Özel Üniversite Çalışanları İçin Vize Başvurusu

Değerli ziyaretçilerimiz merhaba, özel üniversite ve vakıf üniversitesi çalışanları için vize başvurusu konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfa: Türkiye’de sayıları her geçen yıl artan devlet memur kapsamında yer almayan özel veya vakıf üniversitesi çalışanlarının vize başvurusu üzerine hazırlanmıştır.

Sayfamızın devamında özel üniversitede sözleşmeli, freelance, araştırma görevlisi veya maaşlı olarak çalışanların vize başvurusu ile alakalı:

 • Vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar,
 • Konsoloslukların vize başvuru şartları hakkında en temel bilgileri bulabileceksiniz.
 • Hazırlamış olduğumuz bu sayfa umarız işinize yarar. İyi okumalar diliyoruz…

ozel-universite-calisanlari-icin-vize-basvurusu

Özel Üniversite Çalışanlar İçin Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Özel Üniversite ve Vakıf Üniversite Çalışanlar İçin Schengen Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus pasaport sahipleri Schengen bölgesine yapacakları seyahatlerde vize almak durumundadır.

Hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip vatandaşlarımız Schengen bölgesine 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vize almaları gerekmemektedir.

Schengen vizesi alacak vatandaşlarımızı vizelerini Türkiye’den alarak seyahat planlaması yapmaları gerekmektedir.

Vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 iş günü, en erken ise 180 gün önceden tamamlanması gerekmektedir.

Vize başvurularında Konsolosluklar belirli şehirlere hizmet vermektedir. Başvuru sahipleri ikamet ettiği şehre hizmet veren Konsolosluğa veya vize başvuru merkezine başvuru yapması gerekmektedir.

Vize başvurularında başvuru sahiplerinin hazır bulunarak biometrik verileri kaydettirmelidir. Son 59 ay içerisinde diğer üye ülkelerin Schengen vizesini almış vatandaşlarımızın başvuru sırasında hazır bulunması gerekmeyebilir.

Vize başvurularında Konsolosluklar aracı şirketlerle çalışmaktadır. Türkiye’de Schengen vize başvuruları üzerine hizmet veren 6 farklı vize başvuru merkezi bulunmaktadır. Söz konusu vize başvuru merkezleri genel anlamda bölgesel olarak hizmet vermektedir.

Türkiye’de bulunan Konsoloslukların vize başvuru merkezleri şöyle:

 • VFS Global,
 • Visa Solutions olarak,
 • İdata,
 • Kosmos Vize,
 • TLS Contact,
 • Bls İnternational’dır.

26 Schengen üye devleti için ortak bir vize fiyatı belirlenmiştir. Bu doğrultuda özel veya vakıf üniversitesi çalışanları Schengen Konsolosluklarına 80 € veya TL karşılığını ödemeleri gerekecektir.

Ayrıca vize başvurularını başvuru merkezlerinde yapacak vatandaşlarımızın söz konusu aracı şirketin servisi bedeli de ödenmelidir.

Vize başvurularında başvuru sahiplerinin Konsolosluk veya vize başvuru merkezi fark etmeksizin randevu almaları zorunludur. Randevusuz vize başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmez.

Özel veya vakıf üniversitesi çalışanlarının Schengen vize başvuruları randevu tarihi sonrası 15 ila 30 iş günü arasında sonuçlanacaktır. Konsolosluğun yoğunluk duruma bağlı olarak başvurular daha erken veya daha geç sürelerde sonuçlanabilir.

Özel Üniversite Çalışanlar İçin İngiltere Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Birleşik Krallık’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm pasaport kategorileri vize işlemlerine tabidir.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edecek özel üniversite çalışanları vizelerini (UK Visas) İngiltere Konsolosluklarından talep edeceklerdir.

İngiltere konsoloslukları istisnai durumlar hariç vize başvurularını aracı şirket olan TLS Contact aracılığıyla kabul edecektir.

Özel veya vakıf üniversitesinde çalışanların İngiltere vize başvurularında hazır bulunarak biometrik verilerini kaydettirmeleri zorunludur. Geçmişte İngiltere vizesi almış kişilerin başvuru sırasında yeniden hazır bulunmalıdır.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir.

İngiltere vize başvurularında vize başvuru formu online ve İngilizce olarak doldurulacaktır.

Vize ücretleri kredi kartı ile online ortamda ödenecektir.

İngiltere vize başvurularına başvuru evrakları tarama yapılacak Konsolosluğun e solo sistemine yüklenecektir. Başvuru sahipleri arzu etmeleri halinde bu işlem için hizmet satın alabilecektir. (Assisted Services)

İngiltere vize sürelerini satın alınabilmektedir. Özel üniversite çalışanlar için İngiltere vize ücretleri tercih edilecek vize sürelerine göre belirlenmektedir.

Vakıf üniversitesi veya özel üniversite çalışanları İngiltere vize başvurularını: İstanbul, Bursa, Ankara, Gaziantep, Antalya ve Adana’dan tamamlayabilir.

Vize başvuru kabulü için Konsoloslukların yetki alanı sınırlaması bulunmamaktadır.

İngiltere’ye acil seyahat etmesi gereken özel üniversite çalışanları arzu etmeleri halinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa şehirlerinde İngiltere ekspres vize başvuru hizmeti satın alabileceklerdir.

Özel Üniversite çalışanları için 2020 yılında İngiltere vize ücretleri

 • 6 aylık vize ücreti: 128 $
 • 2 yıllık vize ücreti: 487 $
 • 5 yıllık vize ücreti: 883 $
 • 10 yıllık vize ücreti: 1108 $

Adana, Antalya, İzmir ve Gaziantep İngiltere vize başvurularında ücretlendirme değişiklik gösterebilir.

 • 5 iş gününde sonuçlanan ekspres vize ek ücreti: 220 GBP
 • 24 Saatte sonuçlanan ekspres vize ek ücreti: 956 GBP
 • İngiltere vizesi evrak tarama ve yükleme ücreti: 210 TL

Özel Üniversite Çalışanları İçin Amerika Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Umuma mahsus (bordo) Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah) renkli pasaport sahipleri Amerika Birleşik Devletlerine yapacakları seyahatlerde vize almak zorundadır.

Amerika vizesi için başvuru yapacak özel veya vakıf üniversitesi çalışanları vize başvurularını doğrudan İstanbul ve Ankara’da bulunan Amerika Konsolosluklarına yapmaları gerekecektir.

Amerika Konsolosluğu vize başvurularında herhangi bir vize aracı şirket çalışmamaktadır.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Özel üniversite çalışanları Amerika vize randevularını online ortamda alabilecektir.

Vize yenileme, 12 yaş altı ve 80 üstü kişilerin vize başvuruları sırasında hazır bulunması gerekmemektedir. Ancak diğer başvuru sahipleri Konsolosluk vize mülakatı için hazır bulunmaları zorunludur.

Amerika vize başvurularında 2 farklı web site kullanılacaktır:

 1. Amerika DS 160 formunun doldurulduğu ceac.state.gov.
 2. Amerika vize randevularının alındığı ais.usvisa-info.com.

Vize ücretleri kredi kartı ile ödenecektir. Bu işlem için yurt dışı ödemelerine açık kredi kartı kullanılması gerekecektir.

Amerika vize ücreti 2020 yılında 160 $’dır.

Vize başvurularının sonuçlanma süresi randevu tarihi sonrası 3 iş günüdür.

İşlemi tamamlanmış pasaportlar başvuru sahibinin form doldururken seçtiği PTT adresinden teslim alınacaktır.

Özel Üniversite Çalışanları İçin Kanada Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm pasaport kategorileri Kanada vize işlemlerine tabidir.

Kanada vizesi için başvuru yapacak özel üniversite veya vakıf üniversitesi çalışanlarının vize başvuruları sırasında hazır bulunması zorunludur.

Kanada vize başvurularında yetkili vize aracı şirketi VFS Global şirketidir.

Vize başvuruları İstanbul ve Ankara VFS ofislerine yapılacaktır.

VFS Global’e yapılacak Kanada vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevular online ortamda alınacaktır.

Vize başvuruları en erken 15 en geç ise 60 iş gününde neticelenmektedir.

Kanada vize başvuruları için özel üniversite çalışanları başvuru formu ve aile bilgi formu olmak üzere çevrim içi 2 form doldurmaları gerekecektir.

Vize başvuru ücreti kredi kartı ile ödenecektir.

 • 2020 yılı Kanada Konsolosluğu vize harç ücreti: 100 Kanada doları
 • 2020 yılı Kanada Konsolosluğu biometri ücreti: 85 Kanada doları
 • 2020 yılı Kanada vize başvuru merkezi ücreti: 57,50 TL

Özel Üniversite Çalışanları İçin Rusya Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus pasaportuna sahip vatandaşlarımızı Rusya seyahatleri için vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Yeşil ve Gri renkli pasaportlara sahip vatandaşlarımız ise 180 gün içerisinde maksimum 30 gün konaklama koşuluyla Rusya vize işlemlerinden muaftır.

Türk vatandaşları için Rusya kapı vizesi uygulaması bulunmamaktadır.

Rusya kısa süreli vize başvurularında başvuru sahiplerinin hazır bulunması zorunlu değildir.

Rusya vize başvuruları için yetkili vize aracı şirket VFS Global’dir. Özel üniversitede çalışan vatandaşlarımız vize başvurularını İstanbul, Antalya, Ankara, Trabzon’dan yapabileceklerdir.

Arzu eden vatandaşlarımızı vize başvurularını Rus Konsolosluklarına yapabilecektir.

Rusya vize başvurularında online vize başvuru formunun doldurulması zorunludur.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Randevusuz yapılacak vize başvuruları yoğunluğa bağlı olarak kabul edilebilir.

St. Petersburg bölgesine maksimum 5-6 günlüğüne seyahat edecek özel üniversite çalışanları sadece Petersburg’a özel ücretsiz elektronik vize başvuru imkanından yararlanabileceklerdir. (bkz: St. petersburg e-vizesi)

Kısa süreli vize başvurularına bulunacak vatandaşlarımız vize başvurularında otel voucher belgesi ve Rus turizm operatörlerinden alınmış belgelerini sunmaları mecburidir.

2020 Rusya vize başvuru ücretleri şöyle:

 • Tek girişli vize ücreti: 80 $
 • İki girişli vize ücreti: 128 $
 • Çok girişli vize ücreti: 246 $

Rusya vize başvuru merkezi servis ücreti ek: 35 $

Acil Rusya vizesi için başvuru yapacak özel üniversite çalışanları normal vize ücretinin iki katını ödemeleri gerekecektir.

Özel Üniversite Çalışanları İçin Hindistan Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Umuma mahsus (bordo renkli), Hususi (yeşil renkli), Hizmet (gri renkli) pasaportlara sahip özel üniversite görevlileri Hindistan seyahatleri için vize almak zorundadır.

Özel üniversite veya vakıf üniversitesi çalışanları geçmiş dönemde Hindistan vizesi almış olsa dahi her yeni vize başvurusunda hazır bulunmaları gerekecektir.

Vize başvurularında Konsoloslukların yetki alanı sınırlaması bulunmaktadır. Vatandaşlarımız ikamet ettikleri şehre hizmet veren Hindistan Konsolosluğuna vize müracaatında bulunmalıdır.

Vize başvuru sahipleri başvurunun yapılacağı Konsoloslukta hazır bulunarak Hindistan vizesi için parmak izi vermeleri gerekecektir.

Vize başvurularında aracı şirket bulunmamaktadır. Vakıf üniversitesi çalışanları Hindistan vizesi için başvurularını İstanbul ve Ankara’dan gerçekleştirebileceklerdir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur. Özel üniversite çalışanları vize randevularını online web ortamında alabileceklerdir.

Hindistan vize başvuru formları online ortamda doldurulacaktır. Vatandaşlarımızın Hindistan Konsolosluğunun resmi web adresinden hesap oluşturarak vize başvuru formunu doldurmalıdır.

Hindistan Konsolosluklarının 2020 yılı vize ücretleri şöyle:

 • Turistik vize ücreti 103 dolar
 • Ticari vize ücreti 123 dolar
 • Transit vize ücreti 23 dolar
 • Medikal vize ücreti 83 dolar
 • Konferans vize ücreti 83 dolar

Özel Üniversite Çalışanları İçin Dubai Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus diğer bir deyişle bordro renkli pasaportlarına sahip özel üniversite çalışanları Dubai vize işlemlerine tabidir. Hususi/Yeşil, Hizmet/Gri ve Diplomatik/Siyah pasaport sahipleri Dubai vize işlemlerinden muaftır.

Kısa süreli turistik, ticari, konferans, fuar ziyareti amacıyla yapılacak seyahatlerde Birleşik Arap Emirlikleri e-vizesi için başvuru yapılması gerekecektir.

E-vize başvurularında vatandaşlarımızın vize aracı şirketi kullanmaları zorunludur.

Dubai, Abu Dabi veya Birleşik Arap Emirlikleri E-vizesi için yetkili vize aracı şirket VFS Global’dir. Ancak vatandaşlarımızı e-vize başvuruları için vize acentalarından, hava yolu şirketlerinden e-vize hizmeti satın alabileceklerdir.

Vize başvurularında başvuru sahiplerinin hazır bulunması gerekmemektedir.

Onaylanmış olan Dubai e-vizeleri e-posta ortamında başvuru sahiplerine iletilecektir.

Alınacak olan e-vizeler tek girişli ve başvuru sahiplerine BAE topraklarında 60 gün içerisinde maksimum 28 gün konaklama hakkı verir. Arzu eden vatandaşlarımız uzun süreli ve çok girişli Dubai vizesi alabileceklerdir.

Alınan vizelerin süreleri BAE Göçmenlik ofislerinin temsilciliklerinde uzatılabilir ancak vize uzatma işlemi yapılabilmesi için başvuru sahiplerinin en az 2 ay geçerli turistik vize almış olmaları gerekmektedir.

Dubai vize sürelerinin ihlal edilmemesi önemlidir. Vize süresini ihlal etmiş vatandaşlarımız para veya hapis cezası ile karşılaşabilirler.

2020 yılı Dubai e-vize ücretleri aracı şirketin servis ücretine göre 85 ile 125 $ arasında değişiklik göstermektedir.

Özel Üniversite Çalışanları İçin Mısır Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Mısır’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus/bordo renkli pasaport çalışanları Mısır vize işlemlerine tabidir. Hususi/Yeşil, Hizmet/Gri ve Diplomatik/Siyah pasaport sahibi vatandaşlarımızı ise Mısır’a 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde Mısır vizesi almaları gerekmemektedir.

Mısır kapı vizesi uygulamaları ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 2020 yılında geçerli bir uygulama değildir.

Mısır vize başvurusunda bulunacak özel veya vakıf üniversite çalışanlarının başvurular sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir. Arzu eden vatandaşlarımızın Mısır vize acentaları üzerinden danışmanlık hizmeti alabilirler.

Mısır Konsoloslukları kargo veya posta yoluyla yapılacak vize başvurularını kabul etmemektedir.

Vize başvurularında Mısır Konsolosluklarının yetki alanı sınırlaması bulunmaktadır. İstanbul Mısır Başkonsolosluğu genel anlamda Marmara bölgesi şehirlerine hizmet vermektedir. Diğer illerde ikamet eden vatandaşlarımız vize başvurularını Ankara Mısır Büyükelçiliğine yapmaları gerekecektir.

Vize başvurularını şahsen yapacak özel üniversite çalışanları başvurularını sadece İstanbul ve Ankara’dan gerçekleştirebileceklerdir. Mısır devletinin diğer şehirlerde temsilciliği bulunmamaktadır.

Mısır vize başvuru prosedürleri ikiye ayrılmaktadır. 45 yaş altı vize başvuru sahiplerinin başvuru sonuçlanma süresi konusunda kesin bir tarih verilmezken, 45 yaş üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır vize başvuruları 3 iş gününde sonuçlanacaktır.

Bu doğrultuda Mısır vize başvurusunda bulunacak 45 yaş altı özel üniversite görevlilerinin vize başvurularını mümkün olan en erken tarihte gerçekleştirmelerini tavsiye ederiz.

45 yaş altı kişilerin Mısır vize başvurularının sonuçlanması 15 ila 60 gün arasında değişmektedir.

Mısır Konsolosluklarının 2020 Yılı Vize Ücreti:

 • Özel Üniversite çalışanları için Mısır turistik vize ücreti: 170 TL
 • Özel Üniversite çalışanlar için Mısır ticari vize ücreti: 260 TL

Özel Üniversite Çalışanlar İçin Cezayir Vize Başvurusu Şartlar & Koşullar

Cezayir seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti devletinin umuma mahsus pasaporta sahipleri Cezayir’e vize alarak seyahat etmeleri gerekmektedir.

Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise vizesiz olarak Cezayir’e seyahat edebileceklerdir.

Cezayir için vize alacak Türk vatandaşları için Cezayir kapı vizesi veya Cezayir e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

Vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarımız başvurularını İstanbul’da bulunan Cezayir Başkonsolosluğuna veya Ankara’da bulunan Cezayir Elçiliğine yapabileceklerdir.

Başvuru sahiplerinin vize başvurularından hazır bulunması gerekmemektedir. Konsolosluklara şahsi başvuru yapmayacak özel üniversite görevlileri vize başvuruları için üçüncü kişileri yetkilendirebilir veya Cezayir vize acentalarından vize danışmanlığı hizmeti satın alabilirler. (bkz: vize danışmanlığı nedir?)

Cezayir Konsolosluğu kargo aracılığıyla evrak ve vize başvuru kabulü yapmamaktadır.

Cezayir vize başvurularının sonuçlanma süresi başvuru günü sonrası 3 ila 7 iş günü arasında değişebilmektedir. Bazı durumlarda işlem sonuçlanma süresi uzayabilir.

Cezayir vize süreleri ileri tarihten başlatılmayacaktır.

Örneğin: seyahat tarihinize uzun bir süre var ve vizenizi seyahat tarihinizden birkaç ay önce almayı planlıyorsanız vize süreniz seyahat tarihinizden bitebilir. Bu sebeple Cezayir vize başvurularınızı seyahat tarihinizden 7-8 iş günü önce yapmanızı tavsiye edilir.

2020 Yılı Cezayir Konsolosluğunun vize ücretleri şöyle:

 • Cezayir 30 gün tek giriş vize ücreti: 60 €
 • Cezayir 90 gün çok giriş vize ücreti: 100 €

ozel-universite-vize-islemleri

Özel Üniversite Çalışanlarının Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 1. Seyahat sonrası en az 3 ay, 6 ay veya 1 yıl geçerli pasaport (pasaport geçerlilik süreleri vize talep edilecek ülkeye değişiklik gösterir)
 2. Pasaportların 2. Sayfa, vizeli ve giriş-çıkış sayfalarının fotokopileri
 3. Kimlik fotokopisi veya en az 6 ay geçerli ikamet izni fotokopisi
 4. 2 adet arka fonu beyaz biometrik vize fotoğrafı
 5. İlgili ülkenin eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu
 6. Randevulu çalışan Konsolosluk ise vize randevu belgesinin çıktısı
 7. Schengen Konsolosluklarına yapılacak vize başvuruları için seyahat sürelerinden önce başlayan ve biten 30.000 € teminatlı orijinal Schengen seyahat sigortası
 8. Otel, Airbnb veya davetiye (bazı konsolosluklar satın alınmış otel confirmations belgesi talep edebilir)
 9. Gidiş-dönüş uçak bileti veya kara yolu ile seyahat edilecekse araç ve şoföre ait evraklar
 10. Konsolosluğa hitaben seyahat hakkında detaylı bilgiler veren İngilizce şahsi dilekçe
 11. Şahsi son 3 aylık seyahati finanse edecek kadar bakiyesi olan, mümkün ise maaşın yattığı banka hesabının kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 12. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
 13. E-devlet ile alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 14. Özel veya Vakıf üniversitesinin antetli kağıdına ıslak imzalı çalışma, izin ve varsa görevlendirme yazısı
 15. Varsa görev kimlik kartı fotokopisi
 16. Üniversitenin karar defteri ve imza beyannamesinin fotokopileri
 17. Üniversiteyi temsilen görevlendirme amaçlı seyahat ediliyorsa Üniversitenin son 3 aylık banka onaylı ve bakiyeli banka hesap özeti

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader