Banka Hesabı Nedeniyle Vize Reddi

Konsolosluklar vize başvuru sahibinin banka hesabını gerekçe göstererek vize başvurusunu reddedebilmektedir. Banka hesabı nedeniyle vize reddi alanlar konsolosluğun vize ret gerekçesini ortadan kaldırmaları durumunda vize yeniden vize onayı alabileceklerdir.

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, “Banka hesabı nedeniyle vize reddi” konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu web sayfası: özellikle Schengen ve İngiltere vize başvurularında banka hesabında bulunan veya bulunmayan para nedeniyle vize başvurusu reddedilen vatandaşlarımız için hazırlanmış bir sayfadır.

Sayfamızın devamında:

 • Vize reddi nedir?
 • Vize başvuruları banka hesabındaki bakiye nedeniyle reddedilebilir mi?
 • Banka hesabı nedeniyle vize reddi sonrası yeni başvuru ne kadar süre sonra yapılmalı?
 • Banka hesabı nedeniyle vize reddine nasıl itiraz edilir gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

İyi okumalar diliyoruz…

Vize Reddi Nedir?

Vize reddi, konsoloslukların vize başvurularını reddetme hakkı olduğunu gösterir bir sonuçtur. Vize ret kararları başvuru sahiplerine gönderilen bir ret mektubu veya e-posta bildirimi ile belirtilmektedir.

Konsolosluklar, vize başvurularını çeşitli gerekçelerle reddedebilmektedir.

Konsolosluklar vize başvurularını en çok aşağıdaki gerekçelerle reddetmektedir:

 • Seyahat amacı ve şartları kanıtlanmamıştır,
 • Seyahat için sunulan belgeler inandırıcı değildir,
 • Ülkeden ayrılacağınız düşünülmüyordur,
 • Çelişkili veya yalan bilgi beyanında bulunmuşsunuzdur.
 • Banka hesabınızda bulunan bakiye yetersizdir veya banka hesabınızda ki paranın kaynağı belirsizdir veya banka hesabınızda bulunan paranın size ait olduğu düşünülmüyordur.

Evet değerli ziyaretçilerimiz, vize başvuruları Türkiye’de Konsolosluklar tarafından en çok bu gerekçelerle reddedilmektedir.

Konsoloslukların vize ret kararı o an için vize almaya durumunuz uygun değil demektir. Dolayısıyla vize retleri bir yurt dışı çıkış yasağı anlamına gelmemelidir.

Vize reddi sonrası doğru vize başvurusu yaparak yeni vize onayı alabilirsiniz. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için vize başvuru sürecine dair ön hazırlık yapmak  istiyorsanız ” Vize reddi almamak için 20 altın kural ” yazımızı okuyabilirsiniz. 

Vize Başvurusu Banka Hesabındaki Para Nedeniyle Reddedilir mi?

Değerli ziyaretçilerimiz bir vize başvurusu, başvuru yapılacak konsolosluğa bağlı olarak başvuru sahibinin banka hesabı nedeniyle reddedebilmektedir.

Vize başvurularının başvuru sahibinin banka hesabı nedeniyle reddedilme kararının altında aşağıdaki gerekçeler yer alır:

 • Vize başvuru sahibinin banka hesabı yeni açılmış ve banka hesabına son dakika da para yatırılmıştır.
 • Vize başvuru sahibinin banka hesap dökümünde kullanılabilir bakiye bulunmamaktadır veya bulunan bakiye seyahati karşılayamayacak miktardadır.
 • Vize başvuru sahibinin banka hesabında bulunan para başvuru sahibinin aylık veya yıllık ortalama gelirinden fazladır ve başvuru sahibinin bu parayı yasal yollardan kazanması mümkün değildir.

Banka Hesabı Nedeniyle Vize Reddi Alanlar Yeni Vize Başvurusunu Ne Zaman Yapmalı?

Banka hesabı nedeniyle vize reddi alanlar yeni vize başvurusunu ne kadar süre sonra yapmalı sorusunun cevabı aslında tamamen başvuru sahibinin durumu ile alakalıdır.

Diğer bir deyişle vize başvuru sahibinin Konsolosluğun ret kararının aksini ispat edip/edemeyeceği ile ilgilidir.

Konsolosluk, vize başvurusunu: Banka hesabında bulunan paranın yetersiz olmasından dolayı vermiş ise banka hesabına bakiye yüklemesi yapılarak yeni banka hesap dökümü alınır ve ret kararı sonrası herhangi bir sürenin geçmesini beklemeden yeni banka hesap dökümü ile vize başvurusu yapılır.

Konsolosluk vize başvurusunu:
yeni açılan banka hesap dökümü nedeniyle reddetmişse varsa ret yediğiniz vize başvurusunda kullanmadığınız hareketli, bilhassa maaşın yattığı banka hesap dökümü alınarak ret kararının üzerinden herhangi bir süre geçmesini beklemeden yeni vize başvurusu yapılır.

Konsolosluk, vize başvurusunu:
banka hesabınızdaki ortalama gelirinizden fazla, kaynağı belirsiz para nedeniyle reddetmişse banka hesabınızda bulunan yüklü miktardaki paranın kaynağını (ev ya da araç satış sözleşmesinin fotokopisi, altın bozdurma fişi, varsa ek iş yapıldığına dair belgeler veya eski iş yerinizden aldığınız tazminat bedeli) belgeler üzerinde ispat ederek vize reddi sonrası üzerinden belirli bir sürenin geçmesini beklemeden yeni vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Banka Hesabı Nedeniyle Vize Reddi Alanlar Vize Reddine Nasıl İtiraz Edebilir?

Banka hesabı nedeniyle vize reddi alanlar vize reddine bir kaç farklı şekilde itiraz edebilecektir:

1.Vize ret kararını ortadan kaldırıp tekrar başvuru yaparak.

En hızlı ve en yaygın kullanılan vize reddine itiraz etme yöntemidir. Vize ret kararı ortadan kaldırıldıktan sonra vize başvuru evrakları yeniden hazırlanacak ve vize ücreti yeniden ödenecektir.

2.Vize reddi sonrası Konsolosluğun başvuru dosyasını yeniden değerlendirmesini isteyerek.

Her konsolosluk ret kararı sonrası vize başvuru dosyasının yeniden değerlendirilme hakkını vermemektedir. Ancak Almanya, Hollanda, Macaristan ve İspanya Konsolosluklarında bu itiraz yöntemi geçerlidir. Macaristan ve İspanya Konsolosluklarında vize reddine itiraz için yüz yüze görüşme yapılmaktadır. Red kararına ne için itiraz edildiğini belirten her ülkenin kendi anadilinde karara itiraz dilekçesi yazılmalıdır.

3. İlgili ülkenin idari mahkemelerine vize ret kararına itiraz ederek.

Uzun süren ve hukuki destek alınması gerektiren bir vize reddine itiraz işlemidir. Genel anlamda vize reddine itiraz etmek için tavsiye edilen bir yöntem değildir.

Banka Hesabı Nedeniyle Vize Reddine İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

A…. Başkonsolosluğu Vize Bölümüne İstanbul

Konu: vize ret kararına itiraz.

Sayın ilgili,

Ülkenize turistik amaçlı seyahat etmek üzere İstanbul Başkonsolosluğunuza 05.12.2020 tarihinde vize başvurusu yaptım. Başvuru takip numaram: A76SXZMJ’dir.

Vize başvurum vermiş olduğunuz ret kararı belgesinde xx. madde işaretlenerek banka hesabımdaki paranın şahsıma ait olmadığı ileri sürülerek reddedilmiştir. Ekte vize ret kararına ilişkin belgenin bir nüshasını bulabilirsiniz.

Banka hesabında bulunan yüklü miktardaki para şahsıma aittir ve bu para ailemden miras kalan evin satılmasından dolayı edinilmiş bir paradır. Söz konusu durumla alakalı ailemden miras kalan şimdilerde satılmış üzerime kayıtlı evin tapu fotokopisini ve noter huzurunda satışı gerçekleştirilen evin satış sözleşmesi fotokopisini de ekte Konsolosluğunuzla paylaşıyorum.

Bu doğrultuda, vize ret kararı verilmiş başvurumun sunmuş olduğum yeni belgelerle beraber yeniden değerlendirilmesini sizlerden önemle rica ederim.
Saygılarımla…
A….. S….

Değerli ziyaretçilerimiz, vize başvurularının banka hesabındaki para nedeniyle reddedilmesi konusu üzerine hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik.

Konsoloslukların diğer ret gerekçelerine ilişkin kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız ”Vize Reddi” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Görüşmek üzere…

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader