İngiltere Ziyaret Vizesi

İngiltere Ziyaret Vizesi

Birleşik Krallık’ta yaşayan yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken İngiltere vize kategorisi olan İngiltere aile ziyaret vizesi hakkında detaylı bilgiler vereceğimiz sayfamıza hoş geldiniz.

İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvuruları için İngiltere standart ziyaretçi vizesi alınması gerekecektir.

Bu vize türü İngiltere’ye; ziyaret, ticari görüşme, turistik seyahat, kısa süreli eğitim gibi amaçlarla seyahat edecek kişiler için geçerli olacaktır.

İngiltere’ye ziyaret için gidecek kişiler;

 • 6 aylık İngiltere ziyaret vizesi,
 • 2 yıllık İngiltere ziyaret vizesi,
 • 5 yıllık İngiltere ziyaret vizesi,
 • 10 yıllık İngiltere ziyaret vizesi başvurusu yapabilirler.

Vize süreleri başvuru esnasında başvuru sahibinin seçimine bağlı olsa da, verilecek vize onay süresi Konsolosluk tarafından belirlenir. Talep edilen vize süresi başvuru sahibinin koşulları için uygun değilse Konsolosluk daha kısa süreli vize onayı verebilir ya da başvuruyu reddedebilir.

İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vize onayı alındıktan sonra bu vize ile İngiltere’de kalış süresi 180 günü geçmemelidir.

Örneğin; 5 yıllık İngiltere aile ziyareti vizesi alan bir kişi İngiltere’ye seyahati sonrası maksimum 6 ay İngiltere’de kalabilir.

Uzun süreli İngiltere vizesi sahipleri tek gidişte kalış süresi 180 günü geçmemek koşulu ile vize bitiş süresine kadar İngiltere’ye giriş-çıkış yapabilirler. İngiltere standart ziyaretçi vize onayları her zaman çok girişli olarak verilmektedir.

İngiltere aile ziyareti vizesine başvuran ve 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık vize onayı alan kişiler;

 • Birleşik Krallık’ta bir işverene bağlı ya da serbest meslek sahibi olarak maaşlı-maaşsız çalışamazlar.
 • Sık giriş çıkış yaparak Birleşik Krallık’ta uzun süre yaşayamazlar, kamu fonlarından faydalanamazlar.
 • 6 aydan uzun süren bir eğitim alamazlar.

İngiltere Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Kolay Alınır Mı?

Birleşik Krallık vize onayı için en önemli koşullardan biri olan ikna edici seyahat gerekçesi sunabilme koşulu; İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vize kategorisi başvurusu ile sağlanabileceği için bu kategoride vize almak kolaylaşabilir.

Seyahat amacının ikna edici olmasının yanında kişinin kategori için diğer önemli koşulları sağlaması ve başvuruyu talimatlara uygun olarak tamamlaması da gerekecektir.

Davetiyeli İngiltere vizesi için davet eden kişi ve başvuru sahibinin ilişkisi doğru anlatılmalı ve evraklarla kanıtlanmalıdır. Kişinin ziyaret edeceği kişi ile ilişkisinin gerçek olması bu kategori için en önemli koşullardan biridir.

Bu nedenle hem İngiltere’den gönderilen davetiyede hem de Türkiye’den sunulan evraklarla başvuru sahibi-davet eden kişi ilişkisi (yakınlık derecesi) kanıtlanmalıdır.

Ayrıca davet eden kişinin İngiltere’deki koşulları ve durumu da başvuru sahibi için önemlidir. Davet eden kişi İngiltere’de yasal oturum sahibi olmalıdır. Davet eden kişi aynı zamanda masrafları karşılayacağını beyan ediyorsa devlet yardımı (kamu fonu) almıyor olması gerekebilir.

İngiltere ziyaret vizesine başvuru yapan kişi seyahat sonrası tekrar ülkesine dönmesini gerektiren gerekçeleri başvuruda sunmalı, yaşadığı ülkedeki finansal durumunun yeterliliğini ve seyahat için de yeterli finansal kaynağa sahip olduğunu gösterebilmelidir.

Bu nedenle başvuru esnasında sadece bankada para olması yani seyahat için yeterli meblağ bulunduğunun kanıtlanması yeterli olmayacak, ikamet edilen ülkedeki finansal koşulların sürekliliği ve yeterliliği de dikkate alınacaktır.

İngiltere aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesine başvuru yapacak olan; ülkesindeki bağlarını kanıtlayabilen, finansal yeterliliğe sahip olan, davetiye alınan kişi ile ilişkisini kanıtlayabilen kişiler başvuru işlemlerini eksiksiz tamamlamaları durumunda kolay vize alabilirler.

Bu kategori için sağlanması gereken vize şartları kadar, İngiltere vize başvurusunun hata yapılmadan tamamlanması da önemli olacaktır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Davetiye ile İngiltere’ye gitmek vize başvurusunun onaylanması için tek başına yeterli olmayacaktır. Başvuru sahibi birinci derece bir yakınını (anne, baba, eş, kardeş) ziyaret için davetiye ile başvuru yapıyor da olsa İngiltere vize reddi alabilir.

İngiltere aile, akraba, arkadaş ziyareti başvurularında en çok karşılaşılan ret nedenleri:

 • Başvuru sahibinin finansal durumunun yeterli olmaması.
 • Başvuru sahibinin banka hesabına vize alımı için yakın tarihte para yatırması.
 • Başvuru esnasında sunulan banka hesap dökümlerindeki para kaynaklarının açıklanabilir olmaması.
 • İngiltere ziyaret vizesi formunda verilen bilgilerle sunulan evraklardaki bilgilerin çelişiyor olması.
 • Vize başvuru kategorisinin hatalı seçilmesi.
 • İngiltere vize davetiyesinin alınmaması.
 • İngiltere’den alınan davetiyenin gerekli bilgileri sağlamaması.
 • İngiltere’deki kişinin güncel durumunun başvuru esnasında açıklanmaması ya da evraklarla kanıtlanmaması.
 • İngiltere’deki kişi ile yakınlık derecesinin açıklanmaması ya da ikna edici bulunmaması.
 • Başvuru sahibinin kendi ülkesindeki bağlarının güçlü olmaması nedeniyle sadece ziyaret amacı ile İngiltere’ye gittiğine ikna olunmaması.
 • Davet eden kişinin İngiltere’deki finansal durumunun yeterli olmaması. (davet eden başvuru sahibine sponsor olacağını beyan ederse güncel finansal durumunun sponsorluk için yeterli olduğunu kanıtlamalıdır.)
 • Davet eden kişinin evinde konaklama için yeterli yer bulunmaması.

İngiltere aile ziyareti vizesi reddi nedenleri başvuru sahibinin ve İngiltere’de yaşayan yani davetiye gönderen kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere vize ret nedenlerine dair daha detaylı bilgi almak ve ret sonrası izlenecek adımlar hakkında bilgi almak isterseniz ‘’ İngiltere Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru ’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Birleşik Krallık vizesi için bankada bulunan para ve bu paranın; nasıl kazanıldığı, hesaba nereden geldiği, ne zamandır hesapta bulunduğu çok önemlidir. Bu nedenle vize için hesapta bulunan para miktarı kadar para kaynağı da önemlidir.

Aile ziyareti vizesi İngiltere için de hesapta gösterilen paranın resmi kaynağı açıklanabilmeli, seyahat masrafları için yeterli tutar hesapta bulunmalıdır.

İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti gibi amaçla İngiltere’ye gidecek olan kişiler konaklama için ödeme yapmayacakları için hesapta diğer vize türlerine kıyasla daha az para gösterebilirler.

Ayrıca davet eden kişinin sponsor olması durumu da başvuru sahibinin çok yüksek meblağlar sunmasına gerek olmamasına neden olabilir.

İngiltere ziyaretçi vizesi için hesapta olması gereken para başvuru sahibinin durumuna, davet eden kişinin durumuna ve kişinin İngiltere’de kalış süresine göre değişebilir.

1 haftalık seyahat için İngiltere’ye gidecek olan başvuru sahibinin hesabında ya da sponsorunun hesabında en az 45-48 Bin TL para olmasını tavsiye edebiliriz.

İngiltere aile ziyareti vizesi için genellikle İngiltere’deki kişinin tüm masrafları karşılayacağı, bu nedenle başvuru sahibinin hesabında para olmasına gerek olmadığı söylenir.

İngiltere’deki kişi tüm masrafları karşılayacağını belirterek gelir durumunu gösteren evrakları ve banka dökümlerini gönderse de vize başvuru sahibinin yaşadığı ülkedeki durumunu gösterebilmesi için banka hesabı sunmasını tavsiye ediyoruz.

Başvuru sahibi çalışmıyorsa ya da öğrenci ise sponsorlu vize başvurusu yaparak hem yaşadığı ülkeden hem de İngiltere’den sponsorla başvuru yapabilir.

İngiltere vizesi için sunulacak banka hesabı;

 • Güncel tarihli olmalı,
 • Bankadan imzalı kaşeli olarak alınmalı,
 • Ekte imza sirküleri bulunmalı,
 • Son 6 aylık hesap hareketlerini göstermeli,
 • Başvuru sahibine ya da dilekçe ile sponsorluğunu onaylayan vize sponsoruna ait olmalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize randevusu online başvuru formu doldurularak ödeme yapıldıktan sonra İnternet üzerinden alınacaktır. Randevu telefonla ya da mail atılarak alınamayacaktır. Vize randevusu için mutlaka vize formu tamamlanmalı ve vize ödemesi yapılmalıdır.

İngiltere aile ziyareti vize randevusu İngiltere’den, sizi davet eden kişi tarafından da alınabilir. İşlemler online yapılacağı için işlem sürecinde size İngiltere’deki yakınınız da destek olabilir.

Danışman firma (vize şirketi) ile çalışmanız durumunda ise form doldurma ve randevu gibi tüm işlemleriniz danışmanınız tarafınızdan tamamlanacaktır.

Vize randevusu alınırken randevu ili seçimi doğru yapılmalıdır. Sistemde hangi şehir seçildiyse randevuya sadece o şehirden katılım sağlanabilecektir. Randevu alındıktan sonra randevu yeri seçimi değiştirilemeyeceği için bu bölümü randevuya gidebileceğinizden emin olduktan sonra tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

‘’ İngiltere Vizesi Detaylı Anlatım ’’ yazımızı okuyarak form doldurma ve randevu işlemlerine dair bilgi edinebilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar/Belgeler

İngiltere’ye ziyaret amacı ile gidecek olan; seyahat süresi boyunca ziyaret edeceği yakının yanında kalacak başvuru sahipleri İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi için gerekli olan evrakları eksiksiz hazırlamalıdırlar.

Başvuru için gerekli olan en önemli evrak, geçerliliği İngiltere’de kalınacak süre boyunca devam eden ve içinde en az 1 adet boş sayfası bulunan pasaporttur.

İngiltere davetiyeli (aile, arkadaş akraba ziyareti) vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar:

Tüm başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken evraklar:

 • Geçerliliği devam eden, vize basımı için en az 1 boş sayfası bulunan pasaport.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Türkiye’de oturma-çalışma izni bulunan yabancılar için oturum-çalışma kartı fotokopisi.
 • İngilizce E-devletten ya da Nüfus Müdürlüğünden alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Ziyaret edilen kişi aile yakını ise bu belge ile akrabalık ilişkisi kanıtlanmalıdır.)
 • Varsa gidiş-dönüş uçak bileti. (Vize çıkmadan bilet satın alımı zorunlu değildir. Başvuru esnasında rezervasyon da sunulabilir.)
 • İngilizce davet mektubu.
 • Davet eden kişinin Birleşik Krallık’taki kalış hakkını belgeleyen oturum kartı ya da İngiliz pasaportu fotokopisi.

Sigortalı çalışanların İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Şirket yetkilisi tarafından imzalanmış, çalışma durumunu ve seyahat iznini belgeler dilekçe.
 • Güncel tarihli olarak sunulması gereken şirket resmi evrakları (Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticari Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi)
 • İmzalı ve kaşeli son 3 aylık maaş bordroları.
 • İşe giriş bildirgesi.
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü.
 • Şirketin maaş ödemelerini yaptığı bankanın geriye dönük 6 aylık hesap hareketlerini gösteren banka dökümü.
 • Varsa diğer ek hesaplar. (Vadeli-vadesiz, tüm para birimlerinde var olan hesaplar sunulabilir.)
 • Varsa tapu, araç ruhsatı fotokopileri, kira kontratları.

Şirket sahiplerinin/işverenlerin İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Seyahat amacını ve tarihlerini belirten, kaşeli imzalı, İngilizce vize talep dilekçesi.
 • Güncel tarihli olarak sunulması gereken şirket resmi evrakları (Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticari Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi)
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü.
 • Şahsi banka hesap dökümleri. (Bankadan imzalı ve kaşeli olarak, geriye dönük 6 aylık hareketleri gösterir şekilde alınmalıdır.)
 • Varsa tapu, araç ruhsatı fotokopileri, kira kontratları.

Devlet memurlarının İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Çalışma belgesi.
 • Seyahat tarihlerini belirten izin belgesi.
 • Son 3 aylık imzalı ve kaşeli maaş bordroları.
 • Kurum kimlik kartı fotokopisi.
 • Sgk Tescil ve Hizmet Dökümü.
 • Maaş ödemesinin yapıldığı hesabın son 6 aylık hesap hareketleri. (Bankadan imzalı kaşeli olarak alınmalıdır.)
 • Varsa diğer ek hesaplar. (Vadeli-vadesiz, tüm para birimlerinde var olan hesaplar sunulabilir.)
 • Varsa tapu, araç ruhsatı fotokopileri, kira kontratları.

Emeklilerin İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Emekli tescil kaydı.(e-devletten alınabilir.)
 • Emekli maaşının ödendiği banka hesabının son 6 aylık hesap dökümü (Bankadan imzalı kaşeli olarak alınmalıdır.)
 • Varsa diğer ek hesaplar. (Vadeli-vadesiz, tüm para birimlerinde var olan hesaplar sunulabilir.)
 • Varsa tapu, araç ruhsatı fotokopileri, kira kontratları.

Öğrencilerin İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Öğrenci belgesi.
 • 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için muvafakatname.
 • Vize için finansal sponsor olan kişinin yazacağı sponsorluk dilekçesi.
 • Sponsor olan kişinin çalışma durumuna uygun olarak hazırlaması gereken gelir durumunu ve çalışma durumunu gösteren evraklar. (Bu evraklar için yukarıdaki listelerden faydalanabilirsiniz.)

Ev hanımlarının İngiltere aile ziyareti vizesi için hazırlaması gereken evraklar:

 • Evli başvuru sahipleri için evlilik cüzdanı.
 • Vize için finansal sponsor olan kişinin yazacağı sponsorluk dilekçesi.
 • Sponsor olan kişinin çalışma durumuna uygun olarak hazırlaması gereken gelir durumunu ve çalışma durumunu gösteren evraklar. (Bu evraklar için yukarıdaki listelerden faydalanabilirsiniz.)

İngiltere aile ziyareti vizesi için önemli olan vize davetiyesi (İngiltere’den istek) hakkında önemli notlar:

 • Davetiye davet edilen kişi pasaport bilgilerini, adres iletişim bilgilerini, davet edilen kişi ile yakınlık derecesi bilgilerini içermelidir.
 • Davet mektubu güncel tarihli olmalı, başvuru sahibinin seyahat tarihlerini içermelidir.
 • Davetiyede İngiltere’de kalınacak adres bilgisi mutlaka bulunmalıdır. Davetiye davet eden kişi tarafından imzalanmalıdır.
 • Kurallara uygun, açıklayıcı bilgiler içeren İngiltere davetiye mektubu başvuru sahibine e-posta yoluyla iletilebilir. Aslının ulaştırılması zorunlu değildir.
 • İngiltere aile ziyareti vizesi davetiye örneği için web sayfamız bize ulaşın bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
 • Davet eden kişi başvuru sahibine sponsor olacaksa bu durum davetiyede mutlaka belirtilmeli, davetiyeye ek olarak davet eden kişinin gelir durumunu gösteren belgeler hazırlanmalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

Birleşik Krallık vize başvuruları için ödenmesi gereken ücretler Birleşik Krallık Hükümeti tarafından vize kategorileri ve vize sürelerine göre belirlenmiştir.

Standart ziyaretçi vize kategorisine dahil olan İngiltere aile ziyareti vizesi için ödenmesi gereken ücret 127 Dolar’dır.

İngiltere aile ziyareti vizesi 127 Dolar ödeme yapılarak 6 aylık olarak alınabilir.

Ayrıca 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru seçimi yapmak da mümkündür. İngiltere için tercih edilen vize süresi arttıkça vize harç ücreti de artacaktır.

 • 2 yıllık ziyaretçi vizesi ücreti 476 Dolar,
 • 5 yıllık ziyaretçi vizesi ücreti 848 Dolar,
 • 10 yıllık ziyaretçi vizesi ücreti 1060 Dolar’dır.

İngiltere vize ücretleri vize başvurusunun kabul edilmemesi durumunda iade edilmemektedir.

İngiltere aile ziyareti vizesi ücreti İnternet üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile ödenecektir.

Vize başvurusundan vazgeçilmesi durumunda, parmak izi beyanı için vize başvuru merkezine gidilmemiş olması koşulu ile, ücret iadesi talep edilebilir.

2024 yılı İngiltere vize ücret listeleri için ” İngiltere Vize Ücreti 2024 Güncel ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvuru formu için resmi vize başvuru sistemine e-posta adresi kullanılarak giriş yapılmalıdır. Biyometrik veri beyanı için başvuru yapılan ülke seçimi gerçekleştirilmelidir.

Bu aşamadan sonra ise parmak izi verilebilecek şehirler listesi kontrol edilmeli, randevuya katılım sağlanabileceğinden emin olunmalıdır.

İngiltere aile ziyareti vize formu doldurulduktan sonra ve başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra gerekli bildirimler ve vize sonucuna dair karar başvuru esnasında kullanılan e-posta adresine gönderilecektir. Bu nedenle kullanılan e-posta adresine erişim sağlayabildiğinizden emin olmalısınız.

Form doldurulurken standart ziyaretçi vize kategorisi seçilmeli; aile yakını, arkadaş, akraba ziyareti işaretlenmelidir. Bu bilgi girişi sonrası form başvuru kategorinize göre şekillenecek, ziyarete gideceğiniz kişinin adres iletişim bilgilerini gireceğiniz bölümler karşınıza çıkacaktır.

Formda sorulan tüm sorulara doğru yanıtlar verilmesi, sorulara verilen cevapların başvuru evraklarınızı desteklemesi gerekmektedir.

İngiltere aile ziyareti (arkadaş, akraba) vize formunu doldururken aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekecektir:

 • Birleşik Krallık’a seyahat etmeyi planladığınız tarih aralığı,
 • Seyahat süresi boyunca nerede kalacağınıza dair ayrıntılar,
 • Seyahat için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna, ne kadar harcama yapacağınıza dair bilgiler,
 • Yaşadınız ev adresiniz ve bu adreste ne kadar zamandır yaşadığınız,
 • Ebeveynlerinizin isim soy isim ve doğum yer-tarih bilgileri,
 • Yıllık kazancınız (eğer çalışıyorsanız),
 • İşlemiş olabileceğiniz cezai veya göçmenlik suçlarına dair sorular,
 • Son 10 yıldaki seyahat geçmişiniz,
 • Varsa işveren adresiz ve telefon numarası,
 • Varsa eş, çocuk bilgileri,
 • Varsa seyahat sponsorunuzun bilgileri,
 • İngiltere’de yaşayan aile üyelerinizin adı, adresi ve telefon numarası.

İngiltere ziyaret vizesi formunda hata yapılması vize reddine neden olabileceği için formun onaylanması öncesi tüm bilgilerin tekrar kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz.

Daha detaylı bilgi için ” Online İngiltere Vize Başvurusu ” yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Ziyaretçi Vizesi Randevusu Hangi Şehirlerden Alınır?

İngiltere aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi için başvurular İngiltere vize başvuru merkezi bulunan aşağıdaki şehirlerden yapılabilir:

 • Ankara
 • Antalya
 • Adana
 • Bursa
 • İstanbul
 • Gaziantep
 • İzmir

Başvuru için vize başvuru sahibinin yukarıdaki şehirlerden birine giderek parmak izi vermesi gerekecektir. İngiltere aile ziyareti vizesi için başvuruya şahsen gidilmelidir ve parmak izi verilmelidir. Vekaletle başvuru kabul edilmez.

İngiltere Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizeleri Kaç Günde Çıkar?

İngiltere standart ziyaretçi vize kategorisine bağlı olan İngiltere aile, akraba, arkadaş ziyareti vize çıkış süresi 21 gündür. Bu süre belirli dönemlerde uzayabilir. Güncel durumda sonuçlanma süreleri 5 haftayı bulmaktadır.

Ankara Anlaşması İle İngiltere’ye Gidenler İçin Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye giden ve oturum hakkı elde eden kişiler, ziyaret amacı ile aile yakınlarını ya da arkadaşlarını İngiltere’ye davet edebilirler.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de bulunan kişilerin aile yakınlarının ziyaretçi vizesi işlemleri ile İngiliz vatandaşı aile yakınlarının ya da çalışma vizesi ile İngiltere’de bulunan kişilerin aile yakınlarının işlemleri aynı olacaktır.

Süreçte önemli olan;

 • Davet eden kişinin İngiltere’de yasal kalış hakkını gösteren belgesinin olması,
 • Davet eden kişinin evinde konaklama için yeterli yer olması,
 • Davet eden kişi vize için sponsor olacaksa sponsorluk için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu kanıtlamasıdır.

Ankara Anlaşması vizesi olan kişi davet mektubu yazmalı; ekte oturum kartının görselini, T.C. pasaport görselini ve Ankara Anlaşması vize görselini paylaşmalıdır.

İngiltere’den davetiye gönderen kişi ile soy isim aynı mı olmalı?

İngiltere’ye ziyaret amacıyla gidecek kişiler yakınlarından davet mektubu almalıdırlar. Davetiye gönderecek kişi ile birinci derece akraba olunması zorunlu değildir. Davetiye anne babadan, çocuktan, hala ya da teyzeden gelebileceği gibi daha uzak akrabalardan ya da arkadaşlardan da gelebilir. Davetiye gönderen kişi ile başvuru yapan kişinin soyadının aynı olması gibi bir zorunluluk yoktur.

İngiltere vize davet mektubu nasıl yazılır?

İngiltere vize davetiyesi İngilizce bir davet mektubu olarak düzenlenebilir. Bu mektubun belediyeden alınmış ya da yabancılar polis departmanından alınmış olması gerekmez. Davet eden kişi; İngiltere Başkonsolosluğu vize bölümüne hitaben bir mektup yazarak davet edeceği kişi bilgilerini paylaşmalıdır. Bu mektubun güncel tarihli olması gerekir. Mektupta davet edilen kişi ile olan yakınlık durumu, davet edilen kişinin pasaport bilgileri paylaşılmalıdır. Ayrıca seyahat tarihlerinin bilgisi de verilmelidir. Davetiye mektubu gönderen tarafından imzalı olmalıdır ve ekinde davet edenin Birleşik Krallık’daki durumunu belgeleyen oturum belgesi ya da pasaportu olmalıdır.

İngiltere’den gelen davetiye orijinal mi olmalı?

İngiltere aile ziyareti vizesi davetiyesinin orijinal olmasına gerek yoktur.  E-mail yoluyla gönderilen İmzalı davet mektubu İngiltere ziyaretçi vizesi başvuru için yeterlidir.

Davetiyeyle vize almak daha kolay mı?

Davet mektubu seyahat nedenini ve gidilen ülkede konaklanacak adresi bildirmesi nedeniyle önemlidir. Vize başvurusunun daha net olmasını sağlayabilir; fakat davetiye alarak İngiltere vizesine başvurmak vizenin kesin çıkacağı anlamına gelmez. Davetiye doğrudan vize alınmasını kolaylaştırmaz. Eğer ilk yurtdışı seyahatiniz olacaksa, İngiltere’de bir arkadaşınız ya da akrabanız yaşıyorsa ve amacınız onları ziyaret etmekse davetiye almanızı tavsiye ederiz. Daha önce hiç yurtdışına çıkmamış kişilerin İngiltere’den turist vizesi alması daha zor olabilir. Özellikle İngiltere’deki kişi birinci derece bir yakınınızsa mutlaka davetiye almalısınız.

İngiltere’deki akrabam tüm masrafları karşılarsa vizem kesin çıkar mı?

Birleşik Krallık’ta yaşayan ve davetiye gönderen kişi mektubunda misafirinin masraflarını karşılayacağını belirtebilir. Davetiyede bu ibareye yer veriliyorsa İngiltere’deki kişi banka hesaplarını da mutlaka paylaşmalıdır.

Davet edenin masrafları vizenin kesin çıkacağı anlamına gelmez. Vize memuru değerlendirme yaparken başvuru sahibinin finansal durumunu, çalışma durumunu ve ülkesiyle bağlarını inceler. Önemli olan başvuru sahibinin durumudur. Özellikle davet eden kişi birinci derece yakın değilse İngiltere Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda vize sponsorluğu çok anlam ifade etmeyecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
907 yoruma göre
js_loader