Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Vize başvurusu neden reddedilir? Sorusu bilhassa 2019 yılında vatandaşlarımızın en çok sorduğu vize işlem soruları arasında yer almaktadır. SaltVisa olarak vize başvurusu neden reddedilir üzerine bir çalışma yapmak istedik. Umarız bu çalışmamız sizlere fayda sağlar. İyi okumalar diliyoruz…

Değerli ziyaretçilerimiz Konsolosluklar vize başvurularını birçok gerekçe ile reddedebilmektedir. Ancak  biz bugün Konsoloslukların vize başvurularını en çok reddettiği gerekçeler üzerinden ilerleyeceğiz. Dilerseniz konu hakkında daha detaylı bilgi için vize reddi yazımızı okuyabilirsiniz. 

 1. Vize başvuru sahiplerinin maddi durumunun yetersiz olması,
 2. Vize başvuru sahiplerinin seyahat amacının inandırıcı olmaması,
 3. Vize başvuru sahiplerinin iyi niyetli turist olmasından şüphe duyulması,
 4. Yanlış vize kategorisine başvuru yapılması,
 5. Vize başvurularının geç yapılması,
 6. Vatandaşı olunan ülkenin en çok göç veren ülkeler arasında yer alması Konsoloslukların vize başvurularını en çok reddetme gerekçeleri arasında yer almaktadır.

Türkiye’den yapılan Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vize başvuruları en çok yukarıda belirtilen gerekçelerle reddedilse de bazı konsolosluklar vize başvuru sahipleri hakkında gelir-gider dengesizliği, kaynağı belirsiz para gibi daha spesifik gerekçelerle vize başvurularını reddedebilmektedir. Şimdi Konsoloslukların vize başvurusunu neden reddettiğine dair en temel hususları inceleyeceğiz.

Vize Başvurularının Maddi Durum Yetersizliği Nedeniyle Reddedilmesi

Konsolosluklar: bir vize başvuru dosyasını değerlendirmeye alırken başvuru sahipleri hakkında birçok bilgiyi gelir belgeleri üzerinden öğrenmektedir. Bu sebeple vize başvuru sahibinin aldığı maaş, varsa ek gelirleri, banka hesabında bulunan paranın miktarı vize başvurusu hakkında verilecek kararlar da etkili olacaktır.

Türkiye nüfusunun büyük bölümünün asgari ücret üzerinden maaş aldığını ve prim ile çalışanların primleri elden aldığını düşünürsek vatandaşlarımızın resmi evraklar üzerine maddi durumları yetersiz görünmekte ve başvurular genel anlamda bu sebeple reddedilmektedir.

Bu durum elbette asgari ücret üzerinden maaş alan herkesin vize başvurularının otomatikman reddedileceği anlamına gelmemelidir. Ancak yurt dışına ilk defa çıkan, yalnız seyahat eden, haklı bir seyahat gerekçesi olmayan ve vize danışmanlığı almayan vatandaşlarımızın yapacağı vize başvuruları maddi durum yetersizliği nedeniyle reddedilmektedir. Dolayısıyla başvuru sahibinin maddi durum yetersizliği vize başvurusu neden reddedilir konusunda verebileceğimiz önemli bir örnektir.

Yapılması gerekenler:

 • İmkan dahilinde vize danışmanlığı hizmeti alınmalı,
 • İmkan varsa ticari vize başvurusunda bulunulmalı,
 • İmkan varsa davetiyeli vize başvurusunda bulunulmalı,
 • İnandırıcı ve detaylıca planlanmış bir seyahat planı oluşturulmalı,
 • Varsa tapu, kira geliri, araç ruhsatı dokümanları vize başvurularında sunulmalı.

Vize Başvurularının Seyahat Amacının İnandırıcı Olmaması Nedeniyle Reddedilmesi

Vize başvurularının seyahat amacının inandırıcı olmaması nedeniyle reddedilmesi hususu ilk vize başvurusunu yapan vatandaşlarımızın başına sık gelen bir konudur. Konsolosluklar vize başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarını genel anlamda şu gerekçelerle inandırıcı bulmamaktadır:

 1. Başvuru sahibinin net ve anlaşılır bir seyahat planı yoksa,
 2. İlk vize başvurusunda ana destinasyon ülkelere seyahat edilmiyorsa,
 3. Başvuru sahibi ilk defa yurt dışına çıkıyor, haklı bir seyahat gerekçesi (ticari, fuar, aile, akraba ziyareti) yok ve yalnız seyahat ediliyorsa vize başvuruları seyahat amacının inandırıcı bulunmaması nedeniyle reddedebilmektedir. Vize başvurusu neden reddedilir konusuna verebileceğimiz bir diğer önemli örnekte seyahat amacının inandırıcı bulunmamasıdır.

Vize Başvurusunun İyi Niyetli Turist Olunmaması Nedeniyle Reddedilmesi

Vize başvurularının iyi niyetli turistik olunmaması nedeniyle reddedilmesi önemli vize ret gerekçesidir. Konsolosluklar vize başvuru sahibi hakkında makul şüpheleri varsa vize başvuruları genel anlamda reddedilir.

Peki iyi niyetli turist değilsiniz demek ne demektir?

Turistik vize başvurusu yapmış, başvuru dosyanız yeteri kadar güçlü değil ve Türkiye’ye bağlayıcı etkenler (iş, geliriniz, medeni durumunuz dikkate alınır) zayıf ise ülkenize geri dönmeyeceğiniz düşünülür ve vize başvurunuz iyi niyetli turist olmadığınız gerekçesi ile reddedilir.

Vize Başvurusunun Yanlış Vize Kategorisine Başvuru Yapılması Nedeniyle Reddedilmesi

Yanlış vize kategorisine başvuru yapılması çok sık karşılaşılan bir vize ret nedeni değildir. Ancak İngiltere, Amerika ve Yeni Zelanda vize başvurularında karşımıza sık çıkan bir vize ret gerekçesidir. Bilhassa eğitim amaçlı vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız doğru vize kategorisine başvuru yapmamaları nedeniyle vize başvuruları reddedilmektedir.

Yanlış vize kategorisine başvuru yapmamak için Konsoloslukların vize türleri hakkında kapsamlı bilgi edinmeyi unutmayınız.

Vize Başvurularının Geç Yapılması Nedeniyle Vize Reddi

Konsolosluklar geç yapılan vize başvurularını vize şartlarının yerine getirilmemesi nedeniyle reddedebilmektedir. Bilhassa Schengen Konsoloslukları Şubat 2020 tarihinden itibaren yeni bir uygulamayı yürürlüğe almış ve vize başvurularının en geç 15 gün önceden tamamlanmış olması zorunlu tutulmuştur. Dolayısıyla seyahat tarihine 15 günden az süre kalmış kişilerin yapmış oldukları vize başvuruları geç başvuru nedeniyle reddedilmektedir.

Özellikle Almanya Konsoloslukları vize başvurularının geç yapılması nedeniyle vize başvurularını en çok reddeden Konsolosluklar arasında yer almaktadır.

Vatandaşı Olunan Ülkenin Durumu Nedeniyle Vize Başvurularının Reddedilmesi

Vize başvuruları ülkeler arası diplomatik ilişkiler ve ikamet edilen ülkenin siyasi ve sosyo-kültürel yapısı nedeniyle reddedebilmektedir. Dolayısıyla bazı ülkelere yapılacak vize başvuruları iltica edileceği düşüncesiyle başvuru sahibinin durumundan bağımsız olarak reddedebilmektedir.

Özellikle Norveç, Finlandiya, Hollanda Konsoloslukları vize başvurularını bu ve benzeri gerekçe ile reddedebilmektedir. Konu ile alakalı Norveç Konsolosluğunun vize reddi şöyle:

Kararın gerekçesi:

Amaçlanan kalış amacının güvenilirliği yeterli değilse, vize başvurusu reddedilebilir, bkz. göçmenlik yasası bölüm 10 birinci paragraf b harfi ve vize konusundaki schengen topluluk kodunun 32 (1) b harfi.

Vizenin sona ermesinden önce üye devletlerin yurdunu terk etme niyetinde olan başvuranlar hakkında makul şüpheler varsa, vize başvurusu da reddedilebilir. Göçmenlik yasası bölüm 10 ikinci paragraf, cf, 32 (1) vize konulu topluluk kodunun b harfi

Başvuranın, mevcut sosyal ekonomik ve politik koşulları nedeniyle göç için genel potansiyeli yüksek bir ülkeden geldiğini düşünüyoruz. Tecrübelerimize göre, Türkiye’den birçok başvuru başka ülkelerde yeniden yerleşmek istemektedir.

Başvuru sahibi, ülkesine nispeten güçlü bireysel bağlar olduğunu belgelemiştir. Başvuranlar evlidir ve düzenli olarak çalıştığını, mülk sahibi olduğunu ve kendi ülkesinde finansal taahhütlerini bulunduğunu belgelemiş 2 çocuğu vardır. Ayrıca başvuru sahiplerinin daha önce schengen bölgesine seyahat ettiklerini ve vizenin geçerliliği içinde geri döndüklerini belirledik. Ancak, Türkiye’deki durum nedeniyle, başvuranların kendi ülkelerine olan bireysel bağlarına ilişkin bilgiler kesin bir şekilde belirtilmemiştir. Şu anda, göç potansiyelinin ülkeyle güçlü bağları olan nüfusun kesimleri için de büyük olduğu gerçeğinden bahsediyoruz.

Ayrıca, başvuranlar eşi ve iki çocuğuyla birlikte vize başvurusunda bulunmuştur. Tecrübelerimize göre, bir ailenin birkaç üyesi bir araya geldiğinde menşei ülke ile bağları zayıflar.

Bu faktörler, Norveç’i akıllıca kullanma gereksinimine karşı tekrar değerlendirildi. Bu nedenle düşük getiri olasılığına ağır basabilecek herhangi bir sosyal zemin olup olmadığını düşündük. Başvuran, Norveç’te turist olmak istemektedir. Göçmenlik müdürlüğü, bunun vizenin verilmesini haklı çıkarmak için yeterli bir refah nedeni olduğunu bulamıyor.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader