Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi

Randevulu İşlem: Evet
İşlem Süresi: 4-6 hafta
Vize Süresi: konsolosluk belirler

Verdiğimiz Hizmetler

Değerli ziyaretçilerimiz SaltVisa- Çek Cumhuriyeti Çekya vizesi sayfasına geldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu web sayfası Orta Avrupa turlarına katılacak veya Çekya’ya ticari, konferans, fuar ziyareti veya aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın vize başvuru işlemleri hakkında bilgi edinebilmesini amaçlamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Çekya Vizesi Nedir?

Çek Cumhuriyeti vizesi ülkeye girecek yabancılar için düzenlenen resmi bir izindir. Çekya vizeleri Türkiye’de bulunan Çekya Konsolosluklarından alınabilirken ülkeye girişler sırasında vize alınamamaktadır.

Türk Vatandaşları İçin Çek Cumhuriyeti Vizesi

Türk Vatandaşları Çek Cumhuriyeti vize işlemlerine tabidir. Yeşil, Gri ve Siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız ise Avrupa Birliği ve Uluslararası kurallar gereği 180 gün içerisinde 90 günlük konaklama sürelerini İhlal etmeden vizesiz olarak seyahat edebileceklerdir.

Çek Cumhuriyeti Çekya Vizesi Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vizesi 3 farklı şekilde alınabilmektedir.

  • Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvuru yaparak.
  • Çek Cumhuriyeti vize başvuru merkezi VFS Global ofislerine başvurun yaparak,
  • Çekya vize danışmanlık firmaları aracılığıyla başvuru yaparak alınabilecektir.

Çekya Schengen vize başvuruları genel anlamda vize aracılık şirketi VFS Global üzerinden kabul edilmektedir. Konsolosluğa yapacağınız doğrudan müracaatlar için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunu aramanızı tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti (Çekya) Vizesi Gerekli Evraklar

Çek Cumhuriyeti vizesi için 2024 yılı gerekli evrakları başvuru sahibin mesleğine, başvuru yapacağı vize kategorisine ve başvurunun yapılacağı şehre göre değişiklik göstermektedir.

Çekya İstanbul Başkonsolosluğunun vize başvurularında talep ettiği evraklarla Çekya Ankara Büyükelçiliğinin talep ettiği vize evrakları benzerlik göstersene bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Güncel 2024 yılı Çek Cumhuriyeti vizesi evrak listesi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Ücretleri

2024 yılı Çek Cumhuriyeti Konsolosluğunun vize başvuru ücretleri yeni gelen zamla birlikte 60 €’dan 80 €’ya yükseltilmiştir. Schengen Vize başvurularında bu ücretle ek olarak VFS Global servis ücreti eklenecektir. (Bkz  Schengen vize ücretleri)

Çekya vize ücretleriyle alakalı son durum şöyle:

  • C tipi Schengen vize konsolosluk ücreti: 80 €.
  • C tipi Schengen vize VFS Global servis ücreti: 20 €.
  • 0-6 yaş çocuklar konsolosluk ücreti ve VFS servis ücreti işlemlerinden muaftır.
  • 6-11 yaş çocuklar için Konsolosluk ücreti 40 € olup ek olarak vize merkezi servis ücretini ödemeleri gerekecektir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Çek Cumhuriyeti vize başvuruları için belirtilen işlem sonuçlanma süresi 15-21 iş günüdür. Vize başvuruları belirtilmekte olan bu sürelerden daha erken veya daha geç sonuçlanabilir. Ayrıca Gaziantep, Antalya, Trabzon veya Edirne’den yapılacak vize başvuruları daha geç sonuçlanabilir.

Makaleler

Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Çekya Vizesi Almak Kolay Mı?

Çekya vizesi almak kolay mı? Sorusu Prag gezisine veya Orta Avrupa turuna katılacak vatandaşlarımızın sıklıkla sorduğu soruların başında yer almaktadır. Türk vatandaşları için Çekya vizesi almak birçok Schengen vizesi almaya…
Google Değerlendirme Notu
4.9
905 yoruma göre
js_loader