Almanya Turistik Vize

İÇİNDEKİLER
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Almanya Turistik Vize

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba,  Almanya turistik vize başvuru prosedürleri konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfada: Almanya konsolosluğunun C tipi turistik Schengen vize başvuru prosedürleri ile alakalı en temel ve sizlere vize başvuruları sırasında rehber olabilecek, vize başvurularında karşılaşabileceğiniz olası sorunlara karşı önlem almanızı sağlayacak bilgilere sahip olabileceksiniz.

Bilindiği üzere Almanya Konsoloslukları vize başvuru prosedürlerinin eksiksiz tamamlanması hususunda taviz vermeyen bir konsolosluktur.
Almanya turistik vize şartlarını yerine getirmemeniz durumunda vize başvurularınızın işleme alınmaması veya Almanya vize başvurunuzun reddedilmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu yüzden Almanya turistik Schengen vize başvurularınızın öncesinde ön bilgi edinmenizi sizlere önemle tavsiye ederiz.

SaltVisa ekibi olarak iyi okumalar diliyoruz.

Almanya Turistik Vize Nedir?

Almanya turistik vize: Almanya’ya turistik amaçlı faaliyet yürütmek üzere seyahat edecek örneğin: turizm acentaları ile Almanya turuna katılacak, bireysel veya arkadaşlarıyla tatil yapmak üzere seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken bir vize türüdür/ülkeye giriş iznidir.

Almanya turistik vize aynı zamanda bir Schengen vizesidir. Dolayısıyla alınacak olan vize ile vize geçerlilik süresi boyunca Almanya dışında Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Malta, Norveç, İspanya, İtalya, İzlanda, İsveç, İsviçre ve Yunanistan’a giriş yapılabilecektir.

Almanya turistik Schengen vize, konsolosluğun kısa süreli vize türleri arasında yer almaktadır. Almanya turistik Schengen vizeleri vatandaşlarımızın veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip yabancıların Almanya’da maksimum 90 gün kalmalarına izin vermektedir. Ancak bu süre vize başvuru sahiplerinin geçmiş Schengen vizelerinin doğru kullanılmasına bakılarak kademe kademe artırılarak 90 güne tamamlanacaktır. Dolayısıyla söz konusu süre maksimum süre olacaktır ve Almanya Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız sadece seyahat süreleri kadar veya 7, 15, 30 günlük süreler şeklinde vizelerini alabileceklerdir.

Bu arada belirtilmekte olan bu süreler Almanya turistik vize ile Schengen belgesindeki konaklama süreleridir. Verilecek olan vizelerin geçerlilik süreleri yine kademe kademe arttırılarak maksimum 5 yıllık süreli olacak şekilde düzenlenebilmektedir.

Almanya Schengen vizesi kısa süreli seyahatler için düzenlenmekte olan bir vizedir. Dolayısı ile bu vize ile Almanya’da çalışamaz, iş kuramaz ve yaşayamazsınız.

Türk Vatandaşları İçin Almanya Turistik Vize

Almanya’ya seyahat edecek umuma mahsus/bordo renkli pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’ya vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin hususi/yeşil renkli, hizmet/gri renkli ve diplomatik/siyah renkli pasaport sahipleri Almanya’ya maksimum 90 güne kadar yapacakları kısa süreli seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.

Kimler Almanya Turistik Vize Almalı?

 • Türkiye Cumhuriyeti geçerli Schengen vizesi bulunmayan,
 • Umuma mahsus (bordo renkli) pasaport sahipleri
 • Almanya Federal devleti ile vize muafiyeti anlaşması bulunmayan ülkelerin vatandaşları Almanya’ya vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize Başvuruları İçin Ön Koşul Nedir?

 • Vize başvuru sahiplerinin Almanya dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli pasaportlarının bulunması.
 • Vize başvurularında, başvuru sahiplerinin mesleğini, maddi gelirlerini, kişisel bilgilerini ve seyahat amaçlarını ispat edecek şekilde Konsolosluğun istediği evrakları eksiksiz hazırlaması.
 • Başvuru sahiplerinin Almanya vize başvuruları sırasında biyometrik veri beyanında bulunması.
 • İhtiyaç duyulması halinde vize başvuru sahiplerinin Konsolosluk görüşmesine katılması.
 • Vize başvurularının ikamet edilen şehre hizmet veren Konsolosluğa yapılması.
 • Vize başvurularının işleme alınabilmesi için ücretlerin geri iade edilmeksizin ödenmesi.
 • Vize için en geç 15, en erken ise 60 iş günü önceden başvuru yapılması.

Almanya Turistik Vize Nasıl Alınır?

Almanya turistik vize 3 farklı şekilde alınabilecektir:

 1. Doğrudan Almanya Konsolosluklarına başvuru yaparak.,
 2. Almanya vize başvuru merkezlerine başvuru yaparak,
 3. Almanya vize danışmanlık acentaları aracılığıyla alınabilecektir.

Vize başvurularını şahsen yapacak vatandaşlarımız aşağıdaki adımları takip ederek vize başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

 • Vize başvurusu ile seyahat tarihi arasında en az 15 iş günü süre bulunmalı,
 • Vize başvuruları için ikamet edilen şehre hizmet veren ofisten randevu alınmalı,
 • Meslek grubuna yönelik evraklar eksiksiz ve açıklamalar dikkate alınarak hazırlanmalı,
 • Almanya Schengen vize başvuru formu, KVKK ve vekaletname formu doldurularak başvuru dosyasına eklenmeli,
 • Vize ücretleri eksiksiz ve tam olacak şekilde hazır edilmeli,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce Konsoloslukta veya Almanya vize başvuru merkezinde hazır bulunulmalı,
 • Randevu sırası geldiğinde evrakları teslim edilmeli, vize ücretleri ödenmeli ve parmak izi beyanında bulunulmalı.
 • İşlem sürecinde e-posta hesapları kontrol edilmeli.
 • Randevu tarihinden 10 gün sonra İdata web sitesinden Almanya turistik vize durumu sorgulaması yapılmalıdır.

Çocukları İçin Almanya Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportlarına sahip vatandaşlarımız yaş fark etmeksizin Almanya’ya vize alarak seyahat etmek zorundadır.

0-11 yaş arası çocukların Almanya vize başvuruları sırasında şahsen bulunmaları gerekmemektedir.

12 yaşından büyük kişiler Almanya vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları ve biyometrik verilerini Schengen veri tabanına kayıt ettirmeleri zorunludur.

18 yaş altı çocukların vize başvuru formları anne ve baba tarafından imzalanacaktır.

0-6 yaş çocuklar Almanya Konsolosluğu ve İdata vize ücreti ödemelerinden muaftır.

6-11 yaş arası çocuklar için Almanya Konsolosluğu vize harç ücreti: 40 €’dur. Ek olarak İdata için servis ücreti ödenecektir.

Almanya Vize Başvuru Merkezi

Almanya Konsoloslukları kısa süreli turistik, ticari, staj, konferans, eğitim ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla yapılacak vize başvurularını 2 farklı şekilde kabul etmektedir:

 1. Vize başvurularının doğrudan Konsolosluklara yapılması,
 2. Vize başvurularının Almanya vize başvuru merkezlerine yapılması.

Her iki vize başvuru şekli içinde randevu alınması zorunludur.

Almanya turistik vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezi İdata’dır. İdata Türkiye’de bulunan Alman Konsolosluklarına ve Almanya Dışişleri Bakanlığına bağlı tarafından yetkilendirilmiş resmi vize başvuru merkezidir. Vize başvurularının kabulü büyük oranda vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

İdata Türkiye’de: İstanbul (Anadolu Yakası ve Avrupa Yakasında) Bursa, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Trabzon şehirlerinden hizmet vermektedir.
Almanya turistik vize başvuruları için vize aracı şirket kullanmadan doğrudan Konsolosluklara yapacak vatandaşlarımız vize randevularını yine İdata’dan almaları gerekecektir.

İdata ofisleri Covid-19 dönemi hariç hafta içi her gün 08.00/12.00 – 13.00/15.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Vize randevuları ücretsizdir.

İdata.com.tr/de/tr web adresini ziyaret ederek Almanya vize başvuru merkezi sayfasını ziyaret edebilir, vize başvuru belgeleri, güncel duyurulur, vize randevuları ve 2020 Almanya turistik vize ücretlerini öğrenebilirsiniz. (bkz: Almanya konsolosluklarının vize ücretleri)

Almanya Schengen vize başvurularını başvuru merkezlerine yapacak vatandaşlarımız Konsolosluk vize harç bedelinin yarısını geçmeyecek şekilde İdata servis ücretini de ödemeleri gerekecektir. Bu tutar güncel döviz kuruna göre değişiklik gösterebilmektedir.

2020 Ağustos ayında İdata Almanya turistik vize servis ücreti 240 TL’dir.

0-6 yaş arası çocuklardan İdata ücreti tahsil edilmemektedir.

Bu ücret karşılığında İdata; vize başvurularının kabulü ve evrakların Konsolosluğa gönderilmesi, vize ücretlerinin Konsolosluklar adına tahsil edilmesi, başvuru sahiplerinin parmak izi kayıtlarının alınması, Konsolosluk randevularının düzenlenmesi ve işlemi tamamlanmış pasaportların konsolosluktan teslim alınarak başvuru sahiplerine teslim edilmesi gibi süreçlerden oluşacaktır.

Almanya turistik vize başvuru merkezi, vize başvurularında daha çok idari bir görev üstlenmektedir. Vize başvuru merkezi görevlileri başvuru sahibinin başvuru yapacağı vize türünü belirlemesi, vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermesi, başvuru sahiplerine yönlendirme yapması ve vize başvuruları hakkında verilecek karara müdahale etmesi gibi hakları bulunmamaktadır.

almanya-turistik-vize-gerekli-evraklar

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş Almanya Schengen vize başvuru formu, KVKK ve vekaletname formu.
 • Vize randevu belgesinin fotokopisi
 • Pasaportların ikinci sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri.
 • Kimlik fotokopisi veya seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli Türkiye ikamet izni fotokopisi.
 • Seyahat tarihinden 1 gün önce başlayıp dönüş tarihinden 1 gün sonra sona eren en az 30.000 € teminatlı, sadece Schengen bölgesini kapsayan kaşe ve ıslak imzalı seyahat sigortası.
 • Otel veya Airbnb rezervasyonu.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu.
 • E-devletten alınmış barkodlu ve aile bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Eksiksiz ve tam olacak şekilde Almanya turistik vize ücreti.
 • Son 3 aylık, vize randevu tarihinden en geç 10 gün içerisinde alınmış, içinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 • Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmış seyahatin amacı, tarihleri ve masraflarının kim tarafından karşılanacağını belirten şahsi vize talep dilekçesi.
 • Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri gibi ek gelir belgelerinin fotokopileri.

Ayrıca Almanya vize başvuru sahipleri meslek durumlarına göre aşağıdaki evrakları da hazırlamaları gerekecektir.

Turistik vize başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise:

 • Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, oda sicil kaydı, vergi levhası, imza sirküleri, şirket sahibi olunduğunu gösterir ticaret sicil gazetesinin fotokopileri
  Almanya turistik vize için Ankara ve Gaziantep’ten başvuru yapanların faaliyet belgesi yerine oda sicil kayıt belgesinin aslını sunmaları yeterlidir.
 • E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben kaşe ve ıslak imzalı Türkçe veya İngilizce yazılmış seyahatin amacı, tarihleri ve masraflarının karşılanacağını belirten vize talep dilekçesi
 • Şirket sahipleri turistik vize başvurularında şahsi banka hesap özetlerini paylaşmaları gerekmektedir.

Turistik vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 • Şirket antetli kağıdın, şirketin yetkilisi tarafından yazılmış Konsolosluğa hitaben seyahatin amacı, tarihleri, izinli olunan süre ve seyahat finansörü hakkında bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı şirket vize yazısı.
 • Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • E devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Başvuru sahibi aynı zamanda emekli ise son 4 aylık destek primi ödemelerini gösterir belgeler

Turistik vize başvuru sahibi memur ise:

 • Orijinal çalışma ve izin yazısı
 • Görev kimlik kartı fotokopisi
 • Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı veya e-imzalı maaş bordroları
 • E-devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Turistik vize başvuru sahibi emekli ise:

 • E-devletten barkodlu alınmış emekli tescil belgesi
 • Emekli maaşının yattığı bankadan alınmış, son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı be banka imza sirküleri ile alınmış bakiyeli maaş hesabı özeti.

Turistik vize başvuru sahibi öğrenci ise:

 • E-devletten veya okuldan alınmış e-imzalı veya orijinal güncel tarihli İngilizce öğrenci belgesi.
 • 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname
 • Sponsor ebeveynin işini ispat eden eksiksiz şekilde hazırlanmış belgeler
 • Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmış yakınlık derecesini ve sponsor olunacağını gösterir dilekçe
 • Sponsorun son 3 aylık seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri işe alınmış şahsi hesap özeti.
 • Sponsor ile vize başvuru sahibi arasındaki akrabalık bağını gösteren kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Sponsorluk dilekçesindeki imzayı teyit eden pasaport veya yeni tip kimlik fotokopisi.
 • Varsa sponsorun üzerine kayıtlı araç ruhsatı, kira geliri veya tapu fotokopileri

Turistik vize başvuru sahibi çiftçi ise:

 • Çiftçilik belgesinin fotokopisi
 • Varsa üzerine kayıtlı hayvanları gösterir hayvan kayıt belgesi
 • Varsa tarım arazilerini ve araçlarını gösterir tapu ve araç ruhsatı fotokopileri
 • E-devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Turistik vize başvuru sahibi doktor, avukat veya mühendis ise:

 • Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış orijinal yazı
 • Görev kimlik kartı fotokopisi
 • Varsa iş yeri ruhsatının fotokopisi
 • İmza beyannamesi fotokopisi
 • Vergi levha fotokopisi

Turistik vize başvuru sahibi ev hanımı veya çalışmıyor ise:

 • Aileden emekli maaşı alınıyorsa e-devlet aracılığıyla alınmış barkodlu emeklilik belgesi
 • Emekli maaşının alındığı bankadan son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve bakiyeli emekli maaş hesabı özeti
 • Kira geliri var ise tapu ve kira sözleşmesi fotokopisi
 • Sponsor olacak eş ya da babanın konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazdığı akrabalık ve sponsorluk bilgisi veren ıslak imzalı dilekçe
 • Sponsorun meslek bilgisi gösterir eksiksiz hazırlanmış evraklar
 • Sponsorun son 3 aylık bakiyeli, kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi hesap özeti
 • Vize başvuru sahibi ile sponsor arasındaki yakınlığı ispat eden kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

almanya-turistik-vize-ucreti

Almanya Turistik Vize Ücreti

 • Almanya Konsolosluklarının Schengen vize ücreti Şubat 2020 tarihinden itibaren 80 € olmuştur.
 • 0-5 yaş arası çocuklardan vize harç ücreti alınmayacaktır.
 • 6-12 yaş arası çocuklardan ise 40 € tahsil edilecektir.
 • Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Moldova, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Kosova ve Yeşil Burun Adaları vatandaşları için Almanya vize ücreti 35 €’dur.

Almanya vize başvurusunu İdata’ya yapacak başvuru sahipleri ayrıca 240 TL tutarındaki İdata vize hizmet ücretini de ödemeleri gerekecektir.

İkamet ettiği yerden başvuru yapmayan vatandaşlarımızın ek olarak 110 TL civarındaki İdata dış şube hizmet ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Almanya turistik vize ücreti Euro ve nakit olarak ödenmesi gerekecektir.

Vize reddi durumunda ödenmiş olan vize ücretleri iade edilmemektedir.

Almanya Konsolosluğu ve Almanya vize merkezi 200 € veya 500 € ile yapılacak vize ücreti ödemelerini kabul etmemektedir. Bu sebeple vize ücretlerinizi bozuk ve tam olacak şekilde randevu günü yanınızda bulundurun.

Konsolosluk vize ücreti €, vize başvuru merkezi TL olarak tahsil edilecektir.

Konsolosluk ücreti randevu günü başvuru sırasında nakit olarak ödenecektir.

Vize merkezi ücreti ise TL olarak nakit veya kredi kartı ile ödenebilecektir.

Almanya Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Almanya vize başvuruları için randevular İdata resmi web sayfasını ziyaret edin. İnternet ortamında İdata web sayfasına benzer resmi olmayan web siteleri mevcuttur. Randevunuzu oluştururken resmi web sitede bulunduğunuzdan emin olun.

Almanya turistik vize randevuları online ortamda alınacaktır. Online ortamda İdata Almanya vize randevusu oluştururken pasaport ve seyahat tarihlerini vize randevu formunda belirtmenizi gerekecektir.

İdata Almanya turistik vize randevusu menüsünde karşınıza 3 farklı randevu menüsü çıkacaktır.

 1. Almanya Schengen vize için randevu,
 2. Tır ve kamyon şoförleri için vize randevusu,
 3. Almanya ulusal vize randevusu.

Almanya Schengen vize randevuları oluşturulurken doğru İdata ofisini seçtiğinizden emin olun.

Randevu formunu doldurun ve e-posta hesabınıza gelen randevu belgesinin çıktısını alın.

Tüm yaş grupları için vize randevusu alınmalıdır.

Ailece yapılacak vize başvurularında grup vize başvurusu bölümünü kullanabilirsiniz.

Randevu günü hazırlanmış olan vize başvuru evrakları, vize ücreti teslim alınacak başvuru sahipleri parmak izi verilecektir. Randevu günü yoğunluk olmaması durumunda vize başvuru işlemleri 20 dakikada sonuçlanacaktır. Ancak yoğunluk olması durumunda vize başvuruları için daha uzun süreler ayırmanız gerekebilir.

Randevu değişikliği yapmak isteyen vatandaşlarımız yine İdata web sitesi ziyaret ederek önce mevcut randevularını iptal ettikten sonra yeni randevu değişikliği işlemini tamamlayabilirler.

Almanya turistik vize başvuruları için İstanbul Esentepe ve Altunizade İdata ofislerinden, Bursa, Trabzon, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Antalya ofislerinden randevularını alabilirler.

Almanya Turistik Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

 • Vize dilekçeleri Türkçe, İngilizce ve Almanca yazılabilecektir.
 • Şirket sahipleri şirket antetli kağıdına kendi ağızlarından Konsolosluğa hitaben yazılacaktır.
 • Çalışanlar veya memurlar bağlı bulundukları iş yerlerinden çalışma ve izin yazısı almalıdır.
 • Dilekçelerde seyahatin amacı,
 • Seyahatin tarihleri,
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı,
 • Varsa uzun süreli ve hızlı vize talebi ve
 • Varsa diğer ülkelere yapılacak seyahatlerle ilgili ara geçiş bilgileri verilmelidir.

Almanya Turistik Vize Şahsi Dilekçe Örneği

Almanya Başkonsolosluğuna İstanbul / Almanya Büyükelçiliğine Ankara

Sayın İlgili,

12/15 Ekim 2020 tarihleri arasında ülkenize turistik amaçlı seyahat gerçekleştireceğim.
Seyahatim süresince karşılaşabileceğim tüm masraflar bizzat tarafımdan karşılanacaktır.
Vize sürem sona ermeden ülkenizden ayrılacağımı belirtir, tarafıma uzun süreli ve çok girişli Schengen vizesi verilmesini rica ederim.

Saygılarımla,
Ad, Soyad
İmza

Almanya Turistik Vize İçin Şirket Dilekçesi Örneği

Almanya Başkonsolosluğuna İstanbul / Almanya Büyükelçiliğine Ankara vb

Sayın ilgili,

Şirketimizde müşteri temsilcisi olarak görev yapan sayın N… Y… 12/15 Ekim 2020 tarihleri arasında ülkenize turistik gezi amacıyla seyahat edecektir.
Sayın Y…’nin ülkenize bulunacağı süre zarfında tüm seyahat masrafları kendisi tarafından karşılanacaktır.
Çalışanımıza seyahati için gerekli olan vizenin verilmesini rica eder, seyahat sonrası iş yerimizdeki görevine kaldığı yerden devam edeceğini bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla…
Kaşe ve ıslak imza

Almanya Turistik Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

 • Almanya turistik vize başvuruları %70 10-12 günde,
 • %80 12-15 günde,
 • %90 15-18 günde
 • Almanya turistik vize başvuruları %100 18-30 gün aralığında sonuçlanmaktadır.

Vize başvuru sahibinin durumuna, Konsoloslukların resmi tatil günlerine veya Antalya, Gaziantep ve Trabzon’dan yapılacak vize başvurularında işlem sonuçlanma süreleri daha uzun olabilir.

Almanya Tek Girişli Vize Nedir?

Almanya tek girişli vize Almanya’ya veya Schengen bölgesine 1 kere giriş hakkı veren vizedir.
Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak kişiler genel anlamda tek girişli vize onayı alacaklardır.
Tek girişli Almanya turistik vize, vizenin geçerlilik süresi devam etse dahi Schengen bölgesine sadece 1 giriş izni verecektir.

Almanya Çok Girişli (Multiple) Vize Nedir?

Almanya çok girişli vize: Almanya ve Schengen bölgesi ülkelerine vize geçerlilik süresi boyunca sınırsız giriş-çıkış hakkı veren vizedir.

Almanya çok girişli turistik Schengen vize ile örneğin Almanya sonrası Yunanistan’a seyahat edebilir, Yunanistan’dan Bulgaristan’a geçiş yapılabilir ve aynı vize ile Bulgaristan sonrası Almanya veya diğer Schengen ülkelerine seyahat edilebilir.

Multiple Almanya turistik vize genel anlamda başvuru sahibinin Almanya ve Schengen vize geçmişlerine bakılarak verilecektir.

Almanya Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız multiple vize onayı alamayabilirler. 

Almanya Vize Reddi

Almanya Konsoloslukları vize başvurularını çeşitli gerekçelerle reddetmektedir.

Almanya Konsolosluğu vize başvurularını reddetmesi halinde başvuru sahiplerine içerisinde toplamda 16 gerekçenin olduğu ve tüm Schengen konsoloslukları tarafından ortak kullanılan ret mektubu verecektir. Konsolosluk görevlileri vize başvurularını reddetmesi halinde başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak ret mektubunda bulunan 16 ret gerekçesinden bazıları işaretlenerek başvuru sahibine pasaportuyla birlikte iade edilecektir.

Almanya vize başvuruları en çok 2., 3., 8., ve 9. madde gerekçe gösterilerek reddedilmektedir.

Yine aynı şekilde Almanya vize başvuruları en çok geç yapılan vize başvuruları nedeniyle reddedilmektedir.

Almanya turistik vize reddi almamak için vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 15 iş günü önce tamamlamanızı tavsiye eder,

Almanya vizesine ilk defa başvuru yapıyorsanız otel ve ve uçak bileti rezervasyonunuzu iptal edecek şekilde gerçek rezervasyon olacak şekilde sunmanızı tavsiye ederiz. (Almanya vizesi için tavsiyeler)

Öte yandan Almanya vize reddine itiraz edecek vatandaşlarımız en kısa sürede vize ret kararına itiraz etmelidir.

Almanya turistik vize reddine itiraz mail ortamında yapılacaktır. Almanya vize reddine itiraz etmek için Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Almanca dilekçe yazmalı, bu dilekçede karara ne için belirttiğinizi açıkça belirtmelisiniz.

Vize bölümü e-posta adresi üzerine Almanya turistik vize ret kararına itiraz edebilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, web sayfamıza hoşgeldiniz.

Almanya turistik vize için gerekli evraklar 2 başlık altında incelenecektir. Almanya turistik vize için başvuru yapacak vatandaşlarımız ve Türkiye ikamet eden yabancılar:

 1. Kişisel ve seyahat bilgilerini içeren evraklar.
 2. Başvuru sahiplerinin mesleğini ispat eden evraklar.

Her iki durumu ispat eden evrakların eksiksiz ve tam olarak hazırlanması zorunludur.

Almanya Turistik Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar & Belgeler

Pasaport ve eski pasaportlar

 • Pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış bordo renkli pasaportlar olmalıdır.
 • Lacivert pasaportlarla yapılmak istenen Almanya turistik vize başvuruları kabul edilmemektedir.
 • Pasaportların seyahat dönüş tarihinden sonra en az 90 gün geçerli süresi bulunmalıdır.
 • Uzun süreli Almanya Schengen vizesi talep edilecek olması halinde pasaport geçerlilik süresi daha uzun olmalıdır.
 • Soyadı değişikliğinde (yeni evli durumunda) pasaport güncel duruma göre değiştirilmelidir.
 • Vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için pasaportun karşılıklı en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur.
 • Yıpranmış, deforme olmuş, yıkanmış ve eski soyisimli pasaportlarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Almanya Schengen vize başvuru formu

 • İstanbul, Ankara ve İzmir Almanya Konsolosluklarının Schengen vize başvuru formları değişiklik göstermektedir.
 • İkamet adresinize hizmet veren formu web ortamında veya çıktısını alarak doldurabilirsiniz.
 • Vize başvuru formları eksiksiz olarak doldurulmalı,
 • Formlar İngilizce, Türkçe ve Almanca olarak doldurulabilir.
 • Formu kalemle dolduracak vatandaşlarımızın yazı karakterlerinin okunur olduğundan emin olmalı.
 • 3 ve 4. sayfalarda bulunan “signature” kutucukları imzalanmalı.
 • 18 yaş altı Almanya turistik vize başvuru sahiplerinin formları anne ve baba tarafından imzalanmalı.
 • Ayrıca KVKK formu ve vize başvuruları için yetkilendirilmiş bir kişi varsa vekaletname formuda doldurularak imzalanmalıdır.

Barkodlu randevu belgesinin çıktısı

Seyahat sağlık sigortası

 • Vize için seyahat sağlık sigortası kullanılacaktır.
 • Genel sağlık sigortaları geçerli değildir.
 • Seyahat sigortaları en 30.000 € veya 50.000 $ teminatlı olmalı,
 • Sadece Schengen bölgesinde geçerli olmalı (sadece Almanya’yı kapsaması kabul edilmez)
 • Poliçe, Almanya seyahat tarihinden 1 gün önce başlamalı dönüş tarihinden 1 gün sonra sona ermeli.
 • Arzu eden vize başvuru sahipleri vize için uzun süreli seyahat sigortası yaptırabilir.
 • Poliçelerde sigorta acentasının kaşe ve ıslak imzası bulunmalıdır.

Otel veya Airbnb rezervasyonu

 • Almanya turistik vizesi için iptal edilebilir otel rezervasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Rezervasyonda tüm vize başvuru sahiplerinin adı ve soyadı bulunmalıdır.
 • Belge A4 boyutunda fotokopi şeklinde sunulmalıdır.

Uçak bileti rezervasyonu

 • Almanya turistik vize başvuruları sonuçlanmadan uçak bileti satın almanız tavsiye edilmez.
 • İptal edilebilir rezervasyonlarda başvuru sahiplerinin adı, soyadı ve rezervasyonun pnr numarası bulunmalıdır.

Eski ve yeni pasaportların fotokopileri

 • Pasaportların başvuru sahiplerinin kimlik bilgilerini içeren 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri

Kimlik fotokopisi veya ikamet izni aslı fotokopisi

 • Belgeler A4 boyutunda fotokopi olarak sunulmalıdır.
 • Başvuru sahibi yabancı uyruklu ise dönüş tarihi sonrası en az 3 ay geçerli ikamet izni aslı ve fotokopisini başvuruda hazır bulundurmalıdır.

Almanya’ya tur ile seyahat ediliyorsa tur programı

 • Belge tur acentasının kaşe ve ıslak imzası ile sunulmalı,
 • Otel ve hava yolu şirketinin katılımcı listesi confirmation haliyle Konsolosluğa verilmelidir.

Vize talep dilekçesi

 • Vize talep dilekçeleri başvuru yapılacak konsolosluğa hitaben şahsen yazılmalı,
 • Vize talep edilmeli,
 • Gidiş, dönüş seyahat tarihleri belirtilmeli,
 • Seyahatin amacı ve masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisi verilmeli,
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüleceği taahhütü verilmeli,
 • Varsa konsolosluğa iletilmek istenen uzun süreli vize talebi veya seyahatin detayları hakkında bilgiler dilekçede yer almalı,
 • Dilekçeler, başvuru sahipleri tarafından imzalanmış olmalıdır.

Banka hesap özeti

 • Vize başvurularında şahsi banka hesap özetleri kullanılmalıdır.
 • Mümkün olduğunca aktif kullanılan ve maaş ödemelerinin yapıldığı banka hesap ekstreleri tercih edilmelidir.
 • Arzu eden vatandaşlarımız diğer birikim hesaplarının özetleri de Konsoloslukla paylaşabilir.
 • Banka hesap özetleri randevu tarihinden son 15 gün içerisinde alınmış olmalı,
 • Geçmişe dönük son 3 veya 6 aylık hesap hareketliliğini içermeli,
 • İçinde seyahati finanse edecek miktarda yeterli bakiye bulunmalı,
 • Belge bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile sunulmalıdır.
 • İnternet ve ATM çıktısı olarak sunulan belgeler geçerli değildir.
 • Kredi kartı hesap özetleri Almanya turistik vize başvuruları için geçerli değildir.

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

 • E-devlet aracılığıyla alınmış barkodlu belge olmalıdır.
 • Belgede anne, baba ve varda eş ve çocuk bilgileri yer almalıdır.

Varsa vize başvuru sahibinin üstüne kayıtlı ek gelirleri gösterir tapu, kira sözleşmesi ve araç ruhsatı fotokopileri

almanya-turistik-vize-icin-gerekli-evraklar

Almanya Turistik Vize Başvuru Sahipleri Mesleklerine Göre Aşağıda Belirtilen Evrakları da Hazırlamalıdır:


Almanya turistik vize başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Vize talep dilekçesi

 • Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmalı,
 • Dilekçe Türkçe, İngilizce ve Almanca yazılabilir,
 • Konsolosluğa hitaben yazılmalı,
 • Dilekçede seyahatin amacı,
 • Gidiş-dönüş tarihleri,
 • Seyahat masraflarının şahsen karşılanacağı,
 • Uzun süreli Schengen vize talebi bilgisi verilmelidir.
 • Belge imza atma yetkisi olan kişi tarafından kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.

Şirket evrakları

 • Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirketin bulunulan yıldan bir önceki yıla ait vergi levha fotokopisi
 • Şirket sahipliğini veya şirkete ortak olunduğunu gösterir ticaret sicil gazete fotokopisi
 • İmza atma yetkisini gösterir imza sirküleri fotokopileri
 • Ankara’dan yapılacak Almanya turistik vize başvuruları için oda sicil kayıt sureti

SGK hizmet dökümü

 • E-devlet sisteminden SGK tescil ve hizmet dökümü olarak alınabilir.
 • Belge barkodlu olmalıdır.

Başvuru sahibi şirket sahibi olsa da Almanya turistik vize başvurularında Konsoloslukla şahsi banka hesap özetini paylaşmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi sigortalı çalışan ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Çalışma ve izin yazısı

 • Çalışma ve izin yazıları şirketin antetli düzenlenmeli,
 • Yazılar konsolosluğa hitaben İngilizce, Türkçe veya Almanca yazılmalı,
 • İşe başlangıç tarihi, görevi, ünvanı ve izinli tarihler belirtilmeli,
 • Seyahatin amacı ve tarihi verilmeli,
 • Seyahat sonrası görevine devam edeceği bilgisi bulunmalı,
 • Belge kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde imza atma yetkisi olan şirket yetkilisi tarafından hazırlanmalıdır.
 • Almanya turistik vize başvuru sahibi işe yeni girmiş ve henüz maaş bordrosu çıkmamışsa ilgili yazıda net maaş bilgisi yer almalıdır.

SGK işe giriş bildirgesi

 • Belge barkodlu, kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.

SGK tescil ve hizmet dökümü

 • Belge e-devlet sisteminden alınmalı,
 • Barkodlu olmalıdır.

Maaş bordroları

 • Belgeler son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı veya e-imzalı olmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi memur ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Çalışma ve izin yazısı

 • Belgeler e-imzalı veya mühürlü ve ıslak imzalı olabilir.

Görev kimlik kartı fotokopisi

Maaş bordroları

 • Son 3 aylık e-imzalı veya mühürlü ve ıslak imzalı maaş bordroları

SGK tescil ve hizmet dökümü

 • Belge: e-devlet sisteminden barkodlu alınmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi emekli ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Emeklilik belgesi

 • Emekli kimlik kartı fotokopisi veya,
 • SGK’dan emekliliği belirtir ıslak imzalı yazı veya,
 • E-devlet sisteminden alınmış emeklilik tescil belgesi

Maaş hesabı özeti

 • Emekli maaşının alındığı bankadan geçmişe dönük son 3 veya 6 aylık hesap özeti.
 • Banka hesabında seyahati finanse edecek miktarda bakiye bulunmalı,
 • Belgeler banka veya PTT’den kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış olmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi çiftçi ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Çiftçilik belgesi

SGK tescil ve hizmet dökümü

Varsa hayvan kayıt belgesi

Varsa çiftçinin üzerine kayıtlı tarım araçlarının ruhsat fotokopisi

Varsa arıcılık belgesi

SGK tescil ve hizmet dökümü

Belge e-devlet sisteminden barkodlu alınmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi avukat, doktor veya mühendis ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Bağlı bulundukları meslek odalarından alınmış ıslak imzalı referans yazısı

Görev kimlik kartı fotokopileri

Varsa iş yeri ruhsatı fotokopisi

İmza beyannamesi fotokopisi

Son yılın vergi levhası fotokopisi

SGK tescil ve hizmet dökümü

Vize talep dilekçesi

 • Dilekçe antetli kağıda, Konsolosluğa hitaben hazırlanmalı,
 • Gidiş-dönüş seyahat tarihleri,
 • Seyahatin amacı,
 • Seyahatin finansörü,
 • Varsa uzun süreli Almanya Schengen vize talebi ve
 • Seyahat sonrası ikamet edilen ülkeye geri dönüş yapılacağına dair taahhüt verilmelidir.
 • Belge kaşe ve ıslak imzalı hazırlanmalıdır.

Almanya turistik vize başvuru sahibi freelance çalışan ise aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Varsa noter onaylı iş sözleşmesi fotokopisi

Varsa iş yetkinliğini gösterir diploma veya sertifika fotokopileri

Varsa portfolyo nüshası

Varsa hizmet verilen iş yerlerinden alınmış antetli kağıda referans yazıları

E-devlet sisteminden alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

Almanya turistik vize başvuru sahibi sanatçı, ressam veya müzisyense aşağıdaki evrakları da hazırlamalıdır:

Bağlı bulunan MESAM veya Plastik Sanatlar Derneğinden alınmış referans yazısı

Varsa ulusal ve uluslararası basında çıkmış haber ve röportajlar

Varsa albüm kapakları, katalog ve yapılan sergiler hakkında dokümanlar

Varsa mezun olunan okulun diploma fotokopisi

Almanya turistik vize başvuru sahibi öğrenci ise ek olarak aşağıdaki evrak ve belgeleri hazırlamalıdır:

E- devlet sisteminden veya okuldan alınmış yeni tarihli öğrenci belgesi

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi

 • Sponsor ebeveyn tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış,
 • Sponsor şirket sahibi ise dilekçe antetli kağıda düzenlemelidir.
 • Dilekçede akrabalık bağı ve sponsor olunacağı bilgisi yer almalı, seyahatin amacı ve tarihleri belirtilmelidir.
 • Belge geçmişe dönük son 3 ve ya 6 aylık olmalı,
 • İçinde seyahati finanse edecek miktarda bakiye bulunmalı,
 • Belge kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile temin edilmelidir.

Sponsorun iş evrakları

 • Sponsor ebeveyn meslek durumunu gösterir iş yeri evraklarını eksiksiz hazırlamalı,
 • Çalışan ise iş yerinden çalışma belgesi almalıdır.

Akrabalık bağını ispat eden belgeler

 • Kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

İmza teyidi

 • Sponsorluk dilekçesinde bulunan imzanın doğruluğunun kontrol edilebilmesi için sponsorun yeni tip kimlik kartı veya pasaport fotokopisi

Almanya turistik vize başvuru sahibi ev hanımı veya çalışmıyorsa ek olarak aşağıdaki evrak ve belgeleri hazırlamalıdır:

Sponsorluk dilekçesi

 • Sponsor eş ya da baba tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmalı,
 • Dilekçede akrabalık bağı ve sponsorluk bilgisi verilmeli,
 • Dilekçede seyahatin amacı ve tarihleri bulunmalı ve
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapılacağına dair bilgiler yer almalıdır.
 • Sponsor şirket sahibi ise dilekçeyi şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı hazırlamalıdır.

Sponsorun şahsi banka hesap özeti

 • Geçmişe dönük son 3 ya da 6 aylık,
 • Belge randevu tarihinden maksimum son 15 gün içerisinde alınmış,
 • İçinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan,
 • Kaşe, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

Sponsorun iş evrakları

 • Sponsor meslek bilgilerini gösterir evrakları eksiksiz hazırlamalı,
 • Çalışansa iş yerinden çalışma yazısı almalı

Akrabalık ispatı

 • Sponsor ile ev hanımı arasındaki akrabalık bağı ispat edilmelidir.
 • Kimlik fotokopisi veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı fotokopisi

İmza teyidi belgesi

 • Sponsorluk dilekçesinde yer alan imzanın teyit edilebilmesi için yeni tip çipli kimlik fotokopisi veya pasaportun 2. sayfasının fotokopisi

Almanya Turistik Vize Belgelerini Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Belgeler açıklamaları dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

Almanya turistik vize başvurularında hazırlanması gereken durumunuza uygun belgeleri bulamadığınızı düşünüyorsanız lütfen [email protected] e-posta hesabımıza yazın.

Almanya turistik vize başvuru belgelerini hazırlamadan önce belgelerin güncel tarihli veya maksimum son 15 gün içerisinde alınmış olduğundan emin olunmalıdır.

Hazırlanacak olan evrak ve belgeler A4 formatında Aslı veya fotokopisi olacak şekilde sunulmalıdır.

Fotoğrafı çekilen belgeler Almanya turistik vize başvuruları için kabul edilmeyebilir.

Almanya turistik vizesi için Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak başvurularda hazırlanması gereken evrak, belge ve vize başvuru formları değişiklik gösterebilir.

Konsolosluk başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak yeni evraklar talep edebilir.

Almanya Turistik Vize Başvurularında Orijinal Olarak Sunulması Gereken Evraklar

Almanya turistik vize için gerekli evrakları hazırlarken bazı evrakların orijinal sunulması zorunludur. Turistik vize başvurularında orijinal olarak sunulması gereken evrak ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesi, sponsorluk dilekçesi veya çalışma ve izin yazıları.
 • Banka hesap özetleri
 • Vize için seyahat sigortası
 • Maaş bordroları
 • Meslek odalarından alınacak yazılar
 • Derneklerden alınacak referans yazıları
 • Öğrenci belgesi,
 • Almanya Schengen vize başvuru formları orijinal ve ıslak imzalı olmalıdır.

Almanya Turistik Vize Başvurularında Eksik Evrak Olması Durumunda

Almanya Konsoloslukları turistik vize başvuru belgelerinde eksik olan vatandaşlarımızdan eksik evraklarını tamamlamalarını talep etmektedir.
Bazı evrakların eksiksiz sunulması zorunludur. Ancak önemli bir eksik evrak yoksa İdata veya Konsolosluklara bununa Almanya eksik evrak dilekçesi doldurularak imzalanacaktır.

Almanya C tipi turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın doldurmaları gereken formlar aşağıdaki gibidir:

 

 

 

 

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader