Hollanda Turistik Vize

İÇİNDEKİLER
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Hollanda Turistik Vize

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, Hollanda Turistik Vize konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Sayfamızın devamında: Hollanda turistik vizesi işlemlerine dair en detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için soru ve görüşlerinizi [email protected] e-posta hesabımıza yazmanızı rica ederiz.

İyi okumalar diliyoruz…

Hollanda Turistik Vize Nedir?

Hollanda turistik vize: Hollanda konsolosluğunun kısa süreli, C tipi vize kategorisidir.

Hollanda turistik vize: Hollanda’ya turizm amaçlı gezi, tur, tatil gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımızın veya Türkiye’de yaşayan yabancıların başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Hollanda turistik vize aynı zamanda bir Schengen vizesi kategorisidir ve maksimum 90 güne yapılacak seyahatler için düzenlenir.

Alınacak olan geçerli çok girişli Schengen vizesi ile: Hollanda sonrası 25 Schengen devleti, 3 Avrupa Birliği ülkesi ve Meksika’ya da giriş yapılabilecektir.

Hollanda turistik schengen vizesi kısa süreli, turizm amaçlı bir vizedir. Hollanda turistik vize alan vatandaşlarımız, Hollanda’da yaşayamaz, çalışamaz ve iş kuramaz. Vatandaşlarımızın vize süreleri sona ermeden Schengen topraklarından ayrılmaları zorunludur.

Hollanda turistik vizesine başvuru yapabilmek için yurt dışından davetiye alınması gerekmez. Hollanda’da ailesi, akrabası ve arkadaşı olan vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisi: Hollanda aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize kategorisidir.

Hollanda Turistik Schengen Vize Nedir?

Hollanda turistik Schengen vizesi: Hollanda’ya maksimum 90 güne kadar turistik gezi, tatil, tur kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisidir. Bu vize kategorisine başvuru yapacak vatandaşlarımızın Hollanda’dan davetiye belgesi, form ya da taahhütname benzeri belgeler alınması gerekmez.

Hollanda turistik Schengen vizesi, kısa süreli bir vizedir. Hollanda turistik Schengen vizesi: tek girişli (single), iki girişli (double) ve çok girişli (multiple) olarak verilmektedir.

Hollanda turistik Schengen vizesi, başvuru sahibinin Hollanda ve Schengen vize geçmişlerine bakılarak kademe kademe arttırılacak ve maksimum 5 yıl süreye tamamlanacaktır.

Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız sadece seyahat süresi kadar veya kısa süreli Hollanda Schengen vizesi alabilirler.

Daha önce Hollanda Schengen vizesi almış ancak bu vizelerini Hollanda dışında diğer Schengen devletlerine kullanan vatandaşlarımız kısa süreli vize ya da vize reddi alabilirler.

Geçerli, tek girişli Hollanda turistik Schengen vizesi ile: Hollanda sonrası Schengen bölgesini terketmeden Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İtalya, İzlanda, İsviçre, İsveç ve Yunanistan’a yeni bir vize almadan giriş yapılabilecektir.

Geçerli, çok girişli Hollanda turistik Schengen vizesi ile: Hollanda sonrası 25 üye devlete ek olarak Avrupa Birliğine yeni giren ancak Schengen üyesi olmayan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a ayrıca Meksika’ya da vizesiz giriş yapabileceklerdir. Ancak alınacak olan vizeler, sadece vize alma hakkına sahip olduğunuzu ve ülkeye girişinizi garanti etmeyeceğini bilmenizi isteriz.

Hollanda turistik Schengen vizesi ile seyahat ederken daima seyahat amacınızı ispat eden otel ve uçak bileti rezervasyonunu, seyahat sigortanızı ve varsa davetiyenizi seyahat süresince yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Hollanda Turistik Vize Şartları Nedir?

Hollanda seyahatinde bulunacak umuma mahsus pasaporta (bordo) sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

Hollanda’ya 90 gün altı yani kısa süreli amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımızın Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Hollanda’ya 90 gün üstü uzun süreli konaklama yapmak üzere seyahat edecek vatandaşlarımız Hollanda D tipi Ulusal vize kategorilerine başvuru yapmaları gerekecektir.

Hollanda turistik Schengen vizesi için başvuru yapacak 12 yaş üstü vatandaşlarımızın başvuru sırasında hazır bulunmaları ve parmak izi vermeleri zorunludur.

Hollanda turistik Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularının işleme alınabilmesi için konsolosluk ve Hollanda vize başvuru merkezlerinin ücretlerini geri iade edilmeksizin ödemek zorundadır.

Hollanda turistik Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını: İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası’ndan), Bursa, Edirne, İzmir, Gaziantep, Bodrum ve Antalya’dan yapabileceklerdir.

Hollanda turistik Schengen vize başvurularında vize aracı firma kullanmanız gerekebilir. Hollanda Schengen vizesi için Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize aracı firma: VFS Global’dir.

VFS Global, Hollanda Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş yurt genelinde vize başvuru dosyalarının ve vize ücretlerinin kabulü hususlarında hizmet verecektir.

Hollanda Schengen vize başvurularının VFS Global’e yapılması zorunlu tutulmamaktadır. Arzu eden vatandaşlarımız turistik Schengen vizesi başvurularını İstanbul ve Ankara’da bulunan Hollanda Konsolosluklarına yapabileceklerdir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular: VFS Global/Hollanda resmi web sayfasından online olarak veya Hollanda Konsolosluklarının [email protected] veya [email protected] e-posta hesaplarına gönderilecek e-mail aracılığıyla alınabilecektir.

Hollanda turistik Schengen vizesi için vakitlice başvuru yapılması gerekmektedir.

Vize başvuruları İstanbul ve Ankara’dan seyahat tarihinden önce en geç 15 iş günü, Edirne, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Antalya’dan ise seyahat tarihinden 25, 30 iş günü önce tamamlanmış olması zorunludur.

Hollanda turistik Schengen vize başvuruları 15-21 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. İstisnai durumlarda bu süre 45 ve 90 güne kadar uzayabilecektir.

Hollanda Turistik Vize Nasıl Alınır?

Hollanda turistik Schengen vizesi alacak vatandaşlarımız vizelerini:

 1. Hollanda Konsolosluklarına şahsi başvuru yaparak,
 2. Hollanda vize merkezi VFS Global’e şahsi başvuru yaparak,
 3. Hollanda vize danışmanlık firmaları aracılığıyla başvuru yaparak alınabilecektir.

Hollanda turistik Schengen vizesini aracı firma kullanmadan alacak vatandaşlarımız aşağıdaki adımları izleyerek vizelerini alabileceklerdir:

 • Vize başvurusu yapabilmek için seyahat tarihinden önce gerekli sürenin bulunduğundan emin olunmalı,
 • Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun seyahat dönüşü en az 3 ay geçerliliği ve vize basımı yapılabilmesi için karşılıklı 2 boş sayfasının bulunduğundan emin olunmalı,
 • İkamet adresine en yakında Hollanda Konsolosluğundan veya Hollanda vize başvuru merkezinden randevu alınmalı,
 • Vize başvuru evrakları güncel tarihli olabilmesi adına randevu tarihinden 7-8 gün önce vize başvuru evrakları eksiksiz hazırlanmalı,
 • Online Hollanda Schengen vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı ve formun çıktısı alınarak imza bölümleri imzalanmalı,
 • Vize ücreti TL, VFS Global servis ücreti € olacak şekilde hazırlanmalı,
 • Hazırlanan evraklar en üste randevu belgesi gelecek şekilde Hollanda Konsolosluğunun turistik Schengen vize checklistine göre sıralanmalı,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce randevu adresinde olmalı,
 • Randevu sırası geldiğinde vize başvuru dosyası görevliye verilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi verilerek vize başvurusu tamamlanmalıdır.
 • Randevu günü verilen Hollanda vize takip fişi ile randevu tarihinden ortalama 8 gün sonra VFS Global Hollanda web sayfasından vize takibi yapılmalıdır.

Hollanda Turistik Vize Hangi Şehirlerden Alınır?

Hollanda turistik vize başvurusunu her hangi bir aracı firma kullanmadan doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımız vizelerini İstanbul ve Ankara’dan,

Hollanda turistik vize başvurusunu VFS Global aracılığıyla yapacak vatandaşlarımız vizelerini: İstanbul: Dolapdere, İstanbul: Altunizade, Ankara, İzmir, Edirne, Bursa, Antalya, Gaziantep ve Bodrum’dan alabileceklerdir.

Hollanda Turistik Schengen Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Hollanda turistik Schengen vize başvuruları:

 • İstanbul ve Ankara’dan seyahat tarihinden en geç 15 iş günü önce, Edirne, Bursa, Antalya, Gaziantep ve Bodrum’dan ise seyahat tarihinden en geç 25 iş günü önce vize başvurularının tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Vize başvurusunu daha erken yapmak isteyen vatandaşlarımız ise Hollanda turist vizesi başvurularını seyahat tarihinden tam 6 ay önce yapabileceklerdir.

Seyahat tarihine belirtilen sürelerden daha az süre kalmış vatandaşlarımızın başvuruları kabul edilmemektedir veya vize başvurularının Vip başvuru olarak yapılması gerekebilir.

Hollanda Turistik Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

Hollanda turistik Schengen vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar, başvuru sahibinin meslek durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Başvuru sahipleri Hollanda turistik vize başvurularında:

 • kişisel bilgilerini,
 • mesleki durum bilgilerini,
 • düzenli gelirlerini,
 • ve seyahat amaçlarını ispat etmeleri gerekmektedir.

Vize başvuruları için Konsolosluğun istediği evraklar eksiksiz tamamlanmak zorundadır. Eksik evrakla yapılacak vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmeyecektir.

Hollanda turistik Schengen vize başvurularında otel ve uçak biletinizi satın almanız zorunlu değildir. Ancak ilk vize başvurunuzda başvuru dosyanız konsoloslukta değerlendirilirken iptale düşmemiş, vize başvurusu sonuçlandığında size iptal etme seçeneği veren otel ve uçak bileti rezervasyonu ile vize başvurusu yapmaya özen gösteriniz.

Bu doğrultuda Hollanda turistik Schengen vizesi için gerekli evraklar şöyle:

 1. Pasaport ve eski pasaportlar
 2. Doldurulmuş ve imzalanmış barkodlu vize başvuru formu.
 3. Randevu belgesi.
 4. Vize ücreti.
 5. 2 adet 35×45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 6. Otel veya Airbnb rezervasyonu
 7. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 8. Seyahat tarihinden önce başlayan, dönüş tarihinden sonra devam eden kaşe ve ıslak imzalı orijinal seyahat sigortası.
 9. Kimlik fotokopisi veya TC oturma izni aslı ve fotokopisi.
 10. Eski ve yeni pasaportların fotokopileri.
 11. Aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 12. Barkodlu ikametgah belgesi.
 13. Bankadan alınmış son 3 aylık içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 14. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri sözleşmelerinin fotokopileri.
 15. Konsolosluğa hitaben seyahatin amacı, tarihleri, sponsoru ve geri dönüş yapılacağını belirten ıslak imzalı İngilizce dilekçe.


Vize Başvuru Sahiplerinin Meslek Durumlarına Göre Hazırlaması Gereken Evraklar


Vize başvuru sahibi şirket sahibi ya da ortağı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına yazılmış, seyahat hakkında detaylı bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı Konsolosluğa hitaben yazı.
 2. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 3. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri.

Not: Şirket sahiplerinin Hollanda turistik vize başvurularında kişisel banka hesap dökümlerini paylaşmaları gerekmektedir.

Vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına yazılmış çalışma, görev, unvan ve seyahat hakkında bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı şirket yazısı.
 2. Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi.
 3. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 4. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 5. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri.
 6. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi memur ise:

 1. Çalışma ve izin yazısı
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık maaş bordroları
 4. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 5. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi öğrenci ise:

 1. Güncel tarihli İngilizce öğrenci belgesi.
 2. Öğrenci 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi.
 3. Öğrenci 18 yaşından büyük ise: son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve bank imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 4. Sponsor olacak ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış akrabalık bağı ve sponsor olunacağı hakkında bilgiler veren ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 5. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi banka hesap özeti.
 6. Sponsorun güncel tarihli iş yeri evrakları.
 7. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 8. Sponsorun aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Vize başvuru sahibi ev hanımı veya çalışmıyorsa:

 1. Varsa son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 2. Ölüm aylığı alınıyorsa emeklilik belgesi ve son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş hesabı özeti.
 3. Sponsor eş ya da ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı yazılmış sponsorluk yazısı.
 4. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 5. Sponsorun güncel tarihli iş yeri evrakları.
 6. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 7. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya varsa evlilik cüzdanı fotokopisi.

Vize başvuru sahibi avukat, doktor ve mühendis ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış ıslak imzalı İngilizce referans yazısı.
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi.
 3. Varsa iş yeri ruhsatı fotokopisi.
 4. Vergi levhası fotokopisi
 5. İmza beyannamesi fotokopisi

Vize başvuru sahibi freelance çalışan ise:

 1. Varsa noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi.
 2. Yapılan işe dair uzmanlığı gösterir diploma ya da sertifika fotokopisi.
 3. Hizmet verilen şirketlerden alınmış kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı.
 4. Varsa portfolyo ve CV fotokopileri.
 5. Varsa vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

Hollanda Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda turistik Schengen vize ücreti: 80 €’dur.

Vize başvurularını VFS Global’e yapacaklar ek 21 € servis ücreti ödemeleri gerekecektir.

Vize başvurusunu Vip hizmet ile yapacaklar konsolosluk ve VFS servis ücretine ek 50 € ödemeleri gerekecektir.

0-6 yaş arası çocuklardan Hollanda Konsolosluğunun vize ücreti ve VFS Global servis ücreti alınmamaktadır.

6-12 yaş arası çocuklar için Hollanda turistik vize ücreti ise: 40 €’dur.

Hollanda Konsolosluğunun vize ücreti Türk Lirası, VFS Global servis ücreti ise Euro olarak tahsil edilmektedir.

Vize başvurularının işleme alınabilmesi için hem konsolosluk hem de Vfs Global servis ücretlerinin ödenmesi zorunludur.

Vize reddi durumunda ücretler geri iade edilmemektedir.

Kredi kartı ya da banka havalesi ile yapılacak Hollanda turistik vize ücreti ödemeleri kabul edilmemektedir.

Vize ücretleri başvuru sırasında VFS Global görevlileri veya Konsolosluk görevlisi tarafından tahsil edilecektir.

AB, İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn vatandaşlarının eş ve çocukları Hollanda turistik vize ücreti ödemelerinden muaf tutulabilir.

Hollanda Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda turistik vize başvurularının çıkma süresi 10-25 iş günü arasında değişmektedir.

İstisnai durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi 90 günü bulabilir.

Antalya, Gaziantep ve Bodrum’dan yapılan vize başvuruları daha uzun sürede sonuçlanır.

Eksik evrak ya da konsolosluk mülakatı gibi durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi daha uzun sürmektedir.

Ayrıca bayram, yılbaşı, paskalya ve resmi tatil günlerinde vize başvurularının değerlendirilme süresi daha uzun olabilir.

Hollanda Turistik Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda turistik vize başvurusunu VFS Global’e yapacak vatandaşlarımız randevu almak için VFS Global/Hollanda resmi web sayfasında yer alan “ Randevu Alma “ menüsü ziyaret etmeli, sayfada hesap oluşturmalı ve online vize randevu formunu doldurarak randevu almalıdır.

Randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra barkodlu randevu belgesinin çıktısını alınarak vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Hollanda turistik vize başvurusunu Hollanda Konsolosluklarına yapacak vatandaşlarımız ise Hollanda Konsolosluklarını arayarak vize randevuları hakkında ön bilgi edinmeli veya Ankara’dan yapılacak başvurular için [email protected], İstanbul’dan yapılacak başvurular için [email protected] e-posta hesaplarına e-posta göndererek vize randevusu alabileceklerdir.

Hollanda Turistik Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hollanda turistik Schengen vize başvuru formunu dolduracak vatandaşlarımız vize formlarını online ortamda doldurmaları gerekecektir.

Online Hollanda turistik vize başvuru formu: İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Hollanda devletinin resmi dilinde doldurulabilecektir.

Hollanda online vize başvuru formunu doldurmak için consular.mfaservices.nl web adresi ziyaret edilmeli, doğrulama soruları cevaplanmalı ve başvuru formu evraklarda bulunan bilgilerden yola çıkılarak herhangi bir değişiklik ya da yorum yapmadan sorular online ortamda cevaplanmalıdır.

Sorulacak sorular diğer üye ülke Konsolosluklarının vize başvuru formlarında sorulan sorularla büyük oranda aynıdır.

Hollanda vize başvuru formunu doldurduktan sonra onaylamadan önce son kontrolü yapmayı, özellikle: ülkeye giriş-çıkış tarihleri, pasaport ve kimlik bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olunuz. Formu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra onaylayın ve çıktısını alarak imzalayan.

18 yaşından küçükseniz formu hem anne, hem de babanıza imzalatınız.

Hollanda Turistik Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hollanda turistik vizesi için başvuru sahibinin banka hesabında bulunması gereken para çeşitli nedenlerle değişkenlik gösterebilir.

Vize başvuru sahibi gidiş-dönüş uçak bileti ve otel satın alımı yapmış ise banka hesabında 1 haftalık seyahat için en az 5000-6000 TL bakiye bulunması yeterlidir.

Vize başvuru sahibi otel ve uçak bileti satın alımı yapmamışsa 1 haftalık Hollanda seyahati için banka hesabında en az 6500-7500 TL tutarında bakiye bulunması tavsiye edilir.

Hollanda Turistik Vize İçin Konsolosluğa Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hollanda turistik vize başvuruları için Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçeleri aşağıdaki bilgileri barındırmalıdır:

 • Seyahat amacı,
 • Gidiş-dönüş seyahat tarihleri,
 • Seyahatin sponsoru,
 • Varsa diğer Schengen ülkelerine yapılacak seyahatler ve
 • Geri dönüş taahhüttü verilmelidir.

Şirket sahipleri, ortakları ve çalışanlar için Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçeler şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır. Antetli kağıdı olmayan şirketler dilekçelerini A4 kağıda hazırlamalı ve kaşe, imza yapmalıdır.

Elektronik imza kullanan kurum ve şirketler vize dilekçelerini e-imzalı hazırlayabilirler.

Vize başvurularında eş ve çocuklarına sponsor olacak kişiler dilekçelerinde sponsor olacak kişi ile olan yakınlık derecelerini ve sponsor olacaklarını belirtmeleri gerekmektedir.

Hollanda Turistik Vizesi Almak Zor mu?

Hollanda turistik vize:

 • Konsolosluğun vize şartlarını yerine getiren,
 • Seyahat amacı inandırıcı olan,
 • Seyahat geçmişi olan,
 • Türkiye’de düzenli bir gelire sahip vatandaşlarımızın Hollanda turistik vizesi almaları zor değildir.

Ancak ilk defa yurt dışına çıkan, düzenli geliri olmayan veya uzun süredir asgari ücret üzerinden maaş alan vatandaşlarımız için Hollanda turistik vize almak, doğru vize başvurusu yapılmadığı takdirde zor olacaktır.

Hollanda Turistik Vize Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

Hollanda turistik vizesi reddedilen vatandaşlarımız vize reddine Hollanda idari mahkemeleri aracılığıyla veya konsolosluğa yeni vize başvurusu yaparak itiraz edebileceklerdir.

Hollanda vize reddine idari mahkemeler arıcılığıyla itiraz edecek vatandaşlarımızın izlemeleri gereken yol vize ret mektubunda belirtilmektedir ve Hollanda turistik vize reddedilen vatandaşlarımız burada belirtilen adımları izleyerek vize reddine itiraz edebilirler.

Hollanda turistik vize reddi sonrası kısa süre içerisinde yeni vize almak isteyen vatandaşlarımız ise Hollanda Konsolosluğunun vize ret mektubunda belirttikleri gerekçeleri ortadan kaldırarak yeni vize başvurusunda bulunabilirler ve böylelikle vize retlerine daha hızlı geri dönüş alabilirler.

Hollanda turistik vize reddi sonrası kısa süre içerinde yeniden vize almak istiyorsanız yeni vize başvurunuzu mümkün olduğunca Hollanda Konsolosluklarına yapınız. Kolay vize verdiği düşüncesiyle diğer Schengen Konsolosluklarına yapacağınız vize başvurularında daha önce vize reddi aldığınız anlaşılacaktır.

VFS Global Nedir?

VFS Global: Türkiye’de çok sayıda Schengen Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Konsoloslukların resmi vize başvuru merkezidir.

VFS Global ile birlikte Türkiye’de Schengen Konsolosluklarına hizmet veren 6 farklı vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

Türkiye genelinde Hollanda Schengen vize başvuruları üzerine hizmet veren yetkili vize başvuru merkezi VFS Global’dir.

Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını Konsolosluğa ya da vize merkezine yapabilme hakkına sahiptir. Ancak Hollanda Konsoloslukları sadece İstanbul ve Ankara’dan hizmet verdikleri için ve vize başvurularını sınırlı sayıda kabul ettikleri için randevu bulma sorunu yaşayabilirsiniz.

Vize başvurusunu VFS Global aracılığıyla yapacak vatandaşlarımız ise konsolosluk vize ücretine ek olarak 21 € tutarındaki VFS Global servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

VFS Global, Hollanda vize başvurularında idari bir görev üstlenmektedir. Dolayısıyla VFS Global sadece yapılacak olan vize başvurularını ve vize ücretlerini Konsolosluk adına kabul edecek, vize randevularının düzenlenmesini sağlayacak ve işlemi tamamlanan pasaportların başvuru sahibine iade edilmesi gibi görevler üstlenecektir.

VFS Global, başvuru sahiplerinin başvuru yapacağı vize kategorisinin belirlenmesi gibi konularda yönlendirme ve danışmanlık hizmeti vermemektedir.

Vfs Global’e yapılacak vize başvuruları için ” VFS Global Ülkeleri ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Uzun Süreli Hollanda Turistik Vize Nasıl Alınır?

Uzun süreli ve çok girişi Hollanda turistik vize almak için öncelikle Hollanda ve Schengen seyahat geçmişlerinizin bulunması gerekmektedir. Schengen için ilk defa vize başvurusu yapıyorsanız uzun süreli vize onayı alma şansınız düşüktür. Ancak daha önce Schengen vizesi almış ve bu vizelerinizle vize aldığınız ülkeye giriş yapmışsanız vize süreleriniz arttırılacaktır.

 • Uzun süreli Hollanda turist vizesi alabilmek için vizelerinizi mümkün olduğunca Hollanda konsolosluklarından talep ediniz ve bu vizelerinizle mutlaka Hollanda’ya giriş yapınız.
 • İmkanınız varsa Hollanda Turuncu Halı anlaşmasıyla başvuru yapmaya özen çaba gösteriniz.
 • İmkanınız varsa bağlı bulunduğunuz meslek odalarından uzun süreli Hollanda turistik vize almak için referans yazısı alınız.
 • Banka hesabınızda kaynağını ispat edebileceğiniz yüksek miktarda bakiye bulundurmaya çalışınız.
 • Seyahat sağlık sigortanızı en az 6 aylık veya 1 yıllık yaptırınız.
 • Seyahat geçmişi olan eski pasaportlarınız varsa vize başvurunuzda eski pasaportları sunmayı unutmayınız.
 • İmkanınız varsa Hollanda Fahri Konsolosluklarından vize referans yazısı alınız.
 • Vize başvurularınızı mümkün olduğunca uzun geçerlilik süresi olan pasaportlarla yapınız.

Hollanda turistik vize süreleri kademe kademe şöyle arttırılır:

Hollanda 6 aylık turistik Schengen vizesi olanlar 1 yılık Schengen vize,

Hollanda 1 yıllık turistik Schengen vizesi olanlar 2 yıllık Schengen vize,

2 yıllık Hollanda turistik Schengen vizesi olanlar 3 yıllık Schengen vize,

3 yıllık Hollanda turistik Schengen vizesi olanlar 5 yıllık, çok girişli (multiple) Hollanda turistik Schengen vize onayı almaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için ” En Uzun Vize Veren Ülkeler ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hollanda Vip Vize Başvurusu Nedir?

Hollanda Vip vize başvurusu: vize başvurularının konforlu bir ortamda tamamlanması demektir.

Hollanda vip vize başvurusu ile başvuru sahiplerinin sıra beklemeleri gerekmeyecek, çay, kahve ikramlarından yararlanabilecek, fotokopi ve çıktı hizmetleri ücretsiz alınabilecek ve başvuru sahipleri mümkün olduğunca VFS Global iç işleyişinden muaf tutulacaklardır.

Hollanda vip vize Hollanda vize merkezinin bir hizmetidir. Dolayısıyla Konsolosluğa yapılacak vize başvurularında Vip hizmet alınamayacaktır.

Hollanda Vip vize başvuru hizmeti bir ekspres vize hizmeti değildir. Dolayısıyla vip yapılan vize başvuruları daha hızlı sonuçlanmamaktadır.

Hollanda turistik Schengen vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar, başvuru sahibinin meslek durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Başvuru sahipleri Hollanda turistik vize başvurularında:

 • kişisel bilgilerini,
 • mesleki durum bilgilerini,
 • düzenli gelirlerini,
 • ve seyahat amaçlarını ispat etmeleri gerekmektedir.

Vize başvuruları için Konsolosluğun istediği evraklar eksiksiz tamamlanmak zorundadır. Eksik evrakla yapılacak vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmeyecektir.

Hollanda turistik Schengen vize başvurularında otel ve uçak biletinizi satın almanız zorunlu değildir. Ancak ilk vize başvurunuzda başvuru dosyanız konsoloslukta değerlendirilirken iptale düşmemiş, vize başvurusu sonuçlandığında size iptal etme seçeneği veren otel ve uçak bileti rezervasyonu ile vize başvurusu yapmaya özen gösteriniz.

Bu doğrultuda Hollanda turistik Schengen vizesi için gerekli evraklar şöyle:

 1. Pasaport ve eski pasaportlar
 2. Doldurulmuş ve imzalanmış barkodlu vize başvuru formu.
 3. Randevu belgesi.
 4. Vize ücreti.
 5. 2 adet 35×45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 6. Otel veya Airbnb rezervasyonu
 7. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 8. Seyahat tarihinden önce başlayan, dönüş tarihinden sonra devam eden kaşe ve ıslak imzalı orijinal seyahat sigortası.
 9. Kimlik fotokopisi veya TC oturma izni aslı ve fotokopisi.
 10. Eski ve yeni pasaportların fotokopileri.
 11. Aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 12. Barkodlu ikametgah belgesi.
 13. Bankadan alınmış son 3 aylık içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 14. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri sözleşmelerinin fotokopileri.
 15. Konsolosluğa hitaben seyahatin amacı, tarihleri, sponsoru ve geri dönüş yapılacağını belirten ıslak imzalı İngilizce dilekçe.

Meslek Durumlarına Göre Hazırlaması Gereken Evraklar

Vize başvuru sahibi şirket sahibi ya da ortağı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına yazılmış, seyahat hakkında detaylı bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı Konsolosluğa hitaben yazı.
 2. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 3. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri.

Not: Şirket sahiplerinin Hollanda turistik vize başvurularında kişisel banka hesap dökümlerini paylaşmaları gerekmektedir.

Vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına yazılmış çalışma, görev, unvan ve seyahat hakkında bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı şirket yazısı.
 2. Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi.
 3. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 4. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları.
 5. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri.
 6. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi memur ise:

 1. Çalışma ve izin yazısı
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık maaş bordroları
 4. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 5. Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Vize başvuru sahibi öğrenci ise:

 1. Güncel tarihli İngilizce öğrenci belgesi.
 2. Öğrenci 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi.
 3. Öğrenci 18 yaşından büyük ise: son 3 aylık kaşe, ıslak imza ve bank imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 4. Sponsor olacak ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış akrabalık bağı ve sponsor olunacağı hakkında bilgiler veren ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi.
 5. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi banka hesap özeti.
 6. Sponsorun güncel tarihli iş yeri evrakları.
 7. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 8. Sponsorun aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.

Vize başvuru sahibi ev hanımı veya çalışmıyorsa:

 1. Varsa son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 2. Ölüm aylığı alınıyorsa emeklilik belgesi ve son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş hesabı özeti.
 3. Sponsor eş ya da ebeveyn tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı yazılmış sponsorluk yazısı.
 4. Sponsorun son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 5. Sponsorun güncel tarihli iş yeri evrakları.
 6. Sponsorun kimlik fotokopisi.
 7. Sponsorun aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya varsa evlilik cüzdanı fotokopisi.

Vize başvuru sahibi avukat, doktor ve mühendis ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış ıslak imzalı İngilizce referans yazısı.
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi.
 3. Varsa iş yeri ruhsatı fotokopisi.
 4. Vergi levhası fotokopisi
 5. İmza beyannamesi fotokopisi

Vize başvuru sahibi freelance çalışan ise:

 1. Varsa noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi.
 2. Yapılan işe dair uzmanlığı gösterir diploma ya da sertifika fotokopisi.
 3. Hizmet verilen şirketlerden alınmış kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı.
 4. Varsa portfolyo ve CV fotokopileri.
 5. Varsa vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopileri

Hollanda Turistik Vize Ücreti

Hollanda turistik Schengen vize ücreti: 80 €’dur.

Vize başvurularını VFS Global’e yapacaklar ek 21 € servis ücreti ödemeleri gerekecektir.

Vize başvurusunu Vip hizmet ile yapacaklar konsolosluk ve VFS servis ücretine ek 50 € ödemeleri gerekecektir.

0-6 yaş arası çocuklardan Hollanda Konsolosluğunun vize ücreti ve VFS Global servis ücreti alınmamaktadır.

6-12 yaş arası çocuklar için Hollanda turistik vize ücreti ise: 40 €’dur.

Hollanda konsolosluğunun vize ücreti Türk Lirası, VFS Global servis ücreti ise Euro olarak tahsil edilmektedir.

Vize başvurularının işleme alınabilmesi için hem konsolosluk hem de Vfs Global servis ücretlerinin ödenmesi zorunludur. Vize reddi durumunda ücretler geri iade edilmemektedir.

Kredi kartı ya da banka havalesi ile yapılacak Hollanda turistik vize ücreti ödemeleri kabul edilmemektedir.

Vize ücretleri başvuru sırasında VFS Global görevlileri veya Konsolosluk görevlisi tarafından tahsil edilecektir.

AB, İsviçre, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn vatandaşlarının eş ve çocukları Hollanda turistik vize ücreti ödemelerinden muaf tutulabilir

Vize Başvuru Formu

Hollanda C tipi kısa süreli vize başvurularında başvuru formu online ortamda doldurulacaktır.

Hollanda online vize başvuru formuna bu adresten ulaşabilirsiniz: consular.mfaservices.nl/schengen-visa/short-stay

Hollanda vize başvurularında üçüncü kişileri yetkilendirme formu için linke tıklayınız.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader