Vize İçin Seyahat Sigortası

Değerli ziyaretçilerimiz, Bu yazımızda vize için seyahat sigortası konusuna değineceğiz.

Sayfamızın devamında:

* Vize için seyahat sigortası nedir?
* Vize için seyahat sigortası nasıl olmalı,
* Schengen vizesi için seyahat sigortası,
* İngiltere vizesi için seyahat sigortası ve
* Amerika vizesi için seyahat sigortası hakkında dikkat edilmesi gereken hususları bulabileceksiniz.

Vize İçin Seyahat Sigortası Nedir?

Vize için seyahat sigortası, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinizde karşılaşılması muhtemel kaza, sağlık sorunu, cenaze nakli, valiz kaybı gibi sorunlara karşı alınan bir güvenlik önemlidir. Seyahat sağlık sigortanızın kapsam alanları bilgi sahibi olmadan poliçe satın alımları yapmamalısınız.

Vize için seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?

Vize işlemleri için seyahat sağlık sigortaları genel anlamda zorunludur. Ancak bazı ülkeler genel anlamda Schengen dışında kalan ülkelerin konsolosluklar vize başvurularında seyahat sağlık sigortalarını zorunlu evrak olarak tutmamaktadır.

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sigortası

Schengen vizesi için seyahat sigortası öncelikle en az 30.000 € teminatlı olmalıdır. Bu tutar bir sigorta poliçesinin yurt dışında geçerli kabul edilebilmesi için belirlenmiş bir tutardır. Söz konusu tutar vize başvurusunda bulunulacak kişilerle alakalı değildir. Sadece seyahat sağlık sigortanızı temin ederken poliçe teminatı hakkında bilgi sahibi olmayı unutmamalısınız.

Poliçeniz 30.000 € teminatlı ise poliçenizin geçerlilik süreleri seyahat tarihinizden 1 gün önce başlamalı dönüş tarihinizden 1 gün sonra sona ermelidir ve kapsadığı alan sadece Schengen bölgesi olmalıdır. Seyahat edilecek ülke adına düzenlenen poliçeler geçerli değildir.

Poliçelerinizi kaşeli ve ıslak imzalı temin etmeli internet ortamında temin ettiğiniz fotokopi belgeler kaşeli ve ıslak imzalı haliyle sunulmalıdır.

Malta, Letonya, Litvanya gibi Schengen ülkeleri vize sigortalarının seyahat dönüşü sonrası en az 15 gün daha geçerli olmasını talep edebilmektedir. Bu ülkelere yapacağınız vize başvurularında dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan devletleri Avrupa Birliği ülkeleridir ancak Schengen üye ülkeleri arasında yer almamaktadır. Dolayısı ile bu ülkelere yapacağınızı seyahat sağlık sigortalarının kapsam alanında sadece ülke adı yazmalıdır. Kapsam alanı Schengen bölgesi olan poliçeler kabul edilmez.

İngiltere Vizesi İçin Seyahat Sigortası

İngiltere kısa süreli vize başvurularında yurtdışı seyahat sigortasının sunulması zorunlu değildir.

İngiltere eğitim, dil okulu, tier vize başvurularında seyahat sağlık sigortası sunmanız talep edilebilir ancak İngiltere eğitim vizelerinde sunulacak seyahat sağlık sigortaları sigorta şirketlerinden alınan bir poliçe olmayacaktır.

İngiltere vizesi için seyahat sigortaları Konsolosluğun web sitesinde satın alınan Birleşik Krallık kurallarına göre hazırlanmış özel bir poliçedir. Vize reddi halinde İngiltere seyahat sağlık sigortası ücreti başvuru sahibine kesintisiz olarak iade edilir.

İngiltere seyahatiniz için seyahatinizi güvence altına almak istiyorsanız sadece Birleşik Krallık’a göre düzenlenmiş sigorta poliçesi satın alabilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Seyahat Sigortası

Amerika vizesi için seyahat sigortasının sunulması zorunlu bir evrak değildir. Yine Amerika seyahatinizi güvence altına almak için seyahat sağlık sigortası satın alabilirsiniz.

Vize İçin Seyahat Sigortaları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize işlemlerinde kullanılacak seyahat sağlık sigortaları ülkeden ülkeye değişebilmektedir.

Schengen vize başvurularında kullanılacak seyahat sağlık sigortaları sadece Schengen bölgesi için düzenlenmeli, poliçeler kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.

Schengen alanı dışında bir ülke için seyahat sağlık sigortası düzenlenecek ise poliçe sadece seyahat edilecek ülke adına düzenlenmelidir.

Bulgaristan Schengen ülkesi değildir ve poliçe kapsam alanı sadece Bulgaristan olmalıdır.

Romanya Schengen ülkesi değildir ve poliçe kapsam alanı sadece Romanya olmalıdır.

Hırvatistan Schengen ülkesi değildir ve poliçe kapsam alanı sadece Romanya olmalıdır.

Birden daha fazla Schengen ülkesine seyahat edilecek ise tüm seyahati kapsayan poliçe temin edilmelidir.

Gana vizesi için sadece Gana’yı kapsayan sigorta temin edilmelidir.

Cezayir turistik vizesi için Cezayir’i kapsayan sigorta poliçesinin sunulması zorunludur.

Malta, Letonya gibi Schengen ülkeler sigorta poliçelerinin dönüş tarihinden itibaren 15 gün daha geçerli olmasını talep etmektedir.

Seyahat sağlık sigortalarını internetten satın alıyorsanız poliçelerinize ek olarak kaşe ve ıslak imza yaptırmanız veya poliçe makbuzunuzu da sunmanız gerekebilir.

80 yaş üstü kişilerin yurtdışı seyahat sağlık sigorta ücreti daha yüksek olabilir.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Featured
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader