Avustralya Ticari Vize

Avustralya Ticari Vize

Avustralya’ya ticari toplantı, fuar katılımı, makine kurulumu, işle ilgili kısa süreli eğitim vermek gibi amaçlarla seyahat etmesi gereken kişilerin Avustralya ticari vize başvurusu yapmaları gerekir. Ticari vize almak isteyen şirket sahipleri ya da şirket çalışanları uygun vize evraklarını hazırlayarak başvuru sürecini tamamlamalıdır.

Avustralya; diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşlarından vize talep eder. Yeşil pasaportla ya da diplomatik pasaportla vizesiz Avustralya seyahati mümkün değildir. Bu nedenle seyahat amacı ve pasaport türü fark etmeksizin tüm T.C. vatandaşlarının seyahat öncesi vize onayı almaları gerekir.

Kısa süreli ticari vize (Business Visa) başvurusu için Avustralya’daki bir firmadan iş toplantısı detaylarına dair davetiye ya da fuar organizasyonundan katılım belgesi sunulmalıdır. Ticari amacı kanıtlayan davet mektubu olmadan ticari vize başvurusu yapılması doğru değildir.

Ticari vize Avustralya başvuru süreci çevrimiçi vize başvuru sistemi üzerinden tamamlanmaktadır. Vize için gerekli evraklar bu sistem üzerinden elçiliğe iletilmekte, vize ödemesi de yine aynı sistem üzerinden tamamlanmaktadır. İşlemler tamamlandıktan sonra vize onayı başvuru sahibi için açılmış çevrimiçi başvuru sistemine gönderilmektedir. Vize onayının çıktısının alınması, pasaport ve vize onay çıktısı ile seyahat edilmesi gerekir. Pasaporta Avustralya vize etiketi basılmayacaktır.

Başvuru süreci diğer ülkelerden farklı olan Avustralya ticari vize işlemlerine dair yazımızın devamında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Danışmanlık hizmeti almak için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Avustralya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Avustralya ticari vize başvurusu için ticari davet mektubu sunulması zorunlu evraktır. Davet mektubu alındıktan sonra ticari vize kategorisinde başvuru yapılabilir. Ancak bu davet mektubu aile, arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde kullanılan davetiyelerden farklıdır. Bu sebeple Avustralya ticari vize ile ziyaret vizesi davetiyesi karıştırılmamalıdır. (Bkz: Avustralya ziyareti vizesi)

Avustralya iş seyahatini belgeleyen evrakla birlikte, başvuru sahibinin durumuna uygun olarak diğer zorunlu ve destekleyici vize başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra online vize başvuru aşamasına geçilebilir.

Avustralya vize başvurusu için Avustralya İçişleri Bakanlığı vize Portalına (Immi Account) giriş yapılır. Bu çevrimiçi sistem üzerinden vize başvuru formu doldurulacak, evraklar sisteme yüklenecek, vize ücreti ödenecek ve vize onayı alınacaktır.

Başvuru için online sistemden hesap açılır. Yeni bir başvuru başlatılır ve vize kategorisi seçilir. Bu aşamada seçimin doğru yapılması gerekir. Avustralya ticari vize kategorisinin seçildiğinden emin olunmalıdır. Kısa süreli ziyaretçi vizesi genel kategorisi altında ticari vize seçimi yapılmalıdır.

Avustralya vize türü seçildikten sonra kategoriye uygun vize soruları evraklar ve pasaport bilgileri dikkate alınarak yanıtlanmalıdır. Yanıtların doğru olması ve verilen bilgilerin evraklarla eşleşmesi gerekir. Hatalı bilgi verilmesi vize sürecinin uzamasına ya da vize reddine neden olabilir. Bu nedenle Avustralya online form mutlaka hatasız tamamlanmalıdır.

Avustralya vize formu tamamlandıktan sonra elektronik onay (elektronik imza) verilir ve evrak yükleme aşamasına geçilir. Bu aşamada kişinin durumuna ve seyahat amacın uygun olarak belirlenmiş evrak yükleme aşamasına geçilir. Zorunlu evraklar ve ek evraklar taranarak sisteme yüklenir. Evrak yükleme aşaması tamamlandıktan sonra vize ücreti ödenir ve online başvuru tamamlanır.

Online işlemler tamamlandıktan sonra Avustralya Vize Başvuru Merkezi’nden randevu alınmalı ve randevuya gidilerek parmak izi verilmelidir. Randevu günü pasaport teslim edilmeyecektir fakat başvuru esnasında pasaport aslı mutlaka götürülmelidir. Pasaport sisteme işlenecek ve başvuru sahibine geri iade edilecektir.

Avustralya online başvuru işlemi ve biyometri (parmak izi beyanı) işlemi tamamlandıktan sonra başvuru takibi çevrimiçi sistem üzerinden hesaba giriş yapılarak gerçekleştirilebilir. Bu sistem üzerinden başvurunun tüm aşamaları takip edilir ve başvuru sonuçlandığında vize çıktısı alınır.

Avustralya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari amaçla Avustralya vizesine başvuru yapacak kişilerin, başvuru kararı için büyük öneme sahip Avustralya ticari vize evraklarını eksiksiz hazırlamaları gerekecektir. İşverenler (şirket sahipleri) ve şirket çalışanları (sigortalı çalışan ya da kontratlı çalışan) kişilerin hazırlaması gereken evrakların listesi aşağıdadır.

Avustralya ticari vize başvuru belgeleri:

 • Seyahat sonrası 6 ay geçerliliği devam pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar.
 • Avustralya’daki firmadan alınmış davet mektubu ya da fuar katılımını gösteren kayır belgesi.
 • Avustralya’daki şirket ile Türkiye’deki şirket arasında kesilen faturalar (varsa)
 • Kimlik fotokopisi.
 • 35×45 boyutlarında biyometrik fotoğraf.
 • E-devletten barkodlu olarak alınmış aile bilgilerini gösteren nüfus kayıt örneği.
 • Varsa evlilik cüzdanı fotokopisi.
 • İsim değişikliği olduysa, değişikliği gösterir belge.
 • Son 3 aylık şahsi banka hesap hareketlini içeren, bankadan imzalı kaşeli alınmış dökümler.
 • Son 3 aylık şirket banka hesap hareketlini içeren, bankadan imzalı kaşeli alınmış dökümler.
 • Sahibi olunan ya da çalışılan firmanın güncel tarihli şirket evrakları: Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri, Ticari Sicil Gazetesi.
 • Varsa başvuru sahibi adına kayıtlı tapu ve araç ruhsatlarının fotokopileri.

Çalışanlar için Avustralya ticari vize evrakları:

 • Çalışılan şirketin antetli kağıdına yazılmış; ticari seyahat amacı, şirketteki görev ve seyahat tarihlerini belirten, masrafların şirket tarafından ödeneceğini belirten imzalı kaşeli talep dilekçesi.
 • İşe giriş bildirgesi.
 • E-devletten alınmış güncel tarihli, barkodlu 4a Hizmet Dökümü.
 • Son 3 aylık imzalı kaşeli maaş bordroları.

Şirket sahipleri için Avustralya ticari vize evrakları:

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış; ticari seyahat amacı ve tarihlerini belirten, masrafların şirket tarafından ödeneceğini belirten imzalı kaşeli talep dilekçesi.(şirket sahibi, imza yetkisi bulunan şirket ortakları tarafından imzalanabilir)
 • E-devletten alınmış güncel tarihli, barkodlu 4b Hizmet Dökümü (Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü)

Avustralya ticari vize evrakları online vize başvurusu esnasında taranarak sisteme yüklenecektir. Ticari vize başvuru sürecinde ya da onay sürecinde evrakların asılları istenmeyecektir. Bu nedenle evrakların ıslak imzalı olması gerekmemektedir. Belge asılları elçilik tarafından özel bir durum olmadığı sürece istenmez.

Başvuru sahibinin durumuna göre ya da ticari etkinlik amacına göre yukarıdaki standart evraklara ek belgeler sunulması gerekebilir. Avustralya vize danışmanlık hizmeti almanız durumunda bu belgeler dosyanızın incelenmesi sonrası tarafınıza ayrıca iletilecektir. Ayrıca gerekli olması durumunda, dosyanızın işleme girdikten sonra değerlendirme aşamasında Avustralya Elçiliği ek belge talebinde bulunabilir.

Vize evraklarının güncel tarihli olması gerekir. Eski tarihli belgeler güncel durumu yansıtmayacağı için vize sürecinin uzamasına ya da vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Avustralya Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalı?

Avustralya ticari vize başvurusu için, ticari seyahatin amacını kanıtlayan davet mektubu sunulmalıdır. Bu belge; bir firmadan gelen ticari davet mektubu ya da bir fuar organizasyonundan gelen fuar katılım belgesi olabilir.

Avustralya ticari davetiye formatı/örneği hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ticari (iş) amaçlı seyahatler için davetiye İngilizce olmalıdır.
 • Ticari toplantının amacı açıklanmalıdır.
 • Ticari toplantı tarihleri belirtilmelidir.
 • Davet edilen kişinin ismi-soy ismi, pasaport numarası ve çalıştığı şirketteki pozisyonu belirtilmelidir.
 • Güncel tarihli olmalıdır.
 • Davet mektubu şirket yetkilisi tarafından imzalı olmalıdır.

Avustralya ticari vize davetiyesi elektronik ortamda gönderilebilir. Başvuru için davetiyenin aslına ihtiyaç yoktur.

Avustralya Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Avustralya ticari vize ücreti 190 AUD (Avustralya Doları)’dir. Bu tutar online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenecektir.

Avustralya vize ücretine ek olarak, parmak izi beyanı için başvuru merkezine gidildiğinde ödeme yapılacaktır. Bu ek ücret biyometri ücretidir. Vfs Global Başvuru Merkezi’ne ödenmesi gereken toplam tutar 132 TL’dir.

Ticari vize ücreti Avustralya Hükümeti tarafından alınan vize harç ücreti ve yetkilendirilmiş başvuru merkezi ücreti olarak ayrı ayrı alınır. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde bu tutarlar iade edilmez. Ayrıca vize başvurusundan vazgeçilmesi durumunda da ücret iadesi talebi yapılamayacaktır.

Avustralya Ticari Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avustralya ticari vize randevusu için öncelikle online vize formu doldurulmalı ve onaylanmalıdır. Online başvuru onaylandıktan sonra biyometri randevusu Vfs Global Vize Başvuru Merkezi Merkezi’nin resmi web sitesinden alınacaktır.

Vize randevusu için vize başvuru merkezi sitesi üzerinden hesap açılmalı ve randevuya katılım sağlanacak başvuru merkezi seçimi yapılmalıdır. Türkiye’den Avustralya vizesine başvuru yapacak her başvuru sahibi randevu almalı ve randevuya şahsen katılmalıdır. Randevu İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te buluna yetkili Avustralya Vize Başvuru Merkezleri’nden alınabilir. Başvuru merkezi seçimi sonrası sisteme aşağıdaki bilgiler girilerek randevu alınacaktır:

 • Başvuru sahibi adı soyadı.
 • Başvuru sahibi pasaport numarası.
 • Başvuru sahibi pasaportu son kullanma tarihi.
 • Başvuru sahibi cinsiyeti.
 • Başvuru sahibi doğum tarihi.
 • Başvuru sahibi uyruğu.
 • İletişim numarası ve e-posta adresi.

Avustralya vize randevu ücreti yoktur. Randevu alırken herhangi bir ödeme yapılmaz.

Randevu alınırken girilen bilgilerin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle pasaport numarası ve başvuru sahibi isim soy isim bilgisi mutlaka hatasız girilmiş olmalıdır.

Randevu onaylandıktan sonra randevu onay belgesi çıktısı alınmalıdır. Randevu günü randevu onay çıktısı, pasaport aslı ve online başvuru sonrası gönderilen barkodlu biyometri belgesi görevliye teslim edilmelidir.

Avustralya Ticari Vize Almak Zor Mu?

Avustralya ticari vize başvurusu için seyahat amacının ikna edici bulunması çok önemlidir. Bu nedenle; ticari seyahatin ikna edici bulunması için davet eden firma ile başvuru sahibinin çalıştığı ya da sahibi olduğu firmanın aynı sektörde olması, karşılık ticari faaliyet yürütüyor olması avantaj sağlayacaktır.

Başvuru sahibinin yeterlilikleri ve çalıştığı/sahibi olduğu şirketteki pozisyonu ticari faaliyeti katılım amacı ile uyumluysa ve seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair kanıt sunulabiliyorsa vize onayı alınması zor olmayacaktır.

Avustralya vizesi almak zordur; fakat temel vize şartları sağlanırsa ve başvuru doğru yapılırsa oany alma ihtimali yükselecektir.

İlk defa vize başvurusu yapacaksanız, vize işlemleri konusunda tecrübeli değilseniz Avustralya ticari vize başvurunuzu danışmanlık hizmeti alarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Ticari Vize İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Avustralya ticari vize başvurusu için banka hesabı sunulması zorunludur. Ticari amaçlı seyahat için şahsi bankalar ek olarak şirket banka hesapları sunulmalıdır. Seyahat masrafları şirket tarafından karşılanacağı için şirketin son 3 aylık hesap hareketlerinin sunulması Avustralya ticari vize başvurusu için zorunludur.

Vize için bankada olması gereken para miktarı; Avustralya’da kalış süresi, kalınacak yer, yapılacak harcamalar gibi pek çok kritere göre değişiklik gösterebilir. Hesapta gösterilmesi gereken para, Avustralya’da kalınacak süre boyunca oluşabilecek tüm masrafları karşılamaya yetecek miktarda olmalıdır. Başvuru için şirket hesabında en az 25.000 TL ya da karşılığı para gösterilmesi tavsiye edilebilir.

Avustralya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avustralya vize başvuru formu İnternet ortamında online olarak doldurulan bir formdur. Formun çıktısının alınması ve daha sonra doldurulması mümkün değildir.

Avustralya vize formunun doldurulması için resmi siteye giriş yapılır ve hesap oluşturulur. Belirlenen şifre not alınmalı, kaybedilmemelidir.

Form başvuru sahibinin bulunduğu bölge, pasaport-kimlik bilgileri ve vize kategori bölümü ile başlar. Devamında ise; talep edilen vize süresi, seyahat tarihleri, ziyaret edilecek firma bilgileri, çalışılan firma bilgileri gibi sorularla devam eder. Bu bilgiler forma hatasız, evraklardan kontrol sağlanarak yazılmalıdır.

Forma girilen e-posta adresinin doğru olması çok önemlidir. Başvuruya ilişkin güncellemeler forma yazılan e-posta adresi üzerinden başvuru sahibi ile paylaşılacaktır.

Avustralya vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

Avustralya Ticari Vize Reddi

Avustralya vizesi T.C. pasaport sahipleri için alınması zor vizelerden biridir ve ret oranları oldukça yüksektir. Avustralya ret nedenleri ise daha çok; seyahatin inandırıcı bulunmaması, yaşanılan ülkede koşulların Avustralya’ya kıyasla iyi olmaması, aile bağlarının güçlü olmaması, finansal durum, seyahat geçmişinin olmamasıdır. Ret oranları özellikle turistik seyahatlerde çok yüksektir.

Ticari amaçlı seyahatlerde vize onay oranı turistik ve aile ziyareti başvurularına oranla daha yüksektir. Ticari vize başvurularında seyahat amacının net olması ve seyahatin sponsorunun şirket olması önemlidir. Avustralya’daki bir şirket tarafından davet edilen ve şirket sponsorluğu ile vizeye başvuran kişiler için ret ihtimali daha düşük olacaktır.

Avustralya vize reddi almamak için;

 • Başvuru doğru kategoride yapılmalıdır.
 • Vize kategorisi için şartlar sağlanmalıdır.
 • Avustralya’dan ticari davetiye alınmalıdır.
 • Türkiye’deki firmadan ticari seyahati onaylayan sponsorluk yazısı alınmalıdır.
 • Online Avustralya vize başvuru formu hatasız doldurulmalıdır.

Avustralya Ticari Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti

İlk defa vize başvurusu yapacak, daha önce Avustralya ya da diğer ülkelerden vize reddi almış, vize işlemlerine dair tecrübesi bulunmayan, online işlemleri tek başına tamamlayamayacak ya da işlemler için yeterli zamanı olmayan kişilerin Avustralya vize danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilir.

Vize danışmanlık hizmeti alarak vize başvuru sürecinizin tecrübeli vize danışmanları aracılığıyla tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Avustralya ticari vize danışmanlık hizmeti almanız durumunda aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilirsiniz:

 • Seyahat amacınıza ve çalışma durumunuza uygun vize vize evrakları sizinle paylaşılır.
 • Evrakların kontrolü yapılır.
 • Gerekliyse başvuru dosyasını güçlendirecek ek evraklar talep edilir.
 • Gerekliyse durumunuzu daha detaylı anlatan ek belgeler talep edilir.
 • Vize talep dilekçeleriniz yazılır.
 • Online vize başvuru formu doldurulur.
 • Vize evraklarınız taranarak başvuru sistemine yüklenir.
 • Vize randevunuz alınır.
 • Randevu günü başvuru merkezinde asistanlık hizmeti sağlanır.
 • Başvuru takibi yapılır vizeniz tarafınıza gönderilir.

Avustralya ticari vize kısa süreli bir vize kategorisidir. Bu vize türü kişiye Avustralya’da maaşlı bir işte çalışma hakkı vermemektedir.

Başvuru işlem sürecine dair daha ayrıntılı bilgi almak ve başvuru sürecini danışmanlığımızla tamamlamak isterseniz bize arayabilir, e-mail yoluyla bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader