Davetiyeli İsviçre Vizesi : Davetiye İle Vize Almak

Davetiyeli İsviçre Vizesi : Davetiye İle Vize Almak

Değerli ziyaretçilerimiz; İsviçre’ye aile ziyareti, arkadaş ziyareti, akraba ziyareti amaçlı seyahat edecek ve ziyaretçi vize işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için hazırladığımız ‘’ Davetiyeli İsviçre Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

İsviçre ziyaretçi vize işlemleri hakkında vereceğimiz bilgiler; İsviçre Konsolosluk vize bölümü ve başvuru merkezi TLS contact tarafından verilen bilgilerle birlikte başvuru işlemlerine dair tecrübelerimizi içerecektir. Yazımızı okuyarak süreç hakkında fikir sahibi olabilir, işlemlerinizi kendiniz tamamlayabilirsiniz.

Dilerseniz ‘’ BİZE ULAŞIN ’’ sayfamızı ziyaret ederek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

İsviçre aile ziyareti vizesi, akraba ziyareti vizesi, arkadaş ziyareti vizesi işlemleri için ziyaret edilecek kişilerden davet mektubu alınması zorunludur.

Davetiye alınmadan, sadece ziyarete gidilecek kişi/kişilerin bilgileri verilerek İsviçre ziyaretçi vizesi alınamayacaktır. Davetiye İsviçre Konsolosluğu tarafından talep edilen bilgileri mutlaka içermeli, başvuru aşamaları seyahat amacına uygun olarak eksiksiz tamamlanmalıdır. Başvuru aşamasında eksik evrak sunumu ya da evrakların prosedüre uygun olmaması başvuru dosyasının kabul edilmemesine neden olabilir.

Ayrıca işleme alınan dosyalarda hatalı ya da eksik bilgi tespit edilmesi de İsviçre vize reddine neden olabilmektedir.

‘’ İsviçre Vize Danışmanlık Hizmeti ’’ yazımızı okuyarak;

 • İsviçre vize danışmanlık hizmeti nasıl alınır?
 • Danışmanlık hizmeti alırken nelere dikkat edilir?
 • Danışman firmalar hangi hizmetleri verir?
 • İsviçre vize danışmanlık ücretleri ne kadar? vb. bilgilere ulaşabilirsiniz.

Davetiye ile İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre için vize alacak başvuru sahiplerinin öncelikle seyahat nedenine uygun kategoride vize türünü belirlemeleri gerekecektir. Davetiye alarak İsviçre’ye 90 günü geçmeyen bir seyahat planı mevcut ise kısa süreli ziyaretçi vizesine başvuru yapılmalıdır.

Davetiye ile İsviçre vizesi almak isteyen ve İsviçre aile-arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapacak kişiler ziyaretçi vizesi kurallarına uygun başvuru yapmalı, 90 günü aşan bir seyahat planı söz konusu ise Ulusal Vize başvurusu yapmaları gerektiğini bilmelidirler.

Davetiyeli İsviçre vizesi için;

 • Başvuru sahibinin İsviçre’de bir yakının olması gerekir. Bu kişi birinci derece aile yakını ve akraba olabileceği gibi aile dostu ya da arkadaş da olabilir. Davetiye göndermesi için İsviçre’deki kişinin birinci derece yakın ya da akraba olması zorunlu değildir.
 • İsviçre’de davetiye gönderecek kişi; İsviçre vatandaşı olmalı ya da İsviçre’de geçici-kalıcı oturum sahibi olmalıdır.
 • Turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli vize ile İsviçre’de bulunan kişilerden davetiye alınarak ziyaretçi vize başvuruş yapılmaz.
 • Davet eden kişi; İngilizce, Almanca, Fransızca ya da İtalyanca dillerinden birinde davetiye yazmalıdır.
 • Davetiye davet eden kişinin; kimlik bilgilerini, adresini ve telefon numarasını içermelidir.
 • Davetiye davet edilen kişinin; kimlik bilgilerini, adresini ve telefon numarasını içermelidir.
 • Davetiyeye ek olarak; davet eden kişinin oturum izni belgesi, İsviçre pasaportu ya da kimlik fotokopisi gönderilmelidir.
 • Davetiyede davet edilen kişi ile yakınlık derecesi mutlaka belirtilmelidir. Davet eden kişi ile akrabalık söz konusu ise başvuru sahibi vize başvurusu esnasında akrabalık bağını kanıtlamalıdır.

Davetiye alınarak yapılacak 2021-2022 İsviçre ziyaretçi vizesi başvurusu için yukarıdaki şartlara uygun davet mektubu e-posta yoluyla alındıktan sonra başvuru sahibi durumuna uygun vize evraklarını hazırlamalı ve başvuru yapmalıdır. Başvuru için online vize formu doldurulacak, vize randevusu alınacak ve son 5 yılda Schengen vizesi için parmak izi verilmediyse randevuya şahsen katılım sağlanacaktır.

İsviçre ziyaretçi vizesi için randevu günü mülakat yapılmamaktadır. Evraklar teslim alınarak parmak izi alınacaktır.

‘’ İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır? ’’ yazımızı okuyarak; vize türlerine göre İsviçre vize başvuruları, çocuklar için İsviçre vizesi, Konsolosluk vize şartları gibi pek çok konuda bilgi edinebilirsiniz.

Davetiyeli İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre’de bulunan bir yakının ziyaret etmek için İsviçre Schengen vize başvurusu yapacak kişilerin; İsviçre aile ziyareti vizesi bilgi kılavuzunu doğru kaynaktan temin ederek incelemeleri ve vize evraklarını hazırlamaları gerekecektir.

İsviçre vize başvuru evrakları seyahat gerekçesini kanıtlamalıdır. Bu nedenle ziyaret amacı ile İsviçre’ye gidilmesi durumunda mutlaka İsviçre’den davet mektubu alınmalıdır.

Davetiyeli İsviçre vizesi için başvuru sahibi yaşadığı ülkedeki güncel durumunu evraklarla belgelemelidir. Evraklar; başvuru sahibinin Türkiye’deki aile ve iş bağları, davet eden İsviçre’deki kişi ile yakınlık derecesi, başvuru sahibinin gelir kaynakları gibi vize kararı için önemli verileri belgelemelidir. Başvurucu İsviçre güncel evrak listesini dikkate alarak evrakları hazırlamış olsa da İsviçre Başkonsolosluğu ilave evrak talep etme hakkını saklı tutmaktadır.

İsviçre 90 günü geçmeyen aile, arkadaş, akraba ziyareti vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar:

 • Online olarak eksiksiz doldurulmuş, okunaklı çıktısı alınmış ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru formu.
 • 10 yıldan eski olmayan, seyahat bitiş tarihi sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan, içinde en az 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 • Varsa eski pasaportların, vizelerin ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopileri.
 • 2 adet yeni çekilmiş, 35×45 boyutlarında fotoğraf.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Akraba ziyareti için vize alınıyorsa akrabalık ilişkisini kanıtlar olmalıdır)
 • Schengen ülkesindeki ilk kalış süresini kapsayan, 30.000 Euro teminatlı kaza, Covid-19 tedavisini üstlenen orijinal Schengen seyahat sağlık sigortası.
 • İsviçre’de ziyaret edilecek kişiden alınan Almanca, İngilizce, Fransızca ya da İtalyanca yazılmış davet mektubu ve davet eden kişiye ait pasaport, kimlik ya da İsviçre oturum kartı fotokopisi.
 • Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu ya da varsa öngörülen ulaşım araçlarına ait diğer kanıtlayıcı dokümanlar.
 • Finansal yeterliliği belgeler son 3 aylık banka hesap dökümleri.(E-imzalı ya da ıslak imzalı kaşeli olmalıdır)
 • Reşit olmayan ve yasal velisi ile seyahat etmeyen çocuklar için muvafakatname.

Başvuru sahibi öğrenci ise ; İngilizce orijinal öğrenci belgesi.

Başvuru sahibi emekli ise; emekli cüzdanı veya e-devletten emekli tescil kaydı ve emekli maaş ödemelerinin yatırıldığı banka hesabına ait son 3 aylık hesap dökümleri.

Başvuru sahibi işveren ise ; işyeri antetli kağıdına yazılmış, kaşeli imzalı dilekçe, Sgk hizmet dökümü ve güncel tarihli şirket evrakları.

Şirket evrakları: Vergi levhası, faaliyet belgesi, imza beyannamesi/imza sirküleri, sicil gazetesi.

Başvuru sahibi sigortalı çalışan ise ; son 3 aylık maaş bordroları, işe giriş bildirgesi, Sgk hizmet dökümü, şirket antetli kağıdına yazılmış, yetkili tarafından imzalı çalışma ve izin yazısı ve güncel tarihli şirket evrakları ve maaş banka hesabının son 3 aylık orijinal dökümü.

Şirket evrakları: Vergi levhası, faaliyet belgesi, imza beyannamesi/imza sirküleri, sicil gazetesi.

Başvuru sahibi kamu çalışanı ise; kurumdan izin yazısı ve çalışma belgesi, son 3 aylık bordrolar, görev kimlik kartı fotokopisi.

Başvuru sahibi çiftçi ise; bağlı olunan ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi.

Daha detaylı bilgi için ” İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Davetiyeli İsviçre Vize Ücreti Ne Kadar?

Davetiyeli İsviçre vizesi/İsviçre aile ziyareti vizesi için ödenecek ücretler 90 günü aşmayan Schengen vize başvuru ücretleridir. Ücretler vize ücreti ve servis ücreti toplamıdır. Ayrıca sigorta ücreti ve danışmanlık hizmeti alınması durumunda ödenecek İsviçre vize danışmanlık ödemeleri de olacaktır.

Vize ücreti Konsolosluk tarafından başvuru esnasında alınacak ücrettir. Servis ücreti ise vize başvurusunun TLS Contact tarafından teslim alınması için alınan ücrettir.

İsviçre aile ziyareti vize ücreti, İsviçre arkadaş ziyareti vize ücreti ve İsviçre akraba ziyareti vize ücreti ziyaretçi vizesi kategorisi ücreti olan 80 Euro’dur. 80 Euro İsviçre Konsolosluğu vize harç bedelidir. Ayrıca başvuru sahibin Tls Contact İsviçre vize başvuru merkezine 243 TL servis ücreti ödemesi gerekecektir.

Davetiyeli İsviçre vize ücretleri:

 • 90 günden az, kısa süreli Schengen vize ücreti yetişkin: 80 Euro
 • 90 günden az, kısa süreli Schengen vize ücreti 6-12 yaş arası çocuk: 40 Euro
 • 90 günden az, kısa süreli Schengen vize ücreti 6 yaş altı çocuk: Ücretsiz
 • 90 günden az, kısa süreli Schengen vizesi için tüm başvuru sahiplerinin ödemesi gereken servis ücreti: 243 TL

İsviçre vize ücreti (Konsolosluk ücreti) Euro olarak belirlenmiştir fakat ödeme TL olarak tahsil edilmektedir. Döviz kuru değişikliklerine bağlı olarak ücretlerde değişiklik olabilir.

İsviçre vize servis ücreti (TLS Contact ücreti) TL olarak ödenmekte, başvuru merkezi; veri işlemi, randevu işlemi, bilgi kaydetme hizmetlerini kapsamaktadır.

İsviçre aile-arkadaş ziyareti vize başvurularının reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Ayrıca başvuru sahibi tarafından başvurunun sonlandırılması durumunda da ücret iadesi ve ücretlerin devri mümkün olmayacaktır.

İsviçre davetiyeli vize başvurusu yapacak kişiler dilerlerse ödenmesi zorunlu ücretlere ek olarak ödeme yaparak sunulan ek hizmetlerden faydalanabilirler. Bu ek hizmetler; vize kararına etki etmez, vize çıkış süresini hızlandırmaz.

 • İsviçre Premium Lounge Servisi Ücreti: 300 TL

Sizin için hizmet veren görevli tarafından işlemleriniz tamamlanacak, başvuru esnasında içecek hizmeti, ücretsiz fotokopi çekimi gibi hizmetlerden faydalanabileceksiniz.

 • İsviçre Kargo Hizmeti Ücreti: 131 tl

İşlem sonrası pasaportunuzu teslim almak için merkeze gelmenize gerek kalmayacak, pasaportunuz belirlediğiniz adrese ulaştırılacaktır.

 • İsviçre Prime Time Randevu Hizmeti Ücreti: 300 TL

Başvuru için randevunuzu sizin için uygun, mesai saatleri dışında bir saate alabileceksiniz.

Vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için lütfen ” Güncel İsviçre Vize Ücretleri ” sayfamızı ziyaret edin.

İsviçre Vizesi İçin Davetiye Örneği

İsviçre ziyaret vizesi davetiye örneği davet eden kişi ve başvuru sahibinin bazı önemli bilgilerini içerir olmalıdır. Bu nedenle davet mektubu hazırlanırken içeriğinde bulunması zorunlu bilgiler araştırılmalıdır.

Ziyaret için İsviçre’ye gidecek kişiye İsviçre’deki akraba, arkadaş ya da birinci derece aile yakınından davetiye gönderilmelidir. İsviçre davet mektubu Türkçe değil; Almanca, Fransızca, İtalyanca ya da İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Davet eden kişinin mektupta imzasının olması ve davetiyenin tarihinin güncel olması önemlidir.

İsviçre için vize davetiyesi belediye onaylı olmak durumunda değildir. Davetiye bilgisayar ortamında ya da elle hazırlanmalı, davet eden kişi tarafından imzalanmalı ve taranarak başvuru yapacak kişiye iletilmelidir.

İsviçre vizesi için aile-arkadaş-akraba ziyareti davetiyesi aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 • Davet eden kişi kimlik bilgileri.
 • Davet eden kişi adres ve telefon numarası.
 • Davet edilen kişi kimlik bilgileri.
 • Davet edilen kişi adres ve telefon numarası.
 • Başvuru sahibinin İsviçre’de hangi tarihlerde kalacağı.
 • Başvuru sahibi ve İsviçre’ye davet eden kişi yakınlık derecesi, varsa akrabalık ilişkisi.

İsviçre vize davetiyesi İsviçre Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Davet eden kişi davet mektubuna ek olarak; varsa İsviçre pasaportunu ya da İsviçre oturum kartı fotokopisini de göndermelidir.

Davetiyeli İsviçre Vizesi Almak Zor Mu?

İsviçre’den Schengen vizesi almak için başvuru sahibinin vize için gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Vize alacak kişinin; maddi durumunun yeterli olması ve yaşadığı ülkeye geri dönmesini gerektiren geçerli nedenlerinin olması en önemli vize şartlarındandır.

Bu önemli şartlara ek olarak kişinin seyahat gerekçesi de vize kararına etki etmektedir. Seyahat amacı ve bu amacın geçerli bulunması ya da bulunmaması vize sonucuna dair karar verilirken detaylı değerlendirilmektedir.

İsviçre’ye seyahat amacı ziyaret olan kişiler Konsolosluk’a net bir vize başvuru amacı sunmuş olurlar.

Özellikle; İsviçre’de yaşayan çocuk, anne-baba ya da kardeş ziyareti amacıyla yapılan başvurular net bir seyahat amacı teşkil etmektedir. Bunun dışında akraba ziyaret, arkadaş ziyareti gibi amaçlarla yapılan başvurularda da özel bir gerekçe sunulacağı için seyahat amacı net olacaktır. Bu aşamada kişinin İsviçre’deki kişi ile yakınlık derecesinin belirtilmesi ve belgelenmesi, ziyaretin gerçekçi olması önemlidir.

Davetiye seyahat amacını belgeleyen önemli bir evrak olacağı için; kişi vize alımı için diğer önemli koşulları da sağlıyorsa başvurunun onaylanması kolaylaşacaktır. Bu nedenle özellikle İsviçre aile ziyareti ve İsviçre akraba ziyareti vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali doğru başvuru ile kolay olabilir. Davetiye tek başına vize başvurusunun onaylanması için her zaman yeterli olmamaktadır. Kişinin vize almak için Konsolosluk tarafından belirlenmiş diğer önemli şartları da sağlaması gerekmektedir. Davetiye vize almayı kolaylaştırabilir fakat vize onayını garantilemez.

İsviçre’den vize için davetiye gönderen kişinin sponsor olması durumunda başvurunun her zaman onaylanacağına dair yanlış bir bileği vardır. İsviçre’deki kişinin sponsorluğu başvuru için avantaj sağlayabilir ve seyahat nedenini güçlendirebilir; fakat vize onayını garantilemez. Konsolosluk başvuru değerlendirmesi yaparken başvuru sahibinin yaşadığı ülkedeki durumunu da değerlendirecektir.

Davetiye ile İsviçre Vizesi Kesin Çıkar Mı?

İsviçre’den vize için davetiye almak, İsviçre vize başvurusunu davetiye ile yapmak ve davet eden kişinin sponsorluğunu göstermek İsviçre vizesi almak için yeterli değildir. Davetiye vize onayı garantisi vermemektedir.

Davetiye başvuru sahibinin neden İsviçre’ye gittiğini, İsviçre’de ne kadar kalacağını, nerede kalacağını kanıtlar ve seyahat gerekçesinin net olmasını sağlar. Bu avantajlar ayrıca; kişinin ülkesindeki bağları, finansal durumu, gelir durumu, seyahat geçmişi gibi vize alımı için önemli diğer belgelerle desteklenmelidir.

İsviçre Vizesi İçin Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Arkadaş ziyareti, akraba ziyareti, birinci derece aile yakını ziyareti amaçları ile İsviçre’ye gidecek ve vize başvurusu yapması gereken kişilerin finansal durumlarını kanıtlar dokümanlar sunmaları gerekmektedir. Bu evraklarla kişi gelir durumunu ve kaynaklarını Konsolosluk ile paylaşacak ve İsviçre seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamış olacaktır.

İsviçre vizesi için gelir sahibi kişi kaynaklarını belgelemek için iş yeri evrakların sunmalıdır. Çalışma durumuna göre başvurucunun hazırlaması gereken evrakların listesi için gerekli evraklar bölümünü inceleyebilirsiniz. Çalışmayan, işsiz, ev hanımı ya da öğrenciler İsviçre vizesi için sponsor beyan etmeli, başvuruda sponsor evraklarını sunmalıdırlar.

Banka hesap dökümü İsviçre vizesi için diğer ülke vize başvurularında olduğu gibi çok önemlidir. Sponsora ya da başvuru sahibine ait banka hesabında seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar para mutlaka bulunmalıdır. İsviçre vizesi için hesapta olması gereken para başvuru sahibinin seyahat amacı, İsviçre’de konaklama yöntemi ve İsviçre’de kalış süresine göre değişmektedir.

Davetiyeli İsviçre vizesi için bankada bulunması gereken para miktarı turistik vize başvurusuna oranla daha az olabilir. Bunun nedeni davetiye alarak İsviçre’ye gidecek kişinin konaklama masrafının olmayacak olmasıdır.

Arkadaş ziyareti, akraba ziyareti, aile ziyareti İsviçre vizesi için bankada olması gereken paranın en az 6-7 bin TL olması tavsiye edilir. Bu tutarın kalış süresinin 5-7 günü geçmesi durumunda arttırılması tavsiye edilir.

İsviçre Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

İsviçre vize randevusu için online Schengen vize formunun doldurulması zorunludur. Randevular form doldurulmadan telefonla ya da e-posta yoluyla verilmemektedir. Online formu doldurarak başvuru numarası almayan kişilere vize randevusu verilmez.

Vize randevu İsviçre işlemleri için resmi vize başvuru sistemine giriş yapılarak başvurunun tamamlanacağı şehir/vize merkezi seçimi yapılarak hesap oluşturulmalıdır.

Hesap oluşturulduktan sonra online form doldurma butonu tıklanarak ‘’Aile ve Turizm’’ vize türü altında ‘’Ziyaretçi’’ vize kategorisi seçimi ile form tamamlanmalı ve onaylanmalıdır.

Form doldurulduktan sonra oluşan başvuru numarası randevu aşamasında kullanılacaktır. Randevu onayı bu başvuru numarasının alınması sonrası verilecektir.

Alınan vize randevusunun değiştirilmesi ya da iptal edilmesi için başvuru merkezi çağrı merkezinin aranması ve iptal talebi gerekmektedir. Var olan randevuya katılım sağlanmaması durumunda ise aynı gün kişisel veriler sistemden silinmektedir. Bu durumda yeni bir hesap açılması ve yeniden işlemlerin tamamlanması gerekecektir.

TLScontact İsviçre vize randevu günü;

 • Tüm belgelerin eksiksiz ve sıralı olması gerekmektedir.
 • Vize ücreti ve servis ücreti ödemesi yapılmalıdır.

Bu konu hakkına daha detaylı bilgilere erişmek için ” İsviçre Vize Randevusu Alma ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İsviçre Vizesi İçin Online Form Nasıl Doldurulur?

İsviçre dönemi vizesi için doldurulması gereken form İsviçre Schengen vize formudur. Bu form İsviçre için sadece İsviçre vize başvuru sistemi üzerinden online olarak doldurulabilir.

İsviçre akraba ziyareti, arkadaş ziyareti, aile ziyareti için doldurulacak vize formunda seyahat amacı seçimi ziyaretçi olarak yapılmalıdır. Ziyaret edilecek kişinin adres ve telefon numarası bilgileri eksiksiz yazılmalı, İsviçre’ye giriş-çıkış tarihleri başvuru dosyasındaki diğer evraklarla çelişmemelidir.

İsviçre vize formunda kişisel bilgiler bölümü pasaporttaki bilgilerle aynı olmalıdır. İsim soyisim, pasaport numarası, pasaport başlangıç bitiş tarihleri ve veriliş yeri bilgileri hata yapılmadan doldurulmalıdır.

Davetiyeli İsviçre Vize Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

Davetiye alarak İsviçre vize başvurusu yapan ve başvurusu reddedilen kişiler ret gerekçelerini dikkate alarak ve gerekli düzeltmeleri yaparak yeniden başvuru yapabilirler. Yeni vize başvurusu öncesi Schengen vize ret maddesi anlaşılmalı, redde neden olan gerekçe düzeltilebilir olmalıdır.

Yeni başvuruda gerekli tüm açıklamalar yapılmalıdır ve açıklamalar belge sunularak kanıtlanmalıdır.

Davetiyeli İsviçre vize reddi sonrası yeni başvuru için ” Vize Reddi İtiraz Danışmanlık Hizmeti ” sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vizesi Taahhütname İşlemi (Onayı) Nedir?

İsviçre aile ziyareti vizesine başvuru yapan kişilere bazı durumlarda taahhütname gönderilir. Bu belge başvuru incelendikten sonra pasaportla birlikte başvuru sahibine iletilir. Taahhütname belgesi sponsorlu aile ziyareti başvurularında gönderilir. Ticari ya da turistik İsviçre vize başvurularında bu belge gönderilmez.

İsviçre vizesi Taahhüt Belgesi başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayabileceğine ikna olunmaması durumunda Konsolosluk tarafından gönderilir. Başvuru sahibine iletilen bu belge, başvuru sahibi tarafından davetiye gönderen kişiye iletilmelidir. Taahhüt belgesi e-posta yoluyla İsviçre’den davetiye gönderen kişiye ulaştırılabilir.

Taahhüt belgesini imzalayan davet eden kişi hem başvuru sahibinin masraflarını karşılayabileceğini hem de kişinin seyahat sonrası ülkesine geri döneceğini taahhüt etmiş olacaktır.

Düğüne Gidecekler İçin İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre’ye düğüne katılmak için gitmesi gereken kişilerin İsviçre ziyaretçi vizesi başvurusu yapmaları gerekecektir.

İsviçre ziyaretçi vizesi başvurusu için İsviçre’den seyahat nedenini, davet edilen kişi ile yakınlık derecesini ve seyahat tarihlerini belirten davetiye alınması gerekecektir. Bu davetiyeye ek olarak; davet eden kişi İsviçre pasaportu ya da oturum kartı, düğün davetiyesi ve mümkünse resmi nikah işlemlerini gösteren belgeler de alınmalıdır. Davetiye ve diğer ek belgelerin e-posta yoluyla iletilmesi yeterli olacaktır, asılları süreçte talep edilmemektedir.

Davetiye, İsviçre düğün davetiyesi ve İsviçre’den gelecek diğer evrakların alınması sonrası başvuru diğer İsviçre ziyaretçi vizesi işlemleri ile aynı olacaktır.

İsviçre Vizesi Schengen Mi?

90 güne kadar olan kısa süreli seyahatleri kapsayan İsviçre vizesi Schengen vizesidir. Schengen vizesi, Schengen üye ülke topraklarında 180 gün içinde en fazla 90 gün kalış hakkı sağlar.

İsviçre Schengen vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak verilebilir. Çok girişli vize ile vize süresi boyunca İsviçre’ye birden çok ziyarette bulunulabilecektir.

Covid-19 Dönemi İsviçre Vize Başvurusu Şartları

26 Haziran 2021 tarihi itibari ile 2 doz aşı olduğunu kanıtlayan başvuru sahipleri için İsviçre vize başvurularının kabulüne başlanmıştır. İsviçre’ye aile ziyareti vb. kısa süreli amaçlarla seyahat edecek kişiler randevu günü 2 doz aşı oldukları kanıtlar aşı kartı sunmak koşulu ile başvuru yapabilirler.

Davetiye alarak İsviçre ziyaretçi vizesi başvurusu yapacak kişiler Pfizer/Biontech ve Sinovac aşılarını olduklarını kanıtlayarak başvuru yapabilirler.

Aşı kartı ile aşılandığını kanıtlayan, geçerli bir Schengen vizesi ya da İsviçre Schengen vizesi olan Türk Vatandaşları kısıtlama olmaksızın İsviçre’ye seyahat edebilmektedirler.

Davetiyeli İsviçre Vizesi Hakkında Önemli Notlar:

 • Davetiyeli İsviçre vizesine başvuru için resmi vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınması zorunludur.
 • Son 5 yılda Schengen vizesi alınarak parmak izi verilmediyse başvuru sahibi randevuya şahsen katılarak parmak izi vermelidir.
 • Davetiye alınarak İsviçre vize başvurusu yapılması vize başvurusunun kesinlikle olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmemektedir.
 • İsviçre ziyaret vizesi için İsviçre Konsolosluğu vize ücreti ve TLScontact servis ücreti ödemeleri yapılmalıdır.
 • Başvuru için sunulan evraklar güncel tarihli olmalı, okunaklı olmalıdır.
 • Başvuru formu doğru kategoride doldurulmalıdır.
 • Başvuru formunda verilen bilgiler ile sunulan evraklardaki bilgiler birbirini desteklemelidir.
 • Vize başvurusu sonuçlanma süresi uzayabilir, bazı başvurular için Taahhüt istenebilir. Bu nedenle vize onaylanmadan uçak bileti satın almamanız tavsiye edilir.
 • Davetiyeli İsviçre vize başvurularında davet eden kişi ile akrabalık bağı varsa bu bağ tam vukuatlı nüfus kayıt örneği sunularak kanıtlanmalıdır.
 • Başvurular sadece Ankara ve İstanbul’da bulunan İsviçre Konsolosluğu için hizmet veren TLScontact firması tarafından kabul edilmektedir. Kısa süreli vizeler için Başkonsolosluk üzerinden bireysel başvuru kabul edilmemektedir.
 • Tls Contact İsviçre vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş bir firmadır. Tls Contact’ın vize kararına etkisi olmayacaktır.
 • Hatalı form doldurmak ya da eksik evrak sunmak İsviçre vize reddine neden olabilecektir.
 • Vize reddi durumunda vize ücreti ve servis ücreti iade edilmemektedir.

Davetiyeli İsviçre Vizesi (Aile-Arkadaş Ziyareti vizesi) yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sorularınız için ‘’ Bize Ulaşın ’’ sayfamızı ziyaret ederek bizlere soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader