İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru ve Danışmanlık Hizmeti 2024

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvuru ve Danışmanlık Hizmeti 2024

Birleşik Krallık’ta; lisans, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi ya da farklı özel alanlarda eğitimler almak isteyen kişileri vize işlemleri hakkında bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız ‘’ İngiltere Öğrenci Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

2024 yılı İngiltere eğitim vizesi hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızda aşağıdaki konulara değineceğiz:

 • Öğrenci vize türleri için İngiliz Hükumeti tarafından belirlenmiş resmi kurallar ve başvuru evrakları, vize harç ücretleri, vize sonuçlanma süreleri.
 • Başvuru yapılacak merkezler, vize randevu işlemleri ve başvuru sürecinde izlenecek adımlar.
 • Birleşik Krallık öğrenci vizesi şartları.
 • Bireysel başvuru ve öğrenci vizesi danışmanlık hizmeti alarak başvuru yapma.
 • İngiltere öğrenci vizesi nasıl alınır?
 • İngiltere öğrenci vize başvurusunun reddedilmemesi için dikkat edilmesi gerekenler.
 • İngiltere uzun dönem öğrenci vizeleri ve İngiltere kısa süreli öğrenci vizeleri.
 • İngiltere öğrenci vizesi için hesapta bulunması gereken para miktarı.
 • İngiltere öğrenci vizesi almak zor mu?
 • İngiltere dil okulu vizesi almak zor mu?
 • İngiltere öğrenci vizeleri hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler.

Yazımızda vereceğimiz bilgiler İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenen, öğrenci vizesi için sağlanması gereken şartları içerecektir. Ayrıca sürece dair bilgiler verirken; başvuru yaptığımız farklı durumlara sahip kişilerin başvuru işlem süreçlerinden edindiğimiz tecrübeleri de paylaşıyor olacağız.

İngiltere Öğrenci Vizesi İşlemleri

Birleşik Krallık’ta kısa süreli (6 aya kadar,6-11 ay arası) ya da uzun süreli eğitim almak isteyen T.C. pasaport sahipleri ya da Türkiye’de oturum/çalışma izni bulunan yabancılar İngiltere öğrenci vizesi işlemlerini yetkili İngiltere vize başvuru merkezlerinden randevu alarak tamamlamak durumundadırlar.

Randevu işlemi öncesi başvuru sahibinin gerekli prosedürleri tamamlaması gerekecektir. Bu önemli vize prosedür aşamasında kişi işlemleri kendisi tamamlayabilir ya da vize danışmanlık acentalarından hizmet alabilir. ‘’ İngiltere Vize Danışmanlık ’’ yazımızı okuyarak danışmanla vize başvuru süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İngiltere öğrenci vizesi için işlemler ve vize için sağlanması gereken şartlar başvuru yapılacak öğrenci vizesi türüne göre değişmektedir. Bu nedenle okul kabulü ve kayıt işlemleri sonrası uygun vize türünün belirlenmesi, vize reddine neden olabilecek hataları ortadan kaldırmak için çok önemlidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusu

Birleşik Krallık öğrenci vizesi başvuruları randevu sistemi ile vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilerek İngiltere Konsolosluğu vize bölümüne iletilmektedir. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması Konsolosluk tarafından yapılmaktadır.

Öğrenci vizesi İngiltere Konsolosluğu işlemleri için online vize başvuru talebi oluşturulmalı, vize formu eksiksiz doldurulmalı ve randevu alınmalıdır. Randevu; yetkili İngiltere vize başvuru merkezi bulunan şehirlerden biri üzerinden, ikamet ili farkı aranmaksızın alınabilecektir. Randevu günü öğrenci vizeleri için mülakat yapılmamaktadır.

İngiltere vize başvurusu için vize harç ödemelerinin randevu öncesi yapılması gerekecektir. Bu tutarlar başvuru yapılacak öğrenci vize kategorisine göre değişiklik gösterir. Başvuru formuna giriş aşamasında seçilen öğrenci vize kategorisi vize ücretini belirleyecektir.

Öğrenci vizesi başvuruları randevu tarihi sonrası 3 haftada sonuçlanır. Bu süre ek hizmet satın alınarak 5 iş gününe düşürülebilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Şartları

İngiltere öğrenci vize başvurusu ve vize onayı için bazı şartların sağlanması gerekecektir.

İngiltere’de eğitim almak isteyen kişilerin sağlaması gereken temel şartlar:

 • Geçerli pasaport sahibi olunmalıdır.
 • İngiltere’deki eğitim kurumundan kabul mektubu alınmış olmalıdır.
 • İngiltere’deki eğitim masraflarının karşılanabileceğini kanıtlayan banka hesap dökümleri sunulmalıdır.
 • Online öğrenci vize başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Vize ücreti ödenmelidir.
 • İngiltere vize merkezi öğrenci vize randevusu alınmalıdır.
 • Başvuru sahibi randevuya şahsen katılmalıdır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Türleri

İngiltere öğrenci vize türleri başvuru yapılacak eğitim kurumu ve eğitim süresine bağlı olarak değişmektedir. Başvuru sahibinin eğitim amacına uygun olan okula kaydı sonrası eğitim süresi de dikkate alınarak vize kategorisi belirlenecektir.

İngiltere öğrenci vizesi 3 farklı kategoriye ayrılır:

 1. 6 aya kadar olan eğitim vizesi (kısa süreli öğrenci vizesi-dil okulları ve diğer özel eğitim amaçlarını kapsar)
 2. 6-11 ay arası eğitim vizesi (kısa süreli öğrenci vizesi, İngiltere dil okulu vizesi)
 3. Uzun süreli eğitim vizesi (Tier-4)

6 aya kadar olan öğrenci vizeleri için, 6-11 ay arası öğrenci vizeleri için ve daha uzun süreli eğitim amaçlı öğrenci vizeleri için ücretler farklıdır.

Ayrıca hazırlanması gereken evraklar, sağlanması gereken koşullar ve alınacak kabul mektubu da öğrenci vize türüne bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle hem okul kaydı esnasında hem de vize başvuru aşamasında vize türünün gerektirdiği şartlar incelenmelidir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Mülakatı

Birleşik Krallık öğrenci vizesi başvuruları İngiltere Başkonsolosluğu’na değil, yetkilendirilmiş vize firmalarına müracaat yoluyla kabul edilmektedir. Kısa süreli ve uzun dönem öğrenci vize başvuruları için mülakat uygulaması bulunmamaktadır. Daha önce Tier-4 vize mülakat uygulaması bulunmaktaydı; fakat hem kısa süreli hem de uzun süreli başvurular için şuanda mülakat uygulaması bulunmamaktadır.

Başvuru sürecinde Konsolosluk gerekli olması halinde; ek evrak talebinde bulunma, telefonda ya da yüz yüze mülakat yapma hakkını saklı tutmaktadır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Randevu

Türkiye’den İngiltere vize başvuruları, yetkili başvuru merkezi bulunan şehirlerden tamamlanabilmektedir. Başvuru için başvurucunun randevu alması ve randevuya şahsen katılımı zorunludur. Daha önce İngiltere vizesi alan ve parmak izi vermiş kişiler de her yeni başvuruda randevuya katılarak yeniden parmak izi vererek öğrenci vize başvurularını yapabileceklerdir.

İngiltere öğrenci vizesi randevu işlemleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya illerinden tamamlanmaktadır. Online başvuru esnasında başvurucu kendisine en yakın, randevu için seyahat edebileceği şehirden vize randevusu alabilecektir. Randevuya şahsi katılım sağlanmadan İngiltere vize başvurularının kabul edilmeyeceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

İngiltere vize randevu alımı için;

 • Online vize başvuru sistemine giriş yapılmalı,
 • Başvuru ülkesi seçimi yapılarak e-posta adresi yazılmalı,
 • Uygun öğrenci vizesi türü seçilerek form tamamlanmalı ve onaylanmalı,
 • Vize randevu yeri seçilerek randevu takvimine geçiş yapılmalı,
 • Uygun gün ve saat seçilerek randevu onaylanmalıdır.

Öğrenci vize randevu işlem aşamaları tamamlandıktan sonra, randevu günü teslim edilmek üzere ya da taranarak sisteme yüklenmek üzere evraklar hazırlanmış olmalıdır.

İngiltere vize mülakatı öğrenci vizeleri için uygulanmamaktadır. Bu nedenle randevu günü başvuru merkezi görevlisi tarafından herhangi bir mülakat yapılmayacaktır.

Öğrenci vizesi randevu ücreti bulunmamaktadır. Online başvuru esnasında ödenene öğrenci vize başvuru ücreti randevuya katılım için yeterli olacaktır.

Kişi erken saatte randevu, vip randevu gibi ek bir hizmet almaması durumunda ek randevu ücret ödemesi yapmayacaktır.

İngiltere Dil Okulu Vizesi

Birleşik Krallık’ta bir dil okuluna giderek İngilizceyi yerinde öğrenmek isteyen kişiler için İngiltere’de pek çok dil okulu seçeneği vardır. Genel İngilizce, mesleki İngilizce ya da uluslararası dil sınavlarına hazırlık için tercih edilecek okullar Londra’da da, Londra dışındaki şehirlerde de bulunur.

İngiltere’de dil eğitimine karar verilmesi sonrası öğrenciler ne yazık ki zorlu İngiltere vize başvuru prosedürü ile uğraşmak durumunda kalacaktır. Sadece bu prosedürlerin, vize şartlarının ve onay almanın zorluğu bilindiği için İngiltere’de bir okul yerine farklı ülkelerde eğitim için araştırma ve başvuru yapan öğrenciler vardır.

‘’ İngiltere dil okulu vizesi almak zor mu? ’’ sorusunun yanıtı için; başvuru sahibinin dil öğrenme amacı, vize alımı için maddi şartları sağlayıp sağlamadığı, yaşadığı ülkedeki bağları, geçmiş dil eğitim girişimleri, seyahat geçmişleri gibi önemli kriterlerin değerlendirilmesi gerekecektir.

Dil okulu vizesini almanın kolay yolu hakkında fikir almaya çalışanlar için verilebilecek en önemli tavsiye; dil eğitiminin gerekçesinin olması ve bu gerekçenin doğru anlatılması olacaktır. Başvuru sahibinin neden dil eğitimi almak istediği, eğitim sonrası bu beceriyi nerede nasıl kullanılacağı net olmalı, mümkünse resmi olarak gerekçe belgelenmelidir.

İngiltere öğrenci vizesi süresine bağlı olarak başvuru yapılması gereken dil okulu vizesi türü ve şartlar belirlenmektedir. 6 aya kadar olan bir eğitim için başvuru yapılıyorsa 11 aya kadar olan dil eğitimi vizesinde zorunlu olan sigorta ücreti ödenmeyecektir. Ayrıca vize harç ücreti de 6 aylık eğitim vizesi için daha düşüktür.

 • İngiltere 6 aylık dil okulu vizesi ücreti: 136 Dolar
 • İngiltere 6 aydan fazla, 11 aya kadar dil okulu vizesi ücreti: 266 Dolar

Başvuru formu tamamlanırken vize türünün hatalı seçilmesi, öğrenci vize harç ücretinin son aşamada hatalı çıkmasına neden olacaktır. Hatalı tutarın ödenerek başvuruya gidilmesi ise vize reddine ya da başvurunun değerlendirilmeye alınmamasına neden olabilir. Bu nedenle dil okulu için İngiltere vize başvurusu yapılırken doğru vize türü seçimi yapıldığından emin olunmalıdır.

İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesi (Short-Term Student Visa)

6 aydan kısa süreli olan ve 6-11 aylık olan eğitimler için alınacak vizeler kısa süreli öğrenci vizeleri olarak adlandırılabilir. 6 ay altı eğitimler için alınacak vize standart ziyaretçi vizesi-eğitim kategorisi, 6-11 ay arası eğitimler için alınacak vize ise kısa süreli öğrenci vizesi kategorisine dahildir.

6 aya kadar olan eğitimler ve 6 ayı geçen 11 aya kadar olan eğitimlerin ücretleri farklıdır. Ek olarak eğitim süresi 6 ay (180 gün) üzerinde ise öğrenci vizesi sigorta ücreti ödenecektir. Kısa süreli öğrenci vizesi sigorta ücreti ortalama 470 Pound’tur.

İngiltere kısa süreli öğrenci vizesi-6 aydan fazla (11 aya kadar) İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenlere özel bir vize türüdür. Farklı bir alanda eğitim alınacaksa diğer vize türleri kontrol edilmelidir.

Kısa süreli İngiltere öğrenci vizesi başvurusu için başvuru sahibi;

 • 16 yaşından büyük olmalı,
 • Birleşik Krallık’ta bir okuldan kabul almış olmalı,
 • Kayıt yaptırılan okul akredite bir kurum olmalı,
 • Eğitim süresi boyunca masrafların karşılanabileceğini kanıtlayabilmeli,

Kısa süreli İngiltere vizesi ile;

 • Eğitim alınan dil kursu değiştirilemez,
 • Devlet tarafından finanse edilen bir okulda eğitim alınamaz,
 • Bir işte çalışılamaz,
 • Vize uzatma yapılamaz,
 • Aile üyeleri bu vizeye bağlı İngiltere’ye getirilemez,
 • Kamu fonlarından faydalanılamaz ve emeklilik için başvuru yapılamaz.

İngiltere Uzun Süreli Öğrenci Vizesi (Student Visa-Tier 4)

İngiltere’de bir eğitim kurumda eğitim almak isteyen, okul kabulü almış 16 yaş ve üzeri kişiler İngiltere uzun süreli öğrenci vizesine (Tier 4 visa) başvuru yapabilirler.

İngiltere öğrenci vizesi (student visa), İngiltere Tier-4 vize kategorisinin yerini almıştır.

İngiltere uzun süreli öğrenci vize başvurusu için;

 • Birleşik Krallık’ta bulunan lisanslı bir eğitim kurumundan resmi kabul ve kabul mektubu (CAS-Confirmation of Acceptance for Studies) alınmış olmalıdır.
 • Birleşik Krallık’taki yaşam masraflarının ve okul masraflarının ödenebileceği kanıtlanmalıdır. Hesapta bulunması gereken para miktarı başvuru sahibinin durumu, eğitim alınacak yer ve eğitim süresi gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir.
 • Başvuru sahibi İngilizce dil yeterliliğini (konuşma, yazma, okuma, anlama) sınav sonuç belgesi ile kanıtlayabilmelidir.
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri ebeveynlerinden onay almış olmalıdırlar. Vize başvurusunda izne dair belge talep edilmektedir.

Öğrenci vizesi başvuru için en erken tarih kurs başlangıcından 6 ay öncesi olabilecektir. Başvuru sonrası Türkiye’den yapılan başvuruların sonuçlanma süresi 4-8 hafta arasında olacaktır.

İngiltere vize onayı alındıktan sonra öğrenci vizesi ile İngiltere’de kalma süresi; kayıt yaptırılan okul/kurs uzunluğu ve alınan eğitime bağlı olarak değişmektedir.

18 yaşından büyük başvuru sahipleri genellikle İngiltere’de 5 yıla kadar kalabilirler. 5 yıla kadar kalış hakkı için eğitim alınan okulun lisans düzeyinde olması gerekecektir. Lisans derecesi altında bir eğitim alınacaksa İngiltere’de kalma süresi genellikle 2 yıldır.

Okul bitimi sonrası, gerekli şartların sağlanması halinde vize uzatma başvurusu yapılarak İngiltere’de kalmaya devam edilebilir.

İngiltere Konsolosluğu öğrenci vizesi onayı alındıktan sonra kurs/okul başlamadan İngiltere’ye seyahat edilebilir. Eğitim süresi 6 aydan az ise eğitim başlangıcından 1 hafta önce İngiltere’ye giriş yapılabilir. Eğitim süresi 6 ay ve üzerindeyse eğitim başlangıcından 1 ay öncesine kadar İngiltere’ye girilebilir.

Öğrenci vizesi ile İngiltere’de;

 • Eğitim alınabilir.
 • Belirli saat sınırlamasına bağlı kalınarak ve dönem içi olmak koşulu ile izinle bir işte çalışılabilir.
 • Kamu fonlarından yararlanılamaz.
 • Profesyonel sporcu, spor koçluğu vb. belirli işlerde çalışılamaz.
 • Serbest meslek sahibi olarak çalışılamaz.
 • Bir akademide veya yerel otorite tarafından finanse edilen bir okulda eğitim alınamaz.

Öğrenci vizesi kabul onayı (CAS) bir referans numarasıdır. Bu numara kabul sonrası eğitim kurumu tarafından başvuru sahibine iletilecektir. Cas geldikten sonra vize başvurusu 6 ay içinde tamamlanmış olmalıdır. Online olarak başvuru esnasında doldurulması zorunlu öğrenci vize formuna Cas number girilmesi zorunludur. Bu nedenle CAS gelmeden (elektronik ortamda gönderilebilir) başvuru formunun doldurulması ve vize randevusu alınması mümkün değildir.

Uzun süre eğitim alınacak olması durumunda başvuru yapılacak Student Visa için; Cas mektubunun alınmış olması, dil yeterliliğinin belgelenmesi, masrafların karşılanabileceğinin kanıtlanması gerekmektedir. Dil yeterliliği için IELTS, TOEFL gibi uluslararası dil sınav belgeleri sunulmalıdır fakat okul dil sınavını kendisi yaptıysa ya da öğrenciden dil yeterlilik belgesi sunması istenmiyorsa, durum CAS’ta belirtilirse dil yeterlilik belgesi sunulması gerekmeyecektir.

Hesapta gösterilmesi gereken para ise; eğitim süresi, eğitim alınacak şehir, okul masrafları gibi değişkenlere bağlıdır. Hesaplanan hesapta bulunması gereken para başvuru sahibinin ya da birinci derece aile yakınlarının hesabında bulunuyor olmalıdır.

Tier 4 vize başvurusu için online form hatasız tamamlanmalıdır. Form CAS mektubu geldikten sonra doldurulmalıdır. Bankada bulunması gereken para, İngiltere’deki harcamalar, eğitim süresi, eğitim kurumu bilgileri, varsa sponsor bilgileri ve banka hesap isimleri forma eksiksiz girilmelidir.

Öğrenci başvurusu için ayrıca her başvuru sahibinin ek sağlık ücreti (Healthcare Surcharge-IHS) ödemesi gerekecektir. Bu tutar İngiltere vize süresine bağlı olarak değişmektedir.

Uzun süre İngiltere’de eğitim almak isteyen kişiler için daha önce başvurunun bir parçası olarak mülakat uygulaması yapılmaktaydı. Güncel başvuru prosedüründe ise mülakat uygulaması bulunmamaktadır. Başvuru değerlendirmesi başvuru formu ve başvuru için sunulan belgeler incelenerek yapılmaktadır. Bu nedenle başvurunun hatasız yapılması, evrakların Konsolosluk listeleri dikkate alınarak eksiksiz hazırlanması İngiltere öğrenci vize reddi alınmaması için büyük öneme sahiptir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evraklar;

 • Başvuru sahibinin şahsi belgeleri,
 • İngiltere okul kabul belgeleri,
 • Finansal durumu belgeler evraklar olarak bölümlendirilebilir. Başvuru kabulü için tüm evrakların hazırlanması ve Konsolosluk tarafından talep edilen gereklilikleri karşılaması önemlidir.

İngiltere’de bir eğitim kurumundan kabulü olan kişilerin hazırlamaları gereken evraklar aşağıdadır:

 1. Seyahat dönüşü en az 6 ay geçerli pasaport.
 2. Varsa eski pasaportlar ya da geçerliliği devam eden diğer pasaportlar.
 3. Birleşik Krallık’taki eğitim kurumundan alınmış eğitim detaylarını gösteren kabul mektubu.
 4. Uzun dönem öğrenci vizesi (Student visa) başvurusu yapılıyorsa CAS Letter (Confirmation of Acceptance for Studies)
 5. Eğitim masraflarının ve İngiltere’deki yaşam masraflarının karşılanabileceğine dair kanıt sunan banka hesap dökümleri.
 6. Sponsorla başvuru yapılması ve sponsora ait banka hesabı sunulması durumundaki sponsorluk dilekçesi.
 7. Uzun dönem eğitim vizelerine (Tier 4-Student Visa) başvuru durumunda Cas belgesi alınırken sunulan belgeler. (Diplomalar, dil yeterlilik belgeleri gibi.)
 8. Uzun dönem öğrenci vizesine başvuru yapılıyorsa dil yeterlilik belgesi.
 9. E-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 10. Varsa başvuru sahibine ya da sponsora ait araç ruhsat fotokopileri ve tapu fotokopileri.
 11. Kimlik fotokopisi.
 12. Eğitim amacını anlatan motivasyon İngilizce mektubu.
 13. Öğrenci belgesi.
 14. Varsa eğitim sürecinde konaklanacak yere dair bilgi ve evraklar.

İngiltere’de eğitim alacak kişi düzenli gelir sahibi değilse ya da kendisine ait banka hesabına sahip değilse vize başvurusunu sponsor eşliğinde tamamlayabilir. Sponsorun birinci derece aile yakını olması tavsiye edilir. Sponsor olan kişinin banka hesabına ek olarak çalışma durumuna uygun olarak evraklar hazırlaması gerekebilir.

 • SGK işe giriş bildirgesi,
 • Hizmet dökümü,
 • Maaş bordroları,
 • İşyeri çalışma yazısı,
 • Güncel şirket evrakları.
 • Hizmet dökümü,
 • Güncel şirket evrakları.
 • Kurum çalışma yazısı,
 • Görev kimlik kartı fotokopisi,
 • Maaş bordroları.
 • E-devletten emeklilik belgesi,
 • Emekli maaş ödemelerinin yatırıldığı banka hesap dökümü.

Uzun dönem öğrenci vizelerinde sponsor ya da başvuru sahibinin banka hesapları önemlidir. Sponsorun iş evraklarını hazırlaması zorunluluğu bulunmamaktadır.

İngiltere Öğrenci Vizesi Banka Hesabı

İngiltere öğrenci vizesinin tüm türleri için banka hesap dökümü sunulması zorunludur. Banka hesap dökümü ile öğrencinin Birleşik Kralllık’ta kalacağı süre boyunca eğitim, konaklama, günlük harcamalar gibi tüm giderlerinin karşılanabileceği kanıtlanmalıdır.

İngiltere vize başvurularında en önemli ve en sık karşılaşılan ret gerekçesi banka hesabıdır. Öğrenci vizeleri için de aynı durum geçerlidir. Bu nedenle vize türü, İngiltere’de kalış süresi, eğitim masrafları, konaklama masrafları gibi giderler hesaplanarak hesapta para gösterilmesi vize reddinin önüne geçmek için önemlidir.

6 aya kadar olan ve 11 aya kadar olan İngiltere öğrenci vizeleri için bankada gösterilmesi gereken para miktarı; okul masrafları, konaklama masrafları, eğitim süresi, günlük harcamalar dikkate alınarak hesaplanabilir. Bu vize türleri için hesapta bulunması gereken para miktarı hesaba yakın zamanda yatmış, tek seferde transfer edilmiş bir para olmamalıdır. Vize başvurusuna yakın zamanda, tek seferde hesaba aktarılan bir para gösterilerek başvuru yapılacaksa bu paranın kaynağı remi olarak mutlaka belgelenmelidir.

Uzun dönem öğrenci vizesi (Tier 4-Student Visa) başvurusu için bankada gösterilmesi gereken para miktarı; okul masrafları, eğitim süresi, eğitim alınacak şehir ve yaşam masrafları dikkate alınarak hesaplanır. İngiltere öğrenci vizesi için hesapta olması gereken para miktarı hesaplanırken eğitim süresi ve eğitim alınacak şehir dikkate alınarak yaşam masrafları toplamı belirlenir. Bu tutara ayrıca eğer ödemeler yapılmadıysa okul ücreti eklenmelidir.

İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi-Tier 4 vizesi için başvuru yapılacaksa; Londra’da bulunan bir okulda eğitim alınması durumunda hesapta okul ücreti tutarı ve aylık 1334 Pound gösterilmelidir. Londra dışında bulunan bir okulda eğitim alınması durumunda ise hesapta okul ücreti ve aylık 1023 Pound gösterilmelidir.

Hesapta bulunması gerekli tutarın başvuru öncesi 28 gündür hesapta bekliyor olması zorunludur. Gerekli tutar ya da daha fazlası hesaba başvuruya yakın yatırılırsa öğrenci vizesi başvurusu reddedilebilecektir.

Student Visa Tier-4 dependant vizesi için her başvuru sahibi için hesapta para gösterilmesi gerekecektir. (Londra için aylık 845 Pound, Londra dışı aylık 680 Pound)

Başvuru esnasında sunulacak banka hesap dökümlerinin bankadan ıslak imzalı kaşeli olarak alınması, paranın hesapta beklediğine dair ön yazı ile birlikte sunulması gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Sigorta

6 aya kadar ona eğitimler için sigorta ödemesi alınmamaktadır. Birleşik Krallık’ta bir eğitim kurumunda 6 aydan uzun süreli bir eğitim alınacaksa vize başvurusu esnasında başvurunun bir parçası olarak sigorta ödemesi yapılacaktır.

Ödenecek sağlık ek ücreti (Immigration Health Surcharge-IHS) tutarı vize süresine bağlıdır. Ödeme online vize başvurusu esnasında kredi kartı ile ödenecektir. Ödemenin başvuru sonrası ya da İngiltere’ye gitmeden önce yapılması mümkün değildir. Sağlık ek ücreti başvuru esnasında ödenmesi gereken zorunlu ücrettir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücreti 2024

İngiltere öğrenci vizeleri için ödenecek ücretler vize sürelerine ve dolayısıyla vize kategorilerine göre değişir.

 • İngiltere 6 aya kadar olan eğitim vizeleri için öğrenci vize ücreti: 137 Dolar
 • İngiltere 6 aydan uzun, 11 ayı geçmeyen eğitim vizeleri (Short-term study visa) için öğrenci vize ücreti: 268 Dolar
 • İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi (Student Visa) ücreti: 501 Dolar

Başvuru sahibine bağımlı olarak vize (dependant visa) başvurusunda bulunan her kişi için ayrı vize harç bedeli ödenecektir.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için 2024 İngiltere Vize Harç Ücretleri yazımızı okumanızı öneririz.

Öğrenci Bağımlı Vizesi (Dependant Visa)

Uzun dönem öğrenci vizesi alacak başvuru sahibinin eş ve çocukları-bakmakla yükümlü olduğu kişiler- Birleşik Krallık’ta başvuru sahibi ile birlikte kalmak üzere bağımlı olarak vize başvurusunda bulunabilirler. Ana başvuru sahibine bağımlı olarak başvuru yapacak her kişi için banka hesabında para gösterilmesi, her bağımlı için ayrı vize başvurusu yapılarak vize harç ödemesi yapılması gerekecektir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları 3 haftada sonuçlanmaktadır. Kısa süreli ve uzun süreli öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanma süreleri aynıdır.

Öğrenci vizesi İngiltere çıkış süresi Priority (öncelikli) başvuru hizmeti kullanılarak kısaltılabilir. Bu hizmet ek ödeme gerektirmektedir. Priority hizmet (priority visa service) 5 iş gününde vize sonuçlanmasını sağlayan bir hizmettir fakat bu hizmet uzun dönem öğrenci vizesi (Tier 4- student visa) başvurularında kullanıldığında sonuçlanma süresi gecikebilir. Ekspres hizmet alınsa da uzun süreli vize başvurularının sonuçlanma sürelerinde gecikmeler olabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Reddi

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları çeşitli gerekçelerle reddedilebilir. Vize ret sonucu başvuru sahibine detaylı bir ret mektubu ile bildirilir. Ret mektubu ret nedenlerini detaylı olarak belirtir ve varsa başvuruda yapılan hatalar ve sağlanamayan vize uyum koşulları hakkında detaylı bilgi verir.

İngiltere vize reddi kasıtlı olarak verilen yanıltıcı beyanlardan dolayı reddedilmediyse başvuru sahibi tekrar vize başvurusu yapabilir, redde itiraz edebilir. Kısa süreli başvurularda itiraz hakkı tanınmaz. Ret mektubunda itiraz hakkının bulunup bulunmadığı, itiraz süresi gibi bilgiler yer alacaktır.

İngiltere öğrenci vizesi ret nedenleri:

 • Kayıt yaptırılan eğitim kurumunun akredite kurum olmaması,
 • Eğitim gerekçesinin inandırıcı bulunmaması,
 • Eğitim masrafları ve eğitim süreci boyunca oluşacak yaşam masraflarının karşılanması için yeterli finansal varlığın kanıtının sunulamaması ya da sunulan kanıtın ilgili şartları sağlamaması,
 • Vize başvuru formunda yapılan hatalar,
 • Yanlış öğrenci vizesi kategorisi seçimi,
 • Eğitim sonrası Birleşik Krallık’tan çıkılacağına inanılmaması.

Ret nedenlerini ortadan kaldırmak için; eğitim alınacak kurumun akredite kurum olup olmadığı kontrol edilmeli, eğitim süresi ve türüne uygun doğru vize türü belirlenmeli, vize için gerekli şartlar kontrol edilmeli, başvuru eksiksiz ve dikkatli bir şekilde tamamlanmalıdır.

Eğitim amacını kanıtlayan dilekçe yazılması, alınacak eğitim ile sahip olunan yeteneklerin ve daha önce alınmış eğitimler/sertifikaların ilişkisinin gösterilmesi İngiltere öğrenci vize reddi alınmaması için önemlidir.

En önemli öğrenci vize ret nedenlerinden biri olan; ‘’finansal durumun yetersiz bulunması’’ gerekçesinin ortadan kaldırılması için bankada bulunması gereken para doğru hesaplanmalı, paranın hesapta bulunması gereken süre kontrol edilmelidir. Bankadaki paranın, özellikle uzun dönem öğrenci vize başvurularında, ebeveynlerden birinin hesabında ya da başvurucunun hesabında olmasına dikkat edilmelidir.

Daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru ” yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Danışmanlık

Birleşik Krallık vize başvuru işlemleri için danışmanlık almak; başvuru sürecinin daha sorunsuz ilerlemesi ve vize sonucunun olumlu olma ihtimalinin arttırılması için önemlidir. Danışman firmalar İngiltere öğrenci vizesi sonucuna müdahale etme, vize onayını garantileme yetkilerine sahip değillerdir fakat işlemlerin hatasız tamamlanması ve ret riskinin en aza indirilmesi için avantaj sağlayabilirler.

Vize danışmanlık firmaları başvuru sürecinizde;

 • Doğru öğrenci vize kategorisinin belirlenmesi,
 • Öğrenci vize evrak listelerinin paylaşılması,
 • Vize evraklarının kontrolü,
 • İngiltere öğrenci vizesi formlarının doldurulması,
 • Vize evraklarının taranarak başvuru sistemine yüklenmesi,
 • Öğrenci vize randevusu alınması ve randevu günü başvuru sahibine eşlik edilmesi,
 • Vize sonucunun takibi ve pasaportun teslim alınması işlemlerini gerçekleştirmektedirler.

SaltVisa İngiltere vize bölümü ile iletişime geçerek öğrenci vize danışmanlık işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birleşik Krallık öğrenci vizeleri için farklı kategoriler mevcuttur.

 • Başvuru işlemleri öncesi hangi kategoriye başvuru yapılacağı netleştirilmelidir.
 • Öğrenci vize ücretleri eğitim vizesi türüne göre değişmektedir. Bazı öğrenci vize kategorileri için ek ulusal sigorta gideri de ödenecektir.
 • Hatalı vize kategorisi seçimi vize reddine neden olabilecektir.
 • Vize başvuru formunda verilen bilgilerin eksik, hatalı ya da sunulan belgelerle uyuşmaması da vize reddine neden olabilmektedir.
 • Öğrenci vizesi başvurusu için kayıt yaptırılan/kabul alınan okuldan resmi kabul mektubu (acceptance letter, cas letter) alınmış olmalıdır.
 • Öğrenci vize türüne ve eğitim süresine bağlı olarak değişen, öğrenci vizesi için hesapta olması gereken para miktarı belirlenmeli, banka hesabı ile tutara sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • İngiltere uzun dönem öğrenci vizesi (uk student visa) için hesapta olması gereken paranın en az 28 gün hesapta beklemiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Öğrenci vizesi işlem sonuçlanma süresi 21 gündür. Sonuçlanma süreleri Konsolosluğa bağlı olarak belirli dönemlerde uzayabilir.
 • Öğrenci vizesi randevuları ortalama 3-10 gün sonrasına verilir. Randevuya şahsen katılım zorunludur. 18 yaş altı öğrenciler/öğrenci vize başvuru sahipleri de randevuya şahsen katılmalıdırlar.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvuruları ücretsiz değildir.
 • Vize ücret ödemeleri yapılmadan randevu verilmemektedir.
 • Okul kabulü alınsa da öğrenci vize başvuruları reddedilebilir. Ret durumunda ödenen vize harç giderleri iade edilmemektedir.
 • İngiltere öğrenci vizesi için başvuru evraklarının güncel tarihli olması önemlidir. Eski tarihli evraklarla başvuru vize reddine neden olabilir.
 • Öğrenci vize başvurusu, başvuru sahibi ya da vize acentaları aracılığı ile doğrudan İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na yapılamaz. Başvuru için yetkili İngiltere vize başvuru merkezleri kullanılmalıdır.

İngiltere öğrenci vizesi işlemleriniz için temsilcilerimizle iletişime geçerek sorularınızı sorabilir, başvuru işlemlerinizi başlatmak için gerekli evrak listeleri ve ücret detaylarını talep edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader