Diplomatik Vize

Ön Koşul
Hedef ülke Konsolosluğu’ndan vize alınır
Parmak İzi
Zorunlu
İşlem Süresi
1-2 hafta arası
Önemli
Vize süresi Konsolosluk tarafından belirlenir
Başvuru Süreci ve Ücret Bilgisi Al

Diplomatik vize için başvuru yapacak vatandaşlarımızın öncelikle siyah renkli diplomatik pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Bu vize kategorisi için başvuru yapabilecek kişiler, yurt dışına devleti temsilen seyahat edecek üst düzey devlet görevlilerine verilecektir. Yurt dışına görevlendirme amaçlı seyahat edecek, konferans ve toplantı gibi amaçlarla seyahat edecek vatandaşlarımızı bu vize kategorisi için başvuru yapmaları gerekecektir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik pasaportuna sahip vatandaşlarımızı yurt dışı ülkelerine genel anlamda vize gerekmeksizin seyahat edebilmektedir. Ancak bazı ülkelere yapılacak seyahatlerde vize alınması zorunlu tutulmuştur.

Diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız Amerika, Avustralya, Angola, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ermenistan, Kanada, Kuzey Kore, Laos, Lesotho, Liberya, Myanmar, Namibya, Uganda, Güney Kıbrıs, Yeni Zelanda’ya yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmektedir.

Diplomatik ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle Diplomatik pasaporta sahip olunması gerekmektedir. Diplomatik pasaport için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına başvuru yapılacaktır. Bu pasaport tipine başvuru yapacaklardan sürekli yurt dışı seyahati yapılacağına dair Cumhurbaşkanlığı kararnamesi talep edilebilir.

Ayrıca Diplomatik pasaport sahiplerinin yakınları da belirli kriterlere sahip olmaları durumunda diplomatik pasaport hakkından yaralanabilirler.

Toparlamamız gerekirse Diplomatik gerekçelerle seyahat edecek vatandaşlarımızın vize işlemleri öncesinde seyahat edilecek ülkenin Türkiye diplomatik pasaportlarından vize isteyip istemediğini öğrenmelerini tavsiye ederiz. Bu işlem için Dışişleri Bakanlığımıza ait mfa.gov.tr web adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca diplomatik görüşme vizesinin üstü düzey devlet yetkililerine veya yakınlarına verildiğini unutmayın. Pasaport işlemleri için Dışişleri Bakanlığımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları sizler için derledik.
Vize danışmanlık hizmeti almadan önce bu cevaplara göz at.

Diplomatik vize, yabancı bir ülkeye Türkiye’yi temsilen seyahat edecek veya görevlendirme ile bu ülkede yaşayacak kişilere verilen özel izne diplomatik vize denilmektedir

Görevlendirme amaçlı seyahat edecek memurlara, devlet ve hükümet yetkililere, milli sporculara ve nota ile seyahat edecek is insanlarına verilmektedir.

Diplomatik vize almak için görevlendirme yapılması zorunludur.

Diplomatik vize ilgili ülkenin Konsolosluğu’ndan alınabilecektir.

Evet. Diplomatik vize görevlendirme amaçlı seyahat eden memurların eş ve çocukları içinde düzenlenebilmektedir.

Evet. Ülkeler arası vize kolaylaştırma anlaşması nedeniyle diplomatik vize almak pek çok açıdan daha kolaydır.

Evet. Diplomatik vize almak için ilgili konsolosluktan randevu almalı veya Nota yazısı ile konsolosluk bilgilendirilmelidir.

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader