Antetli Kağıda Vize Dilekçesi

Antetli kağıda vize dilekçesi: bazı meslek gruplarının vize başvuruları için zorunlu evraktır. Bilhassa işverenler, şirket ortakları ve çalışanlar bağlı bulundukları şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben yazılmış dilekçe sunmaları gerekecektir.

Antetli Kağıda Vize Dilekçesi Nedir?

Değerli SaltVisa ziyaretçileri antetli kağıtlara yazılacak vize dilekçesi konsoloslukların bazı meslek grupları için zorunlu tuttuğu bir evraktır.

Vize dilekçesi ile Konsolosluklar başvuru sahiplerinin iş yerleri, izinli olduğu tarihler ve seyahatleri hakkında bilgiler edinmektedir. (Bkz: vize iş yeri izin yazısı)

Ayrıca şirketin antetli kağıdına yazılacak vize dilekçeleri, Konsolosluklara ileteceğiniz düşünce ve notları iletmenizi sağlayacak en önemli evraktır.

Örneğin: birden daha fazla Schengen ülkesine yapacağınız seyahat varsa, uzun süreli çok girişli vize talep ediyorsanız veya acil durum seyahatiniz çıkmışsa şirketin antetli kağıdına yazacağınız dilekçede bu durumlara yer vermeli ve dilekçenizin Konsolosluk görevlileri tarafından okunacağını unutmayınız.

Antetli Kağıda Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Şirketin antetli kağıdına yazılacak vize dilekçeleri öncelikle şirketin resmi temsilcileri tarafından hazırlanacak ve imzalanacaktır.

Şirketin resmi yetkilileri: şirket imza sirkülerinde imza atma yetkisi olan kişilerdir. İmza sirkülerinde imza atma yetkisi bulunmayan müdürlerin, sorumlu yöneticilerin veya süpervizörlerin imzalayacağı dilekçeler kabul edilmemektedir.

Öncelikle dilekçeler ilgili konsolosluğa hitaben oluşturulacaktır. Türkiye’de bulunan Konsolosluklar genel anlamda antetli kağıda Türkçe dilekçeleri kabul etmektedir ancak SaltVisa olarak antetli dilekçenizi İngilizce hazırlamanızı tavsiye ederiz.
İstanbul’dan yapılacak vize başvurularında Başkonsolosluğa, Ankara’dan yapılacak vize başvurularında Büyükelçiliğe, İzmir’den yapılacak vize başvurularında ise Konsolosluğa diye hitap edebilirsiniz.

Örneğin: Almanya Başkonsolosluğuna İstanbul veya
Almanya Büyükelçiliğine Ankara şeklinde dilekçelerinizi başlatabilirsiniz…
Dilekçeyi hazırlayacağınız Konsolosluğu belirledikten sonra antetli dilekçede olması gereken şu bilgilere yer vermelisiniz:

  • Gidiş-dönüş seyahat tarihleri,
  • Seyahatin amacı,
  • Seyahatin finansörü,
  • Geri dönüş taahhüdü.

Şirket Sahipleri için Antetli Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Almanya Başkonsolosluğuna İstanbul,

Sayın ilgili,

12-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında ülkenize turistik amaçlı seyahat gerçekleştirmeyi planlıyorum. Seyahat süresince karşılaşabileceğim tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır. Vize sürem sona ermeden ülkenizden ayrılacağımı belirtir, şahsıma gerekli olan vize onayının verilmesini rica ederim.

Saygılarımla.
A. Aslan
Kaşe/ıslak imza
Tarih.

Şirket Çalışanları İçin Antetli Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Şirket çalışanları için antetli kağıda vize dilekçesi şirket yetkilileri tarafından hazırlanmalıdır.

Almanya Başkonsolosluğuna İstanbul

Sayın ilgili,

Şirketimizde Müşteri Temsilcisi olarak çalışan Sayın Zeynep Durgun 12-15 Mayıs 2020 tarihleri arasında izinli olup, ülkenize turistik amaçlı seyahat gerçekleştirecektir. Sayın Durgun’un ülkenizde bulunacağı süre zarfında karşılaşacağı tüm masraflar kendisi tarafından karşılanacak ve seyahat dönüşü iş yerindeki görevine devam edecektir.

Çalışanımıza gerekli olan vizenin verilmesini sizlerden rica ederiz.

Saygılarımızla
A. Aslan
Kaşe-Islak imza
Tarih

İngilizce Antetli Vize Dilekçe Örnekleri

İngilizce Şirket Sahipleri ve Ortakları İçin Antetli Vize Dilekçesi

To Consulate General of Germany

Dear Sir/Madam,

I am company owner of…. Ltd Şti.
I will travel to your country for touristic purposes between the dates of 01/01/2020 and 05/01/2020.
My travel expenses during the my trip will be covered by myself.

I kindly request you to give me the necessary visa.

Thank you for your kind assistance.
Best Regards,
A. Aslan

Çalışanlar İçin Antetli İngilizce Vize Yazısı Nasıl Yazılır?

To Consulate General of Germany

Dear Sir/Madam,

A. Aslan is working at our company as Project Manager since 01/01/2018.
He will travel to your country for touristic purposes between the dates of 01/01/2020 and 10/01/2020.
We guarantee the returning of him on above mentioned departure date. All his expenses during the travel will be covered by himself.

We kindly request you to give the necessary visa for him.
Best Regards

Antetli Kağıt Nedir?

Antetli kağıt şirketleri, kurumları tanıtan ve bu şirketlerin resmi işlemlerde kullanmak üzere hazırlattığı bir evraktır.
Bir antetli kağıdın üst bölümünde şirketin veya kurumun adı ve logosu bulunurken, alt bölümde ise adres, telefon ve diğer iletişim bilgileri bulunmaktadır.

Şirket antetli kağıtları banka işlemlerinde, iş anlaşmalarında, yetkilendirme/vekaletname durumlarında veya vize işlemleri gibi prosedür gerektiren işlemlerde kullanılabilir.

Antetli Kağıt Yoksa Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Antetli kağıtlar genel anlamda orta ve büyük işletmelerde bulunun bir evraktır. Yeni kurulan küçük işletmelerde veya şahıs şirketlerinde antetli kağıt bulunmayabilir. Antetli kağıdı olmayan şirketler vize dilekçelerini şöyle oluşturabilir:
Antetli kağıdı olmayan şirketler vize dilekçelerini A4 kağıda yazabileceklerdir.

Vize dilekçeleri A4 kağıda yazıldıktan sonra yine şirket sahipleri veya yetkilileri yazılmış olan dilekçeyi kaşe vurarak imzalamalıdır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader