İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru & Redde İtiraz

İngiltere vize reddi sonrası tekrar başvuru, İngiltere vize oranı ve redde itiraz hakkında bilgiler vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz. İngiltere vize başvuruları pek çok farklı gerekçe ile reddedilebilir. Ret nedenleri başvuru yapılan kategori için karşılanması gereken şartlar ve başvuru sahibinin durumuna göre değişmektedir. Yazımız; en sık karşılaşılan İngiltere vize ret gerekçeleri ve çözümleri üzerine olacaktır.

İngiltere vize işlemleri ve vize türlerine dair daha detaylı bilgiler için ”İngiltere Vizesi” sayfamızı incelemenizi öneririz.

Vize reddi hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızın devamında:

  • İngiltere vize reddi,
  • İngiltere vize reddi sonrası tekrar başvuru,
  • İngiltere vize reddi almamak için önemli tavsiyeler konularına değiniyor olacağız.

İngiltere Vize Ret Oranları

İngiltere Konsolosluğunun vize başvurularını reddetme oranı 2016 yılından itibaren artış göstermeye başlamıştır. 2016 yılı itibariyle Türkiye siyasi hayatında hareketli günler yaşanmaya başlamış, ohal süreçleri gündeme gelmiştir. Bu hareketlilik vatandaşlarımızın İngiltere, Amerika, Kanada ve AB ülkelerine göç etmesine yol açmıştır.

Öyle ki vatandaşlarımız Türkiye ile İngiltere arasında bulunan Ankara Anlaşmasına rekor düzeyde başvuru yapmıştır. Türk vatandaşlarının İngiltere ve diğer ülkeler için göstermiş olduğu bu ilgi Konsoloslukları kısa ve uzun süreli vize başvurularında daha dikkatli olmaya sevk etmiştir.

İngiltere Vizesi Almak Zor mu?

‘’İngiltere vizesi almak zor mu? ’’sorusunun cevabı ne yazık ki ‘’evet’’.
İngiltere vize başvuru süreci zor ve uğraştırıcı, vize onayı almak zordur; fakat doğru vize başvurusu yaparak İngiltere vize reddi alma riski azaltılabilir.

İngiltere vize reddinin önüne geçmek ve doğru vize başvurusu yapmak için başvuru sürecinde ve evrak hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken maddeleri sizler için sıralıyoruz.

İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Vize başvuru evraklarınız İngiltere Konsolosluğu tarafından detaylı incelenecektir. Bu nedenle evraklarınızın güncel, imzalı kaşeli ve eksiksiz olmasına dikkat edin. Eksik ya da hatalı, güncel olmayan evraklar İngiltere vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

2-Seyahat amacınıza uygun doğru İngiltere vize başvuru kategorisine başvurduğunuzdan emin olun. Yanlış kategoriye başvuru yapmanız İngiltere vize başvurunuzun reddedilmesine neden olacaktır.

3-Başvuru yapacağınız vize türüne uygun detaylı evrak listesine güncel ve doğru kaynaktan ulaşın ve istenen tüm evrakları eksiksiz hazırlayın.

4-Standart ziyareti vizesi kategorisine ait bir başvuruda bulunuyorsanız, yani seyahat amacınız turistik, ticari ya da aile ziyareti ise sunacağınız tüm evrakların İngilizce tercümesini yaptırmanız zorunlu değildir. Tüm başvuru evraklarının İngilizce sunulması zorunluluğu uzun süreli İngiltere vize başvuru tipleri (yerleşim, öğrenci vizeleri, çalışma vizeleri gibi) için geçerlidir.

5-İngiltere vize başvuru formunuzu doğru doldurun. Verdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan ve başvuru evraklarınızla çelişmediğinden emin olun. Başvuru formunda verilen hatalı, tutarsız, yanıltıcı bilgiler İngiltere vize reddi almanıza neden olabilir.

İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru Yaparken Formda Sorulan Sorulara Dikkat!

  • İngiltere’de ne kadar para harcamayı planlıyorsunuz?
  • Türkiye’de aylık yaşam gideriniz nedir?
  • Aylık ortalama geliriniz nedir?
  • Şirket sahibi iseniz yıllık geliriniz nedir?

Başvuru formunda sorulan bu bilgilere verdiğiniz cevapları başvuru evraklarınızın da desteklemesi, bu soruların cevaplarını evraklarla kanıtlamanız beklenir. Bu yüzden resmi olarak belgeleyemediğiniz bir ek geliriniz varsa, bu geliri başvuru formunuzda belirtmeniz doğru olmayacaktır. Başvuru formunuzda belirttiğiniz gelirlerinizi başvuru evraklarınızla kanıtlayamamanız durumunda İngiltere vize reddi alabilirsiniz.

İngiltere’de Vize Başvuru Formunda Harcadığınız Parayı Yazarken Dikkat!

Harcamayı planladığınız para miktarını yazarken mutlaka yazacağınız bu tutarın banka hesabınızda bulunduğundan emin olmalısınız.

Türkiye’de harcadığınız aylık para miktarı ise aylık kazancınız üzerinde yazılmamalı. Kısacası sahip olduğunuz gelirler ve harcadığınız, harcayacağınız tutarlarla ilgili çelişkili bilgiler vize reddine neden olmaktadır.

7-İngiltere vizesi için vize başvurusu öncesi otel uçak satın alınması zorunlu değildir fakat vize başvuru süreci boyunca iptal olmayacak bir otel rezervasyonu sunmanız vize onayı almanızı kolaylaştıracaktır.

8-İlk İngiltere vize başvurunuzda 2 yıllık, 5 yıllık,10 yıllık vize başvurusu yapmak yerine 6 ayık vize başvurusu yapın.

9-İngiltere vizesine başvuru yapmadan önce mümkünse en az bir defa bir Avrupa ülkesine seyahat edin. Seyahat geçmişinizin olması İngiltere vizesi almanızı kolaylaştırabilir.

10-İngiltere vizesine başvuru yapmadan önce hesabınıza yüksek para girişleri yapmamaya özen gösterin. Hesabınıza yatan yüksek para girişleri kaynağını açıklayamamanız durumunda İngiltere vize reddi almanıza neden olabilir.

11-Daha önce İngiltere vize reddi aldıysanız, yeni İngiltere vize başvurunuzda geçmiş reddinizden mutlaka bahsedin ve önceki red nedenlerinize dair açıklamalarda bulunarak yeni vize başvurunuzu yapın.

12-İngiltere’de yaşayan 1.derece bir aile yakınınız varsa, kendilerini ziyaret etmeyecek de olsanız başvuru formunda bilgilerini mutlaka sunun.

13-İngiltere vize başvurunuzu yaparken masraflarınızı kendiniz karşılıyorsanız şahsi bankanızda, sponsorunuz karşılıyorsa sponsorunuzun bankasında seyahat masraflarınızı karşılamaya yetecek paranın bulunduğundan emin olun. İngiltere vize başvurunuz işlemdeyken bu parayı ilgili banka hesabından çekmemeye dikkat edin.

14-Yaşadığınız ülkede öğrenci değilseniz ya da çalışmıyorsanız Konsolosluğu Türkiye’ye geri döneceğinize ikna eder geçerli nedenler sunmalısınız.(Aile bağları, daha sonra başlanacak bir iş, kurs okul gibi) Bu nedenleri belgelerle desteklemelisiniz.

15-Şirket çalışanı olarak başvuru yapıyorsanız mutlaka geriye dönük son 3 aya ait maaş bordrolarınızı sunmalı ve başvuru formunuzda aylık kazanç kısmına maaş bordronuzdaki net ücreti yazmalısınız. Daha yüksek tutar ya da kaynağını kanıtlayamadığınız,maaş bordrosu üzerindeki tutardan daha yüksek gelir yazmanız İngiltere vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

16-Şirket sahibi/işveren olarak İngiltere vize başvurunda bulunuyorsanız, başvuru formunda belirteceğiniz yıllık gelir Vergi Levhanızla çelişmemelidir. Vergi Levhanız ve banka hesaplarınızdaki tutarları dikkate alarak belgeleyebildiğiniz kadar gelir yazmalısınız.

17-İş görüşmesi/toplantısı ya da aile ziyareti gibi amaçlarla İngiltere’ye seyahat ediyorsanız ilgili kişilerden davet mektubu alın. Sadece başvuru formunda seyahat edeceğiniz kişi, kurum, adresi belirtmeniz yeterli olmayacaktır.

İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru

İngiltere vize reddi sonrası tekrar başvuru yapmak istiyorsanız öncelikle Konsolosluğun tarafınıza vermiş olduğu vize red mektubunu kaybetmemeli ve saklamalısınız. Vize başvurunuzu acenteniz yapmış ve ret mektubunuzu vize acenteniz almış ise kendilerinden İngiltere vize ret mektubunu talep etmeyi unutmayınız. İngiltere vize ret mektubu tekrar ve doğru vize başvurusu yapabilmeniz için büyük öneme sahiptir.

İngiltere vize reddi sonrası tekrar başvuru yapmak istiyorsanız ret mektubunda Konsolosluğun sunduğu ret gerekçelerini çürütmek, aksini ispat etmek durumundasınız. Konsolosluğun veya UK Home Office’ın vize başvurunuzu reddetme gerekçelerini ortadan kaldırmanız vize onayı alabilmenizi sağlayacaktır. Ret gerekçelerini ortadan kaldırmadan yapacağınız yeni vize başvuruları yine vize reddi almanıza neden olacak ve ret gerekçesini ortadan kaldırmadan yapacağınız ısrarlı vize başvuruları uzun süreli vize başvuru yapma yasağı gibi sonuçlara neden olabilecektir.

Bu ve benzeri durumlar dışında İngiltere Konsolosluğu vize reddi sonrası tekrar başvuru yapma yasağı koymamaktadır. Başvuru sahipleri ret gerekçelerini ortadan kaldırma koşuluyla yeni vize başvurularında bulunabilirler. Ancak vize reddi sonrası tekrar vize başvurusu yapıyorsanız bir önceki başvurunuzda aldığınız vize reddinden başvuru formunda bahsetmelisiniz.

İngiltere vize reddi almış ve yeni vize başvurunuzda Konsolosluğa bahsetmemişseniz tüm red gerekçelerini ortadan kaldırsanız bile doğru bilgi beyanında bulunmamaktan vize başvurunuzu reddedilecektir.

Doğru bilgi beyanında bulunmamaktan dolayı alınan İngiltere vize retleri önemli gerekçelerdir ve tekrar yapacağınız vize başvurunuzda önünüzde büyük engel oluşturacaktır. Home Office bir vize başvuru dosyasını değerlendirirken başvuru sahibinin geçmiş vize başvurularını dikkatlice incelemektedir. Dolayısı ile geçmiş vize başvurularınıza dair Konsolosluktan bilgi saklamamalıdır. Vize başvurularınızda doğru ve güvenilir bilgiler vermeye dikkat edilmelidir.

İngiltere Vize Reddi Pasaporta İşlenir Mi?

İngiltere vize reddi pasaporta işlenmemektedir.

İngiltere vize retleri geçmiş dönemlerde pasaporta ret kaşesi vurularak verilirken yeni dönemde ise pasaportlara ret kaşesi vurulmamakta ancak vize retleri UK Home Office veri tabanında tutulmaktadır.

İngiltere Vize Başvuruları İçin Faydalı Linkler

İngiltere Ankara Büyükelçiliğine ulaşmak için bu sayfayı,

Diğer ülkelerin vize işlemleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader