İsviçre Akraba Ziyareti Vizesi

Değerli SaltVisa ziyaretçileri İsviçre akraba ziyareti vizesi vatandaşlarımızın en çok vize başvurusunda bulunduğu Schengen vize kategorileri arasında yer almaktadır.

İsviçre, Türk vatandaşlarının en yoğun yaşadığı ülkeler arasında yer alırken bilhassa yılbaşı veya yaz aylarında yüzlerce vatandaşımız İsviçre’de bulunan akrabalarını ziyaret etmek için vize talebinde bulunur.

İsviçre Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir?

İsviçre aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi kısa süreli, C tipi bir Schengen vizesidir. Bu vize kategorisi için vatandaşlarımız İsviçre’de bulunan akrabalarından davetiye belgesi almaları gerekmektedir. Davetiye belgesine ek olarak davet eden kişinin İsviçre vatandaşı ise İsviçre pasaportu veya İsviçre kimliğinin fotokopisi, davet eden kişi İsviçre vatandaşı değilse İsviçre oturum izni belgesinin fotokopisini de almalıdır. Ek olarak birinci derece yakın akrabalar akrabalık bağını kimlik kartları veya tam vukuatlı nüfus kayıt örnekleri üzerinden ispat etmelidir.

İsviçre vize başvurularında davetiye belgesinin aslının sunulması gerekmez. Mail veya faks ile İsviçre’de yaşayan akrabalarınızdan davetiye belgenizi alabilirsiniz.

İsviçre akraba ziyaret vizesi Schengen vizesidir.

Geçerli çok girişli vize ile: Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Hırvatistan Portekiz, Polonya, Romanya, Slovenya, Slovakya, İtalya, İspanya, İsveç, Malta, Macaristan, Meksika, Yunanistan’a seyahat edilebilecektir.

İsviçre aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibine İsviçre’de çalışma, yaşama veya iş kurma imkanı vermez. Maksimum 90 gün konaklamalı vize ile sadece akraba ziyareti ve turistik gezi gibi faaliyetlere izin verilir.

İsviçre Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre akraba ziyareti vizesi gerekli evraklar hakkında bilgi almak için İsviçre vize başvurusu sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında İsviçre vizesi evraklarını hazırlarken aşağıdaki bilgiler işlemler sırasında sizlere fayda sağlayacaktır.

İsviçre ziyaret vizesi için hazırlamış olduğunuz gerekli evraklar güncel tarihli randevu tarihinden maksimum son 7 gün içerisinde alınmış olmalıdır. Güncelliğini yitirmiş evraklarla yapılacak vize başvuruları kabul edilmez.

İsviçre vizesi için hazırlanacak seyahat sigortası sadece Schengen alanına yönelik hazırlanmalı, poliçe başlangıcı seyahat tarihinden bir gün önce bitiş tarihi ise dönüş tarihinden bir gün sonra olmalıdır. Seyahat sigortaları orijinal kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde temin edilmeli, kısa süre içerisinde sık seyahat edecek kişiler uzun süreli sigorta poliçesi ibraz edebilirler. Konu hakkında daha fazla bilgi için vize için seyahat sigortası yazımızı okuyabilirsiniz.

Öte yandan hem sigortalı çalışan hem de şirketi olan vize başvuru sahiplerinin İsviçre vizesi için her iki iş yerinin de güncel tarihli evraklarını sunmaları tavsiye olunur.

Çalışmayan veya bir şirkete dışarıdan Freelance olarak iş yapan kişiler varsa noter onaylı iş sözleşmelerini ve Freelance iş yaptıkları şirketin evraklarını sunmaları gerekir.

Eksik evraklara yapılacak vize başvuruları kabul edilmez.

Otel veya uçak biletlerinizi satın almamanızı ancak iptal edilebilir gerçek bir rezervasyon sunmanızı tavsiye ederiz.

İsviçre Vizesi Ücretleri

İsviçre Konsolosluğunun ve İsviçre vize başvuru merkezi TLS Contact’ın 2024 / 2024 yılı vize harç ve servis ücreti bilgilerini sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Vize reddi halinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

İsviçre ziyaret vizesi ücretlerini TL olarak ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile İsviçre vize ücreti ödemeleri kabul edilmez.

  • 2024 İsviçre Konsolosluğu vize ücreti: 80 €.
  • 2024 TLS Contact İsviçre vize servis ücreti: 720 TL.
  • 0-6 yaş çocuklar İsviçre Konsolosluğu ve TLS İsviçre vize ücret ödemelerinden muaftır.
  • 6-11 yaş çocuklar İçin İsviçre Konsolosluğu harç ücreti: 40 €.

İsviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre vize başvuru formu online ortamda TLS Contact web sayfasından doldurulan bir formdur. Kalemle, manuel ortam da doldurulan formlar geçerli değildir. Formda yapılan yanlışlıklar nedeniyle başvuru merkezinde yeniden ücret ödeyerek form doldurma hizmeti almak zorunda kalabilirsiniz.

18 yaş altı başvuru sahiplerinin İsviçre vize başvuru formu anne ve baba tarafında imzalanması gerekir.

İsviçre vize başvuru formu için linkte bulunan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi 8 ila 45 iş günü arasında değişmektedir. Schengen kuralları gereği konsolosluk 15 günde karar vermesi gerekmektedir ancak bu süreler başvuru sahibinin durumuna göre uzayabilmektedir.

Bilindiği üzere İsviçre Konsolosluğu genel anlamda İsviçre akraba ziyareti vize başvurularında davetiye gönderen kişiden taahhüt onayı talep etmektedir. Taahhüt onayları İsviçre vize işlem sürelerini uzatmaktadır. Taahhüt onayı istemeyen İsviçre vize başvuruları genel anlamda 8-15 gün aralığında sonuçlanmaktadır.

Acil durumlar için İsviçre ekspres vize hizmeti bulunmaz.

isviçreİsviçre vizesi
Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader