Senegal Vizesi

Randevulu İşlem: Hayır
İşlem Süresi: 1-2 hafta
Vize Süresi: konsolosluk belirler

Verdiğimiz Hizmetler

Vize hizmetleri için iletişime geçin.

Türkiye Cumhuriyeti devleti Bordo, Yeşil ve Gri renkli pasaportlarına sahip vatandaşlarımız Senegal vize işlemlerine tabidir. Siyah renkli/Diplomatik pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vize işlemlerinden muaf tutulacaklardır.

Türkiye Pasaportlarının Senegal vize işlemlerine tabi olmaları ile alakalı Dışişleri Bakanlığımızın resmi açıklaması şöyle:

Senegal: Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.
Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Senegal vize işlemleri, diğer ülkelerin vize işlemlerine göre farklılıklar gösterse de yine birçok ülkenin vize işlem prosedürleri ile büyük oranda benzerlik göstermektedir.

Öncelikle: Vize başvuruları sadece Ankara’da bulunan Senegal Büyükelçiliğine yapılacaktır. Dolayısıyla İstanbul ve İzmir’de Konsolosluk bulunmamaktadır.

Yine vize işlemleri ile alakalı Türkiye genelinde yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi veya vize aracı firma da bulunmamaktadır.

Vize başvuru sahipleri başvuru sırasında Ankara Senegal Konsolosluğunda hazır bulunmak durumundadır. Ancak vizeler, vize danışmanlık firmaları aracılığıyla Ankara’ya gidilmesine gerek kalmadan alınabilecektir.

Vize başvurularında birçok Afrika kıtası ülkesinde olduğu üzere sarı humma aşı kartının sunulması zorunludur.

Sarı Humma aşısını Türkiye Cumhuriyeti Seyahat Sağlığı Merkezlerinden seyahat tarihinizden en geç 10 gün önce yaptırmalısınız.

Vize başvuruları için vize randevusu alınması gerekmemektedir. Ancak Senegal’e acil seyahat edilmesi gereken durumlarda vize danışmanlık firmaları görüşmenizi Elçiliğin resmi tatil günlerinde olup-olmadığı veya Elçiliğin tam kapasite ile çalışıp-çalışmadığı öğrenilmelidir.

Ankara Büyükelçiliğinde vize başvurularının istisnai durumlar dışında sonuçlanma süresi 2-5 iş günüdür. Büyükelçiliğin resmi tatil günlerinde veya vize departmanının teknik sorun yaşadığı durumlarda vize alma süreleri daha da uzayabilir.

Öte yandan Senegal kapı vizesi uygulaması bulunmaktadır. Ancak Türkiye Dışişleri Bakanlığının resmi uyarılarına göre vizelerin Türkiye’deki Senegal temsilciliğinden alınması tavsiye edilir.

Senegal Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

2024 yılında yapılacak Senegal vize başvuruları için ağadaki evrak ve belgeler talep edilmektedir:

 1. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu,
 2. Seyahat dönüşü en az 1 yıl geçerli, karşılıklı 2 boş sayfası olan pasaport
 3. 2 adet arka fonu beyaz, 35×45 mm ölçülerinde biyometrik ya da vesikalık fotoğraf
 4. Çalışılan şirketin antetli kağıdına seyahatin amacı, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren ıslak imzalı, kaşeli İngilizce dilekçe.
 5. Aşı kartı aslı ve fotokopisi
 6. Otel ve uçak bileti rezervasyonu – Vize başvurunuz sonuçlanmadan lütfen satın alma yapmayınız.
 7. Geçmişe dönük son 3 aylık içerisinde en az 8000 TL bakiye olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 8. Kimlik ve pasaport fotokopisi
 9. Varsa davetiye

Senegal Vize İşlemleri İçin Ücretler

Senegal Büyükelçiliği 27 Eylül 2019 tarihinde yapmış olduğu resmi duyuruda Türk vatandaşları için vize işlemlerinin ücretsiz olduğunu bildirmiştir.

Dolayısıyla vatandaşlarımızı turistik, ticari, fuar, konferans, insani yardım, nezaket, sportif faaliyet, eğitim, çalışma vizesi başvurularında Senegal vize ücreti alınmayacaktır.

Konu ile alakalı Büyükelçiliğin resmi açıklaması şöyle:

Vize başvurusunda bulunanların dikkatine,
Senegal’e giriş vizesi tamamen ücretsiz olup, bu bağlamda Senegal seyahat ve ikamet belgesi alımı hiçbir ücrete tabi değildir.
Senegal Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Senegal Vizesi Nasıl Alınır?

Senegal vizesi alacak vatandaşlarımızı vizelerini 2 farklı şekilde alabileceklerdir:

 1. Ankara Büyükelçiliğine şahsi başvuru yaparak,
 2. Senegal vize aracı firmalarla başvuru yaparak vizelerini alabileceklerdir.

Vize başvurusunu Ankara Büyükelçiliğine yapacak vatandaşlarımızı sırasıyla şu adımları izlemeleri gerekecektir:

Büyükelçilik aranarak çalışma günleri ve saatleri öğrenilmeli,

Senegal Büyükelçiliğinin vize başvurularında istediği evrakları eksiksiz hazırlanmalı,

Büyükelçiliğin vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, imzalanmalı ve fotoğraf yapıştırılmalı.

Sarı humma aşı kartı aslı ve fotokopisi vize başvuru dosyasına eklenmeli,

Hazırlanmış olan evraklar, vize başvuru formu bir dosya halinde getirilmeli,

Hafta için her gün saat 09.30 /12.30 saatleri arasında Hilal Mahallesi Aleksander Dubçek Caddesi, No: 8 Yıldız / Ankara adresindeki Senegal Büyükelçiliği ziyaret edilmeli.

Eksik evrakınız yok ise 48 saat sonra sonuçlanan Senegal vizenizi hafta içi her gün 15:00/17.00 saatleri arasında teslim alabilirsiniz.

Senegal Büyükelçiliğinin Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Senegal Büyükelçiliğinin vize başvuru formunu online web ortamında çevrimdışı veya manuel ortamda tükenmez kalemle doldurabilirsiniz.

Vize başvuru formunda Büyükelçilik size 26 soru soracaktır. Başvuru formunda sorulacak soruların tamamı kimlik, pasaport ve seyahatiniz hakkında olacaktır.

Formda sorulan sorular yoruma kapalı sorulardır. Dolayısıyla vize başvuru formunu doldururken pasaportunuzu, otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı ve varsa davetiyenizi yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

Senegal Büyükelçiliğinin vize başvuru formunu doldururken 18. ve 19. bölüm nasıl doldurulmalı?

18. ‘’Références dans les pays de résidence (nom et adresses exactes) Yaşadığınız ülkedeki referanslar (isim ve kesin adresler) ‘’ Bölüme en yakın arkadaşınızı,
19. ‘’Attaches familiales ou références au Sénégal / Senegal’deki akrabalar ya da referanslar’’ bölümüne ise kalacağınız otelin adı ve adresini varsa davetiyedeki bilgileri yazabilirsiniz.

Senegal Büyükelçiliğine Yapılacak Vize Başvuru Tipleri

Senegal Büyükelçiliği Ankara 2024 yılları arasında aşağıdaki vize tipleri için yapılacak vize başvuruları kabul edecektir:

 • Turistik, tatil vizesi,
 • Ticari, fuar vizesi,
 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi,
 • Eğitim vizesi,
 • İş ve çalışma vizesi,
 • Nezaket vizesi,
 • Kültürel ziyaret, konferans, kongre ve seminer vizesi,
 • Sportif faaliyet vizesi,
 • İnsani yardım vizesi alınabilecektir.

Senegal Vize İşlemleri İçin Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Büyükelçiliğe yapılacak turistik, ticari, ziyaret, iş, çalışma ve konferans ve kültürel ziyaret vize işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar 2020-2021 yılları arasında aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

 • 35×45 mm ölçülerinde,
 • Arka fonu beyaz,
 • Dişlerin görünmediği,
 • Gözlüksüz,
 • Yüzde gülümseme olmayan,
 • Başörtülü kadınlar için alın, şakaklar, çene ve kulakların göründüğü vesikalık ya da biyometrik fotoğraf.

Senegal Vize İşlemleri İçin Sarı Humma Aşı Kartı

Büyükelçilik vize başvurularında sarı humma aşı kartı talep etmektedir.

Sarı Humma aşı kartı aynı zamanda Afrika kıtası ülkeleri arasında yer alan Etiyopya, Gana, Nijerya, Benin, Kongo, Angola Büyükelçilikleri tarafından da vize başvurularında istenen bir evraktır.

Afrika ülkelerinin vize işlemleri için sarı humma aşı kartını Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı Seyahat Hudutlar ve Sahiller Sağlık Genel Merkezi Müdürlüğü bünyesi altında görev yapan seyahat sağlığı merkezlerinde sarı humma aşısı olunabilecektir.

Senegal vizesi için sarı humma aşısı, seyahat tarihinden en geç 10 gün önceden aşının etkisini gösterebilmesi için önemlidir.

Sarı humma aşısı sizleri Senegal’de fare, sinek, maymun ya da böceklerin ısırmasından kaynaklanan RNA virüsünden koruyacaktır.

Sarı Humma aşı kartları genel anlamda 6 ay geçerlidir ve aşı kartını lütfen atmayınız, saklayınız. Afrika Kıtası ülkelerine sık seyahat eden biriyseniz diğer ülkelerin vize işlemlerinde de sizlerden aşı karı talep edilecektir.

Vize başvurusu için sarı humma aşısı olabileceğiniz en yakın yerleri öğrenmek için : seyahatsagligi.gov.tr/site/yetkilimerkezadresleri web adresini ziyaret ediniz.

Senegal Kapı Vizesi İşlemleri Hakkında Son Durum

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Senegal’e varışta kapı vizesi uygulamalarından yararlanarak seyahat edebilmektedirler. Kapı vizesi ile ülkeye giriş yapmak isteyen vatandaşlarımızı varsa otel, gidiş-dönüş uçak bileti, varsa davetiye ile ülkeye giriş yapabileceklerdir. Ülkeye girişler sırasında gümrük görevlileri form doldurmanızı talep edebilirler.

Ancak kapı vizesi ile seyahat edecek vatandaşlarımızı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı uyarmaktadır: Bakanlığımız kapı vizesi ile ülkeye giriş yapacak vatandaşlarımızı uzun bekleme kuyruklarına maruz kalabilecekleri konusunda uyarmaktadır.

Ayrıca tecrübelerimiz kapı vizesi ile Senegal’e girişlerde art niyetli insanlarla karşılaşabildiğini, fırsattan istifade eden kişilerle karşılaşılabildiğini göstermektedir.

Senegal Vize İşlemleri Kaç Günde Çıkar?

Senegal vize işlemleri resmi tatil günleri ve Konsoloslukta ki teknik sorunlar hariç 2-5 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Bazı durumlarda (Konsoloslukta yoğunluk olmaması halinde) vize başvuruları aynı gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Acil seyahati olan vatandaşlarımızı bazı konularda uyarmak isteriz:

Değerli ziyaretçilerimiz Senegal devleti, Türkiye’de geniş kapsamlı şekilde temsil edilen bir ülke değildir ve sınırlı sayıda personelle Elçilik hizmeti vermektedir. Dolayısıyla vize işlemleri, bazı dönemlerde üst düzey devlet yetkililerinin Türkiye’ye de olması nedeniyle aksayabilmektedir.

Bu doğrultuda:

 • Vize başvurusu yapmadan önce Büyükelçiliği arayın ve vize işlemlerinin kaç günde sonuçlandığını öğrenin.
 • Acil seyahatiniz var ise vize basım işlemlerinde herhangi bir teknik sorun olup-olmadığını sorun.
 • Vize basımı yapacak Konsolosluk görevlisinin yerinde olup-olmadığını mutlaka öğrenin.

Senegal Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Adres: Hilal Mahallesi Aleksander Dubçek Caddesi, No: 8 Yıldız / Ankara

Telefon: +90 312 4420046

FAX: +90 312 4420056

E-posta: [email protected]

Çalışma Saatler: Hafta içi her gün: 09.30/12.30 – 13.30/17.00

Makaleler

Senegal Vizesi Alan Firmalar: Şartlar & Ücretler

Senegal Vizesi Alan Firmalar: Şartlar & Ücretler

Değerli ziyaretçilerimiz, “ Senegal vizesi alan firmalar “ konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz. Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Senegal vizesine aracı firmalar aracılığıyla başvuru yapacak vatandaşlarımız için hazırlanmıştır. Vize işlemlerine…
Senegal Vizesi Kadıköy ve Anadolu Yakasından Nasıl Alınır?

Senegal Vizesi Kadıköy ve Anadolu Yakasından Nasıl Alınır?

Senegal vizesi Kadıköy ve Anadolu Yakasından nasıl alınır? Senegal vizesi için İstanbul, Anadolu Yakasından başvuru nasıl yapılır? Senegal seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti devletinin Bordo, Yeşil ve Gri renkli pasaportlarına sahip…
Senegal Vize Başvurusu

Senegal Vize Başvurusu

Senegal vize başvurusu, Senegal vize başvurusu nasıl yapılır, gereken evraklar, vize ücreti, vize başvuru formu, yeşil pasaport ve online vize hakkında

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader