İngiltere Transit Vize

İngiltere Transit Vize

İngiltere Transit Vize; farklı bir ülkeye seyahat ederken Birleşik Krallık’tan transit geçmesi gereken kişilerin alması gereken vizedir.

Transit vizeye her zaman ihtiyacınız olmayabilir. Yazımızın devamında transit vize türlerinden bahsederek seyahatinizde vizeye ihtiyacınız olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağız ve transit vize işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Öncelikle alınması gereken İngiltere transit vizesi türünün; asıl seyahat edilecek ülke ve Birleşik Krallık içinde kalış süresine bağlı değişebileceğini belirtmek isteriz. Bazı durumlarda ise transit vize alınmadan İngiltere’den başka bir ülkeye transit geçilerek seyahat edilebilmektedir.

Farklı bir ülkeye geçerken İngiltere’den geçiş yapmanız gerekiyorsa öncelikle transit vizeye ihtiyacınızın olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Transit vizeye ihtiyacınız varsa ve vize başvurusu yapacaksanız doğru transit vize kategorisine başvuru yaptığınızdan emin olmalısınız.

İngiltere transit vize türü; Birleşik Krallık’a ulaştığınızda sınır kontrolünden geçiyorsanız farklı, geçmiyorsanız farklı olacaktır. Bu konuda net bilgi için havayolu şirketinizden bilgi almanızı öneririz.

İngiltere transit vize 3 farklı kategoriye ayrılır:

 1. İngiltere Direkt Hava Sahası Transit Vizesi (Direct Airside Transit Visa-DATV): Birleşik Krallık’ta uçuş değiştirecekseniz ve Havaalanında sınır kontrolünden geçmeyecekseniz İngiltere Direct Airside Transit Visa başvurusu yapmalısınız.
 2. İngiltere Transit Ziyaretçi Vizesi (Visitor in Transit Visa): Birleşik Krallık’ta uçuş değişikliği yapacaksanız ve İngiltere Havaalanlarında sınır kontrolünden geçecekseniz İngiltere Visitor in Transit Visa başvurusu yapmalısınız. Transit ziyaretçi vizesi başvurusu için 48 saat içinde Birleşik Krallık’tan ayrılma koşulu bulunmaktadır. Bu vize ile Birleşik Krallık topraklarında kalış süreniz 48 saati aşmamalıdır.
 3. İngiltere Mürettebat Üyesi Transit Vizesi: Bir gemi ya da uçağa mürettebat üyesi olarak katılacak kişilerin alması gereken İngiltere transit vizesi türüdür.

İngiltere’de 48 saatten fazla kalmanız gerekiyorsa transit vizeye değil, standart ziyaretçi vizesine başvuru yapmanız gerekecektir. Ayrıca Birleşik Krallık’tan sık sık geçmeniz gerekiyorsa da İngiltere transit vizesi almak yerine standart ziyaretçi vizesi almalısınız.

İngiltere Transit Vize İstiyor Mu?

İngiltere havalimanlarından birinden geçerek diğer bir ülkeye seyahat edecekseniz Birleşik Krallık transit vizesi almanız gerekebilir.

İngiltere ziyaretçi, öğrenci çalışma vb. vizeniz varsa, İngiltere evlilik ziyaretçi vizeniz (Marriage Visitor Visa) varsa, AB vatandaşıysanız ya da aile yakınları olarak oturum hakkı sahibiyseniz ya da İçişleri Bakanlığı (Home Office) seyahat belgeniz varsa İngiltere transit vizesi almanıza gerek yoktur.

İngiltere’den transit geçerken havalimanında 24 saatten az kalacaksanız ve sınır kontrolünden geçmeyecekseniz transit vize almadan seyahatinize devam edebilme ihtimaliniz olabilir. Transit vize almadan geçiş için gideceğiniz ülkenin Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya gibi ülkeler olması gerekebilir.

Havaalanında kalış süreniz 24 saatten az ya da fazla ise, herhangi bir ülkede ya da varış ülkenizde oturum hakkınız yoksa muhtemelen transit vize almanız gerekecektir. Seyahat öncesi gerekli araştırmayı yapmanızı öneririz.

Kimler İngiltere Transit Vize Muafiyetine Sahiptir?

 • Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ülkelerinden birine seyahat ederken İngiltere’den transit geçecekseniz ve bu ülkelerden biri için geçerli vizeniz varsa İngiltere transit vizesi almanıza gerek yoktur. Bu ülkelere İngiltere aktarmalı uçuş yaparken transit vizeden muaf olabilmeniz için Birleşik Krallık’ta kalış sürenizin 24 saati geçmemesi gerekecektir.
 • AB ülkelerinden birinden geçerli oturuma iznine sahipseniz ve oturum kartınız yanınızdaysa transit vize almanıza gerek yoktur.
 • Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da oturum hakkı sahibiyseniz ve oturum kartınız yanınızdaysa transit İngiltere vizesi almanıza gerek yoktur.
 • Geçerliliği devam eden İngiltere standart ziyaretçi vizeniz varsa İngiltere transit vizesi almanıza gerek yoktur.
  İngiltere üzerinden aktarmalı olarak farklı bir ülkeye seyahat etmeden önce havayolu şirketinizle uçuş detaylarınızı görüşmenizi ve transit vizeye ihtiyacınız olup olmadığına dair bilgi almanızı öneririz. İngiltere aktarmalı biletinizi bu bilgisi sonrası satın almanızı tavsiye ederiz.

İngiltere Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

İngiltere transit vize ücreti başvuru yapılan transit vize türüne göre değişmektedir.

 • İngiltere Direkt Hava Sahası Transit Vizesi (Direct Airside Transit Visa-DATV) ücreti 46 Dolar’dır.
 • İngiltere Transit Ziyaretçi Vizesi (Visitor in Transit Visa) ücreti 85 Dolar’dır.
 • İngiltere Mürettebat Üyesi Transit Vizesi ücreti 85 Dolar’dır.

Vize ücretlerine ilişkin daha detaylı bilgi için ” İngiltere Vize Ücretleri ” yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Transit Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Geçerliliği devam eden pasaportunuz ya da seyahat belgeniz.
 • Asıl seyahat ettiğiniz ülkenin vatandaşı değilseniz; o ülkeye giriş izninizi kanıtlayan oturum kartı ya da geçerliliği devam eden vizeniz.
 • Satın alınmış uçak biletleriniz. Bu biletler İngiltere aktarması sonrası devam eden seyahatin detaylarını da göstermelidir.
 • Son 6 aylık, size ya da sponsorunuza ait banka hesap dökümleriniz.
 • Seyahat detaylarınızı anlatan vize talep dilekçesi.

Yukarıdaki zorunlu belgelere ek olarak çalışma durumunuza uygun ek evraklar hazırlamanız gerekebilir. Evrak listesi için temsilcilerimizle görüşebilir, web sitemiz İngiltere vize evrakları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Asıl seyahat edeceğiniz ülkenin vatandaşlığına sahip değilseniz, seyahat esnasında mutlaka o ülkeye giriş hakkınızı belgeleyen oturum kartı, vize, Green Card gibi belgeleri yanınızda bulundurmalısınız.

Ayrıca İngiltere sınır kontrolünden geçerken asıl seyahat ülkesine neden gittiğinizi açıklamanız ve gerekçelerinizi belgelemeniz istenebilir.

Bu açıklama için seyahatinizin devamını gösteren satın alınmış uçak biletleri ve o ülkedeki konaklama belgelerinizi sunmanız gerekebilir.

Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere transit vize başvurularının sonuçlanma süresi 3-4 haftadır. Bu süre randevu gününden sonra sayılmaya başlanmalıdır. Özellikle biletlerinizi satın aldıysanız ve transit vizeye ihtiyacınız olduğunu teyit ettiyseniz randevu bekleme süresi ve çıkış süresini dikkate alarak mümkün olduğunca erken başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

Londra Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekli Mi?

Londra aktarmalı olarak farklı bir ülkeye transit geçiş yapacaksanız İngiltere’den transit vize almanız gerekebilir. Havaalanında kalış süreniz 24 saati geçmiyorsa, gideceğiniz ülke ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ülkeleriyse ve bu ülkeler için geçerli vizeniz varsa transit vize almadan Londra’dan aktarmalı seyahat edebilirsiniz.

Londra’dan aktarmalı bilet satın almadan önce İngiltere transit vizesinden muaf olunan durumları incelemenizi, muaf değilseniz transit vize işlemlerinizi bir an önce başlatmanızı tavsiye ederiz.

Yeşil Pasaportlular İngiltere Transit Vizesi Almalı Mı?

Yeşil pasaport sahiplerinin İngiltere aktarmalı uçuşları transit için vize almaları gerekebilir. Yeşil pasaportu Birleşik Krallık Hükümeti tanımamaktadır ve transit geçişlerde bu pasaporta sahip kişilere ayrıcalık tanınmamaktadır.

İngiltere’den transit geçişlerde yeşil pasaport sahiplerinden ve bordo pasaport sahiplerinden aynı kriterleri sağlamaları beklenir.

Amerika’ya Seyahat Ederken İngiltere Transit Vizesi Gerekli Mi?

Amerika Birleşik Devletleri’ne kısa süreli ya da uzun süreli kalış amacıyla seyahat eden, Amerika’ya giriş için gerekli izne sahip kişilerin İngiltere transit vize almalarına gerek yoktur.

Değerli ziyaretçilerimiz, İngiltere’den aktarmalı uçuşla farklı bir seyahatiniz olacaksa mümkünse biletinizi satın almadan önce İngiltere Transit vize şartlarını araştırmanızı öneririz. Transit vizeden muafsanız ya da transit vize işlemleri için yeterli zamanınız varsa İngiltere aktarmalı bilet satın alabilirsiniz.

Transit vize standart vizelere göre alınması daha kolay bir vize türü değildir. Transit vize başvuru sürecinizde de Konsolosluk dosyanızı detaylı inceleyecektir. Ayrıca transit vize ile İngiltere’de eğittim alma, çalışma gibi haklarınızın olmayacağını da hatırlatmak isteriz.

İngiltere transit vize almanız gerekiyorsa, biletlerinizi satın aldıysanız ve işlem sürecinizde vize danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız temsilcilerimize hemen ulaşabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Popüler Yazılar

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader