Avusturya Vizesi

Randevulu İşlem: Evet
İşlem Süresi: 1-4 hafta
Vize Süresi: konsolosluk belirler

Verdiğimiz Hizmetler

Avusturya Vizesi sayfamıza hoş geldiniz.

Vatandaşlarımız en çok Avusturya aile, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı seyahatleri için Avusturya vizesi talep etmektedir. Vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın başvuru öncesi aşağıdaki bilgileri dikkate almaları tavsiye olunur.

Avusturya Vizesi Nedir?

Avusturya vizesi, Avusturya’ya seyahat edecek yabancıların alması gereken bir tür izindir. Bu izin ikamet edilen ülkedeki Avusturya Konsolosluklarından ve diplomatik misyonlarından alınmaktadır. Ülkeye girişlerde esnasında havalimanlarında vize alınamamaktadır.


Türk Vatandaşları İçin Avusturya Vize İşlemleri

Avusturya seyahati gerçekleştirecek Türkiye pasaportuna sahip vatandaşlarımız Avusturya vizesi alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Yeşil pasaport sahipleri Avusturya vize işlemlerinde bulunmalarına gerek kalmadan seyahat edebilirler.

Gri ve Siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız yine vize almalarına gerek kalmadan seyahat edebileceklerdir.

Yeşil, Gri ve siyah pasaporta sahip vatandaşlarımız vizesiz olarak 180 gün içerisinde maksimum 90 gün konaklama yapabileceklerdir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizelerinizi 3 farklı şekilde alabilirsiniz: 

  1. Avusturya Konsolosluğuna bireysel başvuru yaparak.
  2. Yetkili vize aracı kurumlara başvuru yaparak.
  3. Avusturya vize danışmanlık firmaları aracılığıyla başvuru yaparak Avusturya vizelerinizi alabilirsiniz. 

Avusturya Vize Başvuruları İçin İstenen Evraklar

Avusturya vize başvuruları için istenen evraklar başvuru sahibin mesleki durumuna ve başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişmektedir.

Avusturya Konsolosluğu bazı vize başvuru evraklarının İngilizce veya Almanca tercüme edilmesini talep etmektedir.

Avusturya Vize Başvuru Ücretleri

Avusturya Konsolosluğunun Schengen vize başvuru ücretleri 2024 yılında 80 €’dur.

Avusturya vize başvurusu yapacak vatandaşlarımız konsolosluk vize harç ücretine ek olarak 20 € civarında vize başvuru merkezi VFS Global ücretini ödemeleri gerekecektir.

Avusturya Vize Başvuruları Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vize başvuruları randevu tarihi sonrası 8 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlanmaktadır. Avusturya Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru dosyasını idari soruşturmaya sokabilir, başvuru sahibinden ek evrak isteyebilir. Bu gibi durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayacaktır.

Öte yandan Schengen kurallarında yapılan değişiklik nedeniyle vize başvurularından önce en az 15 iş günü süre bulunulması talep edilmektedir. Bu süre genel anlamda zorunlu tutulmamaktadır. Ancak randevu tarihi ile seyahat tarihi arasında söz konusu sürenin bulunmaması halinde vize reddi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Hangi Şehirlerden Vize Başvuru Yapılır?

Avusturya vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız Türkiye genelinde Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Trabzon, İstanbul Avrupa Yakası ve İstanbul Anadolu Yakası Altunizade de bulunan VFS Global ofislerinden vize başvurularını tamamlayabileceklerdir.

[/vc_column_text]

Makaleler

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya vizesi kaç günde çıkar? Konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz. Avusturya vizesi resmi ve milli tatiller ve mücbir durumlar dışında 1-4 hafta arasında çıkmaktadır. Bu süre; tüm Avusturya kısa…
Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Avusturya Vizesi Almak Kolay Mı?

Avusturya vizesi almak kolay mı? Sorusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoş geldiniz. Avusturya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından gerek aile, akraba ziyareti gerekse turistik amaçlı seyahatler için en çok vize talep edilen…
Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader