Fuar Vizesi

Ön Koşul
Barkodlu fuar bileti / Fuar sözleşmesi
Parmak İzi
Zorunlu
İşlem Süresi
2-6 hafta arası
Önemli
Bu vize çalışma hakkı tanımaz!
Başvuru Süreci ve Ücret Bilgisi Al

Hizmet Verdiğimiz Ülkeler

logo6 – SaltVisa

Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları sizler için derledik.
Vize danışmanlık hizmeti almadan önce bu cevaplara göz at.

Fuar vizesi, yurtdışında düzenlenen uluslararası fuarlarda stant açacak veya fuar ziyaretleri gerçekleştirecek kişilerin basvuru yapması gereken vize türüdür.

Fuar vizesi konsolosluklara, vize başvuru merkezlerine veya vize danışmanlık acentalarına basvuru yapılarak alınmaktadır. Bu vize türüne basvuru yapacak vatandaşlarımızın fuar organizatöründen veya organizatörün web sayfasından barkodlu davetiye almaları zorunludur.

 1. Barkodlu davetiye veya fuar sözleşmesine sahip olmak,
 2. Çalışılan şirket ile ziyaret edilecek fuarın sektörel benzerliği olması,
 3. Vize başvuruları çalışılan şirketin garantisi altında gerçekleştirilmeli,
 4. Vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 2 ay önceden gerçekleştirilmeli,
 5. Vize başvuruları için parmak izi beyanında bulunulmalı,
 6. Vize başvuruları ikamet edilen şehre hizmet veren Konsolosluga veya vize başvuru merkezine yapılmalıdır.

Fuar’da stant açacak şirketin sahipleri veya çalışanları,
Freelance calisanlar,
Çalıştigi şirketten bağımsız olarak sektörel gelişmeleri takip etmek üzere seyahat edecekler,
Fuar’da stant açacak şirketlerin davetlileri fuar vizesi alabilecektir.

 • İlgili ülkenin vize başvuru formu,
 • Geçerli pasaport,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kimlik fotokopisi
 • Karekodlu fuar giriş kartı veya imzalı ticari davetiye.
 • Çalışılan şirketin son 3 aylık banka hesap özeti.
 • Maaş banka hesabının son 3 aylık özeti.
 • Çalışılan şirketten alınmış kaşe ve imzalı dilekçe,
 • Çalışılan şirketin güncel tarihli evrakları
 • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 • Çalışanlar için son 3 aylık maaş bordrosu
 • Çalışanlar için SGK işe giriş bildirgesi.
 • İkametgah belgesi
 • Nüfus kayıt örneği

Fuar vizesi başvuruları randevu tarihi sonrası 2 ila 4 hafta arasında çıkmaktadır. Fuar vizesi başvuruları turistik vize başvurularına oranla daha hızlı çıkmaktadır.

Fuar vizesi için verilecek olan vize sürelerini konsolosluk belirlemektedir.
Konsolosluklar fuara gidecek kişilere sadece fuar süresi kadar veya 1 aylık, 3 aylık veya 6 aylık olarak verilebilmektedir. Daha önce uzun süreli Schengen vizesi olanlara daha uzun süreli fuar vizeleri verilebilmektedir.

Fuar vizesi bir çok vize başvurusuna oranla daha kolay çıkan bir vizedir. Daha kolay fuar vizesi alabilmek için çalıştığınız sektörle, ziyaret edeceğiniz fuarın sektörü benzerlik göstermelidir.

Fuar vizesi başvurularında banka hesabınızda her 1 haftalık seyahat için en az 1000 € veya bunun TL, $ karşılığı banka hesabınızda bulunmalıdır.
Banka hesabınızda Euro veya USD bulundurma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Yeterli bakiye sahip TL banka hesap özetlerinizle de fuar vizesine basvuru yapabilirsiniz.

Fuar vizesi işlemleri için çalıştığınız şirketin banka hesap özeti konsolosluk tarafından istenen bir belgedir. Ancak belirli şartların yerine getirilmesi durumunda fuar vizesi başvurularında şirket banka hesap özeti sunmadan da başvuru yapılabilmektedir. Fuar vizesi başvurularında şirket banka hesaplarını personeli veya konsoloslukla paylaşmak istemiyorsa şirket dilekçesine güvenlik nedeniyle banka hesap hareketliliklerini paylasamadiklarini belirtmeli ek olarak seyahat masraflarının şirket güvencesi altında olduğunu yine şirket dilekçesine eklemeleri gerekecektir.
Şirket dilekçesine bu notu düşüren vatandaşlarımız fuar vizesi başvurularında şirket banka hesabı sunmadan başvuru yapabileceklerdir.

Fuar ziyaretleri için vize davetiyesi organizasyonu yapan şirketten e-mail yoluyla veya organizasyonu yapan şirketin web sayfasına kayıt olunarak alınabilmektedir.
Fuar vizesi için organizatörden alınan davetiye antetli kağıda kaşe ve imzalı hazırlanmış olmalı, web sayfadan alınacak fuar davetiyesi ise Karekodlu ve başvuru sahibin adını, soyadını içerecek şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Fuar vizesi için dilekçe çalışılan şirketin antetli kağıdına şirketin resmi temsilcisi tarafından kaşe ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Fuar vizesi dilekçesinde en az seyahat tarihleri, fuara katilinacağı ve seyahat masraflarının şirket garantisi altında olacağı mutlaka belirtilmelidir. Bu doğrultuda Almanya fuar vizesi için hazırlanmış Türkçe dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

Almanya Başkonsolosluğu’na İstanbul
Konu: ITB Berlin turizm fuarı için vize dilekçesi.

Sayın ilgili,

Şirketimizin uluslararasi satış temsilcisi sayın Hasan Yılmaz 4-9 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenen ITB Berlin fuarına katilmak üzere Almanya’ya seyahat edecektir.

Sayın Yılmaz’in seyahat süresince karşılaşabileceği tüm masraflar şirketimizin güvencesi altında olacaktır.

Hasan Yılmaz’in fuar sonrası şirketimizde çalışmaya devam edeceğini belirtir, kendisine işlem sürecinde yardımcı olmanızı sizlerden rica ederiz.

Saygılarımızla,
Şirket Sahibi
Mehmet Mehmet

lmanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Polonya, Portekiz, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İtalya, İsviçre, İzlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Macaristan, Norveç, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan’a fuar amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımız fuarın düzenlendiği ülkenin Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekecektir.

Fuar için Schengen vizesi başvuru sahibin ikamet ettiği şehre hizmet veren vize başvuru merkezlerine başvuru yapılarak alınmaktadır.
Vize başvurulari için randevu alınması zorunludur. Randevu günü başvuru sahipleri parmak izi beyanında bulunması gerekir. Fuar için başvuru yapacak vatandaşlarımızın fuar davetiyeleri randevu tarihinden önce temin edilmiş olmalıdır. Fuar davetiyesi olmadan fuar için Schengen vizesi alınması istisnai durumlarda mümkün değildir. Schengen vizesi, bahsi geçen ülkelere maksimum 90 güne kadar seyahat edecek vatandaşlarımıza verilen bir vizedir. Alınacak olan vize sadece fuar ülkesine seyahat izni vermez aynı zamanda diğer Schengen devletlerine giriş izni de vermektedir.

ürkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok fuar vizesi aldığı ülkeler:
Almanya,
Dubai (BAE)
İtalya,
Fransa,
Hollanda,
Çin,
İspanya,
İsviçre,
İngiltere,
Amerika.

Evet. Yeterli süresi olan ve multiple özelliğe sahip vize ile fuar sonrası turistik seyahatler gerçekleştirilebilmektedir.

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader