Vize İş Yeri İzin Yazısı

Vize iş yeri izin yazısı, vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız için zorunlu bir evraktır. Vize işyeri izin yazısı olmadan yapılacak başvurular kabul edilmemektedir. Detaylı bilgiler şöyle:

Vize İş yeri İzin Yazısı Nedir?

Vize iş yeri izin yazısı, adından da anlaşılacağı üzere vize başvurusunda bulunacak kişilerin iş yerlerinden aldığı bir izin dilekçesidir. Bu dilekçe hazırlanırken içeriğinde bazı bilgileri bulundurması zorunludur.

Vize iş yeri izin yazılarının içeriğinde bulunması zorunlu bilgiler başvuru yapılacak konsolosluğa göre değişiklik gösterirken yazı içeriğinde bulunması zorunlu en temel bilgi izinli olunan net tarihlerdir.

Vize İş yeri Yazısı Örneği

Vize İş yeri Yazısı Örneği SaltVisa

Vize İş yeri Yazısı Örneği İndir

Vize iş yeri izin yazısı başvuru yapılacak vize kategorisine, Konsolosluğa ve başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak anonim, genel anlamda tüm vize başvurularında geçerli dilekçe örneği şöyle:

X Konsolosluğu Vize Bölümüne İstanbul

Sayın yetkili:

Şirketimizde müşteri temsilcisi olarak çalışan Ahmet Ahmed 12-16 temmuz 2020 tarihleri arasında turistik amaçlı Yunanistan’a seyahat edecektir.
Seyahat süresince karşılaşabileceği tüm masraflar kendisi tarafından karşılanacaktır. Sayın Ahmed’in vize süresi sona ermeden ülkenizden ayrılacağını, seyahat dönüşü iş yerindeki görevine kaldığı yerden devam edeceğini bilgilerinize sunarız. Çalışanımıza gerekli olan vizenin verilmesi konusunda yardımlarınızı rica ederiz.

Saygılarımızla
00.10.2010
Kaşe-ıslak imza bu bölüme yapılabilir.

Vize İş yeri İzin Yazısı Nasıl Yazılır?

Öncelikle bu yazı, şirkette veya devlet dairesinde yetkili kişi tarafından hazırlanması gerekmektedir. İngilizce veya Türkçe olarak hazırlanabilecek dilekçeler şirket imza sirkülerinde imza atma yetkisi olan şirket yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Antetli kağıdı olan şirketler işyeri izin yazısını antetli kağıda Konsolosluğa hitaben kaşe ve ıslak imzalı hazırlamalıdır. Antetli kağıdı olmayan işyerleri izin dilekçelerini düz bir A4 kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlayabilirler.

Dilekçelerin mümkün ise İngilizce dilinde hazırlanmış olmasını tavsiye ederiz.

Türkçe yazılacak işyeri izin yazıları İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan, Danimarka, İrlanda, Litvanya Konsoloslukları tarafından kabul edilmeyebilir.

Dilekçe içeriğinde olması gereken bilgiler:

  • Dilekçe antetli kağıda Konsolosluğa hitaben hazırlanmalı,
  • Gidiş-dönüş tarihi belirtilmeli,
  • Seyahat sonrası işyerindeki görevine kaldığı yerden devam edileceği bilgisi verilmeli,
  • Seyahatin amacı belirtilmelidir.

Ticari vize başvurularında işyeri izin yazısı içeriğinde verilecek bilgiler değişiklik gösterebilir. Konsolosluklara göre yazılması gereken vize iş yeri izin yazısı hakkında bilgiler için vize dilekçeleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Vize İş yeri Yazısı Antetli Kağıda Yazılmak Zorunda mı?

Vize iş yeri izin yazısı antetli kağıda olmak zorunda değildir ancak iş yerinin kaşesi ve iş yerinin resmi yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır. Antetli kağıdı olmayan şirketler izin yazılarını A4 kağıdına hazırlayarak sayfanın altına kaşesini vurarak imzasını atabilir.

Vize Dilekçesi İngilizce Olmak Zorunda mı?

Vize yazıları bazı konsolosluklar hariç İngilizce olmak zorunda değildir. Ancak izin yazılarınızı mümkün olduğunca İngilizce olarak sunmanızı tavsiye ederiz. Bilhassa İngiltere, İspanya, İrlanda, Suudi Arabistan, Danimarka veya Yeni Zelanda Konsoloslukları Türkçe yazılmış vize izin yazılarını kabul etmemektedir.

İngilizce Vize Yazısı

İngilizce vize yazısında bazı bilgilerin yazı içeriğinde bulunması zorunludur.

Bu bilgiler:

  • İlgili konsolosluğa hitap,
  • Gidiş-dönüş seyahat tarihi veya izinli olunan tarih,
  • Seyahatin amacı (turistik, ticari, fuar, konferans veya aile, akraba, arkadaş ziyareti vb)
  • Seyahatin sponsoru (sadece ticari, iş amaçlı seyahatler şirketler, iş yerleri tarafından karşılanabilmektedir. Turistik seyahatler iş yerleri veya şirketler tarafından karşılanamaz)
  • Geri dönüş taahhüdü (vize süresi sona ermeden ülkenizden ayrılacağını veya seyahat sonrası iş yerindeki görevine kaldığı yerden devam edeceği bilgisinin verilmesi yeterli olacaktır.

Bu bilgileri hazırlanacak olan vize izin yazısı içerisinde bulundurarak sizde kendi dilekçenizi oluşturabilirsiniz veya aşağıda en temel bilgilere göre hazırlanmış İngilizce vize yazısında düzenlemeler yaparak kullanabilirsiniz.

Önemli!

İşe yeni başlamış henüz maaş bordrosu çıkmamış çalışanlarınızın aldığı net maaşı bilgisini dilekçede belirtmeniz zorunludur.

Devlet Memurları, Kamuda Çalışanlar İçin Vize Yazısı

Devlet memurları, kamuda çalışanlar konsoloslukların talep ettiği şekilde klasik bir vize izin yazısı temin edemeyebilirler. Bu sebeple devlet dairelerinde çalışan memurlar muhtemelen sadece izinli oldukları tarihlerin belirtildiği mühürlü ve ıslak imzalı veya elektronik imzalı bir dilekçe temin edeceklerdir.

Bu dilekçeler büyük oranda Türkçe olarak verilmektedir. İngilizce dilekçe isteyen konsolosluklar için Türkçe vize iş yeri izin yazınızı yeminli tercüme hizmeti alarak kullanabilirsiniz. Noter onaylı hizmet almanız gerekmez.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader