En Zor Vize Veren Ülkeler

Türk vatandaşlarına en zor vize veren ülkeler ? sorusu belki de vatandaşlarımızın 2024 yılında en çok merak ettiği vize soruları arasında ilk sırada gelmektedir. Şimdi, 2024 yılında Türk vatandaşlarına en zor vize veren ülkeleri sıralamadan önce gelin Konsoloslukların bir vize başvurusunu değerlendirirken nelere dikkat ettiğini, hangi kriterleri göz önünde bulundurduklarını inceleyelim.

Değerli ziyaretçilerimiz, öncelikle vize başvurusu yapmadan önce vize talep edeceğiniz Konsolosluk hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Her konsolosluğun karakteristik bir özelliği vardır. Bu özellik: sizlerin daha kolay veya daha zor vize almasına neden olacaktır. Örneğin: bazı konsolosluklar turistik vize başvurularını daha kolay onaylarken bazı konsolosluklar ise davetiyeli vize başvurularını daha kolay onaylamaktadır. Bu sebeple vize başvurusu yapmadan önce kolay ve zor vize veren konsolosluklar hakkında ön bilgi edinmek sizlere önemli bir avantaj sağlayacaktır.

En Zor Vize Veren Ülkeler

Vize Almak Gerçekten Zor Mu?

Vize almak, vize talep edilecek ülkeye ve seyahat amacınıza bağlı olarak bazen zor bazen ise oldukça kolay olabilmektedir. Örneğin: Avrupa veya refah düzeyi yüksek Norveç, Kanada, İngiltere, Amerika, Avustralya gibi ülkelere vize almak nispeten daha zordur. Özellikle uzun süredir düzenli bir geliriniz ve ailevi bağlarınız yoksa, seyahat geçmişiniz yoksa ve Konsolosluklara ikna edici bir seyahat gerekçesi sunamıyorsanız vize almak zordur. Vize almayı zorlaştıran faktörler sadece bahsetmiş olduğumuz bu kriterlerle de sınırlı değildir.

2024 yılına geldiğimizde göçmenlik sorunu Kıta Avrupa’sının sınırlarını tehdit etmeye başlamıştır Avrupa makamları sınır güvenliği önlemlerini arttırmak için bölgeye giriş çıkış yapacak yabancıları daha titiz bir incelemeye tutmasına neden olmuştur.

Yine vize almayı zorlaştıran bir faktör ise vize talep eden yabancıların yaşadığı ülkenin durumudur. Başvuru sahibi her ne kadar yeterli satın alma gücüne sahip olursa olsun, her ne kadar önemli bir seyahat gerekçesi sunarsa sunsun vize talep eden yabancının ülkesi en çok göç veren ülkeler listesine girmişse söz konusu yabancının vize alması zor olacaktır.

Daha açık konuşmak gerekirse Orta Doğu ülkelerinde yaşayanların vize başvurularının reddedilme oranı daha yüksekken, Asya ülkelerinde yaşayanların vize başvurularının reddedilme oranı daha düşük olabilmektedir. Vize talep eden yabancının ülkesinde ekonomik ve siyasi bir kriz var ise Konsolosluklar başvuru sahibinin yaşadığı ülkeye geri dönmeyeceği izlenimi uyandırmaktadır.

Değerli ziyaretçilerimiz sayfamızın devamında en zor vize veren ülkeler hakkında temel bilgilere sahip olabilir ve başvurunuzu yaparken daha dikkatli olabilirsiniz.

Vize başvurunuzu danışman firmalar aracılığıyla yapmak isterseniz Vize Danışmanlık Hizmetleri yazımızı okumanızı öneririz.

Bu Ülkelere Neden Zor Vize Alınır?

  • Sık seyahat edilen ana destinasyon ülkeler arasında yer almaması,
  • Türkiye’nin yoğun göç veren ülkeler arasına yer alması,
  • TL’nin Euro ve USD karşısında değer kaybetmesi ve seyahati finanse edebilecek düzenli gelirin yetersiz bulunması,
  • Başvuru sahibinin seyahat geçmişinin olmaması,
  • Tüm dünya da artan göç ve iltica başvuruları.

Peki, ülkeler arası coğrafi yakınlık vize başvurularında belirleyici bir unsur mu?

Büyük oranda belirleyici unsurdur. Şöyle ki: sık seyahat eden birisi değilseniz bu ülkelere yapacağınız seyahatinizin içeriği dolu, net ve anlaşılır olmalıdır. Aksi takdirde vize başvurunuz inandırıcı bulunmayabilir.

Türkiye’nin İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya ile güçlü ekonomik ve diplomatik ilişkilere sahip değildir. Köklü ekonomik ve diplomatik ilişkiler vize başvuruları hakkında verilecek kararlara büyük oranda yansımaktadır. Çok sık seyahat eden biri değilseniz ve aynı zamanda normal bir gelire sahip değilseniz yapacak olduğunu turistik vize başvuruları inandırıcı bulunmayabilir.

Vatandaşlarımız en çok yerleşmek istediği ülkeler arasında bu ülkeler yer almaktadır. Dolayısıyla kaliteli, güçlü bir vize başvuru dosyası sunamıyorsanız başvurunuz vize reddi ile sonuçlanabilecektir.

En Kolay Vize Hangi Ülkelerden Alınır?

En zor vize veren ülkelere alternatif olması adına en kolay vize veren ülkeleri sizler için derledik. elbette en kolay vize veren ülkeler diye kesin bir ayrım yok. Vize almayı kolaylaştıran faktörler başvuru sahibinin durumu, seyahat amacı ve vize talep edeceği ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Türk vatandaşlarına 2024 yılına en kolay vize veren ülkeler:

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için En Kolay Vize Veren Ülkeler yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader