Gana Vizesi

Randevulu İşlem: Evet
İşlem Süresi: 2-4 hafta
Vize Süresi: konsolosluk belirler

Verdiğimiz Hizmetler

Vize hizmetleri için iletişime geçin.

Gana seyahatinde bulunacak Umuma mahsus, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gana vize işlemleri tabidir. Diplomatik pasaportları ile Gana’ya seyahat edecek vatandaşlarımız ek olarak nota yazısı edinmeleri gerekecektir. Konu ile alakalı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının resmi açıklaması:

Diplomatik pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

  Gana vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız vize başvurularını İstanbul ve Ankara’daki Gana Konsolosluklarına yapabileceklerdir. Vize başvuruları için seyahat tarihinden en geç 10 gün önce sarı humma aşısı olunması zorunludur. Vize başvurularında başvuru sahiplerinin Konsoloslukta hazır bulunması gerekmez. Vize başvuruları yetkilendirdikleri bir kişi veya vize başvuru hizmeti veren aracı şirketlerle yapabilirler. Vize başvuruları için randevu alınması gerekmemektedir. Başvurular İstanbul’dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09.00 / 15.00 saatleri arasında kabul edilmektedir. Vize başvurularını sonuçlanma süresi 5 iş günüdür. Resmi tatil günlerinde veya yabancı pasaportlar yapılan başvurularda vize işlem süreleri uzayabilir.

Gana Vize İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

 1. 4 adet Gana vize başvuru formu
 2. Seyahat dönüşü en az 6 ay geçerli pasaport
 3. 4 adet biyometrik vize fotoğrafı
 4. Sarı humma aşı kartı
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Pasaport fotokopisi
 7. Vize ücreti dekontu
 8. Gidiş-dönük uçak bileti rezervasyonu
 9. Otel rezervasyonu
 10. Varsa davetiye
 11. En az 30.000 € teminatlı Gana seyahat sigortası
 12. Şirketin antetli kağıdına detaylı bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı vize dilekçesi
 13. Şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri fotokopileri
 14. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordrolar
 15. SGK işe giriş bildirgesi
 16. Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 17. İçerisinde en az 10.000 TL bakiyesi olan bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti

Gana ticari vize işlemleri için ek:

 1. Davetiye
 2. Registrations Certificate,
 3. Tax Clarence,
 4. Certificate to Commence Business belgelerinin fotokopileri.

Gana Konsolosluklarının Vize Çeşitleri

 • Turist /giriş vizesi
 • Ticari amaçlı fuar, toplantı vizesi
 • Çalışma vizesi
 • İstihdam vizesi
 • Transit geçiş vizesi

2024 Gana Konsolosluklarının Vize Ücretleri

 • 3 ay 30 günlük tek giriş vize ücreti: 60 €
 • 3 ay 30 günlük çok giriş vize ücreti: 75 €
 • 6 ay çok girişli vize ücreti: 100 €
 • 1 yıl çok girişli vize ücreti: 150 €
 • Ekspres Gana vize ücreti: normal vize ücreti x 2 olarak hesaplanır.

Gana Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Gana vize başvuru formu, Gana Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış vize başvuruları için doldurulması zorunlu bir formdur. Vize başvuru formunu Türkçe doldurabilirsiniz. Başvuru formunda Elçilik sizlere 11 soru soracaktır. Sorular yoruma kapalı ve bilgi verilmesi gereken sorulardır. Dolayısıyla vize başvuru formunu doldururken pasaportunuzu, otel rezervasyonunuzu ve varsa davetiyenizi yanınıza almayı unutmayınız. Gana vize başvuru formunda 7. Soruda sizlere Gana’daki referanslarınız sorulacaktır. Bu soruya konaklama yapacağınız otelin adını, adresini ve iletişim bilgilerinizi ve varsa davetiyede yer alan bilgileri de referanslar bölümüne eklemelisiniz. Konsolosluk 4 adet doldurulmuş vize başvuru formu talep ettiği için 1 adet doldurduğunuz vize başvuru formunu imzalamadan fotokopisin çekebilir ve her forma ıslak imzanızı atarak kullanabilirsiniz.

2024 Gana Vize İşlemlerinin Çıkış Süresi

2024 yılında Gana turistik, ticari ve insani yardım, kültürel ziyaret ve aile, akraba, arkadaş ziyareti vize başvurularının çıkış süresi 5 iş günüdür. Ekspres vize başvuruları 48 saatte sonuçlanmaktadır.

Gana Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Vize başvurusu yapabilmek için seyahat tarihinizden önce yeterli sürenin bulunduğundan emin olun. Gana vizesi için gerekli evrakları eksiksiz hazırlayın. Vize ücretin Euro olacak şekilde hazırlayın. 4 adet vize başvuru formunu eksiksiz doldurun, fotoğrafınızı yapıştırın ve formları imzalayın. Hazırlamış olduğunuz evrakların güncel tarihli olduğundan emin olun. Hazırlamış olduğunuz evrakları en üstte formlar olacak şekilde başvuru dosyası haline getirin. Vize başvuru evraklarınızı, vize ücretini yanınıza alarak Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09.00 ila 12.00 saatleri arasında Gana İstanbul Başkonsolosluğunu veya Gana Ankara Büyükelçiliğini ziyaret edin ve vize başvuru evraklarınızı teslim edin. Konsolosluğun yönlendirdiği anlaşmalı bankaya vize ücretini ödeyin. Konsolosluğun verdiği vize takip fişini kaybetmeyin ve işlem tamamlanınca pasaportunuzu bu fişle teslim alın.

Gana Vize İşlemleri İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalı?

Gana turistik vize başvurularında kullanacağınız seyahat sağlık sigortaları Schengen seyahat sigortaları ile benzerlik göstermektedir. Gana vizesi için seyahat sağlık sigortası:

 • En az 30.000 € teminatlı olmalı,
 • Seyahat tarihinden 1 gün önce başlamalı, dönüş tarihinden 1 gün sonra sona ermeli,
 • Kapsam alanı sadece Gana olmalı,
 • Sigorta poliçesi ilgili acenta tarafından kaşeli ve ıslak imzalı hazırlanmış olmalıdır.

Gana vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ” Gana Vizesi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gana Seyahati İçin Gerekli Olan Aşılar

Gana seyahatinde bulunacak Türk vatandaşlarının sarı humma aşısı olmaları zorunludur. Sarı humma aşısı olacak vatandaşlarımız seyahatsagligi.gov.tr web adresini ziyaret ederek kendilerine en yakın Seyahat Sağlığı Merkezini ziyaret edebilir ve aşılarını olabilirler.

Evraklar Kargo ile Gana Konsolosluğuna Gönderilerek Vize Alınabilir mi?

Hayır. Gana Konsolosluğu kargo ve kurye ile yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Dolayısıyla vize başvuruları şahsen ya da vize aracı firmalarla yapılması gerekecektir.

Kimler Gana Vize İşlemlerinden Muaf?

Benin, Burkina Faso, Cape Verde, Fildişi Sahili, Gambiya, Gine, Gine-Bissau, Kenya, Liberya, Mali, Mauritius, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Singapur, Svaziland, Togo, Trinidad ve Tobago, Lesotho, Malawi, Namibya, Güney Afrika, Tanzanya, Trinidad ve Tobago, Uganda ve Zimbabwe pasaportları ile seyahat edenlerin Gana vizesi almaları gerekmemektedir.

Kimler Gana Kapı Vizesi Uygulamalarından Yararlanabilir?

Cezayir, Angola, Botsvana, Burundi, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Ekvator Gine’si, Eritre, Etiyopya, Gabon, Lesoto, Libya, Madagaskar, Malawi, Moritanya, Mozambik, Namibya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Seyşeller, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Sudan, Tanzanya, Tunus, Uganda ve Zambiya vatandaşları Gana kapı vizesi uygulamalarından yararlanabileceklerdir.

Corona Virüs Sürecinde Gana Vize İşlemleri Hakkında Son Durum

1 Eylül 2020 tarihinden itibaren Corona Virüs süresince Gana Büyükelçiliği ve Gana İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurularını kabul etmeye ve vize başvurularını sonuçlandırmaya başlamıştır. Gana Konsoloslukları vize başvuruları için herhangi bir test sonucu talep etmemektedir. Gana vizesi için İstanbul Anadolu Yakasından başvuru yapacak vatandaşlarımız ” Gana vizesi Kadıköy ” yazımızı okumalarını tavsiye ederiz. Gana Türklerden Vize İstiyor mu?

Gana ve Türkiye Cumhuriyeti devleti arasında vize kolaylaştırma anlaşması bulunmamaktadır. Sadece diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız uluslararası diplomatik kurallar gereği yıl içerisinde 90 konaklama günü süreyi ihlal etmeme koşuluyla Gana vize işlemlerinden muaftır.

Dolayısı ile Gana Türklerden vize istiyor.

Gana seyahatinde bulunacak umuma mahsus (bordro renkli), hususi (yeşil renkli) ve hizmet (gri renkli) pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Gana Konsolosluğu & Gana Konsoloslukları

Gana devleti Türkiye’de Büyükelçilikler ve Konsolosluklar nezdinde temsil edilmektedir. Gana devletinin başkent Ankara’da Büyükelçiliği bulunurken aynı zamanda İstanbul’da Fahri Konsoloslukla temsil edilmektedir.

Gerek Gana Ankara Büyükelçiliği gerekse Gana İstanbul Fahri konsolosluğu Gana vize başvuruları üzerine hizmet vermekte, aynı zamanda konsolosluk çalışmalarını da yürütmektedir.

Gana Kapı Vizesi / Kapıda Vize Uygulaması

Gana kapı vizesi uygulaması yeni bir karar alınıncaya dek geçerli bir uygulama değildir. Gana seyahatinde bulunacak vatandaşlarımız vizelerini Türkiye’den alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Gana kapı vizesi uygulamaları genel anlamda sadece özel gerekçelerle Gana’ya seyahat edecek, mücbir sebepleri olan ve Gana Konsolosluklarında onay vermesi ile mümkündür.

Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021-2022

Gana vizesi için gerekli evraklar 2021-2022 yılında aşağıdaki gibidir. Vize başvuru evraklarını kişinin çalıştığı şirketten alacağı evraklar, Gana’dan alacağı evraklar, seyahat amacına yönelik evraklar ve kişisel olarak hazırlaması gereken evraklar başlıkları altında sizler için sıraladık.

Vize başvuru evraklar seyahat amacınıza göre şekillenecek olup Konsolosluk gerek görmesi halinde başvuru sahiplerinde yeni evraklar talep edebilmektedir.

Turistik, Ticari, Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kişisel Evraklarınız

 • 4 Adet Büyük Harfle Doldurulmuş Gana Vize Başvuru Formu
 • Pasaport : Seyahat Dönüşü Sonrası En Az 6 Ay Geçerli Olmalı,
 • 4 Adet Vesikalık veya Biometrik Vize Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi
 • Pasaport Fotokopisi ve Varsa Eski Gana Vizelerinin Fotokopisi
 • Sarı Humma Aşı Kartı Fotokopileri
 • Seyahat Sağlık Sigortası Sadece Gana’yı Kapsayan Seyahatten Bir Gün Önce Başlamalı, 1 Gün Sonra Sona Ermeli
 • Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu – Otel Satın Alınmış Talep Edilebilir.
 • Şahsi Banka Hesap Dökümü : Son 3 Aylık En Az 5.000 TL Bakiyesi Olan Bankadan Kaşeli, Islak İmzalı Ve Banka İmza Sirküleri İle Alınmış.

İş Yeri Evraklarınız

 • İngilizce İş yeri Yazısı Seyahatinizi ve çalıştığınızı onaylayan kaşe ve ıslak imzalı
 • Güncel Vergi Levha Fotokopisi,
 • Sicil Gazete Fotokopisi
 • İmza Sirküleri Fotokopileri
 • Son 3 Ay İçerisinde Alınmış Faaliyet Belgesi Fotokopisi
 • Son 3 Aylık Kaşe Ve Islak İmzalı Maaş Bordroları

Freelancer Çalışanlar İçin Noter Onaylı İş Sözleşmesi Fotokopisi Ticari Seyahatlerde Gana Şirketlerinin Evrakları

 • Gana Şirketinin Kaşe ve İmzalı Hazırladığı Davet Yazısı Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formunda İki Referans Verilmeli
 • Gana şirketinin adı adres ve diğerine ise Gana otel bilgilerinizi yazabilirsiniz
 • Gana Şirketinin Certificate Of İncorporation Begel Fotokopisi
 • Gana Şirketinin Certificate To Commence Business Belgesinin Fotokopisi
 • Gana Şirketinin Tax Clearance Certificate Belgesinin Fotokopisi

Gana Çalışma Vizesi İçin Evraklar

 • Gana’daki Şirketten veya Üniversiteden Aldığınız Kaşe ve İmzalı Detaylı Resmi Kabul Belgesi,
 • Davet Eden Kurum veya Şirketten Aldığınız Çalışma Hakkında Bilgiler Veren İmzalı Mektup
 • Gana’da Alacağınız Ücretlendirmeye İlişkin İngilizce Gelir Belgeleri
 • Gana Şirketinin veya Kurumunun Açık Adres ve İletişim Bilgileri

Gazeteci ve Basın Mensupları İçin Vize

Gana’ya gidecek gazeteci, basın mensubu, sinemacılar, kameramanlar, Gana’da çekim yapacak reklamcı, youtuber özel izin alarak Gana’ya seyahat etmeleri gerekmektedir.

Söz konusu Gana vizesi alacak kişiler seyahat tarihlerinden iki hafta önce Gana Ankara Elçiliğine akreditasyon başvurusunda bulunmaları zorunludur.

Vize başvuru formlarına ek olarak Basın akreditasyon formlarının doldurulması gereklidir.

Bağlı bulundukları kurumdan gezi amacını belirten İngilizce tanıtım yazısı yazmalı ve onaylamalı,

Çekim yapılacak yerel Gana makamlarından izinler almalı,

Ankara Elçiliğinden aldığınız akreditasyon mektubunuzu evraklar arasına eklemelisiniz.

Acil, Ekspres Vize Başvuru 

Gana Konsolosluğunun acil seyahatler için ekspres Gana vizesi hizmeti bulunmaktadır. Gana’ya acil seyahat etmesi gereken vatandaşlarımız ek hizmet ödeyerek ekspres Gana vize hizmetinden yararlanabileceklerdir. Gana ekspres vize başvuruları başvuru tarihi sonrası 48 saatte sonuçlanır. Resmi tatiller ve hafta sonları bu süreye dahil değildir. Ekspres Gana Vize Ücreti: başvuru yapılan vize ücretinin 2 katı olarak hesaplanır. Örneğin Tek girişli vize başvuru yapıyorsanız 60 € x 2 olarak ücret ödemeniz gerekir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Gana vizesi normal başvuru olmak üzere başvuru tarihi sonrası 5 iş gününde, Ekspres vize başvuruları ise başvuru tarihi sonrası 48 saatte sonuçlanmaktadır. Bu süreler ön görülen sürelerdir ve resmî tatil günlerini, hafta sonlarını, Türkiye’nin resmi tatil ve milli bayramlarını kapsamamaktadır. İşlem süreleri bazı durumlarda uzayabilir.

Gana Vizesi İçin Yetkili Acentalar

Değerli ziyaretçilerimiz, Gana Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu tarafından doğrudan yetkilendirilmiş VFS Global veya İdata benzeri bir vize başvuru merkezi bulunmamaktadır. Ancak TÜRSAB üye vize danışmanlık firmaları sizlere vize başvurularınızın yapılması, işlemi devam eden vize başvurularınızın Konsoloslukta takip edilmesi ve işlemi tamamlanan pasaportlarınızın Konsolosluktan teslim alınması konularında hizmet vermektedir. Vize başvurularını danışmanlık acentaları ile yapacak vatandaşlarımız vizelerini Konsolosluğa gitmeden alabileceklerdir.

Makaleler

İstanbul Gana Vizesi Başvuru ve Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Gana Vizesi Başvuru ve Danışmanlık Hizmeti

Değerli ziyaretçilerimiz, İstanbul Gana vizesi başvuru hizmetleri konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz. Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: İstanbul Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası’nda yapılacak Gana vize başvuruları üzerine hazırlanmıştır. İstanbul’da…
Gana Vizesi Kadıköy ve Anadolu Yakası'ndan Nasıl Alınır?

Gana Vizesi Kadıköy ve Anadolu Yakası’ndan Nasıl Alınır?

Gana vizesi Kadıköy ’den nasıl alınır? Anadolu Yakasında Gana Fahri Konsolosluğu veya Gana vize başvuru merkezi var mı? Gana vizesi için Kadıköy veya İstanbul Anadolu Yakasından başvuru yapacak vatandaşlarımız için…
Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader