İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Değerli ziyaretçilerimiz, ”İsviçre Schengen vizesi nasıl alınır?” Konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

İsviçre vizesi, vatandaşlarımız tarafından en çok talep edilen vizeler arasında yer almaktadır. Vatandaşlarımızın İsviçre vizesine başvurma gerekçeleri arasında en çok aşağıdaki gerekçeler yer alır:

 • Türkiye kökenli insanların İsviçre’de ciddi bir nüfusa sahip olması ve bu ülkeye aile, akraba ziyareti amacıyla sık seyahat ediliyor oluşu,
 • İsviçre’nin kongre ve konferans turizmi konusunda önemli bir ülke konumunda olması ve özellikle doktor, araştırma görevlileri ve sağlık sektörü çalışanlarının İsviçre’ye sık seyahat etmesi,
 • Türk şirketlerinin İsviçre pazarına ilgi göstermesi ve ticari amaçlı seyahatlerin son yıllarda artış göstermesi.
 • Evet. Değerli ziyaretçilerimiz, İsviçre Schengen vizesi nasıl alınır? konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza bir kez daha hoşgeldiniz.

Sayfamızın devamında: İsviçre vizesi prosedürlerine dair en temel ve önemli bilgileri edinebileceksiniz. Hazırlamış olduğumuz bu sayfanın İsviçre vize başvuru işlemleri sırasında sizlere yarar sağlayacağını ön görüyoruz.

İyi okumalar dileriz…

İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Konsolosluğun Vize Şartları Neler?

İsviçre seyahatinde bulunacak bordo renkli, umuma mahsus pasaportlara sahip vatandaşlarımızın İsviçre’ye vize alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Yeşil renkli/hususi, gri renkli/hizmet, siyah renkli/diplomatik pasaportlara sahip vatandaşlarımız İsviçre’ye yapacakları kısa süreli (180 gün içerisinde maksimum 90 gün) seyahatler için İsviçre vizesi almaları gerekmemektedir.

Konu hakkında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının resmi açıklaması şöyle:

İsviçre: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

İsviçre vizesi başvuru yapacak ve İsviçre’ye maksimum 90 gün kalmak üzere turistik, ticari, fuar ziyareti, kongre, konferans, eğitim, Erasmus, Aiesec, staj, kültürel ve sportif faaliyet ve aile, akraba, arkadaş ziyareti amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımız İsviçre Schengen vizesine başvuru yapmaları gerekecektir.

İsviçre’ye 90 günden daha fazla kalmak üzere yaşama, çalışma, iş kurma, eğitim, akademik araştırma, evlilik ve aile birleşimi için seyahat edecek vatandaşlarımız İsviçre D tipi ulusal vizesi için başvuru yapmaları gerekecektir.

İsviçre vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. İsviçre vizesi için başvuru yapacak vatandaşlarımız vize randevularını 2 farklı şekilde alabileceklerdir.

 1. Vize başvurularını konsolosluğa yapacak vatandaşlarımız İsviçre konsolosluğunu telefonla arayarak.
 2. Vize başvurularını İsviçre vize aracı firmaya yapacak vatandaşlarımız vize aracı firma TLS Contact’ın web sitesinde bulunan online formu doldurduktan sonra randevularını alabileceklerdir.

İsviçre vizesi için başvuru sahiplerinin randevu günü konsoloslukta veya İsviçre vize merkezinde hazır bulunarak parmak izi vermeleri zorunludur. 12 yaş altı çocukların İsviçre vize başvuruları için parmak izi vermeleri gerekmemektedir.

Dolayısıyla 12 yaş altı çocukların vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir. Son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen devletinin vizesini almış ve parmak izi vermiş vatandaşlarımızda teknik bir sorun çıkmadığı sürece vize başvurularında hazır bulunmaları gerekmez.

İsviçre vizesi için başvuru yapacak tüm başvuru sahiplerinin İsviçre Konsolosluğunun ve İsviçre vize başvuru merkezinin vize ücretini ödemeleri zorunludur. Ödenmiş olan vize ücretleri geri iade edilmemektedir ve vize reddi durumunda ödenmiş olan vize ücretleri iade edilmeyecektir.

Vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihinden en geç 15 günü öncesinde tamamlanmış olmalıdır. SaltVisa olarak tavsiyemiz İsviçre vize başvurularının seyahat tarihinden en geç 30 gün önceden tamamlamış olmanızdır.

Özellikle İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapıyorsanız Konsolosluğun belediye onaylı taahhüt onayı istemesi gibi faktörleri düşünerek vize başvurunuzu mümkün olan en erken sürede tamamlamış olmalısınız.

İsviçre Schengen vizesi için en erken başvuru yapma süresi seyahat tarihinden önce 6 aydır.

İsviçre vize başvurusunda bulunacak kişiler İsviçre konsolosluğunun vize başvuru formunu doldurmalı ve konsolosluğun istediği vize başvuru belgelerini başvuru sırasında sunmak zorundadır.

Vize başvuruları için İsviçre vize başvuru merkezinin kullanılması gerekebilir. İsviçre Schengen vizesi için yetkili vize merkezi TLS Contact’tır. Vize başvurusunu TLS Contact’a yapacak vatandaşlarımız Konsolosluk vize ücretine ek olarak vize merkezinin servis ücretini de ödemeleri gerekecektir.

İsviçre vize başvuru merkezi Türkiye genelinde sadece İstanbul ve Ankara’da hizmet vermektedir. Vize başvuruları başvuru merkezine randevulu kabul edilecektir.

İsviçre vize başvurularında mücbir sebep olmadığı sürece acil vize başvuru seçeneği bulunmamaktadır.

İsviçre Konsoloslukları Schengen vize başvuruları hakkında 15 iş günü içerisinde karar vermektedir. Ancak bu süre başvuru sahibinin durumuna veya konsolosluğun durumuna göre uzaya bilmekte veya kısalabilmektedir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen vizesi: İsviçre’ye maksimum 90 güne kadar turistik, ticari, fuar, kongre, konferans, seminer, staj, Aiesec, Erasmus, eğitim ve aile, akraba ziyaret amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

İsviçre Schengen vizesi prosedürleri diğer Schengen devletlerinin vize prosedürleri ile büyük oranda aynıdır.

İsviçre Schengen vizesi için yetkili vize aracı firma TLS Contact’tır.

TLS Contact İsviçre Schengen vizesi başvurularını şimdilik İstanbul ve Ankara’dan kabul edecektir. Arzu eden vatandaşlarımız vize başvurularını doğrudan yine İstanbul ve Ankara’da bulunan İsviçre Konsolosluklarına da yapabilecektir.

İsviçre Schengen vizesine başvuru yapacak kişi son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen vize başvurusu için parmak izi vermiş ve vize onayı almış ise başvuru günü gelmeden vize başvurularını vize takibi ve danışmanlık acentaları ile yapabilir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilir.

İsviçre Schengen vize randevuları Tls contact web sayfasında bulunan Online vize başvuru formunun doldurulmasının ardından alınabilecektir. Vize randevuları ücretsizdir.

Vize ücretleri randevu günü parmak izi verme işlemi sırasında tahsil edilecektir.

İsviçre vize ücreti ödemelerinde kredi kartı veya banka havalesi geçerli değildir.

İsviçre Schengen vize başvurusunu şahsen yapacak vatandaşlarımız sırasıyla şu adımları izlemeleri gerekecektir:

İsviçre Schengen vize başvurusu yapabilmek için yeterli sürenin bulunup-bulunmadı kontrol edilecek,

ch.tlscontact.com web adresi ziyaret edilecek.

Vize başvurumu başlat menüsü tıklanarak her başvuru sahibi için hesap oluşturulacak.

E-posta adresine gelen link tıklanarak online İsviçre Schengen vize formu doldurulacak. Formu Türkçe doldurabilirsiniz.

Randevu tarihi belirlenecek.

Belirtilen evraklar sırasına göre eksiksiz ve açıklamaları dikkate alınarak hazırlanacak.

Form, randevu belgesi ve vize başvuru evrakları tek bir dosya haline getirilecek.

Randevu saatinde TLS ofisinde bulunulacak evraklar teslim edilecek, vize ücreti ödenecek ve parmak izi verilecektir.

İsviçre Schengen vize başvurularının sonuçlanma süreleri 8-15 iş günü arasında değişmektedir. Bu süre 45 iş gününe kadar çıkabilmektedir. Paskalya, Noel, bayram ve resmi tatil günlerinde dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?
İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Çocuklar İçin İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

12 yaşın altındaki çocukların İsviçre vize başvuruları anne veya baba tarafından çocukların gelmesine gerek kalmadan yapılabilmektedir.

Çocuklar için yapılacak İsviçre Schengen vize başvurularında düzenli geliri olan anne ya da babanın vize başvurularında sponsor olması gerekmektedir. Vize başvuru sahibi çocuk öğrenci ise İngilizce öğrenci belgesine ek olarak sponsor ebeveynin iş, gelir ve sponsor olunacağı belirten evrakların Konsolosluğa sunulması zorunludur. Çocuklara mücbir sebep olmadığı sürece anne ya da baba dışında kişiler sponsor olamamaktadır. (Bkz: vize sponsorluğu nedir?)

Ayrıca 18 yaşın altındaki çocuklar için yapılacak İsviçre Schengen vize başvurularında seyahate katılmayan ebeveynin, çocuğun yalnız veya diğer ebeveyni ile seyahat edebileceğine izin veren noter onaylı muvafakatname belgesi vermesi zorunludur.

Ailece yapılacak vize başvurularında ve seyahatlerde ise noter onaylı muvafakatname belgesine ihtiyaç duyulmaz.

Okul gezisi veya yalnız seyahat edecek çocuk için her iki ebeveyn tarafından okul gezisini yönetecek idareci için muvafakatname belgesi hazırlanacaktır. Noter, 2 muvafakatname belgesi verecektir. Belgenin biri konsolosluğa verilecek. Diğer belge ise seyahat süresince başvuru sahibinin yanında bulunması gerekecektir. Yurt dışında kullanılacak muvafakatname belgesini İngilizce tercüme ettirmenizi tavsiye ederiz. Tercüme evraka noter onayı gerekmez ancak tercüme ofisinin kaşe ve imzası bulunmalıdır.

18 yaşın altındaki çocukların İsviçre Schengen vize başvuru formları anne ve baba tarafından imzalanacaktır.

 • Vize başvuruları için randevu alınması,
 • Vize başvuru evraklarının eksiksiz hazırlanması ve vize ücretinin ödenmesi zorunludur.
 • 12 yaşın altındaki öğrenciler için İsviçre vize ücreti 40 € + 207 TL’dir.
 • 12 yaşın üstündeki öğrencilerden ise 80 € + 207 TL tahsil edilecektir.
 • Vize ücretleri TL olarak ödenir.
 • Vize başvurularını sonuçlanma süresi diğer yaş gruplarının vize sonuçlanma süresi ile aynıdır.

TLS Contact Aracılığıyla İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen vizesini TLS contact aracılığıyla alacak vatandaşlarımız bir takım vize prosedürünü geride bırakmaları gerekecektir.

TLS Contact prosedürleri 2020 yılında kısaca şöyle:

 • ch.tlscontact.com web adresi ziyaret edilir.
 • Web sitede karşınıza vize başvurusunu İstanbul’dan mı yoksa Ankara’dan mı yapılacağınızı soran 2 farklı seçenek çıkacaktır. İkamet adresine en yakın TLS Contact ofisi seçilir.
 • “Vize başvurumu başlat” butonu tıklanarak kişisel e-posta hesabınızla Web sitede hesap oluşturulur.
 • E-posta hesabınıza gelen link tıklanır ve İsviçre online vize başvuru formu doldurulur. Vize başvuru formunu Türkçe doldurabilirsiniz.
 • Formu eksiksiz doldurup onayladıktan sonra randevu aşamasına geçilir ve en uygun randevu tarihi ve saati seçilir.
 • Doldurulmuş olan online İsviçre vize başvuru formunun barkodlu çıktısı, randevu belgesinin çıktısı alınır.
 • Tls Contact web sayfasında yer alan seyahat amacınıza ve mesleğinize uygun evrak listesi eksiksiz ve açıklamaları dikkate alınacak şekilde hazırlanır.
 • Sigorta acentasından veya Tls contact ofislerinden seyahat tarihinizden en geç 1, dönüş tarihinizden en geç 1 gün sonra sona eren Schengen bölgesini kapsayan seyahat sigortası kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde temin edilir.
 • Otel, Airbnb ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları üzerine adınız-soyadınız görünecek şekilde PDF formatında çıktısı alınır. (Rezervasyonlarınızı iptal edilebilir gerçek rezervasyonlar olmasını tavsiye ederiz.)
 • Doldurulmuş ve çıktısı alınarak imzalanmış olan İsviçre vize başvuru formu, eksiksiz şekilde hazırlanmış olan İsviçre vizesi için gerekli evraklar ve İsviçre seyahat amacınızı ispat eden otel, uçak, seyahat sigortası ve varsa davetiye belgeleri bir araya getirilir ve bu evraklar TLS Contact evrak listesinde belirtilen sıraya göre sıralanır.
 • İsviçre Konsolosluğunun 2020 yılındaki vize ücreti olan 80 € ve TLS Contact İsviçre vizesi servis ücreti olan 207 TL, Türk Lirası olarak hazır edilir. (Vize ücretleri TL olarak tahsil edilir. İsviçre konsolosluğunun vize ücreti serbest döviz kurlarına göre hesaplanmalıdır.)
 • Randevu günü TLS Contact ofisleri randevu saatinden en geç 15 dakika önce ziyaret edilmelidir.

İstanbul İsviçre Schengen vizesi için TLS Contact adres: Profilo Alışveriş Merkezi, Gülbahar Mahallesi, 34394 Şişli/İstanbul

Ankara İsviçre Schengen vizesi için TLS Contact adres: Sheraton Hotel Ankara ve Kongre Merkezi, Noktalı Sokak, Kavaklıdere 06700 Ankara

Randevu sırası size geldiğinde kapıdaki TLS Contact görevlisi önce randevunuzun doğruluğunu, ardından ise pasaportunuzun ve evraklarını hazır olup olmadığını kontrol ederek sizi içeri alacak ve tıpkı bankalarda olduğu gibi sıra numarası almanız gerekecek. İsviçre vize başvuruları için TLS Contact yoğun gününde değilse ve evraklarınız eksiksiz ve konsolosluğun istediği şekilde sıralanmış sa içerideki işleminiz 15-20 dakika sürecektir. Ancak TLS Contact’ta yoğun bir İsviçre vize başvurusu var ise işleminizin tamamlanması öğleden sonraya dahi sarkabilir.

Randevu sırası size geldi ve numaratör de sıra numaranız yandıysa ilgili vezneyi ziyaret edin ve evraklarınızı görevliye bırakın. Görevli evrakları kontrol ederken oradan ayrılmayın ve varsa eksik evraklarınızı kendilerine nasıl ulaştırabileceğinizi (e-posta veya elden) sorun. Eksik ya da hatalı evrakınız yok ise vize ücretlerinin tahsil edileceği vezneyi ziyaret edin ve vize ücretinizi TL olacak şekilde ödeyin.

Ücret ödemesi sonrası tarafınıza verilen vize takip fişi ve cheklisti kaybetmeyin.

Randevu gününden ortalama 4-5 gün sonra yine TLS Contact hesabınıza şifrenizle giriş yapın ve vize başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenin. Vize başvuru durumunuzu gösteren bölüm yeşil renkli olmuş ise elinizde bulunan vize takip fişi ve Checklist ile başvuru yaptığınız TLS ofisini 08.30/16.30 saatleri arasında ziyaret edin ve pasaportunuzu teslim alın.

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra vize etiketinin üzerinde yer alan fotoğraf, ad, soyad, vize başlangıç ve bitiş tarihi, pasaport numarası ve TC kimlik numaranızın doğru yazılıp yazılmadığından emin olun. Hata var ise maksimum 1 hafta içerisinde TLS Cantact ofisini ziyaret edin ve yanlış basılan vizeniz hakkında yardım talep edin.

Vize Danışmanlık Firmaları İle İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen vizesini vize takip ve danışmanlık firmaları ile alacak vatandaşlarımız öncelikle hizmet alacakları vize danışmanlık firmasını belirlemeleri gerekiyor. Eğer bir vize danışmanlık firması ile ilk defa çalışacaksanız “Vize Takip Şirketleri” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hizmet alacağınız vize danışmanlık firmasını belirledikten sonra danışmanlık firmasının çalışma şartlarını öğrenin ve şartların tarafınıza e-posta ortamında yazılı olarak paylaşılmasını talep edin.

Vize danışmanlık acentası çalışma şartlarını anlatan bilgilendirme E-postasını sizinle paylaştıysa alacağınız hizmetleri, toplam ücreti ve hazırlamanız gereken evrakları kontrol edin ve şartlar sizin için uygunsa vize danışmanlık firması ile yeniden iletişime geçin.

Aklınıza takılan soruları İsviçre vize acentasına detaylıca sorun ve aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde detaylı bilgi edinmeye çalışın.

Özellikle İsviçre Schengen vize danışmanlık acentasının aldığı hizmet ücreti ve ödemeniz gereken toplam ücreti ve belirtilen bu ücretler dışında her hangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğinizi sorun, öğrenin.

Şartlar sizin için uygun ve vize danışmanlık firmasını güvenilir bulduysanız evraklarınızı hazırlayın ve İsviçre vize danışmanlık firmasının ofisini ziyaret edin veya evraklarınızı kargo, kurye veya asistanlarınız aracılığıyla teslim edin ve vize ücretlerini ödeyin.

Varsa geçmiş vize başvurularınızla veya seyahatinizle alakalı detayları vize danışmanınızla paylaşın.

Vize danışmanlık firmasından gelecek evrak kontrolü ve bilgilendirme mailini veya telefonunu bekleyin.

Eksik evrakınız yok ise randevu tarihiniz belirlenecektir ve randevu tarihi sizin için uygunsa randevu günü İsviçre vize merkezinde vize danışmanınızla buluşun. (Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış ve parmak izi vermişseniz gelmeniz gerekmeyecektir.)

Bekleme salonuna oturun ve bize danışmanınız İsviçre vize başvurunuzu gerçekleştirirken siz parmak izi verme sırasının kendinize gelmesini bekleyin.

Sıra size geldiğinde parmak izi bilgilerinizi verin.

Vize danışmanlık firması ile İsviçre vizesi bu şekilde alınmaktadır. İsviçre vize işlemlerinizi tamamlandıktan sonra pasaportunuz vize danışmanınız tarafından teslim alınacaktır. Arzu etmeniz durumunda checklist’i danışmanınızdan alarak işlemi tamamlanmış pasaportunuzu kendiniz alabilir veya TLS Contact kargo hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

SaltVisa Aracılığıyla İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

 • saltvisa.com.tr web sitesinde yer alan bize ulaşın menüsü ziyaret edilir.
 • SaltVisa müşteri temsilcileri ile iletişim kurulur.
 • SaltVisa müşteri temsilcisine İsviçre seyahatinizin amacı ve tarihleri hakkında bilgiler verilir.
 • Müşteri temsilcimiz sizleri İsviçre vize prosedürünün detayları hakkında bilgilendirir ve e-posta hesabınıza hazırlamanız gereken evrak, ödemeniz gereken İsviçre vize işlem ücreti ve diğer hizmetler ve önemli notlar hakkında bilgilendirle yapar.
 • E-posta adresinde belirtilen evraklar eksiksiz hazırlanır ve SaltVisa’ya ulaştırılır.
 • SaltVisa evraklarınızın teslim alındıktan sonra evraklarınızın teslim alındığına dair sizi e-posta veya telefon aracılığıyla bilgilendirir.
 • Evraklar teslim alındıktan maksimum 3 iş günü içerisinde vize başvuru dosyanız incelenir ve varsa eksik ve hatalı evraklar nedeniyle sizleri ikinci kez bilgilendirir.
 • Vize ücretini SaltVisa banka hesabına yatırmanız istenir.
 • Online İsviçre Schengen vize başvuru formunuz SaltVisa tarafından doldurulur, vize randevu tarihiniz size sorularak alınır ve randevu günü SaltVisa görevliler i TLS Contact vize başvuru merkezinde parmak izi vermeniz için sizi karşılar.
 • Randevu tarihinden ortalama 5-15 iş günü arasında sonuçlanan başvuru sonrası pasaportunuzu teslim alır ve güvenli bir şekilde size ulaştırır.

İsviçre Turistik Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre turistik vizesine başvuru yapacak vatandaşlarımızın İsviçre’de aile, akraba ve arkadaşlarının olmaması gerekmektedir.

İsviçre turistik vize, davetiyesiz bir vize başvurusudur.

İsviçre’ye tatil, gezi ve isviçre turuna katılma amacıyla seyahat edecek vatandaşlarımız bu vize kategorisine başvuru yapmalıdır.

İsviçre turistik vize başvuruları İstanbul ya da Ankara’dan yapılabilmektedir.

Vize başvurularında Konsoloslukların görev bölgesi sınırlaması yoktur ve başvuru sahipleri diledikleri TLS ofisine vize başvurularını yapabilirler.

Vize başvurusu yapabilmek için seyahat ile randevu tarihi arasında en az 15 iş günü süre bulunduğundan emin olunmalıdır. İstanbul’dan yapılacak İsviçre vize başvurularında bu süre zorunlu tutulmayabilir.

Meslek grubuna uygun İsviçre turistik vize evrakları hazırlanır,

Tls contact İsviçre web sayfasında hesap açılır, online vize formu doldurulur ve randevu günü belirlenir.

Vize başvuru evrakları TLS Contact evrak listesine göre sıralanır.

Vize ücreti TL olacak şekilde hazırlanır.

Randevu saatinden en geç 15 dakika önce TLS contact ofisinde olunur.

İsviçre Ticari Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre ticari vize: İsviçre federasyonuna ticari amaçlı toplantı, müşteri ziyareti, fuar kurulumu veya fuar ziyareti, pazar araştırması yapmak üzere seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

İsviçre ticari vize kategorisi davetiyeli bir vize başvuru türüdür.

İsviçre ticari vize başvurularında kullanılacak şirket davetiyesi mail ya da fax ortamında temin edilmiş olması yeterli olurken, İsviçre fuar ziyareti davetiyesinin barkodlu, e-imzalı olacak şekilde e-mail ortamında temin edilmesi yeterlidir.

İsviçre ticari vize başvuruları 5-15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

En geç vize başvuru yapma süresi 15 iş günüdür.

 • İsviçre ticari vize başvuruları için İsviçre Tls contact web sayfası ziyaret edilmeli,
 • Tls Web sayfasında hesap açılmalı,
 • Online İsviçre vize başvuru formu doldurulmalı.
 • Randevu tarihi belirlenmeli,
 • Tls Contact checklistinde yer alan evraklar eksiksiz hazırlanmalı,
 • Vize ücreti TL olacak şekilde hazırlanmalı,
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce vize başvuru dosyasını yanınıza alarak İsviçre vize merkezi olan TLS Contact ziyaret edilmeli,
 • Randevu sırası size geldiğinde evraklar görevliye teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve parmak izi verilmelidir.
 • Randevu günü tarafınıza verilen bize takip fişi ile işlemi tamamlanmış pasaportlar teslim alınmalıdır.

Eş, Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti İçin İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi: İsviçre’de bulunan eş, aile, akraba ve arkadaşını ziyaret edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Vize başvuru süreçleri turistik, ticari vize başvuru süreçleri ile aynıdır.

İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi davetiyeli bir vize kategoridir. Bu amaçla İsviçre’ye seyahat edecek vatandaşlarımıza İsviçre turistik vize başvurusunda bulunmalarını tavsiye etmiyoruz. Davet gönderen kişi yakın akraba ise davetiye gönderen kişi ile vize başvuru sahibi arasında akrabalık bağı kimlik fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı fotokopisi gibi belgeler üzerinden akrabalık bağı ispat edilmelidir.

Davetiye gönderen kişi yakın akraba değilse hem davet eden kişi davetiyede, hem de vize başvuru sahibi Konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçede arkadaşlıklarının geçmişi hakkında bilgiler vermelidir.

İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında kullanılacak davet mektupları İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerinden birinde yazılmalıdır. Davetiye belgesinin aslı gerekmez. Davetiyenizi maili ortamında edinebilirsiniz. Akıllı telefonlarla fotoğrafı çekilmiş davetiyeler geçerli değildir. Davetiye belgesine ek olarak davet eden kişinin İsviçre pasaportu, kimlik kartı veya oturum izni fotokopisi de alınmalıdır. Yakın akranız ise tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve akrabalık başınızı ispat eden belgeleri de edinmeyi unutmayın.

İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vize başvuruları uzun sürede sonuçlanabilir. Konsolosluk bu vize kategorisine başvuru yapan kişilere davetiye gönderen kişilerden ayrıca belediye ya da yabancılar şube onaylı kefil olmalarını da talep etmektedir. Ancak her vize başvuru sahibi için bu durum geçerli olmayabilir. Davetiye gönderen kişinin kefil olması durumuna taahhüt onayı ismi verilmektedir. Vize başvurunuzu yaptınız ve konsolosluk sizden taahhütname onayı istiyoruz demesi halinde İsviçre’de bulunan akrabanıza durumu anlatmalı ve akrabanızın bağlı bulunduğu belediyeye giderek taahhütname işlemi hakkında gerekli başvuruları yapmalıdır. Davet gönderen akrabanız bu süreçte sizlerden başvuru takip fişinizi, kimlik ve pasaport fotokopinizi e-mail ortamında talep edebilir.Daveti gönderen kişi İsviçre vizesi için taahhütname işlemi tamamladıktan sonra Türkiye’de bulunan İsviçre konsolosluğunun sistemine düşecek ve İsviçre konsolosluğu sizlerle yazılı ortamda e-posta ile iletişime geçecek ve sizlerden yeni uçak bileti, yeni seyahat sigortası gibi güncel seyahat belgeleri talep edecektir. Bu bildirim tarafınıza ulaştığında pasaportunuzu ve talep edilen evrakları Tls Contact’a veya İsviçre Konsolosluğuna teslim etmeniz gerekecektir.

Taahhütname işlemlerinin tamamlanmasını ardından 3-5 iş günü arasında İsviçre vize işleminiz tamamlanmış olacaktır. Pasaportunuz elinize geçince vizenizin başlangıç ve bitiş tarihini, kimlik ve pasaport bilgilerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

Konferans, Kongre ve Seminer İçin İsviçre Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre konferans ve kongre vizesi: İsviçre’ye kongre, konferans, seminer ve kültürel amaçlı seyahat edecek vatandaşlarımızın başvuru yapması gereken vize kategorisidir.

Davetiyeli bir vize kategorisidir.

Bu vize türüne başvuru yapabilmek için web ortamında alınmış barkodlu davet mektubu fotokopisi veya organizasyonu düzenleyen kurumdan kaşe ve imzalı detaylıca yazılmış davet mektubu fotokopisi temin edilmelidir.

İsviçre’de düzenlenecek kongre, konferans ve seminer yabancı bir organizasyon tarafından İsviçre’de düzenleniyorsa bu durumda 2 farklı davetiye belgesi alınması tavsiye edilmektedir.

 1. Menşei İsviçre olmayan organizatörden organizasyonun İsviçre’de düzenleneceğini belirten detaylı davetiye belgesi.
 2. Menşei İsviçre olan, organizasyona ev sahipliği yapacak (örneğin otelden) kurumdan organizasyona ev sahipliği yapacaklarını belirten kaşe ve imzalı confirmation yazısı alınmalıdır.

Davetiye belgesini edinmiş vatandaşlarımızı diğer vize kategorilerinde de geçerli olan İsviçre konsolosluğunun vize standartlarını eksiksiz yerine getirmeleri gerekecektir.

İsviçre konferans vizesi başvuruları kusa sürede sonuçlanan vize başvurularıdır. İsviçre konferans vizesi başvuruları için randevu bulunamaması durumunda Tls contact çağrı merkezi aranmalı ve seyahatin amacı hakkında TLS görevlileri bilgilendirilerek randevu önceliği konusunda yardım talep edilmelidir. İsviçre konferans, kongre ve seminer vizesi için başvuru yapacak kişilere randevu konusunda genel anlamda yardımcı olunmaktadır.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği vakıf ve derneklerinde çalışan ve Konferans vizesi için başvuru yapan kişilerden İsviçre konsolosluğunun Schengen vize ücreti alınmayabilir. Ancak bu duruma konsolosluk karar verecektir.

İsviçre Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2020

 1. Online ortamda eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış barkodlu İsviçre Schengen vize başvuru formu.
 2. Seyahat dönüşü en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaport ve varsa eski pasaportlar.
 3. İsviçre vize randevu belgesinin çıktısı.
 4. Pasaportların 2. sayfa, vizeli ve giriş-çıkış kaşelerinin fotokopileri
 5. Kimlik kartının fotokopisi
 6. Vize ücreti
 7. 2 adet eski vizelerde kullanılmamış, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik vize fotoğrafı.
 8. E-devletten alınmış aile, eş ve varsa çocuk bilgilerini gösterir detaylı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 9. Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış, seyahatin amacı, tarihleri, seyahatin sponsoru ve geri dönüş taahhütü veren ıslak imzalı vize talep dilekçesi.
 10. Son 3 aylık, varsa maaş alınan içerisinde 1 haftalık seyahatler için en az 8000 TL bakiye bulunan bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.
 11. Otel veya Airbnb rezervasyonu
 12. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 13. Varsa mevzuata uygun davetiye ve davet eden kişinin İsviçre kimlik, pasaport veya ikamet izni fotokopisi
 14. Davet eden kişi yakın akraba ise akrabalık bağını ispat eden belgeler.
 15. Seyahat tarihinden önce başlayan ve dönüş tarihinden sonra sona eren en az 30.000 € teminatlı, Schengen bölgesini kapsayan orijinal seyahat sigortası.
 16. Varsa birlikte seyahat edeceğiniz kişinin geçerli Schengen vizesinin veya yeşil pasaportunun fotokopisi
 17. Varsa tapu, kira geliri ve araç ruhsatı fotokopileri ve banka birikim hesaplarının özeti

Vize başvuru sahipleri yukarıdaki belgelere ek olarak meslek durumlarına ek olarak aşağıdaki iş evraklarını da hazırlamalıdır:

İsviçre Shengen vize başvuru sahibi şirket sahibi veya ortağı ise:

 1. Şirket antetli kağıdına konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış seyahatin amacı, tarihleri ve sponsoru hakkında bilgiler veren kaşe ve ıslak imzalı detaylı dilekçe
 2. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, sicil gazete, oda sicil kaydı, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri
 3. Ticari vize başvurusu yapılacaksa şirketin son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış yüksek bakiyeli banka hesap özeti.

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi şirket çalışanı ise:

 1. Şirketin antetli kağıdına konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı çalışma, görevlendirme ve vize talep yazısı.
 2. Son 3 aylık kaşe ve ıslak imzalı maaş bordroları
 3. Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
 4. E-Devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü.
 5. Şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, sicil gazete, oda sicil kaydı, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopileri
 6. Ticari vize başvurusu ise: şirketin son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış yüksek bakiyeli banka hesap özeti

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi memur ise:

 1. E-imzalı veya ıslak imzalı çalışma ve izin yazısı
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Son 3 aylık e-imzalı veya ıslak imzalı maaş bordroları
 4. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi emekli ise:

 1. E-devletten veya SGK’dan alınmış emekli tescil belgesi
 2. Emekli maaşının yattığı bankanın son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış bakiyeli maaş hesabı dökümü
 3. Varsa banka birikim hesaplarının son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi ev hanımı ise:

 1. Varsa şahsi banka hesap özetlerinin son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı be banka imza sirküleri ile alınmış bakiyeli banka hesap özeti
 2. Emeklilik belgesi
 3. Varsa emekli maaşının alındığı son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti
 4. Sponsor olacak eş ya da babanın eksiksiz iş evrakları
 5. Sponsorun seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri alınmış banka hesap özeti
 6. Sponsor tarafından konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış detaylı vize sponsorluğu dilekçesi (bkz: vize sponsorluk dilekçesi nasıl yazılır?)
 7. Sponsor ile akrabalık bağını ispat eden kimlik kartı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği veya evlilik cüzdanı belgesinin fotokopisi

İsviçre Schengen vize başvurusunda bulunacak kişi çiftçi ise:

 1. Çiftçilik belgesinin aslı ve fotokopisi
 2. Varsa üzerinize kayıtlı büyük be limon baş hayvanların kayıt belgesi
 3. Varsa tarım araçlarının ruhsat fotokopisi ve tarım arazilerinin tapu fotokopisi
 4. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 5. Emekli iseniz son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış emekli maaş hesabı dökümü.

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi öğrenci ise:

 1. Maksimum son 1 ay içerisinde alınmış e-imzalı veya ıslak imzalı İngilizce öğrenci belgesi
 2. 18 yaşın altındaysa seyahate katılmayan ebeveyn tarafından imzalanmış noter onaylı muvafakatname belgesi
 3. Sponsor ebeveyn tarafından konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış sponsorluk dilekçesi
 4. Sponsorun eksiksiz iş evrakları
 5. Sponsorun içinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti.
 6. Sponsor ile akrabalık bağını ispat eden kimlik kartı veya tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 7. Öğrenci 18 yaşından büyük ise varsa şahsi son 3 aylık bakiyeli, kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış hesap özeti.

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi avukat, doktor veya mühendis ise:

 1. Bağlı bulunulan meslek odasından alınmış kaşe ve ıslak imzalı veya e-imzalı İngilizce referans yazısı
 2. Varda görev kimlik kartı fotokopisi
 3. Varsa iş yeri işletme ruhsatı
 4. Vergi levhası ve imza beyannamesi fotokopisi

İsviçre Schengen vize başvuru sahibi freelance çalışan ise:

 1. Varsa iş sözleşmesi fotokopisi
 2. Varsa hizmet verilen işe uzmanlığı gösteren diploma veya sertifika fotokopisi
 3. Varsa portfolyo fotokopisi
 4. Varsa hizmet verilen iş yerlerinden alınmış Konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı
 5. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

İsviçre Schengen Vize Ücreti 2020

0-6 yaş arası çocuklar için İsviçre vizesi ücretsizdir.

6-12 yaş arası çocuklar için İsviçre vizesi ücreti: 40 €/TL karşılığı

12 yaş üstü kişiler için İsviçre vize ücreti: 80 €/TL karşılığı

Bu ücretlere ek olarak İsviçre vize merkezi ücreti olan 207 TL daha ödenecektir.

İsviçre Schengen Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

İsviçre Schengen vize başvuruları 2020 yılında aşağıdaki süre aralıklarında sonuçlanmaktadır:

 • %70 5-8 iş günü
 • %80 8-10 iş günü
 • %90 10-15 iş günü
 • %100 15-45 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

İsviçre Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

İsviçre Schengen vize başvurularında kullanılacak fotoğraf ölçüleri 2020 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Maksimum son 6 ay içerisinde çekilmiş,
 • 35×45 mm ölçülerinde,
 • Arka fonu beyaz,
 • Biyometrik,
 • Dişlerin görüşmediği ve yüzde gülümseme ifadesi olmayan,
 • Başörtülü kadınlar için boneli, alın, çene, kulak ve şakakların net olarak göründüğü,
 • Gözlüksüz çekilmiş fotoğraf.

İsviçre Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İsviçre Schengen vizesi randevuları 2 farklı şekilde alınacaktır.

 1. Konsolosluğa yapılacak vize başvurularında randevular İsviçre Konsolosluğuna e-posta yazarak alınabilecek,
 2. TLS Contact’a yapılacak vize başvurularında online İsviçre vize başvuru formunun doldurulmasının ardından alınabilecektir.

İsviçre Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İsviçre vize başvuru formunu doldurmak için ch.tlscontact.com web sayfası ziyaret edilir.

“Vize başvurumu başlat” butonu tıklanır.

Hesap oluşturulur.

E-posta hesabınıza gelen link tıklanır ve online vize başvuru formu doldurulur.

Formu İngilizce veya Türkçe doldurabilirsiniz.

Formu doldururken vize başvuru evraklarınızı ve pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

İsviçre vize başvuru formunda sorulan sorular diğer Schengen vize başvuru formunda sorulan sorularla aynıdır.

Formu doldururken yorum yapılması gerektiren bir yer yoktur.

Dolayısıyla sadece bilgi vereceğiniz doldurması kolay bir form olacaktır.

Formu doldururken şu bilgilerin doğru olması çok önemlidir:

 • Ad-soyad
 • TC Kimlik numarası
 • Pasaportun başlangıç, bitiş tarihi
 • Pasaport numarası
 • Seyahatin başlangıç ve bitiş tarihi vize başvuru formunda doğru olarak doldurulması gereken yerlerdir.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra formu onaylamadan önce özellikle pasaport bilgilerinizi doğru yazdığınızdan emin olun.

Formu doldurup onayladıktan sonra çıktısını alın ve mavi renkli tükenmez kalemle imzalayın.

18 yaşından küçük çocuğunuz için bu formu doldurmuşsanız formun “Signature” yazan imza kutucuklarını anne ve baba olarak imzalayın.

İsviçre Schengen Vize Başvuru Merkezi

İsviçre vize başvuru merkezi Türkiye genelinde TLS Contact olarak belirlenmiştir. Türkiye’de İsviçre vize başvuruları için hizmet verecek tek yetkili İsviçre vize merkezi TLS Contact’tır.

TLS contact ayrı ofislerde İsviçre ve İngiltere vize başvurularının kabulü konusunda hizmet verecektir. Ancak İsviçre vizesi için hizmet veren TLS contact vize başvurularını sadece İstabul ve Ankara’da bulunan ofislerinden kabul edecektir.

Dolayısıyla İsviçre Schengen vizesine İzmir, Aydın, Muğla, Mersin, Gaziantep, Bursa, Konya, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya, Antalya, Trabzon, Samsun, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Van, Adana, Hatay ve diğer şehirlerden yapılacak vize başvuruları görev bölgesi farketmeksizin İstanbul ya da Ankara İsviçre vize merkezlerinden kabul edilecektir.

Vize başvuruları için randevu alınması zorunludur.

İsviçre vize merkezi: İsviçre vize randevularının verilmesi, İsviçre konsoloslukları adına vize ücretlerinin tahsil edilmesi ve vize başvurularının kabul edilmesi hususunda hizmet verecektir. Verilecek olan hizmeti kapsamı daha çok idari bir hizmet olacaktır.

Dolayısıyla İsviçre vize aracı firması: İsviçre vizesi için vize danışmanlık hizmeti vermeyecektir. Yine aynı şekilde başvuru yapılacak vize türünün belirlenmesi gibi vize başvuru sahiplerini yönlendirmeyecektir.

Yine İsviçre vize aracı firma görevlilerinin bir vize başvurusu hakkında verilecek karara müdahale etmesi, vize başvurusunun daha erken sonuçlanması veya başvuru sahibine uzun süreli İsviçre vize onayı verilmesi gibi hususlarda yaptırım gücü bulunmamaktadır.

İsviçre Schengen vize merkezinin servis ücreti kişi başı 207 TL’dir.

İsviçre vize merkezinin çalışma saatleri hafta içi her gün: 08.30/16.30’dur.

isviçreschengen vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader