Hindistan Ticari Vize

Hindistan Ticari Vize

Hindistan’a kısa süreli iş seyahati amaçlı gidecek kişilerin alması gereken vize türü Hindistan Ticari Vize olmalıdır. Bu vize türüne başvuru yapacak kişilerin ticari vize (business visa) talep edebilmeleri için Hindistan’dan bir davetiyeye sahip olmaları beklenir.

Ticari bir toplantı, fuar katılımı, makine kurulumu gibi amaçlarla alınmış davet mektubu olmayan kişiler Hindistan için ticari vize kategorisinde başvuru yapamayacaklardır.

Hindistan’dan ticari davet mektubu olan, seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport sahibi kişiler gerekli vize başvuru adımlarını tamamlayarak vize başvurusu yapmalıdırlar. Yazımızın devamında bu vize türü için gerekli adımlar ve şartlardan ayrıntılı olarak bahsediyor olacağız.

Vize işlemleriniz için danışmanlık almak isterseniz ’’Hindistan Vize Danışmanlık Firmaları İle Vize Alma’’ yazımızı okuyabilir, Bize Ulaşın sayfamızdaki iletişim kanallarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Hindistan Vize İstiyor mu?

Değerli ziyaretçilerimiz, iki ülke arası yapılan anlaşma gereği iki ülke vatandaşlarının seyahatleri için vize almaları zorunludur. Bu sebeple Hindistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus (bordo renkli), hususi (yeşil renkli) ve hizmet (gri renkli) pasaportuna sahip başvuru sahiplerinin Hindistan’a vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Yeşil ya da gri renkli pasaport sahiplerine Hindistan ticari vize işlemlerinde herhangi bir muafiyet ya da ücret indirimi söz konusu değildir. Bu sebeple diplomatik pasaport sahipleri hariç tüm pasaport türlerinden Hindistan vize istemektedir.

Konu ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının resmi açıklaması şöyle:

Hindistan: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Hindistan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan ticari vizesi 2 farklı şekilde alınabilmektedir:

 1. İstanbul ya da Ankara’da bulunan Hindistan Konsolosluklarına bireysel başvuru yaparak,
 2. Hindistan vize danışmanlık firmaları aracılığıyla vize başvurusu yaparak alınabilecektir.

Her iki durumda da vize başvuru sahiplerinin Konsoloslukta şahsen hazır bulunmaları ve işlemi tamamlanan pasaportları şahsen teslim almaları zorunludur.

İstanbul, Edirne, Trabzon, Antalya, İzmir, Gaziantep’te bulunan VFS Global veya İdata benzeri vize başvuru merkezleri Hindistan ticari vize/iş vizesi başvuruları için hizmet vermemektedir. Bu sebeple Hindistan ticari vizeleri İstanbul ve Ankara olmak üzere sadece 2 şehirden alınabilecektir.

Ticari Vize Şartları Nedir?

 • Hindistan ticari vize başvurusu ve diğer vize türleri için T.C. pasaport sahipleri işlemlerini online form doldurarak tamamlamalıdırlar. Formun kalemle ya da çıktı alınarak doldurulması mümkün değildir. Formun doldurulması Konsolosluk görevlisinden de talep edilemeyecektir. Konsolosluk randevusu öncesi formun doldurulması zorunludur.
 • T.C. pasaport sahibi kişilerin Hindistan’a seyahatleri için vize almaları zorunludur. Yeşil pasaport, gri pasaport ve bordo pasaport sahipleri vizesiz Hindistan’a seyahat edemezler. Diplomatik pasaport sahipleri ise vizeden muaftır.
 • Randevu alınmadan Hindistan vize müracaatında bulunmak mümkün değildir.
 • Vize başvurusu esnasında vize ödemesi yapılır. Ödeme Dolar olarak alınır. Tutarın TL karşılığı kabul edilmemektedir.
 • Vize formunda hatalar yapılması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.
 • Hindistan vize başvurusunun kabul edilmesi için pasaport süresinin planlanan seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması zorunludur.
 • Hindistan vize başvurusuna şahsi katılım zorunludur. Randevu günü parmak izi beyanı alınmaktadır.
 • Fotoğraf yüklemeden yapılan vize başvuruları reddedilebilir.
 • Hindistan vize randevusu ikamet ilinin bağlı olduğu hizmet bölgesi dikkate alınarak Ankara ya da İstanbul’dan alınır. Diğer şehirlerden Hindistan vize başvuru işlemlerini tamamlamak mümkün değildir.

Hindistan ticari vize başvuru işlemleri için iletişim sayfamızı ziyaret ederek bize ulaşabilir, vize süreciniz için hizmet alabilirsiniz.

Hindistan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Ticari Vize; Hindistan’daki bir iş toplantına ya da fuara katılım sağlayacak, katılım için ilgili davetiyeye sahip kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür.

Hindistan ticari vize başvurusu için Hindistan firmasından ya da fuar organizasyon firmasından davetiye alınmış olmalıdır. Davetiye; başvuru sahibi bilgileri, ticari toplantı/etkinlik amacı, seyahat tarihleri gibi detayları içermelidir.

Vize başvurusu için elektronik ortamda form doldurulmalıdır. Formun doldurulabilmesi için kişinin geçerli pasaporta sahip olması, davet eden firma bilgilerine sahip olması, seyahat tarihlerini netleştirmesi gerekir.

Form internet sitesi üzerinden tamamlandıktan sonra aynı sistem üzerinden vize randevusu alınır ve randevuya katılım sağlanır. Başvuru sürecinin tamamlanması için başvuru sahibinin pasaport aslı, vize form çıktısı ve zorunlu ticari vize evraklarıyla birlikte randevuya gitmesi ve parmak izi vermesi gerekir. Parmak izi verildikten sonra pasaport teslim edilir ve Konsolosluk memurunun başvuru sahibine ilettiği gün ve saatte vizeli olarak pasaport teslim alınır.

Hindistan ticari vize başvurusu Hindistan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne gidilerek tamamlanır. Başvuru için yetkili bir başvuru merkezi yoktur.

Ticari vize başvurusu yapılırken; vize süresi 6 aylık çok girişli olarak talep edilmelidir. Ticari vizeler turist vizelerinin aksine genellikle 6 ay çok girişli olarak düzenlenir; fakat talebe rağmen vize süresi bazen Konsolosluk tarafından daha kısa süreli verilebilir. İlk ticari vize sonrası alınan vizeler daha uzun süreli verilebilir.

1 yıllık çok girişli Hindistan ticari vize ya da 5 yıllık ticari vize onayı da sık seyahat eden, Hindistan’da yaptığı işlerden önemli kar elde eden kişiler için mümkün olabilir.

Hindistan vize başlangıcı vizenin pasaporta işlendiği tarih olacaktır. Vize süresi vize çıkış günü itibariyle başlar ve etikette belirtilen süre kadar geçerli olur.

Hindistan Vizesi Almak Zor mu?

Hindistan vizesi, Konsolosluğun vize şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilen kişiler için alınması kolay bir vizedir. Özellikle ticari amaçla Hindistan’a gidecek olan ve davetiye sahibi başvurucular kolay vize alabilirler.

Hindistan vizesinin alınmasını kolaylaştıran faktörler:

 1. Konsolosluğun istediği vize başvuru belgelerinin açıklayıcı ve anlaşılır olması,
 2. Konsolosluğun vize başvurularını randevu ile kabul etmesi,
 3. Konsolosluğun işlemi tamamlanan pasaportları randevu günü sonunda başvuru sahiplerine vermesidir.

Vize Randevu Nasıl Alınır?

Hindistan ticari vize randevusu online vize başvuru sisteminden form doldurularak alınır. Vize randevusunun e-mail yoluyla ya da telefon görüşmesi ile talep edilmesi mümkün değildir.

Randevu alınırken online sistemde randevu yeri seçimi yapılacaktır. Bu nedenle formda kişinin ikamet bölgesi doğru seçilmelidir. Randevu yeri formun ilk aşamasında seçilen şehir dikkate alınarak sistem tarafından belirlenecektir.

Vize randevusu Hindistan Konsolosluğu ya da Hindistan Büyükelçiliği’nden alınabilir. Hindistan vizesi için işlemler sadece Ankara ve İstanbul şehirleri üzerinden tamamlanabilecektir. Bu şehirlerden başvurular başvuru sahibi ikamet ili dikkate alınarak kabul edilir.

İstanbul Hindistan ticari vize başvurusu için başvuru sahibinin aşağıdaki illerden birinde ikamet ediyor olması gerekecektir:
İstanbul, Balıkesir, Bursa, Aydın, Edirne, Sakarya, Muğla, Yalova, Manisa, Çanakkale, Denizli, Yalova, Kırklareli, Tekirdağ.

Bu iller dışında bir şehirde ikamet eden vize başvuru sahibi başvurusunu Ankara Hindistan Büyükelçiliği’nden randevu alarak tamamlamalıdır.

Hindistan Konsolosluğu ya da Hindistan Büyükelçiliği’nde randevusu bulunan, randevuya şahsen katılım gerçekleştirecek başvuru sahipleri; pasaport aslı, 2 adet fotoğraf, Hindistan vize formu çıktısı, ticari vize evrakları ve Hindistan ticari vize harç bedelini mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar.

Randevuya sistemden alınan, vize formunda görünen saatte katılım sağlanması gerekmektedir. Randevuya geç kalınması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.

Vize randevu işlemlerine dair daha detaylı bilgi için ‘’Hindistan Vize Randevu Alma’’ yazımızı okumanızı öneririz.

Hindistan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Hindistan ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdadır:

 • Hindistan’dan dönüş sonrası 6 ay geçerliliği bulunan orijinal pasaport ve fotokopisi.
 • 2 adet pasaport fotoğrafı boyutunda (50×50) güncel fotoğraf. (Online forma yüklenen fotoğrafla aynı olmalıdır.)
 • E-devletten ya da nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgah belgesi.
 • Hindistan’daki firmadan davet mektubu (davet edilen kişi bilgileri, seyahat tarihleri ve nedenini içermelidir.)
 • Hindistan firmasının sicil kayıt belgesi. (Registration Certificate)
 • Türkiye’de çalışılan ya da sahibi olunan firmanın güncel tarihli evrakları: Vergi Levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi.
 • Türkiye’deki firmanın banka hesap dökümleri. (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren, bankadan imzalı kaşeli olarak alınmış dökümler.)
 • Türkiye’deki firmanın antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve imza dilekçe. Dilekçede çalışanın işyerindeki görevi, seyahat amacı ve tarihleri mutlaka belirtilmelidir.)

Pakistan, Çin, Bangladeş, Afganistan, Somali, Irak, Nijerya, İran pasaportuna sahip başvuru sahiplerinden yukarıdaki evraklara ek olarak; Hindistan İçişleri Bakanlığı Referans Formu da istenmektedir.

Yukarıdaki evraklar Hindistan ticari vize başvurusu için hazırlanması gereken zorunlu evraklardır. Başvurucunun durumuna göre Konsolosluk kişiden ek evrak ve bilgi talebinde bulunabilir.

Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan ticari vize başvuru formu Hindistan hükumetinin e-vize sistemi olan indianvisaonline.gov.in web adresi üzerinden doldurulacaktır. Kalemle veya manuel ortamda doldurulan başvuru formları kabul edilmeyecektir.

Hindistan ticari vizesi için başvuruları için formu doldururken öncelikle pasaportunuzun, dijitale hale getirilmiş fotoğrafınızın ve vize başvuru belgelerinizin yanınızda bulunduğundan emin olunuz.

Ardından indianvisaonline.gov.in e-visa portalına giriş yapın ve kayıt oluşturunuz.

Kayıt sonrası öncelikle ekranın sağ üst köşesinde bulunan başvuru numarasını lütfen kaydedin ve vize başvurunuz tamamlanana dek saklayın.

Sorulacak tüm sorulara İngilizce karakter olmak üzere eksiksiz doldurun ve yapmış olduğunuz her işlemi kaydedin.

Randevu tarihiniz belirleyin ve barkodlu online formun çıktısını alarak vize başvuru evraklarınızın arasına ekleyin.

Hindistan Ticari Vize Davetiyesi Nasıl Olmalı?

Hindistan ticari vize başvurusu için zorunlu evrak olan Hindistan ticari davetiye; iş seyahati amacını, tarihlerini ve davet edilen kişinin bilgilerini içeren imzalı kaşeli belge olmalıdır. Başvuru için bu mektubun ıslak imzalı kaşeli olması mecburi değildir.

Davetiye elektronik ortamda başvuru sahibiyle paylaşılabilir. Kargo ya da orijinal olarak davetiyenin alınması zorunlu değildir. Yine ticari vize davetiyesinin Hindistan’daki Polisten, Göçmenlik Ofisinden veya Belediyeden onay alınması zorunlu değildir.

Hindistan ticari vize (iş vizesi) davetiyesi İngilizce olarak firma antetli kağıdına düzenlenme, dilekçe şirketin yetkilisi tarafından imzalanmış olmalıdır.

Hindistan Vize Davetiyesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Hindistan ticari vize davetiyesinin geçerlilik süresi davetiye içeriğinde belirtilen tarih aralığı kadardır. Davetiye içeriğinde belirtilen sürelere bakarak davetiyenizin geçerli olup-olmadığını öğrenebilirsiniz. Davetiye içeriğinde belirtilen süreler randevu günü geçerli olmalıdır. Aksi takdir de Konsolosluk vize başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Hindistan Ticari/İş Vizesi İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Hindistan ticari vize (India Business Visa) işlemleri için Türkiye’de çalışılan ya da sahibi olunan firma evrakları ve bu firma yetkilisinden dilekçe istenir.
Dilekçede dikkat edilmesi gerekenler aşağıdadır:

 • Dilekçe İngilizce yazılmalıdır.
 • Firma yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Dilekçe Hindistan Konsolosluğu’na ya da Ankara’dan başvuru durumunda Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır.
 • Başvuru sahibinin işyerindeki görevi belirtilmelidir.
 • Seyahat tarih aralığı belirtilmelidir.
 • Ticari toplantı amacı açıklanmalıdır.
 • Seyahatin şirket sponsorluğunda olduğu, masrafların şirket tarafından karşılanacağı belirtilmelidir.

Hindistan Vize Fotoğrafı Ölçüsü Nedir?

Hindistan Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ticari vize başvurularında 5×5 cm ölçülerinde biyometrik fotoğraf talep etmektedir.

Hindistan vize fotoğrafınız Schengen vize başvurularında kullandığınız fotoğrafa oranla daha büyük olmalı, Amerika vize fotoğrafı ile birebir aynı ölçülerde olmalıdır.

Vize başvurusunda kullanacağınız fotoğraflarınızın arka fonu beyaz, eski vizeleri kullanılmamış ve sizlerin güncel halini temsil ediyor olmalıdır.

Şapka, gözlük veya üniforma ile çekilmiş fotoğraflar kabul edilmemektedir. Yine yüzde gülümseme olmamalı ve dişleriniz görünmemelidir.

Hindistan ticari vize başvurusu yaparken mutlaka söz konusu biyometrik fotoğrafınızı renkli tarama yaparak dijitale hale getirmeli, Konsolosluğun online vize sistemine yüklemeli ve aslını ise randevu günü Konsolosluğa teslim etmelisiniz.

Online vize formuna fotoğrafların yüklenmesi zorunludur. Aksi takdirde Konsolosluğun yapacak olduğunuz vize başvurunuzu kabul etmeme ihtimali kuvvetle muhtemeldir.

Hindistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Hindistan ticari vize başvuruları sırasında şirket banka hesap dökümleri kullanılmaktadır. Başvuru sahibi şahıs firması sahibi ise kendi adına ait banka hesap dökümlerini vize başvurusunda kullanabilir.

Bunun dışında Hindistan ticari vize başvurularında şirketi banka hesabından kişi başı en az 12000 TL bakiye bulunması tavsiye edilir. Vize başvurularında Konsolosluk tarafından belirlenmiş kesin bir limit bulunmaktadır. Tavsiyemiz yüksek bakiyeli şirket banka hesap dökümleri ile vize başvurusunun yapılmasıdır.

Freelance Çalışanlar Nasıl Hindistan Ticari Vize Alır?

Bir şirkette sigortalı diğer bir deyişle düzenli bir şekilde çalışmayan vatandaşlarımız Hindistan ticari vizelerini hizmet verdikleri şirket ile iş sözleşmesi yaparak alabileceklerdir. İş sözleşmesinin noter onaylı olması zorunlu değildir. Karşılıklı imzalanmış ve şirket tarafından kaşelenmiş iş sözleşmeleri ile Hindistan vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

İş sözleşmenizin fotokopisini sunmanız yeterlidir. Aslını sunmanız gerekmemektedir.

Vize İşlemleri İçin Konsolosluğa Gitmek Gerekir mi?

Hindistan ticari vize işlemleri için başvuru sahiplerinin randevu günü Konsoloslukta hazır bulunmaları zorunludur. Başvuru sahipleri daha önce Hindistan vizesi almış olsalar dahi Konsolosluk, başvuru sahiplerinden her yeni vize başvurusunda biyometri kaydı almaktadır.

Başvuru sahiplerinin Schengen, Amerika, İngiltere veya Kanada vize başvurularında vermiş oldukları parmak izi beyanları Hindistan vize işlemlerinde geçerli değildir. Ayrıca söz konusu vizeye sahip vatandaşlarımıza Hindistan Konsoloslukları herhangi bir muafiyet ya da kolaylık tanımamaktadır.

Hindistan Vize Mülakatında Hangi Sorular Sorulur?

Hindistan Konsoloslukları vize görüşmesinde ciddi bir mülakat yapmamaktadır. Konsoloslukları görevlileri başvuru sahiplerine genel olarak:

 • Nereye seyahat edeceksiniz?
 • Hangi firma ile görüşeceksiniz?
 • Seyahat tarihiniz nedir?
 • Daha önce Hindistan vizesi aldınız mı?
 • Hangi şirkette çalışıyorsunuz?
 • Bazı durumlarda ise ne kadar süreli vize istiyorsunuz gibi sorular sorabilmektedir.

Hindistan ticari vize kategorisi başvurusunda da benzer sorular ve ek olarak ticari seyahat amacının detayları sorulabilir.

Hindistan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Hindistan ticari vize ücreti 123 $’dır.

Bu tutar randevu günü elden teslim alınacaktır. Ödemenin online olarak başvuru öncesi ya da randevu günü kartla ödenmesi mümkün değildir.

Vize ücretini yıpranmamış ve yeni çıkan dolarla tam olarak ödemeniz gerekir. Eski tip dolarla, banka havalesi ile ödenmek istenen ücretler kabul edilmemektedir. Hindistan ticari vizesi ücretini randevu günü yanınızda tam ve yeni tip dolar olacak şekilde bulundurma özen gösteriniz.

Vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Hindistan ticari vize başvuru sonuçları randevu günü belirtilen gün ve saatte verilir. Vize sonuçlanma süreleri uzun değildir. Vize onayı alan kişilere pasaportları genellikle randevu günü verilir. Bazı özel günlerde 1-3 gün içinde de verilebilmektedir.

Güncel durumda Hindistan Konsoloslukları işlemi tamamlanan pasaportları sadece başvuru sahiplerine teslim edecektir. Pasaport teslimi için Konsolosluğun randevu günü verdiği barkodlu vize başvuru fişi kaybedilmemelidir. Vize danışmanlık acenteleri şimdilik işlemi tamamlanan pasaportları başvuru sahibi yerine Konsolosluktan alamayacaklardır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader