Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, SaltVisa – Çiftçiler için vize başvurusu konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu web sayfa: Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada, Mısır, Cezayir ve Rusya vizesine başvuru yapacak mesleği çiftçilik olan vatandaşlarımız için hazırlanmış bir web sayfadır.

Konsoloslukların vize başvuru evrak listeleri genel anlamda yaygın meslek gruplarına göre planlanmıştır. Bu meslek grupları genel anlamda: şirket sahipleri, şirket çalışanları, devlet memurları ve emeklilerdir. Dolayısıyla vize başvuru işlem bilgilendirmeleri arasında çiftçiler için vize başvuru prosedürleri yeterince yer almamaktadır.

İşte biz bu yazımızda çiftçiler için en temel vize prosedürlerine değinmeye çalışacağız.

Yazımızın sizlere fayda sağlayacağını düşünüyoruz. İyi okumalar dileriz.

Çiftçiler İçin Vize Başvurusu / Şartlar & Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin bordo renkli umuma mahsus pasaportlarına sahip çiftçiler Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada, Rusya, Mısır, Dubai ve Cezayir’e yapacakları seyahatlerde bu ülkelerin vizelerini almaları zorunludur.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin yeşil renkli hususi pasaport ve gri renkli hizmet pasaportlarına sahip çiftçiler İngiltere, Amerika ve Kanada seyahatleri için vize almak zorundadır.

Yeşil pasaporta sahip çiftçiler 26 Schengen ülkesi, Rusya, Mısır, Cezayir ve Dubai’ye (Birleşik Arap Emirlikleri) yapacakları kısa süreli seyahatlerde vize almaları gerekmemektedir.

Söz konusu ülkelere seyahat edecek vize alacak çiftçiler vizelerini Türkiye’den alarak seyahat etmeleri gerekecektir.

Vize talep edecek çiftçilerin Mısır, Cezayir, Dubai ve Rusya vize başvuruları hariç Schengen, İngiltere, Amerika ve Kanada vize başvuruları sırasında Konsoloslukta veya vize başvuru merkezlerinde hazır bulunmaları zorunludur.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermiş çiftçiler yapacak oldukları yeni Schengen vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmez. Yine Amerika vize uzatma işlemi yapacak çiftçilerin Amerika vize başvuruları sırasında da hazır bulunmaları gerekmeyecektir.

Konsolosluklar kısa süreli vize türleri olan turistik, ticari, müşteri ziyareti, fuar, staj, eğitim, kongre, konferans, seminer, aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularını büyük oradan vize başvuru merkezleri ile kabul etmektedir.

Schengen, İngiltere, Kanada, vize başvurularında 6 farklı vize aracı şirket konsolosluklarla birlikte hizmet vermektedir. Arzu eden çiftçiler vize başvurularını Konsolosluklara yapabilecektir.

Vize başvurularını Konsolosluklara yapacak çiftçiler başvurularını, büyük oranda İstanbul ve Ankara’da bulunan Konsolosluklara bazı ülkelerde ise İzmir’de bulunan Konsolosluklara yapabileceklerdir.

Vize başvurularını vize başvuru merkezlerine yapacak çiftçiler İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya, Trabzon ve Bursa’da bulunan vize merkezlerine yapabilecektir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular Konsoloslukların resmi web sitesinde yer alan e-posta adreslerinden veya resmi vize aracı kurumların web sitesinden online ortamda alınacaktır.

Vize randevuları ücretsizdir. (İngiltere, Amerika vizesi hariç) ailece yapılacak vize başvurularında tüm aile fertleri için randevu alınması zorunludur.

Vize başvurusunda bulunacak çiftçilerin Konsoloslukların ve vize başvuru merkezlerinin ücretlerini ödemeleri zorunludur. Vize ücreti ödenmemesi durumunda başvurular işleme alınmayacaktır. Vize başvurusunu aracı firma kullanmadan konsolosluğa yapacak çiftçiler aracı firmanın servis ücretini ödemeleri gerekmeyecektir.

Çiftçiler için Schengen Konsolosluklarının vize ücreti 80 €’dur. Vize başvurularını vize aracı kurumlara yapacak çiftçiler ek olarak vize aracı kurumların 15 ila 30 € arasında değişen servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Çiftçiler için Amerika vize ücreti 160 $, Kanada vize ücreti: 185 $, İngiltere vize ücreti ise tercih edilecek vize sürelerine göre değişiklik gösterecektir. 6 aylık İngiltere vize ücreti İstanbul, Ankara, Bursa ve Gaziantep’ten yapılacak başvurularında 128 $’dır.

Çiftçiler için kısa süreli standart Rusya vize ücreti: 115 $, Mısır turistik vize 170 TL, Cezayir tek giriş 30 günlük vize 60 €’dur. Bu ücretler kısa süreli vize ücretlerdir ve vize danışmanlık acentalarının servis bedelini içermemektedir.

Vize reddi durumunda ödenmiş olan vize ücretleri iade edilmemektedir.

Vize başvurularının sonuçlanma süreleri genel anlamda 15 ila 45 iş günü arasında değişmektedir. Ancak vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 iş günü tamamlanması zorunlu tutulmaktadır. İspanya Konsolosluğu vize başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında en geç 17-22 takvim günlük süre bulunmasını zorunlu tutar.

Yine Gaziantep, Antalya, Trabzon ve İzmir’den yapılacak vize başvurularında seyahat tarihinden önce daha uzun sürelerin bulunması zorunlu tutulabilir.

Çiftçiler İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Çiftçiler İçin Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçiler İçin Schengen Vize Başvurusu
Şartlar & Koşullar

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Macaristan, Malta, Norveç, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan’a maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, fuar ziyareti, konferans, kongre, staj, eğitim, hayvan incelemesi veya aile, akraba ve arkadaş ziyareti gibi amaçlarla seyahat edecek çiftçiler Schengen vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Schengen vizesi belirli bir bölgeye giriş izni veren kısa süreli bir vizedir. Alınacak olan geçerli Schengen vizesi ile Schengen alanı terk edilmeden tam 26 ülkeye tek bir vize ile herhangi bir gümrük kontrolü olmadan seyahat edilebilecektir.

Schengen vizesi kısa süreli bir vizedir. Bu vize ile vize süresi dışında Schengen bölgesine konaklama yapılamaz, çalışılamaz veya iş kurulamaz.

Schengen ülkelerine 90 günden fazla konaklama yapmak üzere seyahat edecek çiftçiler ilgili Schengen devletinin D tipi ulusal vizesine başvuru yapmaları gerekecektir.

Schengen vize başvuruları büyük oranda Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından ve konsolosluklar tarafından kabul edilecektir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.

Türkiye’de Schengen vize başvuruları üzerine hizmet veren 6 farklı resmi vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Her vize başvuru merkezinin hizmet verdiği ülke ve konsolosluk farklıdır.

Schengen vize başvuru merkezleri Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya ve Trabzon’da bulunmaktadır.

En fazla Schengen konsolosluğuna hizmet veren vize merkezi VFS Global’dir. (Bkz: VFS Global ülkeleri)

Çiftçilerin İstanbul, Bursa ve Trabzon’dan yapılacak İtalya Schengen vize başvuruları ve yurt genelinde yapılacak Almanya Schengen vize başvuruları İDATA tarafından kabul edilecektir.

Çiftçilerin Portekiz, Macaristan ve Slovenya Schengen vize başvuruları AS Visa Solutions tarafından kabul edilecektir.

Çiftçilerin İsviçre vize başvuruları Türkiye genelinde TLS Contact tarafından kabul edilecektir.

Çiftçilerin İstanbul, Bursa ve Trabzon’dan yapacak oldukları Yunanistan Schengen vize başvuruları Kosmos Vize tarafından kabul edilecektir.

Türkiye genelinde çiftçilerin İspanya Schengen vizesi için yapacak oldukları başvurular BLS İnternational tarafından kabul edilecektir.

Birden daha fazla Schengen bölgesine seyahat edecek çiftçiler Schengen vizelerini her zaman en uzun süre konaklama yapacakları Schengen Konsolosluğundan talep etmek zorundadır. Çiftçiler söz konusu Schengen devletlerinde eşit sürelerde konaklamaya yapacak olmaları durumunda vizelerini ilk giriş yapacakları Schengen devletinden talep etmeleri gerekecektir.

Schengen vizeleri maksimum 5 yıllık ve her altı ayda 90 gün konaklama yapılacak şekilde düzenlenmektedir. Çiftçilerin Schengen vize süreleri geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanımlarına bağlı olarak kademe kademe arttırılarak maksimum 5 yıl süreye kadar yükseltilecektir.

Yine Schengen bölgesindeki konaklama süreleri eski vizelerin doğru kullanılmasına bağlı olarak maksimum 90 günlük süreye kadar yükseltilecektir.

Schengen vizeleri tek giriş, iki giriş ve çok girişli olarak düzenlenebilir.

Vize süreleri, vizelerin kaç kullanımlık olduğu hakkında karar verecek olan kurum Konsolosluklardır. Schengen vize başvurularına vize süreleri ve vizenin kaç girişli olacağı başvuru sahipleri tarafından tercih edilememektedir.

Schengen vize başvurularında çiftçiler için tek tip ücretlendirme belirlenmiştir. Konsoloslukların Schengen vize ücreti: 80 €’dur. Ayrıca vize başvurularını başvuru merkezlerine yapacak çiftçiler başvuru merkezlerinin servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

Schengen vizesine en geç başvuru yapma süresi 15 iş günüdür. Bu süreler Antalya, Gaziantep, İzmir ve Trabzon’dan yapılacak vize başvurularında ve İspanya vize başvurularında daha uzundur.

Çiftçiler için Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 15-45 iş günü arasında değişmektedir.

Konsolosluklar Türkiye ve ülkelerinin resmi tatil günlerinde, bayramlarda ve hafta sonları hizmet vermemektedir. Dolayısıyla resmi tatil günlerine denk gelen vize başvurularının sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir.

Çiftçiler İçin Vize İşlemleri
Çiftçiler İçin Vize İşlemleri

Çiftçiler İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurusunda bulunacak çiftçiler vize başvurularını 3 farklı şekilde gerçekleştirebilirler.

 1. Vize başvurularını herhangi bir destek almadan doğrudan konsolosluğa yaparak,
 2. Vize başvurusunu herhangi bir destek almadan vize başvuru merkezlerine yaparak
 3. Vize başvurusunu vize danışmanlık acentalarından destek alarak yapabileceklerdir. (bkz: vize alan aracı firmalar)

Vize başvurunuzu herhangi bir aracılık hizmeti almadan şahsen yapacak çiftçiler aşağıdaki adımları izleyerek vize başvurularını yapabilirler.

 • Vize başvurusu yapabilmek için seyahatten önce yeterli sürenin bulunduğundan emin olun,
 • İkamet ettiğiniz şehire hizmet veren Konsolosluğu veya vize başvuru merkezini tespit edin.
 • İkamet adresinize hizmet veren Konsolosluktan veya vize merkezinden randevu alın.
 • Vize başvuru formunu doldurun ve çıktısını alarak imzalayın.
 • Vize ücretini döviz cinsinde ve bozuk olacak şekilde hazırlayın.
 • Vize başvuru evraklarını eksiksiz şekilde açıklamalarını dikkate alarak hazırlayın.
 • Vize başvuru formunu, randevu belgesini, vize ücreti ödemesi yaptıysanız ödeme dekontunun çıktısını alın ve hazırladığınız evraklarla birlikte vize başvuru dosyası haline getirin.
 • Randevu günü randevu saatinden en geç 15 dakika önce Konsoloslukta veya vize merkezinde olun.
 • Randevu sırası size geldiğinde hazırlamış olduğunuz vize başvuru evraklarını teslim edin, vize ücretini ödeyin ve parmak izi verin.
 • Başvuru günü tarafınıza verilen vize takip fişi ile vize başvuru durumunuzu sorgulayın.
 • İşlemi tamamlanmış pasaportlarınızı şahsen veya kargo hizmeti ile teslim alın.

Çiftçiler İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Vize başvurusunda bulunacak çiftçiler vize başvurularını:

 • İstanbul ve Ankara’da bulunan Konsolosluklara (bazı ülkelerin İzmir’de de konsolosluğu bulunur.)
 • İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Bursa ve Trabzon’da bulunan resmi vize aracı kurumlara yapabileceklerdir.
 • Vize başvurusunun yapılacağı şehirler: başvuru sahiplerinin ikamet adresine göre değişecektir.

Çiftçiler İçin Vize Başvuru Evrak ve Belgeleri

 1. Seyahat dönüşü en az 6 ay geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlar
 2. İlgili ülkenin eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 3. İlgili ülkenin randevu belgesinin çıktısı
 4. Vize ücreti online ortama ödenmiş ise vize ücretinin ödendiğini gösterir barkodlu belge
 5. İngiltere vize başvurusu yapılmış ise vize başvuru evraklarının taranarak sisteme yüklendiğini gösterir belge
 6. Konsolosluğun istediği cinste ve tam vize ücreti
 7. Kimlik kartı fotokopisi
 8. E-devlet veya Nüfus müdürlüğünden alınmış aile ve çocuk bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 9. Eski ve yeni pasaportların 2. sayfa vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri
 10. Konsolosluklara hitaben yazılmış seyahat tarihi, amacı ve seyahatin masraflarının kim tarafından karşılanacağını belirten ıslak imzalı İngilizce vize dilekçesi
 11. Son 3 aylık, içerisinde en az seyahati karşılayacak miktarda bakiyesi olan bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış şahsi banka hesap dökümü
 12. Varsa son 3 aylık bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış emekli maaş dökümü
 13. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 14. Ziraat odasından veya Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünden alınmış çiftçilik belgesi aslı ve fotokopisi
 15. Varsa çiftçinin üzerine kayıtlı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt belgesi
 16. Varsa traktör gibi tarım araçlarının ruhsat fotokopisi
 17. Varsa arıcılık faaliyetlerine dair sertifika fotokopisi
 18. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira gelirlerinin fotokopileri,
 19. Otel veya Airbnb rezervasyonu
 20. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 21. Konsolosluk mevzuatına uygun davetiye ve davet gönderen kişinin gelir belgeleri ve pasaport fotokopisi
 22. Schengen vize başvuruları için seyahat tarihinden önce başlayan ve dönüş tarihinden sonra sona eren en az 30.000 € teminatlı, orijinal Schengen seyahat sigortası
 23. Rusya vize başvuruları için Rus turizm acentasından alınmış orijinal voucher belgesi
 24. Cezayir vize başvuruları için belediye onaylı davetiye veya otel voucher belgesi

Çiftçiler İçin Vize Ücretleri:

Schengen vize ücretleri: 80 € + Vize başvuru merkezi ücreti (Bkz: 2020 Schengen vize ücretleri)

İngiltere vize ücreti: 6 aylık 128, 2 yıllık 487, 5 yıllık 883, 10 yıllık 1108 $,

Amerika vize ücreti: 160 $,

Rusya vize ücreti: 115 $

Dubai vize ücreti: 85 – 125 $

Mısır turistik vize ücreti: 170 TL,

Cezayir vize ücreti: 60 $

Kanada vize ücreti: 185 Kanada doları.

Çiftçiler İçin Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize başvurularında kullanmak için pasaport çıkaracak vatandaşlarımız pasaport başvurularını artık emniyet müdürlüğü yerine nüfus müdürlüğüne yapmaları gerekecektir.

Nüfus müdürlükleri pasaport başvuruları için randevu alınmasını talep etmektedir.

Pasaport randevusu için randevu.nv.gov.tr web adresi ziyaret edilmelidir.

Belirli zamanlarda randevusuz pasaport başvuruları da kabul edilebilmektedir.

Pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın pasaportlarını en az 2 yıllık çıkartmalarını tavsiye ederiz. İmkanı olan ve ilerleyen dönemlerde yeniden seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımıza 10 yıllık pasaport çıkartmalarını tavsiye ederiz. Konsolosluklar, pasaport geçerlilik sürelerini seyahat dönüşü en az 3 ay, 6 ay veya 1 yıl talep ettikleri için 6 aylık ya da 1 yıllık olarak çıkarılan pasaportlarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir.
Ayrıca kısa süreli çıkarılan pasaportlar uzun süreli vize onayı almanıza da engel oluşturabilmektedir.

Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet 50×60 mm ölçülerinde pasaport fotoğrafı

Kimlik kartı aslı ve fotokopisi

Anlaşmalı banka, Vergi Dairesi veya PTT ofislerine yatırılmış pasaport ücretinin dekontu

Öğrenciler için güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi

Varsa iptal edilmemiş eski pasaportlar.

2020 Pasaport Ücretleri

 • 6 aylık pasaport ücreti: 368.30 TL
 • 2 yıllık pasaport ücreti: 464.40 TL
 • 5 yıllık pasaport ücreti: 657.00 TL
 • 10 yıllık pasaport ücret: 1154.80 TL

Çiftçiler İçin Vize Fotoğrafı Ölçüleri

 • Çiftçiler, Schengen, Mısır, Rusya, Kanada, Dubai ve Cezayir vize başvuruları için 35×45 mm ölçülerinde,
 • Amerika vize başvuruları için 50×50 mm ölçülerinde,
 • Arka fonları beyaz,
 • Gözlüksüz,
 • Maksimum son 6 ay içerisinde çekilmiş,
 • Dişlerin görünmediği,
 • Yüzde gülümseme ifadesi olmayan,
 • Başörtülü kadınların alın, çene, kulak ve şakakların net olarak göründüğü fotoğraflar kullanmalıdır.

Çiftçiler İçin Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize talebinde bulunacak çiftçilerin Konsolosluğa hitaben seyahat hakkında detaylı bilgiler veren dilekçe yazması zorunludur. Türkiye’de bulunan çok sayıda konsolosluk Türkçe vize dilekçelerini kabul etmektedir ancak İngilizce dilekçeyi zorunlu tutan konsolosluklarda bulunmaktadır.

SaltVisa olarak tavsiyemiz vize talep dilekçelerinizi olabildiğince İngilizce yazmanızdır.

Konsolosluğa hitaba yazacağınız vize dilekçesinde aşağıdaki bilgilere yer verilmesi zorunludur:

 • Seyahatin amacı,
 • Seyahatin tarihleri,
 • Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı,
 • Vize süresi sona ermeden Türkiye’ye geri dönüş yapılacağı belirtilmelidir.
 • Davetiyeli vize başvurusunda bulunuluyorsa davet gönderen kişi ile akrabalık bağı, konaklama hakkında da bilgiler dilekçede yer almalıdır.

Çiftçilerin Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize talep edecek çiftçilerin yapacak oldukları vize başvuruları 2020 yılında aşağıdaki süre aralıklarında sonuçlanacaktır:

%70 8-10 iş günü,
%80 10 -15 iş günü
%90 15-21 iş günü
%100 21-45 iş günü arasında sonuçlanacaktır.

Çiftçiler İçin Turistik Vize Başvurusu

Avrupa, Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada, Rusya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne turistik gezi, tatil, tur kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızı ilgili ülkenin turist vizesi kategorisine başvuru yapmaları gerekecektir.

Davetiyesiz vize başvurusudur. Bu vize kategorisine başvuru yapmak için ziyaret edeceğiniz ülkede eş, akraba ve aile üyelerinizin bulunmaması tavsiye edilir.

Türk vatandaşlarının 2019 yılında en fazla turistik vize talep ettiği ülkeler:

 1. Fransa,
 2. Yunanistan,
 3. İtalya,
 4. Hollanda,
 5. İspanya.

Çiftçiler için Ticari/Fuar Vizesi Başvurusu

Avrupa, Schengen, İngiltere, Amerika, Kanada, Mısır, Cezayir, Dubai ve Rusya’ya ticari amaçlı müşteri ziyareti, fuar katılımı ve stant kurulumu, toplantı gibi amaçlarla seyahat edecek çiftçiler ticari vize kategorisi için başvuru yapmaları gerekecektir.

Ticari vize kategorisi davetiyeli bir vize kategorisidir.

Hollanda ve Macaristan’a damızlık hayvan bakmak üzere vize başvurusunda bulunacak çiftçiler ticari vize için başvuru yapmaları gerekecektir.

Bu vize türüne yapılacak vize başvuruları için ilgili ülke Konsolosluğunun belirlediği kriterlere uygun davetiye yazısı temin edilmelidir.

Örneğin: İtalya Konsoloslukları, ticari vize başvurularında sadece Konsolosluğun belirlediği formatta hazırlanmış davetiyeleri kabul etmektedir. Bu sebeple Konsoloslukların ticari vize davetiye özelliklerini öğrenmeyi unutmayınız.

Vatandaşlarımızın 2019 yılından en çok ticari vize talep ettiği Konsolosluklar şöyle:

 1. Almanya,
 2. Fransa,
 3. İtalya,
 4. Hollanda,
 5. İspanya.

Çiftçiler İçin Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu

Avrupa, Schengen, Amerika, Kanada, İngiltere, Mısır, Cezayir, Rusya ve Dubai’de bulunan aile, akraba ve arkadaşını ziyaret edecek vatandaşlarımız ilgili ülke konsolosluğunun aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi kategorisine başvuru yapmaları gerekecektir.

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyeli bir vize kategorisidir.

Ziyaret vizesi kategorisine başvuru yapacak çiftçilerin Konsoloslukların belirlediği formatta davetiye hazırlamaları gerekecektir. Schengen Konsoloslukları aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvurularında genel anlamda belediye ve göçmenlik ofisi onayı orijinal davetiye belgesi talep etmektedir.

Ayrıca Konsolosluklar davetiye belgesine ek olarak davet eden kişi ile vize başvuru sahibi arasındaki akrabalık bağının ispat edilmesi, davet eden kişinin son 3 aylık gelir belgeleri ve davet eden kişinin oturum izni veya pasaport fotokopisinin de sunulması talep edilir. Ancak Almanya Konsoloslukları çiftçiler için Almanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında Almanca yazılış davet mektubunu ve davet eden kişinin pasaport ya da kimlik kartının fotokopisini kabul etmektedir.

Vatandaşlarımızın 2019 yılında aile, akraba ve arkada ziyareti vizesi için başvuru yaptığı ülkeler:

 1. Almanya,
 2. Hollanda,
 3. Fransa,
 4. İsviçre,
 5. Belçika ve
 6. İsveç’tir.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Featured
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader