmetleri )
Cezayir vize danışmanlık ücreti: 50– 90 €  (Bkz: Cezayir vizesi alan firmalar)
Dubai vize danışmanlık ücreti: 40– 80 $, ( Bkz: Dubai vize danışmanlık hizmeti )
Kanada vize danışmanlık ücreti: 100– 150 $ arasında değişiklik göstermektedir. (Bkz: Kanada vize danışmanlık hizmetleri)

Bu ücretlendirme kısa süreli vize başvurularında geçerli olmaktadır. Eğitim, çalışma, iş arama veya Ankara anlaşması gibi uzun dönem vize başvuruları için geçerli değildir.

Ayrıca söz konusu vize danışmanlık ücretlerine ek olarak Konsolosluk ve vize başvuru merkezlerinin servis ücretleri, acil durumlarda ekspres veya Vip vize başvuru ücretleri dahil değildir.

Vize Alan Firmalar Nasıl Çalışır?

Vize alan firmanın meslek durumunuza göre gönderdiği vize başvuru evrakları başvuru sahibi tarafından hazırlanır, vize başvuru formu doldurulur,

Hazırlanmış olan vize için gerekli evrakları aracı firmaya kargo, kurye veya yetkilendirilen bir kişi ile iletilir,

Vize firmasının talimatlarına göre vize ücretleri başvurudan önce firmanın banka hesabına yatırılır veya elden ödenir,

Parmak izi verecek başvuru sahipleri randevu günü vize başvuru merkezinde vize aracı firma görevlisi ile buluşur ve parmak izi verir.

Vize işlem sürecinin tamamlanmasının ardından pasaportlar Konsolosluk veya vize merkezinden vize aracı firma tarafından alınır ve pasaportlar başvuru sahiplerine ulaştırılır.

En İyi Vize Danışmanlık Şirketi Nasıl Bulunur?

En iyi vize danışmanlık firmasını bulmak için her zaman kullanıcı deneyimi çok önemlidir. Bu sebeple en iyi vize danışmanlık şirketi olabildiğince o şirketten daha önce hizmet almış tanıdıklarınız aracılığıyla edinmeye çalışın.

En iyi vize danışmanlık firması için İnternet’ten destek alın ve firmanın sosyal medya hesaplarını takip edin, kullanıcı yorumlarını inceleyin varsa firma hakkında ekşi sözlük ve diğer forumlardaki görüşleri dikkate alın.

Vize alan firmalar kurumsal olsa dahi her sektörde olduğu gibi vize sektöründe de fark yaratan, mevzuata hakim, daha yaratıcı ve çözüm odaklı çalışan vize danışmanları olduğunu unutmayın. Dolayısıyla bir vize danışmanlık firmasında en başarılı ve mevzuata hakim vize danışmanı ile çalışmaya özen gösterin.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader