Schengen Vizesi

Ön Koşul
Hedef ülke Konsolosluğu’ndan vize alınır
Parmak İzi
Zorunlu
İşlem Süresi
2-4 hafta arası
Önemli
Vize süresi Konsolosluk tarafından belirlenir
Başvuru Süreci ve Ücret Bilgisi Al

Schengen Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Schengen vize danışmanlık hizmetleri ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Schengen vize danışmanlık hizmeti üzerine bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız için hazırlanmış kılavuz bir sayfadır.

Schengen vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma ve çalışma izni sahibi olan yabancılar SaltVisa Schengen vizesi danışmanlığı hizmeti sayfasından yola çıkarak en temel vize işlem bilgilerini edinebilir, Schengen vizesi danışmanlığı hakkında yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir hatta vize reddi gibi muhtemel sorunları engelleyebilirler.

Vize danışmanlık hizmeti için BİZE ULAŞIN sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Schengen Vize Nedir?

Schengen vize: temelleri 1995 yılında Schengen anlaşması ile oluşturulmuş dünyanın en önemli anlaşmalarından bir tanesidir. Schengen anlaşmasının amacı: gümrük kontrolünün olmadığı serbest bir seyahat bölgesi oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Schengen anlaşmasının şartlarını tam 26 ülke yerine getirmiş ve Schengen anlaşmasını kabul etmiştir.

Schengen anlaşmasını imzalayan 29 ülke şöyle: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Finlandiya, Hollanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İspanya, İtalya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Macaristan, Malta, Norveç, Slovenya, Slovakya, Polonya, Portekiz, Romanya ve Yunanistan’dır.

Anlaşma neticesinde bahsi geçen söz konusu ülkelere yabancı ülke vatandaşları tek bir vize ile herhangi bir gümrük kontrolü olmaksızın seyahat edebileceklerdir. İlgili ülkelerin vatandaşları ise sadece kimlik kartları ile herhangi bir gümrük kontrolü olmaksızın seyahat edebileceklerdir. Schengen bölgesine maksimum 90 günlüğüne turistik, ticari, eğitim, toplantı, seminer, kongre, konferans, fuar, staj ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla seyahat edecek yabancılara Schengen vize verilecektir. Schengen bölgesini oluşturan ülkelere 90 günden daha fazla süreli eğitim, yaşama, aile birleşimi, çalışma ve iş yeri kurmak üzere seyahat edecek yabancılara ise konaklama yapılacak ülkenin ulusal vizesi verilecektir.

Schengen vizeleri: maksimum 5 yıl süreli olmak üzere düzenlenecek ve bu vize başvuru sahiplerine her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama hakkı verecektir. Diğer bir deyişle 5 yıl geçerli 90 gün konaklamalı Schengen vizesi olanların her 1 yıl için 2 90 günlük konaklama hakları olacaktır.

Schengen vizeleri 1 girişli (single), 2 girişli, 3 girişli ve çok girişli (multiple) olmak üzere düzenlenecektir.

1 girişli Schengen vize başvuru sahiplerine Schengen bölgesine 1 kez giriş ve çıkış yapma hakkı verecektir.

Vize süreleri başvuru sahiplerinin Schengen vize geçmişlerine göre kademe kademe arttırılacak ve maksimum süre olan 5 yıl tamamlanacaktır.

Verilecek olan Schengen vizelerinin başlangıç ve bitiş tarihi olacaktır. Vizeler genel anlamda başvuru sahiplerinin seyahat tarihlerinden başlatılacaktır. Bitiş tarihleri ise Schengen Konsoloslukları tarafından belirlenecektir.

Vize başvurusu yapabilmek için belirli kurallar konulmuştur. Schengen vizesine en erken 180 gün en geç ise 15-21 iş gün önceden başvuru yapılması gerekecektir.

Schengen vizesine 180 gün önceden başvuru yapacak kişilerin vize süreleri seyahat tarihlerine göre düzenlenecektir.

Vize başvurularında vize başvuru merkezi kullanılması gerekebilir. Bu doğrultuda Schengen devletlerinin Dışişleri Bakanlığı ve Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş özel vize aracı şirketlere başvuru yapılması gerekecektir.

Türkiye’de Schengen vize başvuruları üzerine hizmet veren 6 resmi vize başvuru merkezi bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan Schengen vize başvuru merkezleri:

 • VFS Global,
 • İdata,
 • As Visa Solutions,
 • TLS Contact,
 • Kosmos Vize
 • BLS İnternational’dır.

Daha detaylı bilgi için ” İstanbul’da vize işlemi yapan şirketler ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen vize başvuru merkezleri yapılacak olan vize müracaatlarını randevulu kabul edecektir. Mücbir sebep olmadığı sürece randevusuz yapılmak istenen vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Vize randevuları ücretlidir. Arzu eden vatandaşlarımız Schengen vizesi başvurularını ilgili Konsolosluğa yapabilecektir. Vize başvurusunu Konsolosluklara yapacak yabancıların Schengen vize başvuruları için randevu almaları zorunludur. Schengen vize danışmanlık firmaları aracılığıyla vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın vize randevuları danışmanlık firmaları tarafından alınacaktır.

Schengen anlaşması doğrultusunda standart vize ücreti belirlenmiştir. 11 Haziran 2024 tarihi itibariyle Schengen konsolosluklarına yapılacak vize başvurularında 90 € veya 90  Euro’nun TL karşılığı veya USD karşılığı ödenecektir.

0-5 yaş arası çocuklar Schengen Konsolosluklarının vize harç bedellerinden muaf tutulacaklardır.

6-12 yaş arası çocuklar için yapılacak Schengen vize başvurularında ise yarım ücret olan 45 € veya TL karşılığı veya dolar karşılığı alınacaktır.

Schengen vize ücretleri kredi kartı veya taksitle tahsil edilememektedir. Vize başvurularını Schengen vize başvuru merkezlerine yapacak kişilerden ek olarak başvuru merkezi servis ücreti tahsil edilecektir. Schengen vize başvuru merkezlerinin servis ücretleri Konsolosluk harç bedelinin yarısını geçmeyecek şekilde düzenlenmiştir.

Bu doğrultuda vize başvuru merkezlerinin servis ücretleri 10 € ile 40 € arasında değişiklik gösterecektir.

Vize başvuru merkezi bu ücreti: vize evraklarının kabul edilmesi ve kontrolünün sağlanması, evrakların konsoloslukları iletilmesi ve geri alınması, Konsolosluk harç bedellerinin tahsil edilmesi ve başvuru sahiplerinin parmak izi verilerinin kaydedilmesi için alınacaktır. Vize başvurularının işleme alınabilmesi için Konsolosluk ve vize başvuru merkezi ücretlerinin ödenmesi zorunludur. Söz konusu ücretler bir başvuru ücretidir. Vize verilmesini garanti etmemektedir. Vize reddi durumunda ödenmiş olan ücretler iade edilmemektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için ” Vize Reddi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Schengen Vize Danışmanlık
Schengen Vize Danışmanlık

Schengen Konsolosluklarının Vize Şartları

29 üye devletin bir araya gelmesi ile oluşan Schengen bölgesi (Schengen Zone) bölge sınırlarının güvenliğini sağlayabilmek için bölgeye giriş yapacak yabancıların bir takım şartları yerine getirmelerini talep etmektedir. Aksi takdir de sınır güvenliği tehdit altından olacaktır. Bu sebeple bölgeye giriş-çıkış yapacak yabancılardan Schengen Konsoloslukları detaylı bilgi talep edecektir. İşte bu detaylı bilgi talebine Schengen vize şartları denilmektedir.

Gelin Konsoloslukların Schengen vize şartlarını birlikte inceleyelim:

 • Tüm vize başvuru sahipleri İkamet ettiği şehre hizmet veren Konsolosluğa Schengen vize müracaatını yapmalıdır.

Türkiye’de bulunan Schengen Konsoloslukları (bazı konsolosluklar hariç) belirli şehirlere hizmet verecektir. Diğer bir deyişle bir Schengen ülkesinin Türkiye’de 2 farklı temsilciliği varsa Ankara Büyükelçiliği başka şehirlere, İstanbul Başkonsolosluğu başka şehirlere hizmet verecektir. Bu sebeple Schengen vize başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin ikamet ettiği şehre hizmeti veren Konsolosluğa veya Schengen vize başvuru merkezine müracaat etmelidir.

 • Vize başvuru sahipleri Türkiye’de daimi ikamete sahip olmalıdır.

Türkiye’den Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin öncelikle Türkiye’de yasal olarak yaşıyor olmaları mecburidir. Türkiye’de kısa süreli vizelerle bulunan Rus, Türkmenistan, İran, Irak, Libya, Filistin, Tacikistan veya Afganistan vatandaşlarının Türkiye’den Schengen vize başvurusu yapabilmek için seyahat dönüşü en az 3 ay daha geçerli oturma ya da çalışma iznine sahip olmaları zorunludur.

 • Vize başvuru sahipleri kişisel bilgilerini ilgili Konsoloslukla paylaşmaları zorunludur.

Vize başvuru sahipleri kişisel bilgilerini Konsoloslukla paylaşmaları ve Konsolosluklarında başvuru sahiplerinin kişisel bilgilerini KVKK kuralları çerçevesinde koruduğunu taahhüt etmektedir.

 • 12 yaş üstü tüm vize başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerini beyan etmeleri zorunludur.

Schengen vize başvurusunda bulunacak 12 yaş üstü tüm vize başvuru sahiplerinin randevu günü hazır bulunarak 10 parmak izi vermeleri, elektronik imza atmaları ve fotoğraf çekimi için hazır bulunmaları zorunludur. Verilecek olan biyometik veriler 5 yıl (59 ay) boyunca Schengen devletlerinin ortak veri tabanında saklı kalacak ve başvuru sahipleri söz konusu 59 ay boyunca biyometik veri beyanında muaf tutulacaklardır. (Bazı ülkeler hariç.)

 • Tüm vize başvuru sahiplerinin seyahat dönüşü en az 3 ay 15 gün daha geçerli biyometrik pasaporta sahip olmaları zorunludur.
 • Tüm vize başvuru sahiplerinin ilgili Schengen Konsolosluğu’nun vize başvuru formunu eksiksiz doldurması zorunludur.
 • Tüm vize başvuru sahiplerinin Konsolosluğun talep ettiği ve edebileceği evrakları eksiksiz şekilde temin etmesi zorunludur.
 • Başvuru sahipleri istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamış olsa dahi Konsolosluklar tüm vize başvurularını gerekçe göstererek ya da göstermeden reddetme hakkında sahiptir.
 • Schengen vize başvurusu yapabilmek için Avrupa Komisyonun belirlediği vize harçlarının başvuru sonucu her ne olursa olsun ödenmesi mecburidir.
 • Tüm vize başvuru sahipleri Schengen vize başvurularında finansal durumlarını belgelemek zorundadır.
 • Tüm Schengen vize başvurularında güvenilir ve doğru bilgi beyanında bulunmak zorunludur.
 • Schengen vize başvuruları bazı ülkeler hariç en erken 6 ay önceden yapılabilir.
 • Tüm Schengen vize başvurularında başvuru sahipleri vize başvuruları sırasında seyahat planlarını (konaklama, ulaşım) belgelemek zorundadır.
 • Tüm Schengen vizeleri maksimum 90 gün konaklama yapılacak şekilde düzenlenecektir.
 • En uzun Schengen vizesi maksimum 5 yıllık ve 90 gün konaklamalı olacak şekilde düzenlenecektir.
 • Vize başvuru sahipleri daha önce Schengen vizesi almış olsa dahi her yeni vize talebinde Konsolosluğun talep ettiği evrakları eksiksiz hazırlamak zorundadır.
 • Schengen Konsoloslukları vize başvurularının kabul edilmesi, ücretlerin tahsil edilmesi, biyometrik verilerin kaydedilmesi ve işlemi tamamlanan pasaportların iade edilmesi konusunda VFS Global, İdata, TLS Contact, As Visa Solutions, Kosmos Vize ve BLS İnternational gibi vize aracı firmalarla çalışabilir.
 • Vize başvurularını VFS Global, İdata vb. firmalara yapacak başvuru sahiplerinin söz konusu firmaların hizmet ücretini de ek olarak ödemeleri zorunludur.
 • Schengen vize başvurularında ödenen tüm ücretler geri iadesiz tahsil edilecektir. Vize reddi durumunda Konsolosluklara veya vize başvuru merkezlerine ödenen ücretler iade edilmeyecektir.

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vize başvurusu 3 farklı şekilde yapılabilmektedir:

 1. İlgili Schengen konsolosluğuna,
 2. Konsolosluklar tarafından belirlenmiş Schengen vize başvuru merkezlerine,
 3. Schengen vize danışmanlık acentaları aracılığıyla yapılabilecektir.

Vize başvurusu yapabilmek için vize randevusunun alınması zorunludur. Sağlık, cenaze gibi özel durumlar olmadığı sürece randevusuz yapılacak Schengen vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Tüm işlemler randevu günü başlayacaktır. Randevu günü başvuru sahipleri hazırlamış olduğu evrakları beyan edecek, biyometrik veri beyanında bulunacak ve vize ücretini ödemesi gerekecektir.

İlk defa vize başvurusu yapacak vatandaşlarımızın randevu günü hazır bulunması zorunludur.

Yine 12 yaşından gün almış ancak 18 yaşından küçük vatandaşlarımızın da yine randevu günü Konsolosluk ya da vize başvuru merkezinde hazır bulunarak parmak izi beyanında bulunması zorunludur.

Schengen Vizesi Almak Zor Mu?

Schengen vizesi, uzun süredir aynı iş yerinde çalışan, ortalama üstü düzenli gelire sahip ve seyahat amacı inandırıcı ve anlaşılır olan tüm başvuru sahipleri için alınması kolay bir vize türüdür. Türkiye’de düzenli bir gelire sahip olmayan, ikna edici bir seyahat planı sunamayan başvuru sahiplerinin Schengen vizesi almaları daha zor olacaktır.

Daha kolay Schengen vizesi alabilmek için mümkün ise vize danışmanlık firmalarından hizmet almalı, Konsoloslukların vize şartları hakkında ön araştırma yapmalı ve Konsolosluk görevlilerinin hakkınızda daha fazla bilgi edinebilmesine izin vermelisiniz.

Seyahat amacınıza ve meslek bilgilerinize yönelik detaylı ve doğru evrakları sunmak, niyet dilekçesine önem vermek Schengen vizenizi daha kolay almanızı sağlayacaktır.

Schengen Vize Danışmanlık Hizmetleri İle İlgili Bilgiler

Schengen vize danışmanlık hizmeti: Schengen vize başvurularında destek almayan kişilere verilen bir hizmettir. Vize başvuru sahiplerinin Schengen vize danışmanlığı alması zorunlu değildir. Başvuru sahipleri vize başvurularını Konsolosluğa veya vize başvuru merkezlerine şahsen yapabileceklerdir. Ancak vize başvurularında doğru vize türü için başvuru yapmak, vize formunu doldurmak, vize reddi sonrası doğru başvuru yapmak, Konsolosluk mülakatlarına ön hazırlık yapmak ve işlem süresince karşısında muhatap bulmak isteyen kişiler Schengen vize başvurularında danışmanlık hizmeti alabileceklerdir.

Schengen vize danışmanlığı bir hizmettir. Ve bu hizmet özel şirketler tarafından verilmektedir. Konsolosluklar ve Schengen vize başvuru merkezleri vize danışmanlığı hizmeti vermemekte ve vize başvurularında yönlendirme yapmamaktadır.

Schengen vize danışmanlık hizmeti ücretleri için Konsolosluklar, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği veya Vize acentaları tarafından ortak belirlenmiş bir ücret yoktur. Vize danışmanlığı ücreti, ilgili vize danışmanlık şirketinin alacağı servis bedeline göre belirlenecektir.

Vize reddi durumunda Konsolosluk, vize başvuru merkezi ve Schengen vize danışmanlık hizmeti ücreti iade edilmemektedir.

Schengen vize başvuruları için alınacak danışmanlık hizmeti vize alma garantisi vermemektedir. Vize danışmanlık hizmetleri genel anlamda doğru vize başvurusunun yapılması, eksik evrakların tamamlanması, başvuru dosyasının kontrolü ve olası vize retlerine karşı önlem almak için verilir.

Ayrıca vize başvuru sürecini devredecekler, uzun süreli Schengen vizesi almak isteyenlerde Schengen vize danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Schengen vize danışmanlık şirketleri Büyükelçiliklere veya Konsolosluklara bağlı şirketler değildir. Vize danışmanlık acentaları bağımsız ve özel girişimlerdir. Dolayısıyla vize danışmanlığı hizmeti alırken Konsolosluklardan değil özel bir şirketten destek aldığınızı unutmayınız.

Kimler Schengen Vize Danışmanlığı Almalı?

 • Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapacak kişiler,
 • Acil vize talep eden kişiler,
 • Çalışmayan, işsiz kişiler,
 • Ev hanımları,
 • Yurt dışında yaşayan ancak Türkiye’de bulunan kişiler,
 • Schengen ülkelerinde sevgilisini ziyaret edecek kişiler,
 • Schengen devletlerine kısa süreliğine makine kurulumu, montaj ve teknik destek vermek üzere seyahat edecek kişiler,
 • Daha önce Schengen vize reddi almış kişiler,
 • Uzun süreli Schengen vize talebinde bulunan kişiler,
 • Asgari ücretli çalışan kişiler,
 • Freelance çalışan kişiler,
 • İkamet adresi ile yaşadığı şehir farklı olan kişiler,
 • Schengen vizesine grup halinde başvuru yapacak kişiler,
 • Sponsorlu vize başvurusu yapacak kişiler,
 • Dönemsel olarak çalışan: garson, komi, aşçı, teknisyen, yazılımcı, ressam, müzisyen, sahne ve ses sanatçıları,
 • Schengen devletlerinde staj yapacak kişiler,
 • Anne ve babası ayrı olan 18 yaş altı çocuklar
 • Schengen bölgesinde vize süresinden fazla kalmış kişilere Schengen vize danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye ederiz.

Schengen Vizesi Danışmanlığı Nasıl Alınır?

Schengen vize başvurusu için danışmanlık hizmeti alacak vatandaşlarımıza öncelikle güvenilir vize danışmanlık şirketi konusu üzerine yazdığımız yazıyı okumalarını tavsiye ederiz.

Vize danışmanlığı konusu hakkında ön bilgi edindikten sonra hangi konuda danışmanlık hizmeti almak istediğinizi netleştirmelerini tavsiye ederiz. (Sadece vize başvurusunun yapılması, eksik evrakların tespiti, vize reddi sonrası yeni başvuru yapılması ve uzun süreli Schengen vize talebi vb…) Hangi konuda vize danışmanlık hizmeti alacağınızı bilmeniz daha iyi hizmeti almanızı sağlayacaktır.

Schengen vize danışmanlığı hakkında ön bilgi edindiniz ve hangi konuda vize danışmanlığı talep edeceğinizi netleştirdikten sonra vize danışmanlık şirketleri ile iletişime geçiniz.

Schengen vize danışmanlık şirketlerinin çalışma şartlarını yazılı olarak talep ediniz. Vize danışmanlık şirketlerinden aldığınız teklifleri değerlendirin ve çalışacağınız şirkete karar verin.

Danışmanlık şirketinin sizlere ilettiği vize başvuru evraklarını eksiksiz hazırlayın ve danışmanlık şirketine elden, kargo veya üçüncü kişiler aracılığıyla ulaştırın.

Evraklarınızı kargo yoluyla danışmanlık şirketine gönderdiyseniz kargo ulaşım süreci sonrası danışmanlık şirketinden gelecek telefonu bekleyin veya danışmanlık şirketini arayın.

Schengen vize danışmanlık şirketinin ücretini ödeyin ve işlemler hakkında son durumu öğrenin.

Randevu günü danışmanlık şirketi temsilcisi ile vize başvuru merkezine gidin ve parmak izi beyanında bulunun.

Başvuru sonrası pasaportun kim tarafından teslim alınacağını öğrenin vize başvuru sürecinizin sonlanmasını bekleyin.

İşlem sonrası Konsolosluk, vize başvuru merkezi veya Schengen vize danışmanlık acentasından pasaportunuzu teslim alın.

Pasaportunuzu vize başvuru merkezinden danışman şirketiniz teslim alacaksa pasaportunuzu danışmanlık şirketinden teslim almak için kargo hizmeti veya yetkilendirdiğiniz bir kişi aracılığıyla alabilirsiniz.

Schengen Vize Danışmanlığı Almak Şart Mı?

Schengen vize başvurularında danışmanlık hizmeti almak zorunlu değildir. Vize danışmanlık hizmeti tamamen başvuru sahibinin talebine bağlıdır.

Başvuru sahipleri yapacak oldukları Schengen vize başvurularını Büyükelçiliklere, Konsolosluklara veya vize başvuru merkezlerine yapabileceklerdir. Ancak ilk defa vize başvurusu yapacak, düzenli geliri olmayan, işsiz ve davetiye ile vize başvurusu yapacak veya daha önce vize reddi almış vatandaşlarımızın Schengen vizesi danışmanlığı firmalarından destek almalarını tavsiye ederiz.

Vize Danışmanlık Hizmeti Almanın Avantajları Neler?

 • Vize talep edilecek doğru Konsolosluğun belirlenmesi,
 • Daha ekonomik ve hızlı bir vize işlem süreci,
 • Vize başvuru sürecinin yönetimi,
 • Başvuru sahibinin mesleki durumuna uygun vize başvurusu yapılması,
 • Schengen vize başvurusunun eksiksiz, doğru ve bir mantık bütünlüğü çerçevesinde yapılması,
 • Vize başvuru formlarının doldurulması,
 • Konsolosluk mülakatları için hazırlıklı olunması,
 • Uzun süreli Schengen vize onayı alınması,
 • Vize reddi ihtimalinin asgari seviyeye indirgenmesi
 • Vize reddi sonrası yeni başvuruya hazırlık,
 • Konsolosluğa hitaben vize talep dilekçelerinin yazılması,
 • Konsolosluklarda ki güncel vize gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olunması,

Güvenilir Schengen Vize Danışmanlık Şirketi Nasıl Bulunur?

Güvenilir Schengen vize danışmanlık şirketi bulmak için olabildiğince titiz bir araştırma yapılmalıdır.

Hangi konuda vize danışmanlık hizmeti alacağınızı netleştirin. Danışmanlık hizmeti almak istediğiniz konu önemli bir çalışma gerektiriyorsa bu konuda yetkin olan vize danışmanlık şirketlerini araştırın.

Çalışacak olduğunuz Schengen vize danışmanlık şirketini olabildiğince referanslar aracılığıyla edinin.

Danışmanlık şirketlerinin özel uzmanlık alanına giren ülkeler olduğunu unutmayın. Sadece Yunanistan, Almanya ve Fransa Schengen vizeleri için danışmanlık hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Dolayısıyla uzmanlık alanı vize başvurusunda bulunacağınız ülke olan danışmanlık şirketleri ile çalışın.

Schengen vize danışmanlık firmasının İnternet’te yer alan marka adı ile şirket adı farklı olabilir. Vize danışmanlık firmasının her iki adı içinde İnternet’te araştırma yapın ve şirket hakkında Google, şikayetvar, ekşi sözlük ve varsa forumlarda ki kullanıcı görüşlerini dikkatlice inceleyin.

Schengen vize danışmanlarının sormuş olduğunuz tüm sorulara net yanıtlar verdiğinden emin olun. Sormuş olduğunuz sorudan bağımsız cevaplar veren, sorularınızı geçiştiren ve size yazılı beyanlarda bulunmayan Schengen vize danışmanlık firmalarından hizmet almayın.

” Uzun süreli Schengen vize”, ” hızlı Schengen vize”  ve ” garanti vize çıkar ” gibi görüş beyan eden Schengen vize danışmanlık şirketleri ile çalışmayın.

Konu hakkına daha detaylı bilgi için ” Güvenilir Vize Takip Şirketleri ” yazımızı okuyabilirsiniz.

En İyi Schengen Vize Danışmanlık Firmaları İstanbul

 • SaltVisa
 • Praxis Visa
 • MonaVisa
 • Real Word
 • Viking Turizm
 • Taksim Vize
 • Mavi Düş Turizm/Vize Dünyası

En İyi Ankara Schengen Vize Danışmanlık Firmaları

 • SaltVisa

Schengen Vize Danışmanlık Ücretleri

Vize danışmanlık ücretleri, hizmet alınacak danışmanlık şirketinin alacağı servis bedeline göre değişiklik göstermektedir.

Konularına göre 2024 yılı Schengen vize danışmanlık ücretleri şöyle;

 • Form doldurma: 25 € + KDV
 • Evrak kontrolü: 75 € + KDV
 • Seyahat sağlık sigortası: 10 € – 60 € (yaş  ve süreye göre değişiklik gösterir)
 • Schengen vize danışmanlık ücreti: 100-150 €,
 • Vize reddi sonrası yeni başvuru için Schengen vize danışmanlık ücreti: 150 – 200 €
 • Acil vize talep edenler için Schengen vize danışmanlık ücreti: 250 € – 350 € arasında değişmektedir.

Konsoloslukların ve vize başvuru merkezlerinin harç ücretleri hakkında bilgi almak için”  Schengen Vize Ücretleri ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değerli ziyaretçilerimiz, bildiğiniz üzere Schengen vize başvurularında bir vize başvuru sahibinin mesleki durumunu ispat etmesi zorunludur. Ev hanımları, öğrenciler veya çalışmayan kişiler için Konsolosluğa meslek durumu ispat edememektedir. İşte bu durumda sponsorlu Schengen vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Sponsorlu Schengen vize başvurusu, çalışmayan, düzenli geliri olmayan veya başka bir kişiye bağımlı olarak yaşayan kişiler için geçerli bir vize başvuru şeklidir. Burada önemli olan durum bir vize başvurusunda herkesin herkese sponsor olamamasıdır. Şöyle ki Konsolosluklar vize sponsorluğunu da bir çerçeve çizmiştir ve bir vize başvurusunda çalışmayan kişiye sadece birinci derece yakın olan akrabası sponsor olabilmektedir. Birinci derece yakın akrabalar anne, baba ya da eştir. Abi, abla ya da amca sponsorluğuna mücbir durumlar dışında izin verilmemektedir. Anne ya da babası vefat etmiş başvuru sahipleri vize belgelerinin arasına ebeveynlerinin ölüm belgesinin kopyasını ekleme koşuluyla abi ya da ablalarını sponsor göstererek vize başvurusu yapabileceklerdir.

Evli olan çiftler için mümkün ise eşlerini sponsor göstermeleri gerekir. Eğer eşlerinin düzenli gelirleri yeterli değilse maddi durumu daha iyi anne ya da baba sponsor gösterilebilir.

Çalışmayan Kişiler Nasıl Schengen Vizesi Alır?

Çalışmayan, işsiz kişiler 2 farklı şekilde Schengen vizesi alabileceklerdir:

 1. Birinci derece yakın akrabalarını sponsor göstererek,
 2. Varsa freelance hizmet verdikleri firmalar ile iş sözleşmesi yaparak vizelerini alabileceklerdir.

Tabi her iki durumda da başvuru sahibinin vize alıp-alamayacağını belirleyecek olan ilgili konsolosluklardır.

Eğer freelance çalışansanız veya yurt dışı firmalarına danışmanlık hizmeti vererek geçiminizi sağlıyorsanız bu şirketler ile iş sözleşmesi yapmanızı, varsa kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı alarak vize başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca mutlaka ama mutlaka vize başvuru evraklarınızın arasına freelance hizmet verdiğiniz işle ilgili uzmanlığınızı gösterir diploma yada eğitim sertifikalarınızı dosyanıza eklemeyi unutmayınız!

En Kolay Schengen Vizesini Hangi Ülkeler Verir?

2024 yılında Schengen Konsolosluklarının vize reddi verme oranlarında ciddi artışlar gözlenmistir.

Schengen Konsoloslukları Türk vatandaşlarının pandemi sonrası yaptığı vize başvurularının büyük bölümünü red kararı ile sonuçlandırmıştır. Vize red oranlarındaki artışın altında bir çok gerekçe bulunmaktadır:

 1. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki diplomatik gelişmeler,
 2. Türkiye’nin yoğun göç veren ve yoğun göç alan ülkeler arasında yer alması,
 3. Türkiye’de her geçen gün artış gösteren yüksek enflasyon,
 4. Türkiye’nin yabancılara en kolay pasaport veren ülkeler arasında yer alması olarak sıralayabiliriz.

Dolayısıyla böyle bir ortamda Türk vatandaşlarına en kolay Schengen vizesi veren ülkeleri sıralamak pek kolay olmayacak. Ancak yine de düzenli geliri ve Schengen seyahat geçmişi yeterli olan Türk vatandaşlarına en kolay Schengen vizesi veren ülkeler 2024 yılında şöyle:

 • İtalya:

İtalya Konsoloslukları SaltVisa tecrübelerine göre Türk vatandaşlarına en kolay vize veren Schengen devletleri arasında ilk sırada yer almaktadır. İtalya ana destinasyon bir turizm ülkesidir ve Covid-19 sürecinden en çok etkilenen ülkeler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca İtalya devletinin coğrafi olarak Türkiye’ye yakınlığı da başvuru sahiplerinin seyahat planlarını inandırıcı kılmaktadır.

 •  İspanya

SaltVisa tecrübelerine göre Türk vatandaşlarına en kolay Schengen vizesi veren ülkelerden bir diğeri de İspanya’dır.

İspanya Konsoloslukları her ne kadar evrak ve belge prosedürleri konusunda can sıkıcı bir konsolosluk olsa da Türk vatandaşlarına 2024 yılında en çok olumlu geri dönüş yapan konsolosluklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

 • Hollanda

Ana destinasyon bir turizm ülkesi olan Hollanda her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Düzenli gelire sahip, evli ve Konsolosluğa ikna edici bir seyahat planı sunan vatandaşlarımızın en kolay vize aldığı ülkelerin arasında Hollanda ilk sıralarda yer almaktadır.

 • Almanya 

Dn kolay Schengen vizesi veren ülkeler listesine eklediğimiz Almanya sadece ticari, fuar ve aile-arkadaş ziyareti vize başvurularında daha kolay vize vermektedir. Eğer daha önce Schengen vizesi almamışsanız, yeterli bir gelire sahip değilseniz Almanya turistik vize başvurusu yapmanızı tavsiye etmeyiz. Ancak yeterli bir düzenli gelire sahipseniz, aynı iş yerinde uzun süredir çalışıyorsanız ve doğru kişiden davetiye de aldıysanız bilhassa İstanbul Almanya Konsolosluğu Türk vatandaşlarına kolay vize veren ülkeler arasında yer almaktadır.

 • Yunanistan

Değerli ziyaretçilerimiz, Yunanistan her ne kadar Türk vatandaşları arasında kolay vize veren Schengen ülkesi olarak bilinse de aslında Yunanistan Konsoloslukları pek de kolay vize veren ülkeler arasında yer almamaktadır.

Tecrübelerimize göre bu bilgi eski ve klişe bir bilgidir. Özellikle kurumsal bir firma da çalışmıyorsanız, asgari ücret üzerinden maaş alıyorsanız Yunanistan Konsoloslukları kolay vize veren bir Schengen ülkesi değildir.

Öyle ki Yunanistan Konsoloslukları şirketinizin antetli kağıdı olup-olmadığını bile bir değerlendirme kriteri olarak alabilmektedir.

Hele hele farklı bir Schengen Konsolosluğu’ndan kısa süre içerisinde vize reddi alıp, kolay vize vereceği düşüncesiyle Yunanistan’a vize başvurusu yapacaksanız bu ihtimali şimdilik düşünmemenizi tavsiye ederiz. Vize başvuru belgeleriniz güçlü ve tatminkar olsa da Yunanistan Konsoloslukları daha önce vize reddi aldığınız için dosyanızı incelemeden ön yargı ile karar verme potansiyeli en yüksek Konsolosluk arasında yer alabilmektedir.

Değerli ziyaretçilerimiz bu konu hakkında daha detaylı bilgi için ”En Kolay Schengen Vize Veren Ülkeler” yazımızı okumanızı öneririz.

Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru Ne Zaman Yapılmalı?

Schengen vize reddi sonrası yeni başvuru yapabilmek için vize reddinin üzerinden en az 3 ay ya da 6 ay geçmesi gerekliliği gibi Konsolosluklar tarafından belirlenmiş kesin bir süre bulunmamaktadır.

Burada esas olan vize başvurunuzun hangi gerekçe ile reddedilmesidir. Konsolosluklar vize reddi sonrası durumu düzelterek yeniden başvuru yapabilirsiniz tavsiyesinde bulunmaktadır. Aynı şekilde Schengen vize red mektuplarında da idari mahkemeler aracılığıyla vize reddine itiraz edebileceğiniz veya Konsolosluğun vize ret gerekçesinin aksini ispat ederek yeni başvuru da bulunabileceğiniz belirtilmektedir.

Dolayısıyla Schengen vize reddi sonrası ret gerekçenize bağlı olarak durumunuzu ne zaman düzeltebilirseniz o zaman başvuru yapabilirsiniz.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için öncelikle belirli bir Schengen seyahat geçmişine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer ilgili Schengen ülkesinin Ticaret Odalarına kayıtlı değilseniz veya ilgili Schengen devleti şirketinin Türkiye temsilcilik ofisinde görevli değilseniz ilk Schengen vize başvurunuz da uzun süreli vize alma ihtimaliniz düşük olacaktır.

Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için:

 1. Kendinize pilot bir ülke belirleyin ve Schengen vizelerinizi daima bu ülkeden alın.
 2. Pilot bir ülke belirlediyseniz bir kaç vize talebi sonrası bu ülkeden ne sık vize talep ettiğinizi gerekçelendirin.
 3. Almış olduğunuz Schengen vizelerinizle önce vizeyi almış olduğunuz ülkeye giriş yapın.
 4. Mümkün olduğunca ticari ve fuar gibi amaçlarla Schengen vizesine başvuru yapın.
 5. Ticari vize başvurusu yapıyorsanız var ise davet aldığınız şirket ile aranızda kesilen faturaların kopyalarını vize başvuru dosyanıza ekleyin.
 6. Maddi durumunuz iyi ise vize başvurunuzda mümkün olduğunca sürekli para giriş-çıkış olan hareketli banka hesap özetlerinizi kullanın.
 7. Avrupa Birliği vatandaşları ile evliyseniz AB evlilik cüzdanınızın ve AB vatandaşı eşinizin pasaport ya da kimlik kartının kopyalarını vize başvuru dosyanıza ekleyin.

Schengen Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Schengen vize başvuruları sırasında yazılacak dilekçeler başvuru sahibinin durumuna ve seyahatinin konusuna göre değişiklik gösterecektir.

Vize başvuru sahibi şirket sahibi ya da ortağı ise:

Dilekçe şirketin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben kendi ağzından yazılmalı, seyahatin tarihi, konuları ve sponsoru mutlaka belirtilmelidir. Dilekçe kaşe ve ıslak imzalı orijinal belge olarak sunulacaktır.

Vize başvuru sahibi şirketi çalışanı ise: 

Dilekçe şirkette ki imza atma yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına kaşe ve ıslak imalı olacak şekilde hazırlanmalı, dilekçede çalışanın işe giriş tarihi, maaşı, unvanı ve izin olduğu tarihler ve seyahat sonrası geri döneceği belirtilmelidir.

Vize başvuru sahibi devlet memuru ise:

Bağlı bulunduğu kurumdan çalışma ve izin yazısı almalı, bu belgelere ek olarak seyahatin konusu, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgi verecek şekilde Konsolosluğa hitaben şahsi dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Vize başvuru sahibi çalışmıyorsa ve sponsorlu Schengen vize başvurusu yapacaksa:

Schengen vize dilekçesi sponsor olacak birinci derece akrabası tarafından Konsolosluğa hitaben yazılmalı içerisinde seyahatin konusu, tarihleri, sponsoru, yakınlık bağı ve sponsor olunacağı bilgisine mutlaka yer verilmelidir.

İşte en temel, asgari bilgilere göre hazırlanmış Schengen vize dilekçe örneği şöyle:

Almanya Başkonsolosluğu’na İstanbul

Konu: Vize talebi hk.

Sayın ilgili,

12-15 Ağustos 2024 tarihleri arasında ülkenize seyahat edeceğim. Ülkenizde bulunacağım süre zarfında tüm seyahat giderlerim tarafımdan karşılanacaktır.

Ülkenizde veya Schengen bölgesinde bulunacağım sürelerde herhangi bir kural ihlalinde bulunmayacağımı, vize sürem sona ermeden önce ülkenizden ayrılacağımı şimdiden garanti ederim.

Seyahatim için gerekli olan uzun süreli ve çok girişli Schengen vize vermeniz konusunda Konsolosluğu’nuzdan nazik yardımlarınızı rica ederim.

Saygılarımla
Ahmet Demircibüke

Schengen Vizesi İçin Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen vize başvurusu yaparken başvuru sahibinin banka hesabında bulunması gereken para miktarı seyahat edilecek ülkeye ve seyahatin süresine göre değişiklik gösterecektir.

Örneğin Norveç için vize başvurusu yapacaksanız banka hesabınızda Norveç’te konaklayacağınız her gün için en az 100 € veya TL karşılığı bakiye bulundurmanız gerekecektir.

Örneğin Yunanistan, İspanya veya İtalya için vize başvurusu yapacaksanız konaklama yapacağınız her 9 gün için  banka hesabınızda en az 900 € veya TL karşılığı bakiye bulundurmanız yeterli olacaktır.

Toplayacak olursak maksimum son 15 gün Schengen seyahati için başvuru sahibinin banka hesabında en az 45-48.000 TL para bulundurulması tavsiye edilir.

Schengen Vize Mülakatında Hangi Sorular Sorulur?

Schengen vize başvurularında Konsoloslukların tamamı mülakat yapmamaktadır. Ancak başta İtalya Konsoloslukları olmak üzere Yunanistan, Danimarka ve Fransa Konsoloslukları sürpriz mülakatlar yapabilmektedir.

Schengen vize mülakatında en çok sorulan sorular:

 1. Ne için seyahat ediyorsunuz?
 2. Hangi şehre seyahat edeceksiniz?
 3. Uçak biletinizi satın aldınız mı?
 4. Daha önce vize reddi aldınız mı?
 5. Seyahat edeceğiniz ülkede tanıdığınız yakınınız veya bir akrabanız var mı?
 6. Banka hesabınız da ne kadar para bulunuyor?
 7. Ne kadar maaş alıyorsunuz?
 8. İngilizce biliyor musunuz?
 9. Vize talep ettiğiniz ülke sonrası başka ülkeye seyahat edecek misiniz?
 10. İş yerinizde göreviniz nedir?
 11. Kaç yıldır aynı iş yerinde çalışıyorsunuz?
 12. Evli misiniz?
 13. Evliyseniz ve yalnız seyahat ediyorsanız eşiniz neden seyahate katılmıyor?

SaltVisa Schengen Vize Danışmanlık Hizmeti Verir mi?

SaltVisa başta Schengen ülkeleri olmak üzere, Amerika, Kanada, Romanya, Mısır, Cezayir, Dubai, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti vize başvuruları üzerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

SaltVisa 10 yıla yakın bir süredir sadece Schengen vize danışmanlık hizmetleri için değil aynı zamanda Orta Doğu ve Afrika ülkeleri için yapılacak vize başvurularında da danışmanlık hizmeti vermektedir.

Ekibimiz 10 yıla yakın bir süredir Konsolosluk ve vize başvuru merkezlerindeki, göç ve vize mevzuatındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Dilerseniz SaltVisa iletişim kanallarını kullanarak bizlere ulaşabilir ve SaltVisa Schengen vize danışmanlık hizmeti hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

En çok sorulan soruları sizler için derledik.
Vize danışmanlık hizmeti almadan önce bu cevaplara göz at.

Schengen vizesi 27 ülkenin oluşturduğu Schengen bölgesine (Schengen Zone) tek bir vize ile giriş yapma hakkı veren izne Schengen vizesi denilmektedir.

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İtalya, İsviçre, İzlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Fransa, Finlandiya, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya ve Yunanistan olmak üzere tam 29 Schengen ülkesine giriş yapma hakkına sahipsiniz. Ancak vizenizin olması ülkeye giriş yapmanızı garanti etmeyecektir.

Schengen vizesi, en uzun süre konaklama yapılacak hedef ülke Konsolosluğu’ndan alınmalıdır. Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse vize en uzun süre konaklama yapılacak ülkeden alınmalıdır. Birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecek ve tüm ülkelerde eşit sürelerde konaklama yapılacaksa vize ilk giriş yapılacak Schengen Konsolosluğu’ndan alınması gerekir.

Diğer bir deyişle Belçika, Hollanda ve Fransa’ya seyahat edilecekse Belçika’da 1, Hollanda’da 2 ve Fransa’da 3 gece konaklama yapılacaksa Schengen vizesi Fransa Konsolosluğu’ndan alınması gerekecektir.

Schengen vizesi konsolosluklardan, vize başvuru merkezlerinden veya vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla alınmaktadır.

29 Schengen ülkesinin vizeleri büyük oranda İstanbul, Ankara ve İzmir’den alınmaktadır.

Bazı ülkelerin vize başvuruları ise Edirne, Bursa, Gaziantep, Adana, Trabzon ve Antalya’dan alınabilmektedir.

Schengen vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en geç 4 hafta önce, en erken ise 6 ay önceden yapabilirsiniz.

Gaziantep, Antalya, İzmir, Trabzon ve Bursa Schengen vize başvuruları seyahatten en geç 6 hafta önce yapılmış olmalıdır.

Schengen vize başvurularında:

Başvuru formu, pasaport, fotoğraf, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu, varsa davetiye, banka hesap özeti, çalışma evrakları, nüfus kayıt örneği, ikametgâh, hizmet dökümü ve varsa tapu, araç ruhsatı gibi evrakları hazırlamalısınız.

Memurların, emeklilerin, öğrencilerin veya diğer meslek gruplarının hazırlaması gereken evraklar farklılık gösterecektir.

Schengen vize başvurularında 2 farklı gider bulunmaktadır:

 1. Konsolosluk ücreti (89 €/USD veya TL olarak tahsil edilir)
 2. Vize başvuru merkezi ücreti (Ülkeye göre 20 ila 45 € arasında değişiklik gösterir.)

Bu ücrete ek olarak seyahat sağlık sigortası, kurye ücret ve talep edilmesi durumunda vize danışmanlık ücreti eklenir.

Schengen vizeleri başvuru yapılan ülkeye bağlı olarak 1 ila 6 hafta arasında sonuçlanmaktadır. İstisnai durumlarda bu süre 3-4 aya kadar uzayabilmektedir.

Verilecek olan Schengen vize süresi Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Konsolosluklar başvuru sahibinin schengen geçmişini, seyahatinin amacını dikkate alarak vize süresini belirlemektedir. Schengen vizesine ilk defa başvuru yapan kişilere sadece seyahat süresi kadar Schengen vizesi verilebilir.

Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için öncelikle Schengen seyahat siciliniz olması gerekmektedir. Schengen vize süreleri geçmiş vizelerinize bakılarak kademe kademe arttırılmaktadır.

Uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için vize danışmanlık hizmeti almalı, mümkün olduğunda davetiyeli vize başvurusu yapmalısınız.

Doğal afet, cenaze, sağlık gibi mücbir durumlar dışında Schengen vize süresi seyahat edilen ülkeden uzatılamamaktadır.

Schengen vizesi için otel ve uçak bileti satın almak zorunlu değildir. Ancak vize işlemi devam ederken iptal edilmemiş otel ve uçak rezervasyonunuzun bulunması tavsiye edilir.

Bazı Konsolosluklar satın alınmış otel ve uçak bileti sunmanızı talep edebilir. Ayrıca satın alınmış otel ve uçak bileti vize onayı alma ihtimalinizi arttırmaktadır.

Davetiyeli Schengen vizesi, Schengen devletlerinde yaşayan aile, akraba veya arkadaştan alınan davetiye ile yapılacak vize başvurularına davetiyeli Schengen vizesi denilmektedir. Konsolosluklar bu vize türü için ilgili ülkenin göçmenlik ofisinden onaylatılmış davetiye alınmasını zorunlu tutabilmektedir.

Davetiye gönderen kişi ile başvuru sahibinin yakın akraba olması, aynı soyadı taşıması zorunlu değildir.

Vize başvurularında düzenli geliri olmayan ev hanımları, öğrenciler veya çalışmayan kişiler birinci derece yakın akrabalarını kendilerine sponsor göstererek vize başvurusunda bulunabilmektedir. Vize başvurularında sponsor gösterilecek kişinin iş evrakları ve finansal evraklarının sunulması zorunludur.

Schengen vize başvurularında başvuru sahibine sadece birinci derece yakın akrabalar sponsor olabilmektedir. Birinci derece yakın akrabalar anne, baba, eş veya çocuklardır. Mücbir durumlar dışında abi, abla, kardeş, amca, dayı, hala sponsorluğu vize başvurularında kabul edilmemektedir.

12 yaş üstü tüm başvuru sahiplerinin Schengen vizesi alırken parmak izi vermeleri zorunludur.

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi alan vatandaşlarımız ise bazı kriterleri karşılamaları durumunda 5 yıla kadar parmak izi verme işlemlerinden muaf tutulurlar.

Kimlik ve pasaport çıkartma işlemleri sırasında verilen parmak izi beyanları Schengen vize işlemleri için geçerli değildir.

Schengen vize kuralı gereği Schengen vizeleri seyahat edilecek hedef ülke Konsolosluğundan alınmalıdır. Seyahat etmeyeceğiniz ülkeden aldığınız Schengen vizesi size istediğiniz ülkeye giriş hakkı vermeyebilir. Alınmış olan vize ile önce ilgili ülkeye giriş yapılmalı ardından diğer ülkelere giriş yapılmalıdır. Aksi takdirde sınır görevlileri vizeniz iptal edilebilir veya uçağa/ülkeye kabul etmeyebilir.

Schengen vize reddi almışsanız ret belgesinde belirtilen gerekçenin aksini ispat ederek yeni vize başvurusu yapabilirsiniz. Schengen vize reddine itiraz hakkı verene konsolosluk sayısı sayıca azdır. Bu sebeple durumunu düzelterek yeni başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Schengen vize reddi sonrası kısa süre içerisinde yeni vize başvurusu yapacaksanız başvurunuzu vize reddi aldığınız ülkeden yapmanızı tavsiye ederiz.

Önemli bir seyahat gerekçesi sunmadan farklı bir ülkeye yapacağınız her yeni vize başvurusu otomatikman reddedilecektir.

Schengen vize reddi sonrası yeni vize başvurusu yapabilmek için Konsolosluklar tarafından belirlenmiş belirli bir süre yoktur. İsterseniz vize reddinin hemen ertesinde yeni vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak burada önemli olan yeni vize başvurusu yapmak değil vize onayı almaktır. Bu sebeple vize reddi sonrası durumunuza düzeltmeden yeni başvuru yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader