Vize İçin Uçak Bileti Satın Alınmalı mı?

Vize işlemleri için uçak bileti satın alınmalı mı? Vize çıkmadan uçak bileti satın almak doğru mu? Bu sorular vize başvuru işlemleri için oldukça önemli sorulardır. Bu sorular hakkında bilgi sahibi olmanız vize reddi almamanızı veya önemli maddi zararlara uğramamanızı sağlayacaktır.

Vize başvuru işlemlerinde bazı evrakların sunulması hem zorunlu, hem de bir vize formalitesi olabilmektedir. Ancak burada anlatmak istediğimiz vize başvurularında kullanılacak uçak bileti rezervasyonlarının önemsiz bir evrak olduğu anlamı çıkmamalıdır. Vize için uçak bileti dokümanı vize talep edilecek konsolosluğa, vize başvuru sahibinin seyahat geçmişine ve mesleki durumuna göre önemli bir evrak haline gelebilmektedir.

Vize İşlemleri İçin Uçak Bileti Rezervasyonu Zorunlu Evrak mı?

Vize işlemleri için uçak bileti rezervasyonu sunulması zorunlu evraklardan biridir. Bazı ülke konsoloslukları uçak bileti rezervasyonu talep etmeyebilir. Ancak başta Schengen üye ülke konsoloslukları olmak üzere vize başvuruları için uçak bileti rezervasyonunun sunulmasını zorunlu tutmaktadır.

Vize Başvuruları Sonuçlanmadan Uçak Bileti Satın Alınır mı?

Vize başvuruları sonuçlanmadan uçak bileti satın almak doğru değildir. Bilhassa Schengen vizesine ilk defa başvuru yapacak kişilerin esnek tarihli, flexi uçak bileti rezervasyonu yaptırmalarını veya uçak biletlerini sigortalı olacak şekilde almalarını tavsiye ederiz.

Pegasus havayollarında satın alınacak uçak biletlerinde flexi yani esnek tarihli bilet seçeneği sunmaktadır.
Yine Türk Havayollarından satın alınacak uçak biletlerinizi sigorta ettirebiliyorsunuz ancak tüm bu işlemlerin öncesinde çağrı merkezlerini arayarak son durum ve hizmet içerikleri hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Diğer yandan bazı Schengen Konsoloslukları vize başvuru sahiplerinden satın alınmış gidiş-dönüş uçak bileti dökümanı talep edilebilir.

Vize İçin Göstermelik Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır?

Vize için göstermelik uçak bileti rezervasyonu THY web sitesinden, Pegasus web sitesinden veya diğer online uçak bileti platformlarından yapabilirsiniz. Yapacak olduğunuz rezervasyonlarda pnr numarası veya rezervasyon numarası, ad ve soyadınızın yazdığına emin olunuz. Vize başvurunuzu aile veya arkadaşınızla birlikte yapacaksanız rezervasyon dokümanınızda diğer başvuru sahiplerininde bilgileri bulunmalıdır.

Konsolosluklar Vize Başvurularında Satın Alınmış Uçak Bileti Talep Eder?

Vize başvurularında satın alınmış uçak bileti talep eden konsolosluklar bu taleplerini net bir şekilde belirtmemektedir. Ancak bu durum verilecek olan vize redlerinden yola çıkılarak öğrenilebilmektedir.

İstanbul’dan yapılacak Norveç, Macaristan, Slovenya ve Portekiz vize başvurularında genel anlamda satın alınmış uçak bileti talep edilir. Uçak biletini satın almamış başvuru sahipleri ise Konsolosluk görevlileri tarafından aranarak satın alınmış bilet sunulması talep edilir. Ancak bu uygulama sadece Macaristan konsolosluğunda yapılacak vize başvuruları için geçerlidir. Kaldı ki artık bu uygulama son dönemde kullanılmamaya başlamış ve rezervasyonla yapılan vize başvuruları reddedilmiştir.

Yine vize başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak Alman Konsoloslukları vermiş oldukları vize ret mektuplarına uçuş bilgilerinizi teyit edemedik notu düşmektedir.

Toparlayacak olursak 2016 yılından sonra Schengen vize uygulamalarında güvenlik uygulamaları arttırılmış, gerçek anlamda seyahat planı olmayan, seyahat içeriği anlaşılır olmayan veya geçmiş Schengen vizelerini doğru kullanmayan başvuru sahiplerinin vize başvuruları artık büyük oranda reddedilmektedir. Dolayısı ile işlem sürecinde iptale düşmemiş, konsolosluğa sunduğunuz pnr numarası ile uçak bileti rezervasyonunuzun hala geçerli olduğuna emin olunuz.

Ayrıca durumunuza bağlı olarak yani sık seyahat eden, ortalamanın üzerinde düzenli geliri olan ve seyahatten en geç 15 iş günü öncesinde vize başvurusunda bulunmuşsanız vize başvurularınızın büyük oranda onaylanacağını ön görüyoruz.

Hangi Konsolosluklar Vize Başvurularında Uçak Bileti Rezervasyonu Talep Etmez?

Vize başvurularında uçak bileti rezervasyonu bazı Konsolosluklar için önemli değildir ancak uçak bileti rezervasyonu talep etmeyen Konsolosluklara yapacağınız vize başvuru evraklarınızın arasında uçak bileti rezervasyonlarınızı eklemenizi tavsiye ederiz. Uçak bileti rezervasyonları şu nedenle önemlidir:

  • Vize başvurunuzun başlatılacağı tarihin belirlenmesinde yardımcı olur.
  • Konsolosluklar yoğun dönemlerde önceliği seyahat tarihi daha yakın olan başvurularda vermektedir. Konsolosluklar seyahat tarihleriniz hakkında bilgileri: vize dilekçenizden ve uçak bileti rezervasyonlarından öğrenmektedir.

Konumuza tekrar dönecek olursak İngiltere vize başvurularında uçak bileti dokümanının sunulması zorunlu değildir.

Yine Amerika Konsolosluğu,

Cezayir Konsolosluğu,

Suudi Arabistan Konsolosluğu,

Birleşik Arap Emirliği Konsolosluğu vize başvurularında uçak bileti rezervasyonları talep etmemektedir.

Göstermelik Uçak Bileti Nedeniyle Vize Başvuruları Reddedilir mi?

göstermelik uçak bileti nedeniyle vize başvuruları reddedilmektedir ancak bu durum tamamen başvuru sahibinin durumu (dosyası) ile alakalıdır. İlk defa seyahat edecek kişilerin maddi durumu ortalamanın üzerinde değil, seyahat amacı vize başvuru dosyasında detaylıca planlanmamış ise vize başvuruları reddedilmektedir.

Bilhassa son dönem Schengen vize başvurularında gerçek bir uçak bileti sunulmayan vize başvuruları Schengen vize ret mektubunda 2. madde gerekçe gösterilerek reddedilmektedir.

Konu hakkına daha detaylı bilgi için vize reddi yazımızı okuyabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader