İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vize

Değerli ziyaretçilerimiz, İtalya Ticari Vize işlemleri üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: İtalya’ya müşteri ziyareti, toplantı, sözleşme imzalama, fuar, numune götürme getirme ve ithalat-ihracat gibi gerekçelerle kısa süreli (maksimum 90 gün) seyahat edecek vatandaşlarımız için hazırlanmıştır.

İtalya’ya yukarıda belirtilen gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımız web sayfamızda yer alan bilgilerden yola çıkarak bir Schengen vizesi olan İtalya ticari/fuar vizesine bireysel başvuru yapabilir veya SaltVisa danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak vizelerini kolay ve hızlı şekilde alabilirler.

İtalya ticari vize başvurularınızı başlatmak için bizlere:

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam ediniz…

İtalya Ticari Vize Nedir?

İtalya ticari vize, İtalya’ya toplantı, müşteri ziyareti, pazar araştırması, sözleşme imzalama, numune alma-verme, ihracat-ithalat, makine kurulumu, teknik destek ve fuar ziyareti gibi gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımızın veya Türkiye’de yaşayan yabancıların başvuru yapması gereken vize türüdür.

İtalya ticari vize, İtalya Konsolosluğunun C tipi kısa süreli bir vize kategorisidir. Dolayısıyla bu vize vatandaşlarımıza İtalya’da yaşama, iş kurma veya yerleşme hakkı vermeyecektir.

Alınacak olarak İtalya ticari vizesi aynı zamanda bir Schengen vizesi olacaktır ve bu vize ile İtalya sonrası tam 25 Schengen devletine giriş yapılabilecektir.

Ayrıca çok girişli (multiple) İtalya ticari vizesine sahip olan vatandaşlarımız Schengen devletlerine ek olarak Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan gibi Avrupa Birliği ülkelerine de giriş yapılabilecektir. Ancak çok girişli İtalya ticari vizesi sahiplerine Güney Kıbrıs, Kanada, İngiltere, Amerika ve Avustralya’ya giriş hakkı vermemektedir.

İtalya ticari vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımızın İtalyan şirketlerinden, İtalya’da bulunan iş ortaklarından veya fuar organizasyonunu yapan kurumdan davetiye ve fuar giriş kartı gibi seyahat amaçlarını destekleyen davetiye almaları zorunludur.

İtalya ticari vize ile turistik vize arasındaki en önemli fark: ticari vize başvurularında davetiye talep edilmesidir. Vize başvurularında kullanılacak davetiye İtalya Konsolosluğunun talep ettiği formatta hazırlanmak zorundadır. Vize başvurunuzun kabul edilebilmesi için İtalya Konsoloslukları tarafından belirlenmiş davetiye formatı davetiyenin form şeklinde hazırlanmasıdır. Bu belgeye ek olarak Visure de Camerale ve davetiyeyi hazırlayan şirket yetkilisinin İtalyan kimlik kartı fotokopisi de temin edilmelidir.

İtalya ticari vizeleri, maksimum 90 gün konaklamalı ve yine maksimum 5 yıllık olacak şekilde düzenlenecektir. Alınacak olan vizeler: tek giriş (single), çift giriş (double) ve çok girişli (multiple) olarak verilebilir.

5 yıl, çok girişli İtalya ticari Schengen vizesi alabilmek için başvuru sahibinin pasaportunda daha önce aldığı ve doğru kullandığı en az 3 yıllık Schengen vizesi olması gerekebilir. İtalya’ya ticari gerekçelerle sık sık seyahat eden vatandaşlarımızın uzun süreli vize alma ihtimali her zaman daha kolay olacaktır.

5 yıllık İtalya ticari vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımızın en az 6 yıl geçerli pasaporta sahip olmaları, geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanmaları ve ilerleyen yıllarda İtalya’ya neden sık seyahat edeceklerini ispat etmeleri gerekir. Alınacak olan 5 yıllık İtalya ticari vize başvuru sahiplerine her 6 ay içerisinde maksimum 90 güne kadar giriş-çıkış yapma hakkı verir.

İlk defa vize başvurusu yapacak vatandaşlarımıza ise sadece seyahat süresi kadar geçerli vize verilebilir. Fuar ziyareti amacıyla vize başvurusu yapacak vatandaşlarımıza ise sadece seyahat süresi kadar vize verilebilir.

İtalya’da düzenlenecek uluslararası fuarlarda stand kuracak şirket sahiplerinden, ortaklarında veya müdürlerinden Konsolosluk vize harç ücreti almayabilir. Bu durumda başvuru sahiplerinin vizelerine “Gratis” notu düşülebilir.

İtalya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya ticari vizesi 2 farklı şekilde alınabilmektedir:

 1. İtalya Konsolosluklarına veya İtalya vize başvuru merkezlerine bireysel başvuru yaparak,
 2. SaltVisa veya İtalya vize takip ve danışmanlık acentaları aracılığıyla başvuru yapılarak alınabilecektir.

İtalya ticari vizesi alacak vatandaşlarımızın öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekir. İtalya vize başvurularında kullanılacak pasaportların geçerlilik kriteri: pasaportlar son 10 yıl içerisinde alınması, seyahat dönüşü en az 3 ay geçerliliğinin bulunması ve vize basımı yapılabilmesi için karşılıklı en az 2 boş sayfasının olmasıdır.

İtalya ticari vize başvurusu yapabilmek için geçerli pasaporta sahip olan vatandaşlarımız ise başvuru yapabilmek için yeterli sürenin bulunduğundan emin olduktan sonra ikamet ettikleri şehire hizmet veren Konsolosluğu veya vize merkezini tespit ederek başvuru şartlarını yerine getirerek vizelerini alabileceklerdir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilmektedir. Randevular İtalya Konsolosluğundan veya yetkili İtalya vize merkezinden ücretsiz olarak alınır.

Randevu alırken ikamet ettiğiniz şehire hizmet veren Konsolosluktan veya vize merkezinden randevu aldığınızdan emin olun. Aksi takdirde vize başvurunuz kabul edilmeyecektir.

İkamet adresinde değişiklik olan vatandaşlarımızın ise yeni adreslerinde en az 31 gündür ikamet ediyor olması vize başvurularının işleme kabul edilebilmesi için zorunludur.

Son 5 yıl içinde herhangi bir üye devletin Schengen vizesini alan vatandaşlarımız ise İtalya ticari vizelerini daha önce parmak izi verdikleri için Konsolosluğa gitmeden SaltVisa ile alabileceklerdir. Biyometri kaydı bulunan vatandaşlarımızın hangi şehirde ikamet ederse etsin evraklarını kargo-kurye ile SaltVisa’ya iletmeleri yeterli olacaktır.

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi almış ve adında soyadında noktalı harfler bulunan vatandaşlarımızın ise yeniden parmak izi vermeleri gerekebilir. Bu durum kesin değildir. Ancak nadiren de olsa Konsolosluk ya da İtalya vize başvuru merkezi parmak izi beyanı için sizleri davet edebilir.

SaltVisa İle İtalya Ticari Vize Nasıl Alınır?

 • SaltVisa iletişim kanallarını kullanarak görevlilerimizle iletişim kurun,
 • Seyahat tarihinizi ve amacınızı görevlilerimize bildirin,
 • E-posta veya WhatsApp hattınıza gönderilen SaltVisa çalışma şartlarını inceleyin,
 • Şartların uygun olması durumunda belirtilen evrakları hazırlayın ve SaltVisa’ya ulaştırın,
 • SaltVisa’dan gelecek bildirimi bekleyin,
 • Evraklarınızın kontrolü, dilekçelerinizin doğruluğu SaltVisa görevlileri tarafından kontrol edilsin,
 • Başvuru formunuz SaltVisa görevlileri tarafından doldurulsun,
 • Vize ücretini ödeyin,
 • Randevu tarihinde SaltVisa görevlileri eşlinde parmak izi verin,
 • Vize işlem süreciniz Konsoloslukta SaltVisa tarafından takip edilsin,
 • İşlemi tamamlanan pasaportunuz SaltVisa görevlileri tarafından teslim alınarak size ulaştırılsın.

Kimler İtalya Ticari Vizesine Başvuru Yapabilir?

İtalyan şirketlerinden veya fuar organizasyonunu düzenleyen kurumdan davetiyesi olan:

 • Şirket sahipleri,
 • Şirket ortakları,
 • Şirket çalışanları,
 • Şirketlerin sözleşmeli freelance çalışanları,
 • Freelance çalışanlar İtalya ticari vizesine başvuru yapabilecek meslek gruplarıdır.

Öğrenci ve ev hanımları İtalya ticari vizesine başvuru yapamamaktadır. Yine memur ve akademisyenler de İtalya ticari vizesi için başvuru yapamayacak meslek gruplarıdır.

İtalya Ticari Vizesine Ne Zaman Başvuru Yapılır?

İtalya ticari Schengen vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımız başvuru yapacakları şehire bağlı olarak 15-25 gün önceden yapabileceklerdir.

Vize başvurusunu: İstanbul (Avrupa ve Anadolu Yakası), Ankara ve İstanbul’dan yapacak vatandaşlarımız başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 15 gün, vize başvurusunu Gaziantep, Antalya, Bursa ve Trabzon’dan yapacak vatandaşlarımız ise başvurularını seyahat tarihlerinden en geç 20-25 gün önceden yapmalarını tavsiye ederiz.

Vize başvurusunu belirtilmekte olan tarihlerden daha geç yapan vatandaşlarımızın başvuruları işleme kabul edilmeyebilir veya vize reddi alabilirler.

Vize başvurusunu daha erken yapmak isteyen vatandaşlarımız ise seyahat tarihlerinden en erken 6 ay önceden yapabileceklerdir.

İtalya Ticari Vizesine Hangi Şehirlerden Başvuru Yapılabilir?

İtalya ticari vize başvurusunu aracı firma kullanmadan doğrudan Konsolosluklara yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapabileceklerdir.

Vize başvurularını aracı firma kullanarak yapacak vatandaşlarımız ise başvurularını:

 • İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası),
 • Ankara,
 • İzmir,
 • Antalya,
 • Gaziantep,
 • Bursa,
 • Trabzon’dan yapabileceklerdir.

İtalya Ticari Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya ticari vize başvurularının sonuçlanma süresi bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir.

Vize başvuru sahibi daha önce son 5 yıl içinde Schengen vizesi almış ve İstanbul, Ankara ya da İzmir’den başvuru yapılıyorsa 3-5 iş günü, başvuru Gaziantep, Antalya, Bursa ve Trabzon’dan yapılıyorsa 5-8 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. İtalya Vip vize başvurusu yapan vatandaşlarımızın ise vizeleri daha erken sonuçlanabilir.

Öte yandan İtalya Konsolosluğunun mülakat talep etmesi, başvuru sahibini eksik evrakı bulunması, resmi tatil günlerinde, bayram ve yılbaşı gibi özel günlerin öncesinde ve Covid-19 gibi mücbir sebeplerle karşılaşılması durumunda İtalya ticari vize başvurularının sonuçlanma süresi değişkenlik gösterecektir.

İtalya Ticari Vize Başvurularında Parmak İzi Uygulaması

İtalya ticari vize başvurusunda bulunacak tüm başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında bulunmaları zorunludur. Pasaport ve kimlik çıkarma işlemleri için verilen parmak izi beyanları İtalya ticari vize başvurularında geçerli değildir.

Yine İngiltere, ABD ve Kanada vizeleri için verilen parmak izi beyanları da İtalya ticari vize başvurularında geçerli kabul edilmeyecektir.

İtalya ticari vize başvurularında verilecek olan parmak izi beyanları Schengen Bilgi Sisteminde 5 yıl kayıtlı tutulacaktır ve başvuru sahiplerinin vize etiketlerine VIS (Visa İnformation System) notu düşülecektir. Bu durum başvuru sahiplerine 5 yıl boyunca yapacağı Schengen vize başvurularında parmak izi verme muafiyeti tanıyacaktır. Teknik sorunlarda ise başvuru sahibi daha önce parmak izi vermiş olsa bile yeniden parmak izi vermeleri gerekecektir.

İsim ve soyisminde İ, Ü, J, Ş, Ç, Ö gibi harfler bulunan vatandaşlarımız ise daha önce parmak izi vermiş olsalar bile yeniden parmak izi vermeleri gerekebilir.

İtalya vizesi için parmak izi verme işlemi Konsoloslukta veya İtalya vize başvuru merkezlerinde gerçekleşecektir.

İtalya Ticari Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

İtalya ticari vize başvuruları için Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçeleri şirket antetli kağıdına şirketi resmi anlamda temsil etme yetkisi olan kişi hazırlanmalıdır. Türkçe hazırlanan vize talep dilekçeleri kabul edilmemektedir.

İtalya ticari vize başvuruları için yazılacak dilekçeler İngilizce veya İtalyanca olarak hazırlanmalıdır. Vize talep dilekçesinde detaylı bilgi verilmesi zorunludur.

Ayrıca ticari vize başvurularında seyahat masrafları şirketler tarafından finanse edilmek zorundadır. Özel durumlarda kişisel ticari vize başvuruları da yapılabilmektedir.

Bu doğrultuda İtalya ticari vize dilekçesinde yer alması gereken bilgiler:

 • Vize talep edilecek Konsolosluğun tam adı,
 • Dilekçenin düzenlenme tarihi,
 • Gidiş-dönüş seyahat tarihi,
 • Seyahatin konusu,
 • Ziyaret edilecek şirket ya da organizasyonun tam adı ve bilgileri,
 • Seyahatin finansörü,
 • Vize başvuru sahibi çalışan ise çalışanın işe başlama tarihi, iş yerindeki görevi, unvanı ve görevlendirme bilgisi,
 • Çalışan işe yeni girmiş ve maaş bordrosu henüz çıkmamış ise maaş bilgisi,
 • Seyahat sonrası Türkiye’ye geri dönüş yapılacağı garantisi İtalya ticari vize başvuru dilekçelerinde mutlaka yer verilmesi gereken bilgilerdir.

Dilekçeler şirket antetli kağıdına kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır. Elektronik imzalı vize talep dilekçeleri de işleme kabul edilebilmektedir.

Antetli kağıdı olmayan şirketler vize talep dilekçelerini düz A4 kağıda yazdıktan sonra kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlayabilirler.

İtalya Ticari Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İtalya ticari vize fotoğraf ölçüsü 35×45 mm’dir. Aynı zamanda İtalya vize fotoğrafları aşağıdaki kriterleri taşımalıdır:

 • Vize fotoğrafı biyometrik olmalı,
 • Arka fonu beyaz olmalı,
 • Eski vizelerde kullanılmamış veya maksimum son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı,
 • Dişler görünmemeli,
 • Yüzde gülümseme ifadesi olmamalı,
 • Başörtülü vize başvuru sahipleri bone ile alın, çene, kulak ve şakaklar görünecek şekilde fotoğraf çektirmeli,
 • Fotoğraflar gözlüksüz ve üniformasız çektirilmiş olmalıdır.

İtalya Ticari Vize Danışmanlık Hizmetleri

İtalya ticari vize danışmanlık hizmeti, yurt dışına ilk defa çıkacak, yeterli iş evraklarına sahip olmayan, vize reddi almak istemeyen veya uzun süreli vize almak isteyen vatandaşlarımızın tercih ettiği bir hizmettir.

İtalya vize takip ve danışmanlık hizmetleri genel anlamda seyahat acentaları tarafından verilmekte olan bir hizmettir. Vfs Global, İdata veya İtalyan Konsoloslukları vize danışmanlık hizmeti vermemektedir. Vize danışmanlık acantaları aracılığıyla başvuru yapacak vatandaşlarımızın tüm vize süreci acentalar tarafından yürütülecektir ancak başvuru sahiplerinin parmak izi beyanı için Konsolosluğa veya İtalya vize merkezlerine gelmesi zorunludur.

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi alan vatandaşlarımız ise ticari vizelerini danışman firmalar aracılığıyla Konsolosluğa gitmeden kargo-kurye ile alabileceklerdir. Danışman firmalar ile İtalya ticari vizeleri nispeten daha kolay alınacaktır. Ancak danışman firmaların vize verme yetkisi yoktur ve vize başvuruları hakkında verilecek olacak kararlar İtalyan Konsolosluklarının inisiyatifi altında olacaktır.

Danışman firmalarla İtalya vizesi alacak vatandaşlarımız danışman firmalardan aşağıdaki hizmetleri alacaklardır:

 • Vize başvuru sahiplerinin vize uyum koşullarının yerine getirilmesinin sağlanması,
 • Başvuru sahibinin meslek durumuna göre hazırlanması gereken evrakların bilgisi,
 • Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçe örneklerinin belirlenmesi,
 • Vize randevularının alınması,
 • Vize başvuru formlarının doldurulması,
 • İtalya/Schengen seyahat sağlık sigortalarının temin edilmesi,
 • Başvuru sahiplerinin olası Konsolosluk görüşmesine yönelik bilgilendirilmesi,
 • Başvuru sahiplerinin Konsoloslukta veya vize aracı firmada karşılanması,
 • Başvuru sahibinin şahsen gelmemesi gereken durumlarda vize başvurularının yapılması ve sürecin takip edilmesi,
 • İşlemi tamamlanan pasaportların Konsolosluktan teslim alınması,
 • Vize reddi sonrası doğru başvuru yapılmasına yönelik hizmetler alacaklardır.

İtalya Ticari Vize İşlemleri Ankara

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale ve Kırşehir’den İtalya ticari vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımız vize başvurularını Ankara’dan yapmaları gerekecektir. Ankara İtalya ticari vize başvuruları Gaziosmanpaşa’da bulunan İtalyan Elçiliğine veya Çankaya’da bulunan İtalya vize merkezi VFS Global’e başvuru yapabileceklerdir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilmektedir. Randevunuzu İtalyan Elçiliğine e-posta göndererek veya VFS Global web sayfasından online ortamda alabilirsiniz. Randevu belgesinin vize başvuru dosyasında bulundurulması zorunludur. Randevu için geniş zaman ayırmaya özen gösterin. Randevu günü yoğunluk yok ise 15 dakikada, yoğunluk varsa ise 2-3 saat arasında vize başvuru işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Eksik evrakı olan vatandaşlarımızın randevu günü işlem süreleri daha uzun olacaktır.

İlk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız ise İtalyan Büyükelçiliğine mülakata çağrılacaktır. Mülakat Büyükelçilik binasında seyahat tarihinden önce yapılacaktır. Mülakat bilgisi VFS Global görevlisi tarafından organize edilecektir.

Randevudan sonra İtalya vize başvurularının sonuçlanma süresi 4-15 iş günü arasında değişiklik gösterecektir. Eksik evrak durumunda vize başvuruların sonuçlanma süresi değişiklik gösterir.

İşlemi tamamlanan pasaportlar ise başvuru günü verilen vize takip fişi ile birlikte hafta için her gün 13.00/17.00 saatleri arasında teslim edilecektir. Vize reddi alan vatandaşlarımız danışmanlık firmalarından hizmet alsa bile pasaportlarını şahsen teslim almaları zorunludur. Vize onayı alan vatandaşlarımızın pasaportları ise yetki verdikleri acenta tarafından veya kargo hizmeti teslim alabileceklerdir.

İtalya Ticari Vize İşlemleri İstanbul

İstanbul, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Bursa, Kocaeli, Bilecik, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Çorum, Samsun, Amasya, Yozgat, Yalova, Tokat, Ordu, Sivas, Gümüşhane, Giresun, Trabzon, Bayburt, Erzincan, Rize, Artvin, Erzurum, Ardahan, Kars ve Iğdır’da yaşayan vatandaşlarımız İtalya ticari vize başvurularını İstanbul’dan yapmaları gerekecektir.

Bursa ve Yalova’dan ikamet eden vatandaşlarımız ise vize başvurularını Bursa’da bulunan İdata vize başvuru merkezine yapabileceklerdir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. Randevular İdata web sayfasından online ve ücretsiz olarak alınabilecektir.

İstanbul İtalya vize İşlemleri için yetkilendirilmiş vize aracı firma İdata’dır. İdata İstanbul’da Avrupa Yakası Gayrettepe’de ve Anadolu Yakası Altunizade şubeleri ile hizmet vermektedir.

Ayrıca Bursa’da da bir şubesi bulunmaktadır. Başvurusunu İdata’ya yapacak vatandaşlarımız Konsolosluğun vize harç ücretine ek olarak İdata servis ücreti ödemeleri gerekecektir. İdata servis ücreti Konsolosluğun vize harç ücretinin yarısını geçmeyecek şekilde planlanmıştır.

Pasaportunda Schengen, İngiltere, Amerika veya Kanada vizesi olan vatandaşlarımız ek ücret ödeyerek İtalya ticari vize başvurularını Vip olarak yapabilecektir. Vip vize başvuruları sizleri İdata prosedürlerinden muaf kılacağı için nispeten daha hızlı sonuçlanacaktır.

Yine son 59 ay içerisinde Schengen vizesi olan vatandaşlarımız da normal başvuruya oranla daha hızlı vize onayı alabilirler. Vize başvurularının sonuçlanma süresi normal anlamda 3-7 iş günüdür. Ancak bu süre istisnai durumlarda 6 haftaya kadar uzayabilir.

İlk defa başvuru yapacak vatandaşlarımız ise İdata veya İtalya Başkonsolosluğunda mülakata girmeleri gerecektir. Vize mülakatında sorulan sorular genel anlamda seyahatin amacı ve başvuru sahibin Türkiye’ye bağlayıcı etkenlerine yönelik sorular olacaktır.

İtalya ticari vize başvuruları yeni Schengen vize kuralları gereği seyahat tarihinden en geç 15 gün önceden yapılmış olması zorunludur. Aksi takdirde vize reddi gibi durumlarla karşılaşılabilecektir.

En erken vize başvuru yapma süresi ise seyahat tarihinden tam 6 ay önce olacaktır. 6 ay önceden başvuru yapacak vatandaşlarımızın vize başlangıç tarihleri otel, uçak bileti ve dilekçede belirtilen tarihlere göre belirlenecektir.

İtalya Ticari Vize İşlemleri Kadıköy

Kadıköy, Moda, Göztepe, Ziverbey, Bostancı, Caddebostan, Ataşehir, Pendik, Kartal, Ümraniye, Kozyatağı, Beykoz, Suadiye, Fenerbahçe, Tuzla, Maltepe, Kaynarca ve Gebze’de ikamet eden vatandaşlarımız İtalya ticari vizelerini İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan İdata’dan alabileceklerdir. Arzu eden vatandaşlarımız Avrupa Yakası’ndan da başvuru yapabilecektir.

Koronavirüs sürecinde İdata Altunizade vize ofisi genel anlamda hizmet vermemektedir. Ancak yine de vize başvurusu yapmadan önce İdata çağrı merkezinden güncel bilgileri teyit etmenizi öneririz.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular İdata web sayfasından alınacaktır.

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi alan vatandaşlarımız İtalya vizelerini Konsolosluğa gitmeden SaltVisa aracılığıyla alabileceklerdir.

Vizesini SaltVisa ile alacak vatandaşlarımızın evraklarını kargo, kurye veya asistanları ile SaltVisa’ya ulaştırmaları yeterli olacaktır.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi 4-7 gündür. İstisnai durumlarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

İtalya Ticari Vize Reddi

İtalya ticari vize başvurularınız çeşitli gerekçelerle reddedilebilir. Konsolosluk vize başvurularını reddetmesi durumunda başvuru sahiplerine 16 maddelik ret mektubu vermektedir.

Bu ret mektubunda işaretli olan maddeler başvurunuzun ne gerekçe ile reddedildiğini gösterecektir. Ancak pasaportunuza vize ret kaşesi vurulmayacaktır. Vize ret mektubunu yeni başvuru yapana dek saklamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde vize reddi sonrası yapacak olduğunuz yeni başvuru hatalı olabilir ve 2. ve 3. kez vize reddi alabilirsiniz. Alacak olduğunuz vize reddi bir vize başvuru yapma yasağı olmayacaktır. Konsolosluğun belirttiği gerekçelerin aksini ispat etmeniz durumunda yeniden vize onayı alabilirsiniz.

Vize reddi sonrası tekrar başvuru yapabilmek için ret kararının üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekmemektedir. Ancak ret aldığınızın başvurudaki durumunuzu düzelterek başvuru yapmanız önemlidir. Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize reddi kararına itiraz edecek vatandaşlarımızın itirazlarını İtalya idari mahkemeleri aracılığıyla yapabileceklerdir. Ret kararına nasıl itiraz edebileceğinizi ret mektubunda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. İdari mahkemeler aracılığıyla yapacağınız vize reddi itirazları uzun sürede sonuçlanacaktır. Dolayısıyla vize reddi sonrası durumunuzu düzelterek yeniden başvuru yapmanız daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için “ Vize Reddi İtirazı “ yazımızı okumanızı öneririz.

İtalya Ticari Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

 • Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport,
 • Varsa eski pasaportlar,
 • Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış İtalya Schengen vize başvuru formu,
 • İtalyan şirketinden alınmış kaşe ve imzalı mevzuata uygun davetiye,
 • Davetiyeyi imzalayan şirket yetkilisinin İtalyan kimlik kartı fotokopisi,
 • İtalyan şirketinin Visure Camerale belgesi,
 • Varsa fuar sözleşmesi, krokisi veya fuar giriş kartı,
 • Covid-19 sürecinde İtalya Sağlık Bakanlığından fuarın düzenlenmesine ilişkin verdiği detaylı onay yazısı,
 • Varsa iki şirket arası kesilen fatura, gümrük beyannamesi fotokopileri,
 • Kimlik fotokopisi,
 • İkametgah belgesi
 • Aile bilgilerini gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Pasaportların 2. sayfasının fotokopisi,
 • Varsa pasaportlarda bulunan Schengen, İngiltere, Kanada, ABD ve Japonya vizelerinin fotokopileri,
 • Şirket antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vize talep dilekçesi,
 • Şirketin güncel tarihli ve orijinal faaliyet belgesi veya Oda sicil kayıt sureti
 • Son yılın vergi levha fotokopisi,
 • Şirketin ticaret sicil gazete fotokopisi,
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi,
 • Şirketin içerinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan geçmişe dönük son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü,
 • Başvuru sahibinin adını ve soyadını içeren otel ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu,
 • Seyahat tarihinden önce başlayan ve dönüş tarihinden sonra sona eren en az 30.000 € teminatlı ve Covid-19 tedavisini kapsayan kaşe ve ıslak imzalı Schengen seyahat sağlık sigortası.

Vize Başvuru Sahibi Çalışan ise:

 • Şirket antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben yazılmış kaşe ve ıslak imzalı detaylı vize talep dilekçesi,
 • SGK işe giriş bildirgesi,
 • Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları,
 • Maaşın yattığı banka hesabının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü,
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü,
 • Başvuru sahibi freelance çalışan ise noter onaylı iş sözleşmesi.

İtalya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Konsolosluklarının ticari vize ücreti Schengen vize başvurularında da geçerli ücret olan 80 Euro’dur.

Vize başvurularını başvuru merkezlerine yapacak vatandaşlarımız söz konusu ücrete ek olarak vize başvuru merkezinin servis ücreti olan İdata için 404, VFS Global için 274 TL ödemeleri gerekecektir.

İtalya ticari vize ücretleri Euro olarak hesaplanır ancak TL olarak tahsil edilir. Güncel döviz kurlarına bağlı olarak vize ücretleri değişkenlik gösterebilir.

Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize ücretleri randevu günü evrak kabulü yapıldıktan sonra ve parmak izi vermeden önce tahsil edilecektir.

Kredi kartı ve EFT ile İtalya ticari vize ücretleri ödenememektedir.

İtalya’da düzenlenen uluslararası fuarlarda stand açacak vatandaşlarımızdan vize ücreti peşin olarak alınır başvuru Gratis kapsamında değerlendirilmesi halinde dahil edilmesi başvuru sahiplerine vize harç ücreti iade edilir.

Daha detaylı bilgi için ” İtalya Vize Ücreti ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya ticari vize başvurularında başvuru yapılacak İtalyan Konsolosluğunun Schengen vize başvuru formu doldurulacaktır. Diğer bir deyişle İtalya vizesine İstanbul, Ankara,

İzmir, Gaziantep ve Antalya’da yapılacak başvurularda doldurulması gereken formlar değişiklik gösterecektir.

İtalya Schengen vize başvuru formu imza, yer ve tarih kutucukları hariç toplamda 37 sayfadan oluşan bir formdur. Bu form, İtalyanca, İngilizce ve Türkçe dillerinde hazırlanmıştır.

Form Konsolosluk ve vize başvuru merkezlerinin web sitelerinde PDF formatında paylaşılmaktadır. Dolayısıyla vize başvuru sahipleri İtalya ticari vize başvuru formlarını manuel ortamda elle veya bilgisayar ortamında PDF düzenleyici (Acrobat vb) kullanarak çevrimdışı ortamda doldurabileceklerdir.

Formu kalemle dolduracak vatandaşlarımızın yazı karakterlerinin okunur olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Aksi halde vize etiketleri yanlış hazırlanabilir.

İtalya ticari vize başvuru formunu doldururken bazı evrakları yanınıza almanız gerekecektir. Başvuru formunu doldurma aşamasında yanınıza almanız gereken evraklar:

 • Eski ve varsa yeni pasaportlarınız,
 • Davetiyeniz,
 • Otel ve uçak bileti rezervasyonunuz olacaktır.

Vize başvuru formunda sorulacak tüm sorulara eksiksiz ve sadece bilgi verecek şekilde doldurmanız zorunludur. İtalya Schengen vize başvuru formu yoruma kapalı ve sadece başvuru bilgi verilmesi gereken bir formdur.

Özellikle formda kimlik, pasaport ve seyahat tarihi bilgilerinizin bulunduğu bölümleri doğru doldurduğunuzdan mutlaka emin olun.

Yine iletişim bilgilerinizin olduğu bölüm formda yer alan bir diğer önemli bölümdür. Konsolosluk işlem sürecinde sizlere bu bölümlerde yer alan iletişim bilgilerinizden ulaşacaktır. E-posta adresi bulunmayan vatandaşlarımıza sürekli kontrol edebilecekleri bir e-posta adresi açmalarını veya en yakınınında bulunan eş, çocuk veya ebeveynlerinin e-posta adreslerini başvuru formuna yazmalarını tavsiye ederiz.

Eksiksiz ve okunaklı şekilde doldurulan vize başvuru formunun çıktısı alınarak ıslak imzalı olacak şekilde başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

Covid-19 sürecinde İtalya vize başvuru formuna ek olarak vekaletname, kargo ve hastalık bilgi formu gibi ek formların doldurulması gerekebilir.

Covid-19 Döneminde İtalya Ticari Vize Alınabilir Mi?

İtalya Konsolosluğu 14.09.2020 tarihinden itibaren ticari vize başvurularının kabul edileceğini belirtmiştir. Bu doğrultuda İtalya’ya fuar, toplantı, ham madde ithalatı veya müşteri ziyareti gibi gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımız Konsolosluktan herhangi bir ön onay almadan ticari vize başvurusunda bulunabileceklerdir. Ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle ticari amaçlı seyahatler de süre kısıtlamasına gidilmiştir.

Bu doğrultuda İtalya’ya ticari amaçlı seyahat edecek vatandaşlarımız giriş ve çıkış dahil olmak üzere İtalya’da maksimum 5 gün diğer bir deyişle 120 saati geçmeyecek şekilde konaklama yapılabilecektir.

Uluslararası fuarlara katılacak vatandaşlarımız için ise herhangi bir süre kısıtlaması konulmamıştır. Ancak vatandaşlarımızın davetiye belgelerine ek olarak İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından verilen fuarın düzenlenmesi için verdiği detaylı onay yazısını sunmaları zorunludur.

Vize başvurusu sonuçlanmış ve seyahat planı yapacak vatandaşlarımız ise seyahat tarihlerinden maksimum 72 saat içerisinde negatif test sonuçlarını ülkeye girerken ibraz etmeleri gerekecektir. Test sonuçlarınızı e-nabız’dan İngilizce olarak yazdırmanızı tavsiye ederiz.

İtalya Konsolosluğu Vize Mülakatında Hangi Soruları Sorar?

İtalya Konsoloslukları ilk defa Schengen vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızı ortalama 10-15 soruluk mülakata tabi tutmaktadır. Bu mülakat genel anlamda İdata ofislerinde İdata görevlileri tarafından yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarında Başkonsolosluğa mülakat için gitmeniz gerekebilir.

İtalya Konsolosluğu vize mülakatında başvuru sahiplerine genel anlamda aşağıdaki soruları yöneltmektedir:

 • Seyahat amacınız,
 • Ziyaret edeceğiniz firmanın adı,
 • Seyahat tarihleriniz,
 • Konaklama yapacağınız otelin adı,
 • Uçak biletinizi satın aldınız mı,
 • Hangi şehire seyahat edeceksiniz,
 • Ne kadar maaş alıyorsunuz,
 • Banka hesabınızda ne kadar para var,
 • İş yerindeki göreviniz,
 • İngilizce biliyor musunuz,
 • İtalya sonrası başka ülkeye seyahat edecek misiniz,
 • İtalya’da tanıdığınız akraba, arkadaş ve aile üyeniz var mı?…

İtalya Ticari Vize Başvuruları İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya ticari vize başvurularında kullanılacak şirket banka hesaplarında bulunması gereken para miktarı seyahat süresine, gidiş-dönüş uçak bileti veya konaklama yapılacak otelin satın alınıp-alınmadığına göre değişiklik gösterecektir.

Seyahat süreniz maksimum 1 hafta olacak, otel ve uçak biletinizi satın almamışsanız şirket banka hesabınızda bulunması gereken kişi başı tutar en az 8000 TL olmalıdır.

Şirkette birden fazla kişi İtalya ticari vize başvurusunda bulunacak olmaları halinde her kişi için söz konusu tutarın şirket banka hesabında bulunması gerekecektir.

Vize başvurularında kullanılacak banka hesap dökümleri bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınması gerekmektedir. İnternet çıktısı banka hesap özetleri vize başvurularında kabul edilmemektedir.

İtalya ticari vize başvurularında şirket banka hesabını paylaşmak istemeyen kişiler ise çalışmış oldukları bankadan sadece bakiyenin göründüğü ancak hesap hareketliliklerinin ise blurlandığı banka hesap dökümü veya banka referans mektubu alabilirler.

Vize başvurularında kullanılacak banka hesaplarının güncel tarihli olması zorunludur. Banka hesap dökümleri randevu tarihinden son 1 hafta içerisinde alınmalıdır ve mümkün ise hareketli ve içerisinde yüksek bakiye bulunmalıdır.

İtalya vize başvurularında Euro veya Dolar banka hesap dökümü sunma zorunluluğu yoktur. Türk Lirası olan banka hesap dökümleri ile de vize başvuruları kabul edilmektedir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler