Hollanda Vizesi

Randevulu İşlem: Evet
İşlem Süresi: 3-6 hafta
Vize Süresi: konsolosluk belirler

Verdiğimiz Hizmetler

Hollanda Vizesi: Hollanda’ya seyahat edecek veya Schengen bölgesinde birden daha fazla ülkeye seyahat ziyaret edecek ancak en uzun süre Hollanda’da konaklayacak vatandaşlarımızın alması gereken vize Hollanda vizesidir.

Hollanda vizeleri: Schengen ve Ulusal vize olmak üzere iki yer ayrılmaktadır.

Hollanda Schengen Vizesi: Hollanda’ya maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, eğitim, ziyaret ve staj gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken kısa süreli bir vize türüdür.

Hollanda Ulusal Vize: Hollanda’ya 90 gün üstü eğitim, yaşama, evlilik, çalışma gibi amaçlarla Hollanda’ya yerleşecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür.

Sayfamızın devamında Hollanda Schengen vizesi, Hollanda vize türleri, gerekli evraklar  ve vize ücretlerine ilişkin güncel ve detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz.

Hollanda vize işlemlerinizi başlatmak için Bize Ulaşın sayfamızı kullanarak yetkililerimize görüşebilirsiniz.

Hollanda Vizesi Nedir?

Hollanda vizesi, o ülke makamlarından alması gereken bir tür ülkeye giriş iznidir.

Alınış amacına bağlı olarak Hollanda vizesi başvuru sahibine:

 • Hollanda’da yaşama ve çalışma,
 • Kısa ve uzun dönem eğitim,
 • Turistik gezi amacıyla seyahat,
 • İş amaçlı: müşteri ziyareti, fuar ziyareti gibi gerekçelerle seyahat veya
 • Aile, akraba ve arkadaşlarınız ziyaret etme imkanı vermektedir.

90 gün altı yapılacak seyahatler için Schengen vize başvurusunda bulunulmalıdır. 90 gün üstü seyahatlerde ise Hollanda D tipi ulusal vizeye müracaat edilmelidir.

Hollanda Schengen Vizesi Nedir?

Hollanda Schengen vizesi: Hollanda’ya maksimum 90 güne kadar seyahat gerçekleştirecek vatandaşlarımızın alması gereken bir vize türüdür. Bir kaç gün veya maksimum 90 gün seyahat edecek vatandaşlarımız Hollanda Schengen vizesi için müracaat etmeleri gerekecektir.

Hollanda turistik gezi, fuar, toplantı, müşteri ziyareti, 90 gün altı eğitim veya staj veya aile-arkadaş ziyareti gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımız Hollanda Schengen vizesi için müracaat etmeleri gerekecektir.

Hollanda Schengen vizeleri: 1 girişli, 2 girişli ve çok girişli (multiple) olarak düzenlenebilmektedir. Geçerli, çok girişli Hollanda Schengen vizesi tam 26 Schengen üye ülke ziyaret edilebilmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Schengen vizesi ile seyahat edilen ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Hollanda Vize Çeşitleri

Hollanda Turistik Vize: Hollanda’ya bireysel turistik gezi veya turla seyahat edecek vatandaşlarımız için geçerlidir.

Hollanda Ticari Vize: Hollanda’da bulunan müşterilerini veya bir fuarı ziyaret edecek vatandaşlarımız için geçerlidir. Bu vize türü için Hollanda’dan davetiye alınması zorunludur.

Hollanda Aile, Arkadaş Ziyareti Vizesi: Hollanda’da yaşayan aile üyesi, akraba veya arkadaşını ziyaret edecek vatandaşlarımız için geçerlidir.

Hollanda Havalimanı Transit Vizesi: Hollanda topraklarını kullanarak başka ülkeye transit geçiş yapacak vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür.

Hollanda Turuncu Halı Vizesi: Hollanda menşeili şirketlerde çalışan ve Orange Carpet uygulamasına tabi şirket çalışanları için geçerli bir vize türüdür.

Hollanda Mavi Halı Vizesi: Hollanda’dan gemiye katılacak vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür.

Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Hollanda’ya kongre, konferans, AB öğrenci ve değişim programı veya sportif bir amaçla gidecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür. Bu vize için davetiye alınması zorunludur.

Hollanda Antilleri Vizesi: Hollanda’da deniz aşırı toprakları olan Hollanda Antilleri’ne seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür.

Hollanda AB, Eğitim veya Staj Vizesi: Erasmus, Erasmus Plus vb. programlar kapsamında Hollanda’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize türüdür.

Hollanda Tır ve Kamyon Şoförleri Vizesi: Hollanda’ya yük taşıyacak kamyon ve tur şoförlerinin başvuru yapması gereken vize türüdür.

Türk Vatandaşları İçin Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda seyahatinde bulunacak umuma mahsus (bordo renkli) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Hollanda vizesi almaları zorunludur.

Geçerli, çok girişli Schengen vizesi olan vatandaşlarımız bu vizeleri ile yeni bir vize almalarına gerek kalmadan Hollanda’ya giriş yapabileceklerdir.

Yeşil pasaporta sahip vatandaşlarımız 180 gün içerisindeki maksimum 90 günlük seyahatleri için vize almadan seyahatlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Gri renkli hizmet pasaporta sahip vatandaşlarımız vizesiz seyahat edebilirler.

Yine Diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız vize işlemlerinden muaftır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi alacak vatandaşlarımız vizelerini 3 farklı şekilde alabileceklerdir:

 1. Konsolosluklara şahsi başvuru yaparak,
 2. VFS Global’e başvuru yaparak,
 3. Hollanda vize danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak.

Vize başvurularını doğrudan Konsolosluğa yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını sadece İstanbul ve Ankara’da bulunan Konsolosluklarından tamamlayabilirler.

Vize başvurularını vize aracı şirket VFS aracılığıyla tamamlayacak vatandaşlarımız başvurularını İstanbul (Dolapdere, Altunizade), Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’da bulunan VFS ofislerine yapabileceklerdir. (bzk: vfs global’in hizmet verdiği ülkeler)

Vizesini vize danışmanlık şirketleri ile alacak vatandaşlarımız ise vize işlemlerine ayıracak yeteri kadar vakti olmayan veya vize reddi gibi durumlarla karşılaşmamak için vize sürecinde destek almayan kişilere yönelik bir vize başvuru şekli olacaktır.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvuruları için gerekli evraklar başvurun sahibinin mesleki durumuna ve seyahat amacına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yine İstanbul veya Gaziantep’ten yapılacak vize başvurularında hazırlanması gereken evraklar küçük değişiklikler gösterebilir.

2024 Hollanda vizesi için gerekli evraklar listesi şöyle:

 • Vize randevu belgesi
 • Hollanda vize Checklist’i
 • Barkodlu vize başvuru formu
 • Vize ücreti
 • Seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar
 • Pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopileri
 • 2 adet 35×45 mm ölçülerinde biyometrik vize fotoğrafı.
 • Kimlik fotokopisi veya geçerli ikamet izni.
 • Otel ve uçak rezervasyonu.
 • Varsa davetiye.
 • Varsa fuar giriş kartı.
 • Geçerli seyahat sağlık sigortası.
 • Seyahat hakkında bilgi veren dilekçe.
 • Maaş ve diğer banka hesap özetlerinizin son 3 aylık hesap özeti.
 • Çalışma ve iş yeri evraklarınız.
 • Ev hanımları ve öğrenciler için ek sponsor belgeleri.
 • Varsa birlikte seyahat edeceğiniz kişilerin geçerli vize ve pasaport fotokopileri.
 • Orange Carpet vizesine başvuru yapacaklar için referans yazısı.

Değerli ziyaretçilerimiz Hollanda vizesi için gerekli evraklar durumunuza göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Hollanda Konsoloslukları sunmuş olduğunuz evrakları sizden yeniden talep edebilir veya yeni evraklar talep edebilir. Bu evrakların eksiksiz ve konsolosluğun istediği şekilde beyan edilmesi zorunludur.

Hollanda vize başvuru belgeleri hakkında daha detaylı bilgi için Hollanda vizesi için gerekli evraklar yazımızı okuyabilirsiniz.

Hollanda Vize Ücretleri

Değerli ziyaretçilerimiz, Hollanda Konsolosluklarının vize başvuru merkezlerinin 2024 yılı ücret tarifesi aşağıdaki gibidir:

2024 güncel vize ücretleri şöyle:

 • 0-6 yaş çocuklar Hollanda konsolosluğu ve vize merkezi ücretlerinden muaftır.
 • 6-11 yaş çocuklar için Konsolosluğun vize harç ücreti 40 €.
 • 12 yaş üstü vatandaşlarımız için Konsolosluğun vize harç ücreti: 80 €.
 • 12 yaş üstü ve yetişkinler için kişi başı vize merkezi ücreti: 18,6 €
 • Vip vize başvuru ücreti: ek 50 €.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Hollanda vize ücretleri ” yazımızı okumanızı öneririz.

Vize Başvuruları Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vize başvurularının sonuçlanma süresi randevu tarihi sonrası 2-3 hafta arasında değişiklik göstermektedir. Gaziantep ve Antalya’dan yapılacak vize başvuruları daha uzun sürelerde sonuçlanabilir.

2024 yeni Schengen vize kuralları gereği vize başvurularının en erken sonuçlanma süresi 15 iş günü olarak belirtilmiştir. Vize başvurularınızı vakitlice yapmanızı önemle hatırlatırız.

Çocuklar için Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda vizesine başvuru yapılacak bebek ve çocuklar için ayrı vize başvuru dosyası hazırlanmalıdır. Sponsor olacak anne ya da babanın finansal, iş ve akrabalık bağını ispat eden belgeleri çocukların vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Hollanda vize başvurusunda bulunacak çocuklar 12 yaşından gün almamış ise Konsolosluk ve VFS Global vize ücreti ödemelerinden muaftır. 6-12 yaş arası çocuklar için Konsolosluk vize harç ücreti 40 €’dur. Ek olarak VFS servis ücretini ödemeleri gerekecektir.

12 yaş altı çocukların Hollanda vizesi başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmez.

18 yaş altı çocukların vize başvuru formları ise hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır. 18 yaş altı çocuklar seyahatlerini ebeveynlerden sadece biriyle gerçekleştiriyorsa seyahate katılmayan ebeveynden noter onaylı muvafakatname belgesi alınması ve vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.[/vc_column_text]

Makaleler

Hollanda Turistik Vize

Hollanda Ekspres Vize

Hızlı Hollanda vizesi almanın yolu Hollanda ekspres/Vip vize başvurusu yapmaktan geçiyor. Hollanda ekspres vizesi: klasik anlamda ekspres vize yani vize işlem sürecini kısaltan, konsolosluğun daha hızlı karar vermesini sağlayan bir…
Hollanda Turistik Vize

Hollanda Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz, Hollanda vize başvurusu konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz. Hollanda vize başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de ikamet eden yabancıları vize başvurularını: Hollanda Konsolosluklarına, Hollanda vize başvuru…
Hollanda Vizesi Almak Kolay mı?

Hollanda Vizesi Almak Kolay mı?

Hollanda vizesi almak kolay mi? Hollanda vizesi almak, Konsolosluğun vize şartlarını yerine getiren, seyahat amacı net olan ve seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönme ihtimali güçlü olan vatandaşlarımız için her zaman…
Hollanda Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Schengen vizesi kaç günde çıkar? Hollanda turistik, ticari, fuar ziyareti, konferans, kültürel ziyaret, 90 gün altı eğitim ve aile, akraba arkadaş ziyareti için İstanbul ve Ankara’dan yapılan Schengen vize…
Emekliler İçin Hollanda Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekliler İçin Hollanda Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekliler için Hollanda vizesi başvuru prosedürleri konumuz tüm ayrıntıları ile birlikte anlatılmaktadır. Değerli ziyaretçilerimiz, emekliler için Hollanda vize prosedürleri diğer meslek gruplarının vize prosedürlerine oranla daha kolay bir prosedür içermektedir.…
Hollanda Vizesi İngilizce Dilekçe

Hollanda Vizesi İngilizce Dilekçe

Hollanda vizesi İngilizce dilekçe örneği.. Hollanda Konsolosluğuna İngilizce vize dilekçesi nasıl yazılır? Vatandaşlarımızın vize işlemleri sırasında en çok sorduğu soruya sayfamızın devamında yanıt vermeye çalışacağız. Vize Dilekçesi Nedir? Vize dilekçesi:…
Hollanda Vize Randevu

Hollanda Vize Randevu

Hollanda vize randevu, Hollanda vize başvurusu için randevu, Konsolosluk, VFS Global randevusu nasıl alınır, randevu ücreti ve diğer bilgileri hakkında…

Hollanda Vize Danışmanlık

Hollanda Vize Danışmanlık

Hollanda vize danışmanlık, vize danışmanlığı nedir, vize işlemi yapan şirketler, vize acentaları ve schengen vize başvuruları hakkında bilgi ve uyarılar…

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader