Vize İşlemleri Ne Zaman Başlıyor?

Corona Virüs sonrası vize işlemleri ne zaman başlıyor?
Değerli ziyaretçilerimiz Covid-19 salgını sonrası ”vize işlemleri ne zaman başlıyor?” veya “Konsolosluklar ne zaman açılıyor?” sorusu malum pandemi sürecinde en sık karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor. Aslına bakılırsa bu ve benzeri sorulara uzun süre verebileceğimiz net bir yanıt yoktu. Çünkü, Covid 19 sonrası vize işlemleri ne zaman başlıyor sorusuna yanıt verebilmemiz için birkaç gelişmenin daha yaşanması gerekiyordu.

Bu gelişmeler: seyahat edilecek ülkenin sınırlarını açması ve yurt dışı uçuşlarının başlatılmasıydı. Dolayısıyla Covid-19 sonrası vize işlemlerinin tek başına başlaması aslında pek bir şey ifade etmemekteydi. Kaldı ki Konsolosluklar Covid-19 pandemi sürecinde tam anlamıyla kapılarını kapatmamıştı. Konsolosluklar, pandemi sürecinde büyük oranda kısa süreli çalışma sistemine geçmiş, çalışan sayılarını düşürerek nöbetçi çalışanlarıyla kısıtlı da olsa hizmet vermeye devam etmişlerdi.

Yine bu süreçte Türkiye’de bulunan bir çok konsolosluk seyahat gerekçesi önemli olan vatandaşlarımızdan seyahat gerekçelerini de ispat edecek şekilde Konsolosluğa e-mail atmalarını talep etmiştir. Fakat üst bölümde de belirttiğimiz üzere tek başına vize işlemlerinin başlatılması yeterli değildir. Pandemi sonrası Konsolosluklarda vize işlemlerinin başlayabilmesi için eş zamanlı yurt dışı uçuşlarının yapılabiliyor olması ve sınırların açılmış olması gereklidir. Dolayısıyla Corona virüs sürecinde ülkelerin sınır kapılarını kapaması ve yurt dışı uçuşlarının yapılamaması vize işlemlerinin başlatılmasını anlamsız hale getirmiştir.

Ayrıca Konsolosluklar, yapılan vize başvurularını kabul etse de yurt dışı uçuşlarının yapılamaması nedeniyle vize başvurularını reddedebiliyordu.

Örneğin: pandemi sürecinin başında Alman Konsoloslukları yapılan Schengen vize başvuruları şu gerekçelerle reddetmişti:..
Diğer yandan ise: pandemi sürecinin sonlarına geldiğimiz şu günlerde bilhassa Schengen Konsolosluklarında bazı gelişmeler yaşanmaya başladı:
İlk açıklama Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunun resmî vize başvuru merkezinden geldi. Yunanistan Konsolosluğunun resmî vize aracılık şirketi olan Kosmos Vize: 2 Nisan 2020 tarihinde vize başvurularının tekrar kabul edilmesine ilişkin şöyle bir açıklama yayınladı:

“SEYAHAT TARİHLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
Korona virüs salgını nedeniyle, turistik amaçlı seyahatlerde başlangıç tarihi sadece 1 Haziran’dan sonra olan başvurular kabul edilecektir. 1 Haziran’dan önce rezervasyon yapılmış başvurular kabul edilmeyecektir.”

Kısa süre içerisinde ise Almanya ve İngiltere Konsolosluklarından da benzer açıklamalar yapılacağını ön görüyoruz. SaltVisa olarak sınırlar açılmadan vize başvurunuzu yapmamanızı tavsiye ederiz. Konsolosluklardaki güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Görüşmek üzere…

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader