Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları sizler için derledik.
Vize danışmanlık hizmeti almadan önce bu cevaplara göz at.

Vize: bir ülkeye seyahat edecek yabancılar için düzenlenen uluslararası resmi bir izine verilen isimdir.

Vize talep eden ülkelere seyahat öncesi vize alınması zorunludur. Vize isteyen ülkelere yapılacak seyahatlerde vize alınmaması halinde yolcu uçağa alınmayacaktır.

Vizeler bir ülkenin Büyükelçiliğinden, Başkonsolosluğundan, Konsolosluklarından, Fahri Konsolosluklarından veya sınır kapılarından alınmaktadır. Fahri konsolosluklar istisnai durumlar dışında vize hizmeti vermemektedir. Yine sınır kapılarından vize alınan ülkelerin sayıları sınırlıdır. Kapı vizesi alınan ülkelerinin bilgisi seyahat öncesi resmi kaynaklardan teyit etmeyi lütfen unutmayınız.

Yurt dışına seyahat edecek tüm yabancıların yaş fark etmeksizin vize almaları zorunludur. Sadece çocuklarınız değil evcil hayvanlarıyla seyahat edecek kişilerin evcil hayvanları içinde vize almaları gerecektir. Bu ve benzeri durumları göz önünde bulundurarak seyahat öncesi vize koşulları hakkında kapsamlı bilgiler edininiz.

Vize için hazırlanması gereken evraklar vize başvurusunda bulunulacak ülkeye, başvuru yapılacak vize kategorisine, başvuru sahibinin mesleki durumuna ve başvuru yapılacak konsolosluklara göre değişebilecektir.

Yine duyurulan evrak listelerinden bağımsız olarak konsolosluklar başvuru sahibinin durumunu göz önünde bulundurarak ek ve yeni evraklar talep edebilmektedir. Bu durumda vize başvuruları için hazırlanacak evraklar değişecektir.

Vize başvurusundan bulunacak başvuru sahipleri işverense işverenliğini, çalışan ise çalıştığını, emekli ise emekliliğini, öğrenci ise öğrenciliğini, memur ise memurluğunu, ev hanımı ise ev hanımlığını ispat etmek durumundadır. Mesleki durumlara göre şekillenen evrak listelerini bu web sayfamızın ilgili menülerinde bulabilirsiniz.

Seyahatinizi evcil hayvanlarınızla birlikte geçirmeyi planlıyorsanız hayvanlarınız içinde vize almanız gerekecektir. Evcil hayvanlarınız vize başvuru prosedürleri oldukça uzun bir süreye tekabül ederken hayvanınızın seyahat öncesi karantina altında tutulacağını, bir takım test ve aşılarının yapılacağını, hayvanınıza gprs çipi takılacağını da göz önüne almanız gerekecektir.

İlk defa vize alacaksanız ve imkanınız var ise ilk vize başvurunuzu danışmanlık firmaları ile gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. İlk vize başvurunuzu şahsen tamamlamak istemeniz halinde ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olunuz.

Seyahat edeceğiniz ülkenin resmi web sitesini bulunuz.

Resmi web sayfasında durumunuza uygun vize kategorisini seçiniz ve yönergeleri okuyunuz.

Vize başvurunuzu yapabilmek için yeteri kadar zamanın bulunduğuna emin olunuz.

Web sayfasından belirtilen vize başvuru evraklarını eksiksiz şekilde hazırlayınız.

Formları doldurunuz ve imzalayınız.

Aynı resmi web sitesinden kendinize ücretsiz vize randevusu alınız.

Randevu günü eksiksiz bir şekilde hazırlamış olduğunuz vize başvuru evraklarınızla birlikte Konsolosluk veya vize başvuru merkezini ziyaret ediniz.

Schengen vizesi, sınırları özel anlaşmalarla belirlenmiş ilk defa 1995 yılında yürürlüğe giren Schengen anlaşması neticesinde ortaya çıkmıştır.
Schengen anlaşması neticesinde üye ülkelerden alınan bir vize ile 26 Schengen ülkesi ziyaret edilebilecektir.

Schengen üye ülkesi olan ancak dışişlerinde başka ülkeler tarafından temsil edilen İzlanda ve Liechtenstain girişlerinde ise yolcuların Danimarka ve İsviçre Konsolosluklarından vize almaları gerekebilir.

İzlanda ve Liechtentain’a seyahat edecek yolcularımızın seyahatleri öncesi konu hakkında güncel bilgiler almaları önemle rica olunur.

Detaylı bilgi için Schengen Vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

SaltVisa (Salt Tur. Org. Ve Dan. Tic. Ltd. Şti.) Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş gerçek mekanda hizmet veren bir vize danışmanlık firmasıdır.
Güvenilir vize danışmanlık hizmetleri için SaltVisa iletişim bilgileri, açık adresi ve kullanıcı yorumları kamuya açık paylaşılmaktadır. Hizmet alacak kişiler çalışma şartları hakkında temsilcilerimiz tarafından önceden yazılı olarak bilgilendirilir ve tüm süreç hizmet alacak kişinin onayına bağlı olarak ilerler.

SaltVisa tamamen talep üzerine çalışmaktadır.
Vize danışmanlık hizmeti alacak kişi SaltVisa ile temas kurup hizmet almak istediğini belirtir.

Kişi yetkililerimiz tarafından çalışma şartları hakkında bilgilendirilir. Hizmet almaya karar verilmesi durumunda kişi hazırlamış olduğu evrakları SaltVisa’ya ulaştırır ve randevu günü SaltVisa temsilcisi ile buluşarak parmak izi vererek vize başvuru sürecini SaltVisa kontrolünde tamamlar.

İşlemi tamamlanan pasaportlar SaltVisa tarafından teslim alınır ve başvuru sahibine ulaştırılır.

SaltVisa özel bir vize danışmanlık şirketidir. Konsolosluklara veya vize başvuru merkezlerine doğrudan bağlı değildir.

SaltVisa danışmanlık hizmeti ücreti: alınacak hizmet paketine, vize talep edilecek ülkeye, başvuru yapılacak vize türüne, başvuru sayısına ve başvuru yapılacak şehre göre farklılıklar göstermektedir. Vize danışmanlık ücretleri hakkında bilgi almak için yetkililerimizle görüşebilir, “Teklif Al” formumuzu doldurabilirsiniz.

SaltVisa danışmanlık ücreti, hizmet alınmaya karar verilmesinin ardından ödenmektedir.

Danışmanlık ücreti, vize başvuruları Konsolosluğa yapılmadan önce peşin olarak alınır ve hizmet ödemesi yapılmayan başvurular işleme alınmamaktadır.

SaltVisa danışmanlık ücreti, başvuru evraklarının teslimi sırasında banka havalesi/EFT veya nakit olarak elden ödenmektedir.

SaltVisa danışmanlık ücreti alınacak hizmet paketine göre: randevu alma, form doldurma, evrak kontrolü, risk analizi, seyahat sağlık sigortası, randevu günü karşılama, duruma uygun evrak listesi, uçak rezervasyonu, fotokopi ve çıktı alma gibi hizmetleri kapsamaktadır.

Vize reddi durumunda SaltVisa danışmanlık ücreti veya konsolosluğa ödenen ücretler iade edilmemektedir.

Danışmanlık ücreti, başvuru sonucundan bağımsız bir hizmet karşılığı olarak tahsil edilir.
Başvuru sahibi vize reddi sonrası SaltVisa aracılığıyla yeniden başvuru yapmak istemesi durumunda danışmanlık ücretini yeniden ödemesi gerekir.

Hazırlamış olduğunuz vize başvuru evraklarını Yurtiçi Kargo, Aras Kargo, Sürat Kargo, MNG Kargo, DHL, Moto Kurye veya üçüncü kişiler aracılığıyla ulaştırabilirsiniz.

SaltVisa aracılığıyla vize işlem sürecinde daha hızlı aksiyon alır, birçok vize formalitesinden kurtulur ve kolaylaştırılmış prosedürle vizenizi nispeten daha hızlı alırsınız ancak yine de SaltVisa’nın Konsolosluk işleyişine müdahale edemediğini ve konsolosluk prosedürüne tamamen sadık olduğunu bilmenizi isteriz.

SaltVisa aracılığıyla kesin vize alamazsınız. SaltVisa sadece doğru, eksiksiz bir şekilde başvuru yapmanızı sağlar. SaltVisa vize alma oranınızı artırmak için çalışmalar yürütür ancak bir vize başvurusunda karar verme yetkisi olan kurum Konsolosluğun vize departmanıdır.

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader