Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi Alma Şartları

Birleşik Krallık’a turistik, ticari, ziyaret, eğitim vb. amaçlarla seyahat etmek isteyen; fakat çalışmadığı için vize gerekliliklerini sağlayamayacağını düşünen kişiler için hazırladığımız ‘’ Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi Alma Şartları’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

İngiltere vizesi için en önemli başvuru koşulu olan, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair beyan sunma zorunluluğu, İngiltere vizesine başvuru yapacak çalışmayan kişiler, işten yeni ayrılanlar, ev hanımları ya da öğrenciler için başvuru sürecinin daha detaylı tamamlanmasını gerektirmektedir.

İngiltere vizesine başvuru yapacak ve resmi düzenli geliri belgeleyemeyen ya da geliri olmayan kişiler de İngiltere vize onayı alabilirler. Bu kişilerin başvurularını daha dikkatli tamamlamaları ve durumlarını detaylı olarak belgelerle birlikte anlatabilmeleri gerekecektir.

Ssk’sı olmayanlar için İngiltere vizesi, işsizler için İngiltere vizesi, ev hanımları için İngiltere vizesi, öğrenciler için İngiltere vizesi ya da gelir sahibi olan fakat geliri belgelemekte zorlanan kişiler için İngiltere vizesi işlemlerinin danışman eşliğinde tamamlanması tavsiye edilir.

Çalışmayanlar için İngiltere vize işlem sürecinizde vize danışmalık hizmeti almak isterseniz bizimle [email protected] e-posta adresimiz üzerinden ya da +90 532 494 64 45 nolu numaramızdan iletişime geçebilirsiniz.

SaltVisa İngiltere vize başvuru sürecinizin tüm adımları için profesyonel İngiltere vize danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi : Çalışmayanlar Vize Alabilir Mi?

Birleşik Krallık vize onayı için; gelir durumunun yeterli olması, gelirin banka hesap dökümleri ile kanıtlanması ve var olan gelir kaynağının belgelenebilmesi büyük öneme sahiptir. Bu nedenle İngiltere vizesine başvuru yapacak kişilerin Ssk’lı çalışan, işveren, emekli ya da devlet memuru olması vize alımını büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

İngiltere vizesine başvuru yapacak işsizler, sigortasız çalışanlar, geliri olmayan ev hanımları ve öğrenciler, freelance çalışanlar da İngiltere vizesi alabilirler. Bu kişilerin başvuru sürecinde daha dikkatli ilerlemeleri, başvuru dosyalarını standart vize prosedürüne ek bazı belgelerle desteklemeleri gerekecektir. İşlemler doğru adımlarla tamamlandığında çalışmayanlar İngiltere vizesi alabilirler.

Çalışmayanlar İngiltere vize başvuru sürecinde seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgelerle birlikte Konsolosluk’a açıklama yapmalıdırlar.

Kişi sigortasız çalışan ise, çalışan olarak resmi gelir kaynağı sunamıyorsa fakat ek gelirleri varsa bu gelir kaynakları (kira geliri gibi) ile de vize onayı alabilir.

Çalışmayanlar İçin Turistik Vize

Çalışmayan kişiler doğru vize işlem adımlarını tamamlayarak ve doğru evrakları sunarak İngiltere turistik vizesi (çalışmayanlar) alabilirler. Turistik vize için başvuranın çalışma durumu, gelir durumu, seyahat geçmişi, banka hesapları gibi önemli değerlendirme kriterleri vardır.

Bu kriterler kadar kişinin seyahat amacının ikna edici bulunması da önemlidir. Bu nedenle özellikle başvuran işsiz, tercihen çalışmayan ya da resmi çalışmayı belgeleyemeyen durumunda ise öncelikle seyahat amacının inandırıcı bulunmasını sağlamalıdır.

Çalışmayan ya da işsiz İngiltere vizesi almak isteyenler ülkelerinde resmi bağ sunamayacakları için İngiltere vize reddi alabilirler. Kişi İngiltere vize bitimi sonrası, yaşamakta olduğu ülkeye geri dönmesini gerektiren nedenler sunabilmelidir.

Ayrıca turist olarak seyahat edeceğini uçak otel gibi evraklarla belgelemek, daha önce alınmış turistik vizeleri sunmak da vize onayını kolaylaştıracaktır.

İngiltere turist vizesi çalışmayanlar için başvuru belgeleri çok önemlidir. Bu belgelerden en önemlisi gelir durumunu kanıtlayan belgelerdir.

Başvuran sigortalı çalışan, devlet memuru, işveren, emekli gibi statülerde değilse ve düzenli gelir beyan edemiyorsa varsa kira geliri ile İngiltere vize başvurusu, borsa geliri ile İngiltere vize başvurusu da yapabilir. Önemli olan resmi olarak düzenli gelir kanıtlamak ve seyahatin turistik olacağına dair Konsolosluk’u ikna edebilmektir.

İngiltere vizesine başvuracak çalışmayanlar kendilerine ait hiçbir gelir sunamıyorlarsa, turistik vize başvurularını finansal vize sponsoru eşliğinde yapabilirler. Doğru sponsor ve doğru başvuru yapıldığında tüm kategorilerde sponsorla İngiltere vizesi alınabilir.

Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi : Kimler Sponsor Olabilir?

Çalışmayan ve İngiltere vize başvurusu için resmi gelir sunamayan ya da sunacağı gelir yeterli olmayan kişiler sponsor ile İngiltere vize başvurusu yapabilirler.

Sponsorlu İngiltere vize başvurularında, sponsorun ana başvuru sahibi ile yakınlık derecesi ve neden başvurana sponsor olunduğu çok önemlidir.

Örneğin; turistik İngiltere vizesi için sponsor herhangi bir kişi ya da bir kurum olarak gösterilirse vize reddi alınabilir. Öğrenci vizesi başvurusu yapılıyorsa ya da ticari vize başvurusu yapılıyor ise sponsor başvuranla resmi bağı olan kurum/şirket olabilir. Bu nedenle sponsorlu başvurularda seyahat amacına uygun, başvuranla ilişkili finansal sponsor sunulması önemlidir.

Turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı İngiltere vize başvurularında başvurana birinci derece aile yakınlarından biri sponsor olabilir. Sponsorun anne, baba, eş ya da kardeş olması daha doğru ve ikna edici olacaktır. Bir aile yakınının ya da akrabanın sponsorluğu ile de İngiltere vize başvurusu yapılabilir fakat bu ve benzeri durumlarda başvuru ikna edici bulunmayabilir ve sponsorla ilişki sorgulanabilir. Bu nedenle çalışmayanlar için İngiltere vizesi sponsor eşliğinde yapılırken, özel vize türlerindeki özel sponsorlar (kurum, şirket, okul vb.) hariç finansal sponsorun birinci derece aile yakını olmasına dikkat edilmelidir.

Birinci derece aile yakının sponsor olması mümkün değilse, kişiler hayatta değilse ya da gerekli koşulları sağlayamıyorlarsa gerekli açıklama yapılarak aile yakınları ya da akrabalar vize sponsoru olarak gösterilebilir.

Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi : Sponsorluk Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayanlar İngiltere başvurusu için sponsor göstermek istemeleri halinde, finansal sponsorlarına ait gerekli evrakları başvuru dosyalarına eklemelidirler.

Sponsor kişi finansal yeterliliğini kanıtlayan, başvuru sahibi ile yakınlık derecesini belgeleyen evraklarla ek olarak sponsor olduğunu belirtir İngiltere vizesi sponsorluk dilekçesi yazmalıdır.

İngiltere vize başvurusunun sponsorla yapılması durumunda önemli ve zorunlu olan sponsor dilekçesi, İngiltere Başkonsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak hazırlanmalıdır.

İngilizce vize sponsorluk dilekçesi örneği içeriğinde;

 • Seyahat edecek kişinin isim soyisim,
 • Pasaport bilgileri bilgileri,
 • Seyahat nedeni,
 • Seyahat tarihleri,
 • Kişi ile yakınlık derecesi bilgileri mutlaka yer almalıdır.

Dilekçede sponsorun seyahat boyunca oluşabilecek masrafları karşılayacağını beyan eder olmalı, sponsor tarafından imzalanmalıdır. Vize başvurusunda kullanılacak İngiltere vize sponsorluğu dilekçesinin anlaşılır, okunaklı ve güncel tarihli olarak sunulması gerekmektedir.

Çalışmayanlar için İngiltere vize sponsorluğu dilekçesi başvuru sahibinin ve sponsorun özel durumuna göre düzenlenebilir.

İngilizce sponsor dilekçesi örneği için SaltVisa ile iletişime geçebilir, çalışmayanlar için sponsorlu İngiltere vize başvurusu için hizmet alabilirsiniz.

Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi: Gerekli Evrak ve Belgeler

Çalışmayanlar için İngiltere vize evrakları başvuru sahibinin durumuna ve başvuruyu nasıl yapacağına göre değişebilmektedir. Başvuru sahibi çalışan olmasa da gelir sunabileceği ek kaynakları varsa bu kaynakları sunarak başvuru yapabilir.

Ayrıca başvuran hiçbir gelir sunamıyorsa ya da sunacağı geliri resmi olarak belgeleyemiyor ise sponsor göstererek İngiltere vize başvurusu yapabilir.

Çalışmayan kişilerin sponsorlu ya da sponsorsuz başvuru için hazırlaması gereken temel evraklar:

 • Seyahat sonrası 6 ay geçerliliği devam eden pasaport.
 • Varsa eski pasaportlar.
 • Kimlik fotokopisi ve e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Varsa seyahat detaylarını belgeleyen konaklama ve uçak bileti gibi evraklar ya da davet mektubu.
 • Başvuru sahibine ait varsa tapular, araç ruhsatları.
 • Banka hesap dökümleri (geriye dönük 6 aylık sunulmalı, bankadan alınmış olmalıdır.)
 • Kira gelirleri ya da borsa geliri gibi gelirler varsa, bu gelirleri kanıtlar resmi evraklar. Örneğin; kira geliri varsa kira kontratı, tapu ve kira gelirinin yatırıldığı banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Seyahat amacını belirtir İngiltere vize talep dilekçesi.

Sponsorlu İngiltere başvurusu yapılması durumunda sponsorun hazırlaması gereken evraklar:

İngiltere vizesi için sponsor olan kişi çalışma durumuna uygun gelir durumunu gösterir vize belgelerini hazırlamalıdır.

Sponsor Ssk’lı çalışan ise;

 • Güncel iş yeri resmi evrakları,
 • Maaş bordroları,
 • İşe giriş bildirgesi,
 • İş yeri çalışma yazısı,
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü,
 • Maaş ödemesinin yapıldığı banka hesap dökümleri,
 • Varsa diğer ek hesaplar, tapular, araç ruhsatları hazırlanmalıdır.

Sponsor işveren ise;

 • Güncel iş yeri resmi evrakları,
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü
 • Şirket ve şahıs banka hesap dökümleri, araç ruhsatları ve tapular sunulmalıdır.

Sponsor emekli ise;

 • E-devletten alınmış emekliliği belgeler barkodlu belge,
 • Emekli maaşının ödendiği banka hesabının geriye dönük 6 aylık hesap hareketleri.
 • Varsa diğer banka hesapları, tapu ve araç ruhsatlarını sunabilir.

Sponsor devlet memuru ise;

 • Çalışılan kurumdan çalışma belgesi,
 • Görev kimlik kartı fotokopisi,
 • Son 3 aya ait maaş bordroları.
 • Maaş ödemesinin yapıldığı
 • Varsa ek banka hesap dökümleri
 • Dosyaya sponsora ait araç ruhsatları ve tapuların eklenmesi de avantaj sağlayacaktır.

İngiltere vizesi için sponsor olan kişi, başvuru sahibi ile yakınlık derecesini belgeleyen evrak sunmalıdır.

Birinci derece aile yakını ya da yakın bir akraba sponsorluğu varsa e-devletten tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Sponsorla aile-akraba ilişkisi yoksa, zorunlu olmasa da yakınlığı/ilişkiyi gösterir alternatif belgeler sunulması tavsiye edilir.

Çalışmayan başvuru sahibine İngiltere vizesi için sponsor olan kişi sponsorluk dilekçesi yazmalı ve imzalamalıdır.

Değerli ziyaretçilerimiz, Çalışmayanlar için İngiltere vizesi alma şartları yazımızın burada sonuna geldik. Diğer ülkelerin başvuru prosedürleri hakkında bilgi almak için ” Çalışmayanlar İçin Vize Şartları ” yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader