Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir

Değerli ziyaretçilerimiz, Schengen vizesi ile hangi ülkelere gidilir sorusu Schengen vizesine olan vatandaşlarımızın en çok sorduğu vize sorular arasında yer alan bir sorudur. Aynı zamanda bu soru ilk defa Schengen vizesi alan vatandaşlarımızı da sorunsuz bir seyahat yapabilmeleri için yakından ilgilendiren bir konu olacaktır.

Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir? 2020 Son Durum

Schengen Anlaşması bildiğiniz üzere kapsamlı bir anlaşmadır. Bu anlaşma kural, talimat, politika ve güvenlik uygulamalarından oluşacaktır. Schengen Anlaşmasında 2 Şubat 2020 tarihinde bazı güncellemeler yapılmıştır. Bu güncellemeler ile Schengen vize ücretlerine zam yapılmış, güvenlik önlemleri arttırılmış, erken tarihli vize başvuruları konusunda hassasiyetler geliştirilmiştir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için yeni Schengen vize kuralları yazımızı okuyabilirsiniz.

Öte yandan Schengen vizesi ile seyahat edilecek ülkeleri sizlerle paylaşmadan önce bazı güncel gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye eder, bir ülkeye seyahat etmeden önce ülkeler arası diplomatik ilişkilere, tüm dünyada artan güvenlik önlemlerine ve vize kuralları ile vize uygulamalarının farklı anlamlara gelebileceğine dair gereken hassasiyeti göstermenizi tavsiye ederiz.

Schengen bölgesi 26 ülkeden oluşmaktadır. Schengen Anlaşması gereği geçerli bir tek girişli (single) bir vize ile vizenin alındığı Schengen ülkesine giriş yapılmasının ardından vize geçerlilik süresi boyunca ve Schengen alanını terk etmeden 26 ülkeye seyahat edilebilmektedir. Ancak bu bilgi Schengen anlaşması kurallarından sadece biridir. Uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

Şöyle ki: geçerli bir vize olsa dahi ülkeye girişi onaylayacak kişiler sınır görevlileridir. Dolayısıyla geçerli bir vizeniz olsa dahi hedef ülkeye veya diğer Schengen ülkelerine kabul edilmeyebilirsiniz.

Schengen Bölgesine Girişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tek girişli Schengen vizeleri ile önce vizenin alındığı ülke ziyaret edilmeli,

Vizenin alındığı ülkeye giriş yapıldıktan sonra diğer Schengen ülkeleri ziyaret edilecek ise bu seyahatinizi destekleyen belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. Seyahat amacınızı destekleyen şöyle olabilir: Schengen ülkesinde bulunan bir akrabanızı ziyaret edecekseniz akrabanızdan aldığınız davetiye, adres ve iletişim bilgileri.

Akrabanız yok ve turistik amaçlı seyahat ediyorsanız konaklama ve gidiş-dönüş uçak bileti veya tren bileti dokümanları

Varsa interrail bileti

Schengen alanında geçerli seyahat sigortası

Schengen Vizesi ile Gidilen Ülkeler 2020

Almanya,
Avusturya,
Belçika,
Çek Cumhuriyeti (Çekya)
Danimarka,
Estonya,
Hollanda,
Fransa,
Finlandiya,
Polonya
Portekiz
Litvanya,
Letonya,
Lihtenştayn,
Lüksemburg,
Malta,
Macaristan,
Norveç,
İsveç,
İsviçre,
İtalya,
İspanya,
İzlanda,
Slovenya,
Slovakya,
Yunanistan

Schengen Vizesi İle Giriş Yapılan Diğer Ülkeler

Schengen vizesi ile Schengen Anlaşması kapsamında bulunmayan bazı Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapılabilmektedir. Bu ülkeler AB ülkesi olup ancak Schengen ülkesi olmayan ülkelerdir. Bu ülkelere Schengen vizesi ile giriş yapabilmek için çok girişli/multiple Schengen vizesine sahip olmalı, seyahat amacınızı destekleyen belgeleri yanınızda bulundurmalısınız.

Lütfen dikkat!
Bu ülkelerden aldığınız vizeler ile Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Multiple Schengen Vizesi İle Giriş Yapılacak Ülkeler

Bulgaristan,
Romanya,
Hırvatistan
Çok girişli Schengen vizenizle bu ülkelere giriş yapabilmek için seyahat amacınızı destekleyen belgeleri lütfen yanınızda bulundurunuz.

Schengen Vizesinin Geçerli Olmadığı Ülkeler

Güney Kıbrıs,
Kanada,
Yeni Zelanda,
Avustralya,
Mısır,
Suudi Arabistan,
Dubai,
Rusya,
İrlanda,
İngiltere.

Schengen Vizesi Seyahat Edilecek Ülkelere Dair Önemli Notlar

İzlanda ve Lihtenştayn’a yapacağınız seyahatler de dikkatli olmanızı bilhassa bu ülkelere yapacağınız seyahatler de vizelerinizi İzlanda için Danimarka Konsolosluğundan, Lihtenştayn için ise İsviçre Konsolosluğundan vizenizi talep etmenizi tavsiye ederiz.

Avusturya, Belçika, İsviçre, Norveç, Danimarka, Finlandiya Schengen güvenlik önlemlerinin yoğun olarak uygulandığı ülkelerdir. Bu ülkelere diğer ülkelerden aldığınız Schengen vizelerinizde yapacağınız seyahatlerde daha dikkatli olmanızı tavsiye eder, seyahat öncesi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının web sitesini ziyaret ederek seyahat uyarılarını veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün web sayfasını ziyaret ederek güncel seyahat uyarıları hakkında bilgi sahibi olmanızı sizlere bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Tek girişli Schengen vizeleri ile Schengen alanı terk edilmeden vize geçerlilik süresi boyunca seyahat edilebilir.

Çok girişli Schengen vizeleri ile vize geçerlilik süresi boyunca Schengen alanından çıkış yapabilir ve alana tekrardan dönüş yapabilirsiniz.

Schengen vizelerinin geçerlilik süresi ile konaklama süresi farklı anlamlara gelmektedir.

Örneğin vize etiketiniz 10.05.2020-09.08.2020 olacak şekilde düzenlenmiş ancak konaklama yapacağınız süre (duration of stay) 30 gün olarak belirlenmiş olabilir. Dolayısıyla vizenizin geçerlilik süresi olsa dahi konaklama sürenizi dikkate almanız gerekecektir. Vize geçerlilik sürenizi belirleyecek kriterlerin başında konaklama süresi gelmektedir. Schengen vizeleri istisnalar hariç 10 gün içerisinde 7 gün konaklama, 3 ay içerisinde 30 gün konaklama veya 1 yıl içerisinde 90 gün vb konaklama süreli olacak şekilde verilebilmektedir.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Featuredschengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader