İngiltere Dil Okulu Vizesi

Değerli SaltVisa Ziyaretçileri merhaba, İngilizce öğrenmek için eğitim almak isteyenlerin ilk aklına gelen ülke olan Birleşik Krallık için ‘’ İngiltere dil okulu vizesi nasıl alınır? ’’ konusuna değinmeye çalışacağız.

Özellikle İngiltere, sahip olduğu önemli okullar ve diğer tüm koşullarıyla öğrencilerin ve dil eğitimi almak isteyen profesyonellerin en çok tercih ettiği ülke olmaya devam ediyor fakat süreç sadece istediğiniz okulu seçip okul ücretini ödemenizle tamamlanmıyor. Okula kabulünüz sonrası İngiltere vize sürecini tamamlamanız ve onay almanız gerekiyor.

İngiltere’de dil okuluna kayıt yaptırmadan vize sürecini de düşünmenizi, koşullarınızı değerlendirdikten sonra eğitim için İngiltere’yi seçmenizi tavsiye ediyoruz çünkü ne yazık ki İngiltere Konsolosluğu öğrenci vize değerlendirmelerini çok detaylı yapıyor ve gerekli koşulları sağlamayan kişilere okul kaydı tamamlanmış ve ödemeler yapılmış olsa da vize onayı vermiyor.

İngiltere Dil Okuluna Kayıt Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

 • Neden dil eğitimine ihtiyaç duyduğunuzu, İngilizce öğrendikten sonra neler yapacağınızı açıklamanız önemli. Özellikle öğrenci değilseniz, mezuniyet tarihiniz yeni değilse Konsolosluk neden dil eğitimi almak istediğinizi anlamaya çalışacaktır. Bu sorunun cevabı başvuru dosyanızda olmalı, evraklarla ve gerekli açıklamalarla desteklenmelidir.
 • İngiltere’de dil eğitimi alacağınız süre boyunca; eğitim, konaklama ve günlük masraflarınızı karşılamaya yetecek birikiminizin olması gerekiyor. Çalışan ve gelir sahibi değilseniz para sizin hesabınızda olmak zorunda değil. Vize için sponsor gösterebilirsiniz. Sponsorun birinci derece aile yakınınız olması avantaj sağlayacaktır. Sizin ya da sponsorun banka hesabındaki para, dil okulu masrafları için yatırılmış olmamalı, hesapta uzun zamandır bekleyen kaynağı belli para olmalıdır.
 • İngiltere’de kayıt yaptıracağınız okunun British Council onaylı olmasına dikkat edin. Onaylı olmayan bir okula kayıt yaptırmanız durumunda, Konsolosluk başvurunuzu değerlendirmeye almayabilir.
 • Dil öğrenme amacınıza uygun okul tercihi yapın. Genel İngilizce, mesleki İngilizce ya da sınavlara yönelik İngilizce gibi kurslardan, sizin amacınıza uygun olanını seçmeniz gerekiyor.
 • SSK’lı çalışansanız ve dil okuluna gitmek istiyorsanız, dil eğitimi sonrası aynı şirkette çalışmaya devam edeceğinize dair iş yerinizden yazı alabilmeniz başvurunuzu olumlu etkileyebilir. Şirket sizin neden dil eğitimine ihtiyacınız olduğunu açıklayarak, mümkünse size finansal destek sağlayacağını belirtirse vize onayı almanız kolaylaşabilir.
 • Öğrenci iseniz ve dil okuluna gitmeye karar verdiyseniz, İngiltere’deki okul başlangıç bitiş tarihinizle Türkiye’deki okul tarihlerinizle çakışmamasına dikkat edin. Okulunuzun tatil olduğu dönemde dil okuluna gitmeniz daha doğru olacaktır.

İngiltere’de dil eğitimi almak için, Türkiye’de devam etmekte olduğunuz okulu dondurmak vize başvurunuz için riskli olacaktır. Konsolosluk Türkiye’deki okulun sizin için yeterince önemli olmadığını, bağlayıcılığının bulunmadığını düşünebilir ve İngiltere’ye gidip ger dönmeyeceğiniz şüphesine düşebilir.

İngiltere Dil Okulu Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Gösterilmeli?

İngiltere’de dil eğitimi alacak başvuru sahipleri; eğitim alacakları okul, eğitim alacakları şehir, eğitim süresi, eğitim süresi boyunca konaklanacak yer ve diğer masrafların tamamını dikkate alarak banka hesabında para göstermelidirler. Okul harç ücreti ve konaklama masrafı ödendi ise hesapta sadece günlük masraflar için yeterli para sunulması yeterli olacaktır fakat bu ödemeler yapılmadıysa hesapta tüm giderleri karşılayacak para bulunmalıdır.

Dil okulu vizesi için para hesaba son anda ya da yakın zamanda yatırılmamış olmamalıdır. Para başvuru sahibinin kendi hesabında ya da sponsorunun hesabı da sunulabilir. Önemli olan bankadaki paranın kaynağı, hesaba nereden geldiğidir. Paranın başvuru sahibine ya da sponsor ait olduğu düşünülmezse vize reddi alınabilir.

Dil okulu vizesi başvurusu için sunulan banka hesabı bankadan imzalı kaşeli olarak son 3 aylık hesap hareketlerini gösterecek şekilde alınmalıdır.

Banka hesabı öğrenci vizesi başvurusu için en önemli evraklar arasında yer almaktadır. Yeterli miktarda, kaynağı belli para hesabınızda bulunmadan başvuru yapmanızı SaltVisa olarak tavsiye etmiyoruz.

Daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Olmalı? ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Dil Okulu Vizesi Ne Kadar Süreli Alınabilir?

İngiltere dil okulu vizesi 6 aya kadar ve 11 aya kadar alınabilir. Daha uzun süreli eğitimler ise Tier 4 öğrenci vizesi kategorisine dahil olmaktadır.

6 aya kadar olan kısa süreli öğrenci vizesi ve 11 aya kadar olan kısa süreli öğrenci vizesi kategorileri İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi olarak adlandırılır. 11 aydan daha uzun süreli bir eğitim için kabul aldıysanız ise uzun süreli öğrenci vizesi olan Tier 4 vizesine başvuru yapılacaktır.

Dil okuluna gidecek kişiler genel olarak 6 aylık ve 11 aylık öğrenci vizesi başvurusu yapmaktadır. Öğrenci vizesi için minimum 6 aylık vize onayı verilir.

Örneğin; 3 aylık ya da 3 haftalık dil okuluna kayıt yaptıran kişilere 6 aylık vize onayı verilmektedir. 6 ay-11 ay arası bir eğitime kayıt yaptırılması durumunda ise 11 aylık dil okulu vizesi verilmektedir. Vize sahibi 6 aylık ya da 11 aylık vize ile, vize bitiş tarihine kadar dilediği sayıda ülkeye giriş çıkış yapabilir.

İngiltere Dil Okulu Vizesi Ücretleri Ne Kadar?

 • 6 aylık kısa süreli öğrenci vizesi ücreti (6 aylık dil okulu vizesi ücreti) : 129 Dolar
 • 11 aylık kısa süreli öğrenci vizesi ücreti (11 aylık dil okulu vizesi ücreti) : 247 Dolar
 • Tier 4 Uzun Süreli Öğrenci Vizesi Ücreti: 462 Dolar
 • Öğrenci vizesi ücretleri okul süresine ve başvuru yapılacak öğrenci vizesi kategorisine göre değişmektedir. 6 ayı geçen öğrenci vizesi başvuruları için, vize ücretine ek olarak sigorta ücreti ödenir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vize Ücreti ” yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

İngiltere’de bir dil okuluna kayıt yaptıran kişiler, öncelikle adlarına düzenlenmiş kabul mektubunu temin etmelidirler. Kabul mektubu öğrencinin pasaport bilgisi, isim soyisim bilgisi gibi bilgileri içerir.

Dil okulu kabul mektubu genel bir mektup değil, kişiye özel bilgileri içermelidir. Okul ders başlangıç bitiş tarihleri, okul adresi, varsa konaklama detayları, okul ücretleri ve konaklama ücretleri mektupta yer alması gereken diğer bilgilerdir.

Uzun süreli öğrenci vizesi başvurusu için gelmesi gereken kabul mektubu ise Cos Letter (Confirmation of Acceptance) olarak adlandırılır.

Okul kabul mektubu dil okulu vizesi başvurusu için zorunludur. Kabule ilişkin belge dışında öğrencinin yaşamakta olduğu ülkedeki durumunu gösterir evrakları hazırlaması gerekmektedir. Bu evraklardan en önemlisi ise banka hesap dökümüdür. Başvuru sahibi adına ya da sponsoru adına bankadan son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü alınmalıdır. Banka hesabında eğitim süreci boyuca oluşabilecek tüm masrafları karşılar yeterli bakiye bulunması önemlidir. Tier 4 uzun süreli öğrenci vizesi başvurusu için, hesapta bulunması gereken paranın 28 gündür hesapta olması zorunluluğu vardır.

Tier 4 öğrenci vizesi için Tier 4 vizesi sayfamızı ziyaret edebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sponsorlu başvuru durumunda sponsorun gelir durumunu gösterir evraklar, sponsorsuz başvuruda ise başvuru sahibinin gelir durumunu gösterir evraklar hazırlanmalıdır.

 • Başvuran ya da sponsor SSK’lı çalışan ise iş yeri evrakları ( maaş bordroları, işe giriş bildirgesi, şirket resmi evrakları gibi) eksiksiz hazırlanmalıdır.
 • Devlet memuru ise çalışılan kurumdan çalışma belgesi ve bordrolar alınmalı,
 • Emeklilik geliri var ise emekli maaşının ödendiği hesap ve emeklilik belgesi alınmalıdır.

Sponsorlu dil okulu vizesi başvurusu yapılıyorsa, örneğin anne baba sponsorluğu ile vize başvurusu yapılıyorsa sponsorun İngilizce sponsorluk dilekçesi yazması gerekmektedir. Sponsor tüm masrafları karşılayacağını beyan eder yazı yazarak imzalamalıdır.

Ayrıca başvuru sahibi (öğrenci) ile sponsor arasındaki ilişkiyi gösterir tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır ve yakınlık derecesi resmi olarak kanıtlanmalıdır.

Dil okulu vizesi başvuru evrakları eksiksiz hazırlanmalı ve vize formu doğru doldurulmalıdır.

İngiltere Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İngiltere dil okulu vizesi başvuru yapılan tarihten, yani randevu gününden sonra 3 haftada sonuçlanır. Randevu günü başvuru sahibi parmak izi vermek için başvuru merkezinde bulunmak zorundadır. Randevu günü mülakat yapılmaz. Evrak ve pasaport teslimi yapılacaktır.

Öğrenci vizesi için hızlı İngiltere vizesi seçenekleri kullanılabilir. Tüm öğrenci vizesi kategorileri için Ekspres İngiltere vize başvurusu yaparak, vize sonucunuzu 5 iş gününde alabilirsiniz. İşlemleri 24 saatte sonuçlanmasını sağlayan Süper Ekspres İngiltere vizesi seçeneğini ise 6 ayı geçmeyen öğrenci vizesi başvuruları için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar? ” yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Dil Okulu Vizesi Başvurunuz Neden Reddedilebilir?

 • Dil eğitimi alma amacınız yeterince ikna edici değilse,
 • Dil eğitimi sonrası neler yapacağınıza dair gerekli açıklama yapılmadıysa ya da yapılan açıklamalar ikna edici değilse,
 • Eğitim masraflarını karşılayacak yeterli miktarda para banka hesabınızda bulunmuyorsa,
 • Banka hesap dökümleri ile sunulan, eğitim masraflarını karşılamaya yetecek paranın kaynağı belli değilse,
 • İngiltere dil okulu vizesi başvuru formu hatalı dolduruldu ise,
 • Başvuru formunda yanlış öğrenci vizesi kategorisi seçildi ise,
 • Başvuru esnasında sunulan, masrafları karşılayacak sponsorla ilişkiniz kanıtlanmamış ise veya sponsorun neden sizin masraflarınızı karşılayacağına dair Konsolosluk ikna olmadıysa,

Kabul aldığınız okul British Council onaylı değilse,

 • Türkiye’deki aile bağlarınız yeterince güçlü değilse ve ülkenize geri dönmeyeceğiniz düşünülürse,
 • Vize evraklarınız eksik sunulduysa İngiltere dil okulu vizesi başvurunuz reddedilebilir. En çok karşılaşılan bu ret nedenleri dışında, durumunuza uygun özel ret sebepleri de olabilir.
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar