İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi

İsviçre vatandaşı ya da İsviçre’de oturum hakkı bulunan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı eşleri için başvuru yapılması gereken vize türü İsviçre Aile Birleşimi Vizesi olacaktır. Ayrıca İsviçre vatandaşı ya da İsviçre oturum izni bulunan kişiler, 18 yaş altı çocukları için de İsviçre aile birleşmesi vizesine başvuru yaparak çocuklarını yanlarına alabilirler.

Aile Birleşimi vizesi D tipi vizedir. Başvuru için gerekli koşulları sağlayan kişiler D tipi İsviçre vizesine başvuru yaparak onay almaları durumunda İsviçre’ye yerleşebilirler. İsviçre’ye yerleşim için yapılacak başvuru aşamaları, evraklar ve şartlar İsviçre’de yaşamakta olan kişinin durumuna (İsviçre vatandaşı, İsviçre’de oturum sahibi olması gibi) göre belirlenecektir.

İsviçre ulusal vize başvurusu olarak da isimlendirilen aile birleşimi başvurusu için işlemlerin İsviçre Başkonsolosluğu ya da İsviçre Büyükelçiliği üzerinden randevu alınarak tamamlanması gerekmektedir. Başvuru sahibi randevuya şahsen katılmalı, gerekli aile birleşimi belgelerini sunmalıdır.

Aile birleşimi vizesi İsviçre işlemleri için sürecin eksiksiz tamamlanması, randevuya doğru evraklarla katılım çok önemlidir. Eksik evrakla başvuru, hatalı form doldurma gibi nedenlerle vize sonuçlanma süreleri uzayabilir, vize reddi alınabilir. Ayrıca İsviçre Başkonsolosluğu tek bir evrak eksiği de olsa başvuruyu iade etme hakkını saklı tutar.

Başvuru sürecinde destek almak için ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Başvurusu

İsviçre aile birleşimi başvurusu için gerekli işlemler İsviçre Başkonsolosluğu talimatları dikkate alınarak tamamlanmalıdır. Başvurunun sorunsuz tamamlanabilmesi için başvuru sahibinin ve eşinin gerekli şartları sağlaması, sağlanan şartların evraklarla belgelenmesi gerekecektir. Evrakların istenen sıraya göre, istenen formatlara uygun olarak hazırlanması başvurunun sorunsuz tamamlanması için çok önemlidir.

İsviçre ulusal vize, D vize başvurusu için hazırlanacak evraklar ve başvuru aşamaları Schengen vize başvuru işlemlerinden ve evraklarından farklıdır. Başvurular sadece Konsolosluk tarafından kabul edilmektedir. Yetkili İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact aile birleşimi başvuru işlemleri için çalışmamaktadır.

İsviçre D vize başvurusu için İsviçre Başkonsolosluğu’ndan randevu alınmalı ve evraklarla birlikte randevuya katılım sağlanmalıdır. Randevuya başvuru sahibi şahsen katılmalı ve evraklarını teslim etmelidir. Randevuya İsviçre vatandaşı olan ya da İsviçre oturum sahibi eşin katılımı zorunlu tutulmamaktadır.

Aile birleşimine başvuru için orijinal belgeler hazırlanmalı, tercümeler yaptırılmalı, aile birleşimi d vize formu doldurulmuş olmalıdır. Başvuru esnasında tercüme edilmemiş evraklar ve elektronik ortamda temin edilmiş evraklar kabul edilmemektedir.

Aile Birleşmesi başvurusu sonrası karar yetkili göçmenlik dairesi tarafından verilmektedir. İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu göçmenlik dairesi tarafından onaylanmış başvurulara D vize verecektir.

İsviçre aile birleşimi vize yorumları ve daha önce başvuru yapanların tecrübeleri süreçte önemli olabilir fakat başvuru için Konsolosluk çalışma sistemi ve talep edilen belgeler zaman zaman değişebilmektedir. Ayrıca hazırlanacak evraklar ve başvuru aşamaları başvuru sahibi durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesi durumunuzu anlatarak vize randevusu, gerekli evraklar ve süreç hakkında Konsolosluk’tan onay almanızı tavsiye ediyoruz.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu

İsviçre aile birleşimi vize başvuru işlemleri için aile birleşmesi formunun doldurulması istenmektedir. Ulusal D vize formu eksiksiz doldurulmalı, 3 adet çıktısı alınmalıdır.

İsviçre aile birleşimi vize formu İngilizce, Almanca, Fransızca ya da İtalyanca olarak doldurulabilir. Okunaklı olarak doldurulması, son sayfasının imzalanması ve güncel tarih bilgisi girilmesi önemlidir. Form bilgisayar ortamında ya da kalemle doldurulabilir.

Formda verilen bilgilerin tamamının doğru olması, bilgilerin pasaport ve diğer resmi evraklardaki bilgilerle eşleşmesi gerekmektedir. Formun hatalı doldurulması başvurunun kabul edilmemesine, işleme alındıktan sonra gecikmeler ya da vize reddine neden olabilmektedir. Bu nedenle verilen bilgilerin doğruluğunun tekrar kontrolü çok önemlidir.

Forma başvuru sahibi telefon numarası ve e-posta adreslerinin mutlaka girilmesi gerekmektedir.

İsviçre aile birleşmesi başvuru formunda başvuru sahibinin İsviçre’deki planlarına dair sorular bulunmaktadır. Başvuru sahibi İsviçre’de bir okula kayıt yaptırdıysa ya da çalışmak üzere anlaştığı bir firma varsa bu bölüme ilgili bilgilerin girilmesi başvuru için avantaj sağlayabilecektir.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre için aile birleşimi vizesi işlemlerinin en önemli aşaması evrak hazırlık ve sunum sürecidir. Konsolosluk başvuru için sunulması zorunlu evrakların tamamını orijinal belge olarak talep eder. Evrakların 6 aydan eski olmaması, apostilli ve tercümeli olması zorunludur.

İsviçre aile birleşimi vizesi için hazırlanması gereken evraklar:

 • 3 adet İsviçre D vize/ulusal vize başvuru formu. Form; Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce dillerinden birinde eksiksiz doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • 4 adet eski vizelerde kullanılmamış 35×45 mm ölçülerinde yeni biyometrik fotoğraf.
 • Son 10 yıl içinde alınmış, içinde en az 2 boş sayfası bulunan, vize onay tarihi sonrası en az 3 ay geçerliliği devam eden geçerli pasaport.
 • Başvuru yapılan pasaportun 2. sayfasının 2 adet fotokopisi.
 • Nüfus Müdürlüğünden alınmış ve Apostil yaptırılmış uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B)
 • Apostilli aile bilgilerini detaylıca gösterir ve düşünceler bölümü işlenmiş ıslak imzalı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin İsviçre Federasyonunun resmi dillerinde yeminli tercümesi.
 • Apostilli adli sicil kaydı.
 • Adli sicil kaydının tercümesi.
 • İsviçre’deki eşe ait geçerli kimlik kartı ya da pasaport fotokopisi.
 • Eşi İsviçre veya AB/EFTA vatandaşı olmayan başvuru sahipleri için dil yeterlilik belgesi. Min A1 seviyesinde dil yeterliliğine sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

İsviçre aile birleşimi vize başvurusu için elektronik ortamda alınmış evraklar kabul edilmemektedir. Evrakların güncel tarihli, ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınması gerekmektedir.

Vize başvuru evraklarının İsviçre Başkonsolosluğu’nun belirlediği evrak sırasına göre dizilmesi, tüm evrakların birer adet fotokopisinin çekilmiş olması zorunludur.

İsviçre Aile Birleşimi Randevu

İsviçre Aile Birleşimi randevusu İsviçre Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir. Randevu günü başvuru sahibinin İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’na şahsen gitmesi zorunlu tutulmaktadır.

Başvuru için alınan randevuya belirtilen gün ve saati katılım gerekmektedir. Randevu günü eksik evrak, hatalı form doldurma gibi nedenlerle başvuru dosyası kabul edilmeyebilir, eksiklerin aynı gün ya da yeni randevu alınarak tamamlanması talep edilebilir. Bu nedenle randevu öncesi başvuru dosyasının eksiksiz ve hatasız düzenlenmiş olduğundan emin olunmalıdır.

Randevular genellikle talep sonrası 1-3 hafta içinde bir tarihe verilir. Randevu günü sonrası işlem sonuçlanma süresi ise 8-10 hafta olacaktır.

Aile Birleşimi İsviçre randevusu için Konsolosluk ilk etapta başvuru sahibinin ve İsviçre vatandaşı ya da oturum sahibi eşin pasaport görsellerini talep etmektedir. Başvuru için uygun olan kişilere randevu onayı verilmektedir.

Evliliğini İsviçre’de tescil ettirmemiş kişiler öncelikle evlilik tescil işlemi yapmalıdırlar. Bu işlem için de doldurulması gereken formlar ve hazırlanması gereken evraklar vardır. Konsolosluk evlilik tescil başvurusunu aile birleşimi başvurusu ile birlikte alabilir ya da evlilik tescil evraklarını aile birleşimi randevusu vermeden de talep edebilir. Bu durumda evlilik tescil evraklarınızın Konsolosluğa ulaşması sonrası İsviçre Başkonsolosluğu’ndan aile birleşimi randevusu alma işlemi yapabileceksiniz.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Ücreti

İsviçre Aile Birleşimi vize ücreti yetişkinler için 80 Euro’dur. İsviçre aile birleşimi başvurusu yapacak, eşi İsviçre oturumuna sahip kişiler bu tutarı ödeyerek başvuru yapabilirler.

Aile Birleşimi vizesine başvuru yapacak İsviçre ve AB/EFTA vatandaşı eşleri için ise İsviçre Aile Birleşimi vizesi ücreti alınmamaktadır.

Aile Birleşimi vize ücreti İsviçre Konsolosluğu’na randevu günü ödenecektir. Ödeme nakit ve TL olarak alınmaktadır.

Aile Birleşimi başvurusunun onaylanmaması durumunda ödenene ücretin iadesi yapılmamaktadır.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Randevu günü sonrası İsviçre Aile Birleşimi başvurusu 8-10 haftada sonuçlanmaktadır. Sonuçlanma süresi yetkili göçmenlik dairesi yoğunluk ve değerlendirme sürecine göre değişebilmektedir.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Reddi

İsviçre aile birleşimi başvuruları başvuru sahibin ya da İsviçre vatandaşı/İsviçre oturum sahibi eşin koşullarının uygun bulunmaması durumunda reddedilebilir.

Karar başvurunun değerlendirilmesi sonrası yetkili göçmenlik dairesi tarafından verilmektedir.

Aile birleşimi vize reddi alınmaması için başvurunun Konsolosluk talimatları dikkate alınarak tamamlanması gerekmektedir. Başvuruya karar verilmesi sonrası tüm adımlar onay alınarak tamamlanmalı, evraklar eksiksiz hazırlanmalıdır.

İsviçre Evlilik Tescil Başvurusu

İsviçre aile birleşimi vizesine başvuru yapacak kişinin aile birleşimi başvurusu öncesi evlilik tescil başvurusunda bulunarak evliliğini İsviçre’de onaylatması gerekebilir. Bu işlem İsviçre evlilik tescil işlemi olarak adlandırılır.

İsviçre’de oturum izni bulunan, İsviçre vatandaşı olmayan kişiler Türkiye’de evlilik yapmaları durumunda öncelikle İsviçre’de bağlı oldukları Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak evlilik tescili yaptırmalarının gerekip gerekmeyeceğini kontrol ettirmelidirler. Türkiye’de evlilik yapan İsviçre vatandaşlarının ise İsviçre evlilik tescil işlemi yaptırması zorunludur.

Evlilik tescil başvurusu yapması gereken kişiler işlemlerini konsolosluk üzerinden tamamlayacaklardır.

Türkiye’de yapılan evliliğin İsviçre’de tescili için gerekli evraklar:

 • Apostilli uluslararası evlenme kayıt örneği Formül B.
 • Apostilli uluslararası doğum kayıt örneği Formül A.
 • Apostilli tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği tercümesi.
 • Apostilli yerleşim yeri belgesi.
 • Yerleşim yeri belgesi tercümesi.
 • Çiftlerden biri daha önce boşanmış ise apostilli boşanma kararı belgesi.
 • Boşanma karar belgesi tercümesi.
 • Geçerli pasaport fotokopisi.
 • İsviçre’de yaşayan eşe ait pasaport ya da kimlik fotokopisi ve yerleşim yeri belgesi fotokopisi.

Evrak listesi başvuru sahibinin durumuna göre değişebilir. Detaylı bilgi için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Aile Birleşimi Başvurusu Hakkında Önemli Notlar:

 • İsviçre aile birleşmesi başvurusu öncesi evlilik tescil işleminin gerekli olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • İsviçre evlilik tescil ve aile birleşimi başvurusu için randevu alınması zorunludur. Randevu İsviçre Konsolosluğu’ndan alınmalıdır.
 • Başvuru sahibi randevuya şahsen katılım sağlamalıdır.
 • İsviçre aile birleşimi vize randevusu esnasında tüm evraklar eksiksiz hazır bulundurulmalıdır.
 • Elektronik ortamda alınan evraklar İsviçre Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.
 • İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu evrak eksikliği durumunda başvuruyu geri çevirme hakkına sahiptir.
 • İsviçre Başkonsolosluğu standart başvuru evraklarına ek olarak gerekli olması halinde belge talebinde bulunabilir.
 • Aile Birleşmesi vize D başvurularının sonuçlanması 8-10 hafta sürmektedir.
 • Evliliğin İsviçre’deki makamlarca tanınması için İsviçre vatandaşlarının evliliklerini İsviçre Başkonsolosluğu’nda tescil ettirmeleri gerekmektedir.
 • İsviçre aile birleşimi vize randevuları yoğunluktan dolayı ileri tarihlere verilebilmektedir. Bu nedenle başvurunun mümkün olduğunca erken yapılması tavsiye edilir.
 • İsviçre aile birleşimi ve evlilik tescil işlemleri için evrakların apostilli ve tercümeleri olması gerekmektedir.

Türkiye’de yapılan evliliğin İsviçre’de tescil işlemleri ve İsviçre aile birleşimi başvurusu için ‘’Bize Ulaşın’’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre aile birleşimi danışmanlık hizmeti ve İsviçre evlilik tescil danışmanlık hizmeti alarak başvuru sürecinizi mümkün olan en kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader