Vize İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz vize için gerekli evraklar vatandaşlarımızın en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Vize için gerekli evrak ve belgeler başvuru sahiplerinin mesleğine, başvuru yapacağı vize kategorisine göre değişiklik gösterecektir.

Sayfamızın devamında:

  • Vize için gerekli evrak ve belgeler,
  • Turistik vize için gerekli evraklar,
  • Ticari vize için gerekli evraklar,
  • Davetiye vize başvuruları için gerekli evraklar ve belgeler hakkında en temel bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Paylaşacaklarımız daha çok Konsoloslukların vize başvuru sahiplerinden istediği evraklar hakkında bilgilerden oluşmayacaktır. Bu bilgileri web sayfamızın ülkeler bölümünü ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Paylaşacak olduklarımız daha çok Konsoloslukların algoritmaları, endişe ve paranoyaları nasıldır bu gibi konular üzerinde duracağız.

Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip kişiler: Avrupa, Schengen, Afrika, Amerika, Orta doğu ülkelerine yapacakları seyahatleri için vize almak mecburiyetindedirler.
(Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkeler)

Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise çok sayıda ülkeye 180 gün içerisinde 90 günlük konaklama süreli haklarını ihlal etmeden seyahat edebilmektedirler. Dolayısı ile vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatleri öncesinde sadece vize işlemleri için ciddi bir zaman ayırmaları gerekecektir.

Vize işlemleri, vatandaşlarımızın önünde ciddi bir seyahat engeli olarak karşılarına çıkmaktadır. Vatandaşlarımızın en çok şikayetçi oldukları konuların başında:

  • verilen vize sürelerinin sürekli kısa tutulması,
  • vize ücretlerinin çok pahalı olması,
  • vize için istenen evrakların çok teferruatlı olması yer almaktadır.

Vatandaşlarımızın şikayetçi oldukları bu konular hakkında birçok çalışma yaptık. Arzu ederseniz web sayfasında bulunan ilgili menüleri ziyaret ederek bu çalışmalar inceleyebilirsiniz. Ancak biz bugün vize için istenen evraklar üzerinde duracağız.

Konsolosluk bir vize başvuru sahibinden hangi evraklar ister, vize evrakları neye göre değişir, evrak ve belgeler orijinal olmak zorunda mı, hangi evrakları e devlet üzerinden alabilirsiniz gibi bilgilere ulaşabileceksiniz.

Ayrıca işlem devam ederken Konsolosluklar yeni evrak isteyebilir mi, bu evrakları tamamlanması zorunlu mu, vize reddi halinde sunulan evraklar geri alınabilir mi gibi sorularınızın da yanıtlarını bulabilirsiniz.

Başvurularda sunulacak belgelerin eksiksiz, açıklamalarını dikkate alarak hazırlamayı, talep edilen belgelerin orijinal mi yoksa fotokopi olarak mı istendiğini, sunacağınız belgelerin yeni tarihli olup olmadığını, akıllı telefonlarla fotoğrafı çekilen evrakların belge olarak kabul edilmeyeceğini sizlere hatırlatmak isteriz.

Vize İçin Gerekli Evrak ve Belgeler

Vize için gerekli evrak ve belgeler çeşitli nedenlerle değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvuru evraklarında elbette standart bir kural bulunmaktadır ancak vize evraklarının vize talep edilecek ülkeye, vize kategorisine, seyahat içeriğine, başvuru sahibinin meslek bilgisine, medeni durumuna, başvurunun yapılacağı Konsolosluk veya Büyükelçiliğe göre değişiklik gösterecektir.

Öncelikle konsolosluklar vize başvuru sahiplerinden seyahat amaçlarını, meslek bilgilerini, seyahat programlarını, medeni durumlarını ve gelir kaynaklarını ispat etmesini ister. Bu durum tüm konsolosluklar için geçerli değildir. Afrika ve Orta doğu ülkeleri başvuru sahiplerinden bu kadar detaylı evrak ve bilgi talep etmezken Avrupa ve Amerika kıtası ülkeleri vize başvuru sahiplerini yakından tanıma amacıyla genel anlamda detaylı evrak sunumunu zorunlu tutar.

Konsolosluğun talep ettiği evrakların tamamlanması zorunlu mudur?

Konsoloslukların talep ettiği evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması ve sunulması zorunludur. Eksik evraklar yapılacak vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak bazı başvuru sahipleri Konsolosluğun talep ettiği evrakları mesleki durumu veya hayatını farklı şekilde kazanıyor olması nedeniyle sunamamaktadır.

Bu gibi durumlarda ilgili Konsolosluğa e-posta atarak durumunuza uygun istenen evraklar listesi konusunda yardım talep edebilir veya vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bazı Konsolosluklar ise ülkelerine seyahat eden tüm yabancılara tek tip vize imkanı tanımaktadır. Bu durum çoğunlukla Afrika ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Çin gibi ülkelerinin Konsolosluklarında geçerli olmaktadır. Bahsi geçen ülkelerin Konsoloslukları vize başvurularında tek vize kategorisine başvuru yapma hakkı tanır (örneğin ticari veya davetiyeli vize başvurusu) ve bu vize kategorisi için hazırlanması gereken evrakların eksiksiz şekilde hazırlanmasını talep eder. Talep edilen evrakları sunmayan kişilerin yapacak oldukları vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmez. Dolayısı ile her konsolosluğun vize mevzuatı, ülkenin göçmenlik politikası ve başvuru sahibinin menşei ülkesiyle vize talep edilen ülkenin diplomatik ilişkileri de vize şartlarını belirleyecek unsurlar arasında yer almaktadır.

Tavsiyemiz vize başvuru evraklarınızı hazırlarken evraklarınızı eksiksiz ve istenilen şekilde hazırlamaya, Konsolosluğun sizi yakında tanımasına izin veriniz. Başvuru dosyanızı zayıf ise dosyanızın zayıf yönlerini güçlendirebilmek için evrak listesinde bulunmayan evraklarınızı da dosyanıza ekleyebilirsiniz.

Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik vize için gerekli evraklar vize talep edilecek ülkeye göre değişlik göstermektedir.

Turistik vize başvuruları için genel anlamda davetiye belgesi talep edilmez. Ancak Afrika, Ortadoğu ülkeleri satın alınmış otel confirmation belgesi veya belediye onaylı davetiye talep edilebilir veya başvuru sahibine turistik vize başvuru olanağı tanımaz.

Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler Şöyle:

-İlgili ülkenin eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu

-Pasaport ve eski pasaportlar

-Ön ve arka yüz kimlik fotokopileri

-Pasaport ve eski pasaportların 2 sayfa, vizeli sayfa ve giriş-çıkış kaşelerini içeren sayfaların fotokopileri

-Otel rezervasyonu – Bazı ülkeler otelden kaşeli ve imzalı olmasın talep edebilir.

-Uçak bileti rezervasyonu

-Belediye onaylı davetiye belgesi – sadece bazı ülkeler için geçerlidir.

-Son 3 aylık seyahati finanse edebilecek bakiyesi olan bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınan banka hesap dökümü

-İkametgah belgesi- e devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilir.

-Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği – e devlet üzerinden aile bilgilerini içerecek şekilde temin edilmeli

-Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları

-SGK işe giriş bildirgesi iş yerinden kaşe ve ıslak imzalı temin edilmelidir.

-SGK tescil ve hizmet dökümü – e devlet üzerinden barkodlu olarak alınabilir.

-Orijinal faaliyet belgesi, son yılın vergi levha, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri

-İş yerinin antetli kağıdına alınmış kaşe ve ıslak imzalı seyahat tarihlerini ve izini belli eden dilekçe

-Seyahat sigortası kaşe ve ıslak imzalı – genel anlamda Schengen ve AB ülkelerinin vize başvurularında talep edilir.

-Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

İşverenler, Şirket Ortakları Ek:

-Şirket antetli kağıdına seyahat hakkında detaylı bilgiler veren dilekçe
-SGK barkodlu hizmet dökümü – e devlet üzerinden alınabilir, her konsolosluk talep etmeyebilir.

Memurlar, Devlette Çalışanlardan Ek:

-İzin ve çalışma yazısı mühür ve ıslak imzalı
-Görev kimlik kartı fotokopisi

Freelance, Serbest Meslek Sahiplerinden Ek:

-Noter onaylı iş sözleşmesi,
-Başvuru sahibinin çalışma şeklini anlatan detaylıca yazılmış dilekçe
-Varsa freelance çalışılan iş yerinden alınmış antetli kağıda durumu anlatır kaşe ve ıslak imzalı yazı
-Varsa freelance çalışılan iş yerinin: faaliyet belgesi, vergi levha, sicil gazete, imza sirküleri fotokopileri

Öğrencilerden Ek:

-İngilizce öğrenci belgesi- E devlet üzerinden barkodlu temin edebilirsiniz.
-18 Yaş altı kişilerinden anne, baba tarafından imzalı noter onaylı muvafakatname belgesi (Bazı konsolosluklar bu belgeyi talep etmez)
-Sponsor olacak ebeveynin mesleki durumuna göre eksiksiz şekilde hazırlanmış evrakları
-Sponsor ebeveynin yazdığı ıslak imzalı sponsorluk dilekçesi

Avukatlardan Ek:

-Avukatlık kimlik kartı fotokopisi
-Barodan alınan yazı

Doktorlardan Ek:

-Doktorluk görev kimlik kartı fotokopisi
-Tabipler odasından alınmış mümkün ise İngilizce yazı

Mühendislerden Ek:

-İlgili odadan alınmış yazı,
-Varsa görev kimlik kartı fotokopisi

Emekliden Ek:

-Emeklilik belgesi – E devlet üzerinden barkodlu olarak temin edilir.
-Emekli maaş dökümü – Son 3 aylık, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile temin edilmeli
-Varsa kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile alınmış banka birikim hesap özeti

Ev Hanımlarından veya Çalışmayanlardan Ek:

-Varsa nafaka, ölüm aylığı gibi gelirlerin ispatı ve banka hesap dökümleri,
-Varsa araç ruhsatı, kira geliri ve tapu fotokopileri
-Sponsor olacak eş ya da ebeveynin meslek bilgilerine göre eksiksiz evrakları
-Sponsor olacak eş ya da ebeveynin orijinal, bakiyeli banka hesap dökümü
-Sponsor olacak eş ya da ebeveynin sponsorluk dilekçesi

Çiftçilerden Ek:

-Çiftçilik belgesi fotokopisi
-Varsa tarım arazilerinin tapu, iş makinelerinin ruhsatlarının fotokopileri
-Varsa başvuru sahibinin üzerine kayıtlı hayvanların belgesi

Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari vize başvuruları için en önemli evrak ziyaret edilecek ülkeden alınacak davetiye belgesidir. Ticari vizeler davetiyeli bir vize türüdür. Bu vize kategorisi için başvuru sahiplerinin davetiye belgesi, fuar katılım belgesi, davet gönderen şirketin evrakları ve iki şirket arası ilişkileri gösteren gümrük beyannamesi veya invoice gibi gibi evrakları sunulması talep edilebilir.

Ticari vize başvurularında yukarıda belirtilen evraklar ek olarak davetiye belgesi sunulması, duruma göre davet eden şirketin evrakları ve seyahat edecek kişinin şirket banka hesap dökümünün sunulması zorunludur. Ticari vize başvurularında genel anlamda şirket banka hesap dökümleri sunulmaktadır. Şirket banka hesaplarını sunamayacak başvuru sahipleri dilekçelerinde bu durum hakkında Konsolosluğu bilgilendirmelidir.

İngiltere Konsolosluğu 2020 yılında yapılan ticari vize başvurularında başvuru sahibinin şahsi banka hesap dökümlerini de talep etmektedir. Ticari vize için sunulacak davetiye belgesinin büyük oranda fotokopi olarak kabul edilirken belgenin aslının sunulması gerekmemektedir.

Davetiye belgelerinin geçerlilik süresi davetiye üzerine belirtilen tarihlerdir. Davetiye içeriğinde belirtilen tarihler geçmiş ise vize başvurusunda bulunmamanızı SaltVisa olarak tavsiye ederiz.

Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz üst bölümde her meslek gurubuna göre hazırlanması gereken evrakların bilgisini bulabilirsiniz. Ziyaret vizesi başvurularında bu evraklara ek olarak davetiye belgesinin sunulması gerekecektir.

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyesi ile ticari vize davetiyesi farklıdır. Aile ziyareti vizesi davetiyeleri çoğunlukla orijinal belge olarak ve belediye onaylı olacak şekilde talep edilir.

Davetiye belgesine ek olarak davetiye gönderen kişinin gelir belgeleri, son 3 aylık maaş bordroları, akrabalık bağının ispatı ve ikametgah belgesi gibi evraklarında ek olarak sunulması talep edebilir.

Aile ziyareti vizesi için sunulacak davetiye belgesinin birinci derece yakın akrabadan alınması zorunlu değildir ancak her herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmama adına ziyaret edilecek yakın akrabadan davetiye belgesinin temin edilmesi tavsiye edilir.

Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için gerekli evrakları yeni tarihli sunulması gerektiğini unutmayınız.

Kültürel, Sportif Faaliyet Vizesi içi Gerekli Evraklar

-Konferans veya eğitime katılımına yönelik davetiye
-Çalışılan iş yerinden alınmış görevlendirme yazısı
-Sportif faaliyet için organizasyonu düzenleyen şirketten gelen detaylı davet yazısı
-Organizasyona katılacak kulübün Konsolosluğu bilgilendirme ve katılımcı listesini belirttiği yazı
-Sporcuların lisans fotokopileri
-Sporcuların sözleşme fotokopisi

Erasmus, Erasmus Plus Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Erasmus ve Erasmus plus vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin sponsorunun mesleki bilgisine değişmektedir. Üst bölümde bulunan mesleklere yönelik sponsor evraklarınızı hazırladıktan sonra:

-Yurtdışı Erasmus makamından gelen okul kabul belgesinin fotokopisi (bazen aslı)
-Türkiye Erasmus makamlarından alınmış Erasmus kabul onayını gösterir yazının orijinal
-Türkiye’de eğitim alınan Üniversiteden Erasmusu onaylayan orijinal yazı
-Eğitim süresini kapsayan orijinal seyahat sağlık sigortası
-Varsa yurt/konaklama bilgisi evrakı

Avrupa Birliği Yakınları için Vize Başvuru Evrakları

-Evlilik cüzdanı fotokopisi
-Evlilik cüzdanı İngilizce dışında bir dil ise noter onaylı tercüme ettirilmelidir.
-AB yakınlarının birlikte seyahat etmesi gerekebilir.
-Türkiye evlilik cüzdanı fotokopileri geçerli değildir.

Turuncu Halı, Kırmızı Halı Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Turuncu ve Kırmızı halı vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin bağlı bulundukları iş yerlerinin öncelikle Orange carpet (turuncu halı), Red carpet (kırmızı halı) üyeliklerinin bulunması gerekmektedir. Turuncu halı veya Kırmızı halı üyesi şirketler bu vize kategorisin başvuru yapabilir. Bu vize kategorilerine yapılacak başvurularda diğer vize kategorilerinde olduğu gibi detaylı evrak hazırlanması, randevu alınması gerekmektedir.

Ayrıca vize süreleri daha uzun verilebilir.

Turuncu halı ve Kırmızı halı vize başvuruları için üye şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı sunulmalıdır.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader