Online İngiltere Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, online İngiltere vize başvurusu işlemleri üzerine hazırladığımız yazımız ile; internet üzerinden İngiltere vize başvuru aşamalarının nasıl tamamlanacağı ve online İngiltere işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Birleşik Krallık vizesi alabilmeniz için, pek çok adımdan oluşan vize işlem sürecini tamamlamanız ve İngiltere vizesi için gerekli koşullara uygun olduğunuza dair verileri İngiltere Konsolosluğu’na sunmanız gerekiyor. Bu veriler için internet üzerinden detaylı vize başvuru formunu doldurmalı, onaylamalı, vize ücreti ödemeli ve randevu almalısınız. İngiltere vizesi için bu işlemlerin tamamı elektronik ortamda tamamlanıyor ve vize evrakları da taranarak başvuru sistemine ekleniyor.

Online İngiltere Vize Başvurusu Aşamaları

  • İngiltere Konsolosluğu resmi web sayfası (gov.uk) üzerinden e-mail ve şifre bilgisi girilerek vize başvuru formuna erişilir.
  • İngiltere vize başvuru formu online olarak eksiksiz doldurulur ve onaylanır.
  • Vize başvuru formu onaylandıktan sonra İngiltere vize süresi seçilir ve vize ücreti aynı sistem üzerinden kredi kartı ile ödenir. İngiltere vize ücreti online ödeme yoluyla ödenir.
  • İngiltere vize ücreti (İngiltere vize harcı) ödendikten sonra İngiltere vize başvuru merkezi randevu sayfasına geçilir ve randevu alınır.
  • İngiltere vize randevusu alınırken self servis seçeneği seçildiyse vize evrakları taranır ve başvuru sistemine yüklenir. Assisted service seçeneği seçildi ise evraklar başvuru merkezi tarafından randevu günü taranacaktır. İngiltere vizesi online işlem esnasında evrak tarama-yükleme yapmanız gerekmeyecektir.
  • Randevu günü online İngiltere vize başvurusu esnasında seçilmiş olan yetkili İngiltere vize başvuru merkezine gidilir ve parmak izi verilerek pasaport teslim edilir.
  • İngiltere vize takibi online olarak yapılabilir. Başvurunuzu yaptığınız sistem üzerinden ‘’track my application’’butonunu tıklayarak İngiltere pasaport takibi yapabilirsiniz.
  • İşleminiz tamamlandığında kargo ile teslimat istemediyseniz randevuya katıldığınız başvuru merkezine giderek pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

İngiltere Online Vize Başvuru  Formu

İnternet üzerinden doldurulması zorunlu İngiltere online vize başvuru formu hatasız doldurulmalı, hangi vize türü için başvuru yapılıyorsa o kategorinin seçildiğinden emin olunmalıdır. Form doldurulup onaylandıktan sonra geri dönüp düzeltme yapılamayacağı için imza (submit) öncesi tüm bilgiler tek tek kontrol edilmelidir.

İngiltere vizesi online vize başvuru formunun internet üzerinden doldurulması zorunludur. Çıktı alınarak formun doldurulması mümkün değildir. Önceki yıllarda online İngiltere vize başvuru formları (vaf 1 a başvuru form gibi) çıktı alınarak dolduruluyordu fakat artık parmak izi beyanı hariç tüm işlemler internet üzerinden tamamlanmaktadır.

İngiltere online vize başvuru formu Türkçe dil seçeneği seçilerek doldurulabilir. Türkçe dil seçeneği ile seçtiğiniz vize kategorisine ait soruları Türkçe olarak görebileceksiniz.

İngiltere online vize formunun ilk aşamalarında vize randevusuna katılabileceğiniz, vize randevu illeri karşınıza çıkacaktır. Hangi ili seçerseniz randevuya o şehirden katılmalısınız. Randevu ili seçeneği daha sonra değiştirilemeyeceği için randevu iline dair net karar verdikten sonra formunuzu onaylamalısınız.

Online İngiltere vize başvuru sonrası parmak izi vermek zorunludur. Daha önce verilen parmak izi İngiltere vizesi için geçerli olmayacaktır.

‘’Online İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur?’’ sorusu yukarıdaki aşamalar sonrası seçilen vize türü ve başvuru sahibinin durumuna göre değişecektir ve her başvuru sahibinin durumu farklı olduğu için online İngiltere vize başvuru formu örneği gibi standart bir form düzenlemek mümkün değildir.

Formunuzu doldururken dikkat etmeniz gereken önemli bazı bilgileri sizinle paylaşmak isteriz.

Online İngiltere vizesi başvuru formunda isim soy isim, doğum tarihi ve yeri, pasaport numarası, başlangıç bitiş tarihleri bilgilerini doğru yazdığınızdan emin olun.

Doğru İngiltere vize türü seçimi yapın. Seçtiğiniz kategori seyahat amacınıza uygun, evraklarınızla uyumlu olsun.

Online vize formunda verdiğiniz bilgilerin evraklarınızdaki bilgilerle çelişmediğinden emin olun. Örneğin; online formda İngiltere’de harcayacağınız para ne kadar sorusuna 1000 Pound cevabını veriyorsanız, banka hesabınızda en az 1000 Pound olduğundan emin olun.

Aylık maaş, gelir, harcamalar gibi sorulara resmi evrakları dikkate alarak cevap verin. Ortalama, tahmini rakamlar yazmanız vize reddi almanıza neden olabilir.

İngiltere vize başvuru formunda ‘’eklemek istediğiniz başka bilgi var mı?’’sorusu vardır. Özel bir durumunuz varsa, evraklarla kanıtlayamadığınız ya da desteklenmesi gereken bir bilgi varsa bu kısma yazabilirsiniz.

İngiltere vize formu online Türkçe dil seçeneği ile görüntülenebilir fakat sorulara verilen cevaplar İngilizce olmalıdır.

İngiltere online vize randevusu telefonla ya da e-posta yoluyla alınamayacaktır. Başvuru sistemi üzerinde uygun gün ve saat seçeneklerinden biri seçilmelidir.

Acil seyahat etmeniz gerekiyorsa ve İngiltere vizenizi hızlı almak istiyorsanız ek hizmet satın alarak vizenizin hızlı sonuçlanmasını sağlayabilir, öncelikle randevu satın alabilirsiniz. (bkz: İngiltere vize ücretleri)

Online İngiltere vize başvurusu titizlikle tamamlanmalı, başvuru esnasında verilen tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunmalıdır. İngiltere vize başvurusunun değerlendirme aşamasında mülakat olmadığı için değerlendirme ve sonrasında vize kararı yapılan online başvuru üzerinden yapılacaktır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader