En Kolay Schengen Vizesi Veren Konsolosluklar 2024

Değerli ziyaretçilerimiz;  vize retlerinin arttığı, randevu sorunlarının yaşandığı, yoğun göç dalgasının olduğunu söyleyebileceğimiz bu dönemde seyahat planı yapanlar için ”En kolay Schengen vizesi veren Konsoloslukları” sizler için araştırdık.

Sayfamızın devamında 2024 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en kolay Schengen vizesi veren ülkeleri ve bu ülkelerin onay için talep ettiği temel şartları inceleyebilirsiniz.

Vize işlemlerinizi başlatmak için ‘’ Bize Ulaşın ‘’ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen okumaya devam edin.

Schengen Vizesi Almak Zor Mu?

Değerli ziyaretçilerimiz, Schengen vizesi almak düzenli geliri olmayan, maddi durumu yeterli olmayan, çalışmayan vatandaşlarımız için alınması zor bir vizedir.

Schengen Konsoloslukları, bir vize başvurusunu değerlendirirken daima 27 üye devleti adına da sorumluluk aldıklarını ve verecek oldukları vizenin 27 üye devlete de giriş hakkı vereceği bilgisini daima göz önünde bulundurarak karar vermektedir. Bu sebeple Schengen vizesi almak bilhassa Türkiye’ye bağlayıcı etkenleri zayıf, düzenli bir geliri olmayan veya potansiyel göçmen izlenimi yaratan vatandaşlarımız için alınması zor bir vize olacaktır. Ancak asgari üstü maaşla çalışan, evli ve mevcut iş yerinde en az 1 yıldır çalışan vatandaşlarımız için doğru başvuru yapılması durumunda Schengen vizesi alınması kolay bir vize olacaktır.

Schengen Vizesi Kimlere Kolay Çıkar?

Değerli ziyaretçilerimiz, bir vize danışmanlık ofisi olarak elbette Konsolosluk adına beyanlarda bulunamayız. Diğer bir deyişle şu durumda olanlara kesin vize çıkar veya şu durumda olanlara kesin vize çıkmaz diyemeyiz. Ancak sektörde edindiğiniz tecrübeleri, bilgi ve birikimlerimizi sizlerle paylaşabiliriz. Bu sebeple aşağıda belirtecek olduğumuz durumlar tamamen SaltVisa deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlanmış bir lise olacaktır ve kesinlik içermemektedir.

Peki, Schengen vizesi 2024 yılında kimlere daha kolay çıkar?

Değerli ziyaretçilerimiz, 2024 yılında en kolay Schengen vizesi kimlere çıkar başlığımızı iki başlık altında detaylandıracağız.

  1. En kolay Schengen vizesi düzenli geliri olanlara çıkar.

En kolay Schengen vizesi düzenli geliri olan kişilere çıkar düşüncemizi gelin birlikte detaylandıralım.

Değerli ziyaretçilerimiz, bildiğiniz üzere Schengen vizesi maksimum 90 güne kadar yapılacak kısa süreli turistik, ticari, eğitim, staj, kültürel ziyaret, fuar, aile-arkadaş ziyareti gibi seyahat amaçları için tasarlanmış kısa süre bir vize türüdür. Bu vize aynı zamanda 26 üye devlet de yürütülecek turistik ve ticari faaliyetlerin teşvik edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla bir Schengen vize başvurusunda esas değerlendirme kriteri başvuru sahibinin kısa süreli seyahat yapacağından emin olunmalıdır. Konsolosluklar başvuru sahibinin kısa süreli seyahat edeceğinden ise farklı farklı sağlamalar yaparak emin olmaktadır.

Bunlardan ilki: vize başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işe sahip olmasıdır. Vize başvuru sahibinin düzenli bir işinin olması başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine dair her zaman önemli bir veridir. Bu sebeple ki Konsolosluklar bir vize başvuru sahibinden: çalıştıkları şirketten izin yazısı, son 3 aylık maaş dökümlerini, hizmet dökümü ve işe giriş bildirgelerini, çalıştıkları şirketin faaliyette olduğunu gösterir faaliyet belgesi, vergi beyanında bulunduğunu gösterir vergi levhası, belgeleri imzalayan yetkilinin imza sirküsü ve şirket sahiplerini gösterir şirketin ticaret sicil gazetesi gibi evrakları talep etmektedir. Talep edilen bu evraklar başvuru sahibinin Schengen bölgesine kısa süreli seyahat edeceğine dair Konsolosluğa önemli ipuçları vermektedir. Ancak burada önemli bir ayrıntı vize başvuru sahibinin en az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor olması tavsiye edilir. Schengen vize başvuru sahibi kısa süre içerisinde iş değişikliği yapmış ise eski iş yerinin evraklarını da sunması tavsiye edilir.

İşe yeni girmiş, 1 aylık maaş bordrosu olan ve ticari Schengen vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın ise vize onayı alma ihtimalleri daha yüksek olacaktır.

  1. En kolay Schengen vizesi Schengen seyahat geçmiş olanlara çıkar.

Değerli ziyaretçilerimiz, en kolay Schengen vize onayı alacak bir diğer grup ise Schengen seyahat geçmişi olan vatandaşlarımızdır. Bu durum Konsolosluklar tarafından bir Schengen sicili olarak değerlendirilmektedir. Başvuru sahibinin Schengen devletlerine son 3 yıl içerisinde yatığı seyahatler Konsolosluklar tarafından her zaman önemli bir veri olarak ele alınır. Schengen vizesine ilk defa başvuru yapacak kişilerin vize onayı almaları nispeten biraz daha zordur. Ancak son 3 yıl içinde Schengen vizesi almış ve bölgeye düzenli olarak seyahat eden kişilere hem kolay vize onayı çıkar hem de Schengen vize başvuruları daha hızlı çıkar.

Bu bölümde ki önemli ayrıntı ise başvuru sahibinin eski Schengen vizelerini doğru, hatasız kullanmış olmasıdır. Başvuru sahibi eski aldıkları vizelerini vizeyi almış oldukları ülkeye giriş yaparak kullanmışlar ise verilecek olan vize hem uzun süreli olabilir hem de daha kolay onaylanabilir.

Ayrıca daha kolay Schengen vizesi alabilmek başvuru sahibinin son 3 yıl içerisinde aldığı Amerika, İngiltere, Kanada, Japonya vizeleri de en az eski Schengen vizeleri kadar avantaj sağlayacaktır.

En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

Değerli ziyaretçilerimiz, en kolay Schengen vizesi veren Konsolosluklar listesini oluştururken, döviz kurlarının arttığı Türkiye’nin yoğun göç verdiği süreçler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

En kolay Schengen vizesi veren ülkeler listesi bir kesinlik içermemektedir ve 2024-2024 yılı vize başvuru tecrübelerimizden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

1. İspanya

En kolay Schengen vizesi veren Konsolosluklar listesinin ilk sırasına İspanya Konsolosluğunu alıyoruz. Ana destinasyon bir turizm ülkesi olan İspanya güzel bir seyahat planı sunan vatandaşlarımıza yüksek oranda olumlu yanıt vermiştir. İspanya Konsolosluğu her ne kadar uzun süreli Schengen vizesi veren Konsolosluklar arasında yer almasa da kolay vize verme konusunda fena bir konsolosluk değildir.

Özellikle ilk defa yurt dışına çıkacak vatandaşlarımız seyahatlerini detaylıca planlamaları halinde seyahat süreleri kadar da olsa vize onayı alma ihtimalleri yüksek olacaktır.

2. Almanya

En kolay Schengen vizesi veren Konsolosluklar listesinde ikinci sıraya Almanya Konsolosluğunu alıyoruz. Almanya Konsolosluğu özellikle akraba-arkadaş ziyareti amacıyla seyahat edecek belediye onaylı orijinal davetiye (Verpflichtungserklärung) sunabilen başvuru sahiplerinin vizesini daha kolay onaylayabilmektedir. (Bkz. Almanya aile-arkadaş ziyareti vizesi) Bu şekilde vize başvurusu yapacak şirket çalışanlarına daha kolay Almanya Schengen vizesi alabilmeleri için seyahat sürelerini kısa tutmalarını tavsiye ederiz.

Düzenli geliri olmayan, üniversite sonrası henüz iş hayatı başlamamış ve uzun süreli vize talep eden vatandaşlarımız için Almanya Konsolosluğu zor vize veren Konsolosluklar arasında yer almaktadır.

3. Fransa

Fransa Konsolosluklarını pandemi öncesi SaltVisa olarak en kolay Schengen vizesi veren ülkeler listesine ilk sıraya alıyorduk. Ancak Türkiye’nin göç veren ülkeler arasında bulunuyor olması nedeniyle Fransa Konsoloslukları artık kolay vize veren Konsolosluklar listesinde yer almamaya başlamıştır. Bu sebeple Fransa vizesi Schengen vize geçmişi olmayan, geçerli bir seyahat gerekçesi sunamayan veya tatmin edici düzenli bir gelire sahip olmayan vatandaşlarımız için zor vize veren Konsolosluklar arasında yer alır.

Schengen seyahat geçmişi olan, mevcut iş yerinde en az 1 yıldır çalışan ve orta düzey bir gelire sahip vatandaşlarımız ise Fransa Konsolosluğunu kolay vize veren Konsolosluk olarak tercih edebilirler.

Bu süreçte vize başvurusu yaparken otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı iptal edilebilir, gerçek rezervasyon olarak sunmanızı tavsiye ederiz.

4. Yunanistan

Yaygın bir kanı olarak Yunanistan Konsoloslukları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına her zaman en kolay Schengen vizesi veren Konsolosluklar olarak bilinmektedir. Bu kanı kimi zaman doğru kimi zaman ise yanlış, eksik ve eski bir bilgidir. Yunanistan ana destinasyon ve ekonomik bir turizm ülkesidir.

Aynı zamanda Türkiye’nin komşu ülkesidir. Bu sebeple dikkatlice yapılacak turistik Schengen vize başvuruları Yunanistan Konsoloslukları tarafından daha anlaşılır karşılanmaktadır. Ancak yeni kurulmuş, köklü geçmişi olmayan şirketlerde çalışan, maaşını elden alan ve Schengen vize geçmişi olmayan vatandaşlarımız için Yunanistan Konsoloslukları zor vize veren Konsolosluklar arasında yer alır.

Bilhassa iş yeni girmiş, antetli kağıdı olmayan veya şahıs şirketinde çalışan vatandaşlarımız için Yunanistan Konsoloslukları en kolay Schengen vizesi veren Konsolosluklar arasında yer almamaktadır.

5. Hollanda

Hollanda, Türk vatandaşlarına en kolay Schengen vizesi veren ülkeler listemizde orta sıralarda yer almaktadır.

Özellikle ticari/fuar, Orange Carpet, aile-arkadaş ziyareti kapsamında seyahat etmeyen, iş yerinde sıradan bir unvan ve görevle çalışan vatandaşlarımız için Hollanda Konsolosluğu zor vize veren konsolosluklar arasında yer almaktadır. Ancak Schengen seyahat geçmişi olan, iş yerinde beyaz yakalı unvanlarla Türkiye ortalamasının üzerinde maaş alan vatandaşlarımız için Hollanda Konsoloslukları kolay Avrupa vizesi veren ülkeler arasında yer alır.

6. İtalya

İtalya, düzenli gelire sahip, asgari ücret üzeri çalışan ve seyahatini iyi planlamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için en kolay Schengen vizesi veren ülkeler listesinde orta sıralarda yer verdiğimiz bir diğer ülkedir. Önemli bir devlet üniversitesinde okumayan, okulunu uzatmış, sponsorunun maddi durumu iyi olmayan gençler için İtalya Konsoloslukları kolay vize veren Konsolosluklar arasında yer almamaktadır. Ancak iyi bir şirkette çalışan, seyahat geçmişi olan ve ticari amaçlı vize başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İtalya Konsoloslukları kolay vize veren ülkeler arasında yer alacaktır.

7. Polonya

Polonya, Türkiye’den işçi alımı yapan ülkeler arasında yer almaktadır.

Özellikle 2024-2024 yılları arasında çalışma amacıyla Polonya’ya giden vatandaşlarımızın sayısı oldukça yüksektir. Bilhassa inşaatta çalışmak üzere demirci, kaynakçı ve kepçe operatörü, tır ve kamyon şoförleri, makarna/çikolata/balık paketleme işlerinde çalışabilecek çok sayıda Türk vatandaşı ve Türkiye’de yaşayan Özbekistan ve Türkmenistan vatandaşları Polonya çalışma vizesi için başvuru yapmışlardır. Bu sebeple Polonya turistik Schengen vizesine başvuru yaparken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Schengen vize geçmişiniz yok ve orta-üst bir gelire sahip değilseniz Polonya Konsoloslukları zor vize veren Konsolosluklar arasında yer alacaktır.

Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya Kolay Schengen Vizesi Verir Mi?

2024 yılında Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya Konsolosluklarına Schengen vize müracaatında bulunacak vatandaşlarımız için söz konusu Konsolosluklar kolay Schengen vizesi veren ülkeler arasında son sıralar arasında yer alırlar. Bu ülkelerde bulunan yüksek refah seviyesi çalışma amacıyla Avrupa’ya yerleşmek isteyen vatandaşlarımız arasında yoğun rağbet görürler.

Ayrıca İskandinav ülkelerinin Türkiye uzak mesafede olmaları, ana destinasyon bir turizm ülkesi olmamaları sıradan turistik Schengen vize başvurularının kabul edilmemesine yol açacaktır. Bu sebeple Schengen bölgesine sık seyahat eden biri değilseniz, geçerli bir turistik planınız yok ve orta-üst gelire sahip değilseniz Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya Konsoloslukları en zor Schengen vizesi veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alacaklardır.

Davetiyesi Olanlara Schengen Vizesi Kolay Çıkar Mı?

Schengen devletlerinde yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarından davetiye temin eden Türk vatandaşlarına ziyaret vizesi turistik vizeye oranla nispeten daha kolay çıkmaktadır. Ancak kolay vize alabilmek için davetiye belgesinin olması tek başına yeterli değildir.

Davet eden kişi her ne kadar davetiye göndermiş olsa da, seyahatin masraflarını karşılıyor olsa da vize başvurularında her zaman başvuru sahibinin durumu değerlendirilecektir.

Yani Almanya’dan gelen istek yazısı ile çalışmayan bir vatandaşımız Schengen vize başvurusu yapacak olması halinde söz konusu vatandaşımızın vize onayı alması biraz zor olacaktır. Ancak mevcut iş yerinde en az 1 yıldır çalışan, ilk defa yurt dışına çıkan ve düşük gelirli vatandaşlarımız için davetiyeli Schengen vize almak turistik Schengen vize almaya oranla daha kolay olacaktır.

Avrupa ülkelerinden gelen davet yazıları bilhassa pandemi gibi bir doğal afet sürecinde geçerli bir seyahat nedeninin olması açısından önemli bir belgedir.

Davetiye belgesi elbette tek başına yeterli değildir. Ancak doğru bir vize başvurusu ile vize onayı almak daha kolay olacaktır.

Schengen Vize Reddi Alanların Bir Daha Vize Almaları Zor Mu?

Daha önce Schengen vize reddi alan vatandaşlarımızın bir daha vize onayı almaları hem zor hem de kolaydır. Bu durum biraz da başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bu ve benzeri durumlarda mümkün olduğunca tecrübeli ve güvenilir Schengen vize danışmanlık firmalarından hizmet almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde 2. veya 3. kez Schengen vize reddi almanız kaçınılmaz olacaktır. Burada esas olan ret almanız değildir.

Vize reddi sonrası mevcut durumunuzda bir değişiklik olup olmadığı ve geçerli bir seyahat gerekçesi sunup-sunmadığınızdır. Vize reddi sonrası durumunuzu düzeltmeden, Konsolosluğun şüphelerini ortadan kaldırmadan ısrarla ve aynı durumda vize başvurusu yapmanız vize reddi sonrası yeniden vize onayı almanıza engel olacaktır.

Yine yaygın yapılan hatalardan bir diğeri ise bir üye devletten vize reddi alıp, kolay vize veriyor düşüncesiyle diğer üye devlet Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi talep etmektedir. Bu durum tam anlamıyla yapılmaması gereken 10 kusurlu hareketten biridir.

Örneğin: Almanya Schengen vize başvurunuz reddedilmişse birkaç hafta sonra Yunanistan Schengen vizesine başvuru yapmamalısınız. Ancak Yunanistan ticari vize başvurunuz reddedilmiş ve fatura kestiğiniz bir Almanya şirketi var ise bu müşterinizden davetiye belgesi talep ederek ve ticari ilişkilerinin geçmişini ispat ederek kısa süre içerisinde Yunanistan vize reddi sonrası Almanya Schengen vize başvurusunda bulunabilir ve vize onayı alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Bunun dışında vize reddi aldığınız mevcut durumunuzu değiştirmeden yeniden vize başvurusu yapıyorsanız yeniden vize reddi almanız kaçınılmaz olacaktır.

Evet. Değerli ziyaretçilerimiz, 2024 yılında en kolay Schengen vizesi veren ülkeler yazımızın sonuna geldik. Bu dönemde Schengen Konsoloslukları kolay vize onayı vermemektedir. Eğer üste düzey bir gelire sahip değilseniz ve Schengen vizesi için ilk defa başvuru yapıyorsanız vize onayı almak ihtimali arttırmak için ‘’ Schengen vize danışmanlığı hizmeti ‘’ almanızı tavsiye ederiz.

Vize reddi sonrası kolay vize verileceği düşüncesiyle kısa süre içerisinde diğer üye devletlere vize başvurusu yapmanızı tavsiye etmeyiz.

Vize onayı alma ihtimalini arttırmak için seyahatinizi daima detaylıca planlayın. Otel ve uçak bileti rezervasyonlarına daima önem verin. 1 günlük rezervasyon hakkı veren geçici otel ve uçak bileti rezervasyonları ile vize başvurusu yapmayın.

Banka hesabınızda kaynağı belirsiz şekilde göstereceğiniz yüksek meblağlar da ki paralar size avantaj sağlamaktan öte dezavantaj sağlayacaktır. Buna ek olarak üzerinize kayıtlı ev, araç var ise tapu ve araç ruhsatı fotokopilerini Schengen vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın. Kira gelirleriniz var ise kira sözleşmelerinizin fotokopilerini ve kira gelirlerinizin yattığı banka hesaplarınızın dökümlerini vize başvuru dosyanıza mutlaka ekleyin.

Evliyseniz mutlaka evlilik cüzdanınızın fotokopisini de Schengen vize başvuru dosyanıza ekleyin. Bu belge: Türkiye’ye bağlayıcı etkenlerinizi ispat edecek ve daha kolay Schengen vizesi alabilmeniz için size avantaj sağlayacaktır.

schengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
865 yoruma göre
js_loader