İngiltere Vizesi Detaylı Anlatım

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, en zor alınan vizelerden biri olan Birleşik Krallık vizesi diğer bir deyişle İngiltere vizesi üzerine İngiltere vizesi detaylı anlatım konusu olarak kapsamlı bir soru-cevap çalışması yaptık.

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere vize başvuru merkezi TLS Contact’la iletişim kurulamaması, Konsolosluğun ve başvuru merkezinin neredeyse iletişime kapalı bir kurum olması nedeniyle bu kapsamlı çalışmanın sizlere fayda sağlayacağını düşündük. Umarız İngiltere vizesi detaylı anlatım ve İngiltere vizesi hakkında herşey çalışmamız sizler için yararlı olur.

İngiltere Vizesi Nedir? – Detaylı Anlatım

Doğru kullanımı Birleşik Krallık vizesi olması gereken, daha çok İngiltere vizesi olarak bahsi geçen vize İskoçya, Galler, İngiltere ve Kuzey İrlanda’ya seyahatler için geçerlidir. Birleşik Krallık vizeniz ile, vize bitiş tarihinize kadar bu 4 ülkeye girebiliyorsunuz ve 6 aya kadar kalabiliyorsunuz.

İngiltere vizesi en az 6 aylık veriliyor. Turistik, ticari, aile ziyareti amaçlı İngiltere seyahatleri için en az 6 aylık vize onayı ve kalış hakkı alabiliyor, 6 ay boyunca ülkeye dilediğiniz kadar giriş çıkış yapabiliyorsunuz.

İngiltere vize süresi en az 6 aylık ve her zaman çok girişli fakat koşullarınız uygunsa ve uzun süreli İngiltere vize harcını öderseniz daha uzun süreli vize almanız mümkün. 2 yıllık, 5 yıllık ya da 10 yıllık İngiltere vize başvurusu için vize başvuru formu sonunda seçiminizi yapmalı, seçtiğiniz vize süresi için vize ücreti ödemelisiniz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Birleşik Krallık’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşı başvuru sahipleri, en az 6 ay geçerli süresi olan ve içinde en az 2 sayfası boş bulunan pasaport ile İngiltere vize başvurusu yapmalıdırlar.

İngiltere’ye seyahat etmeye karar vermeniz sonrası, İngiltere vize koşullarını detaylı araştırmanızı ve mümkün olduğunca gerekli koşulları sağladıktan sonra vize başvurusu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Mevcut koşullarınızın değişmesi mümkün değilse ya da yeterli zamanınız yoksa başvurunuzu koşullarınızı detaylı anlatarak ve açıklayarak, doğru destekleyici evrakları sunarak yapmanız önemli.

İngiltere vizesi başvuru hazırlığı için öncelikle gerekli evrakları doğru kaynakta temin etmeniz gerekiyor. İngiltere vize evraklarınızı seyahat amacınıza, başvuru türünüze ve Türkiye’deki statünüze göre hazırlamalısınız.

Sadece şahsi evraklar (pasaport, kimlik gibi) ve banka hesapları İngiltere vizesi için maalesef yeterli olmuyor. Yaşadığınız ülkeye sizi bağlayan geçerli nedenlere dair kanıtlar, geçiminizi nasıl sağladığınıza dair kanıtlar, iş yerinizden ya da okulunuzdan durumunuzu belgeler evraklar almanız gerekiyor.

Çalışansanız iş yerinizden çalışma ve izin yazısı, çalıştığınız şirketin resmi evrakları, maaş bordrolarınız, Sgk işe giriş bildirgeniz ve hizmet dökümünüz sunulmalıdır. İngiltere vizesi için en önemli evrak banka hesabıdır fakat bankanızdaki paranın kaynağını ispatlayamamanız durumunda vize reddi alabilirsiniz.

Devlet memuru, emekli, işveren ya da sigortalı bir işte çalışan değilseniz ve gelir kaynağı beyan edemiyorsanız vize sponsoru eşliğinde İngiltere vizesi başvuru yapmalısınız. Size sponsor olacak kişi düzenli gelir elde eden ve bu geliri belgeleyen bir yakınınız olmalıdır.

İngiltere vize başvurusunun diğer önemli adımı ise vize başvuru formu aşamasıdır.

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 

İngiltere vizesi detaylı anlatım sayfamızda İngiltere vize başvuru formu nasıl doldurulur konusunun işlemlerin en önemli bölümü olduğunu düşünüyoruz. Öncelikle İngiltere vize başvuru formu İngilizce olarak doldurmanız gerekmektedir.

Soruları dilerseniz Türkçe olarak görebilirsiniz fakat cevaplarınız İngilizce yazılmalıdır. Formu doldururken seyahat amacınıza uygun doğru seçeneği seçmeniz ve başvuru yaptığınız İngiltere vize kategorisinden emin olmalısınız. Vize başvuru formundaki sorular seçtiğiniz vize kategorisine göre çıkacaktır ve formun son aşamasında vize ödemesini de yine kategoriye uygun olarak ödeyeceksiniz. Formda kişisel bilgiler, seyahat bilgileri, iş, okul bilgileri gibi standart bilgilerinizi doğru yazmanız çok önemlidir.

Bunların yanında online İngiltere vize başvuru formu; elde edilen kazanç, sahip olunan para miktarı, İngiltere’de harcanacak para miktarı gibi detaylı ve vize değerlendirme aşamasında kilit sorular diyebileceğimiz soruları içerir.Bu sorulara evraklarla kanıtlayabileceğiniz doğru bilgileri vermeniz çok önemli. Verilen bilgileri eksiksiz ve doğru yazmanız büyük öneme sahip.
Örneğin; aylık gelir ya da giderle ilgili küçük bir rakam hatası bile İngiltere vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Formdaki sorular ve aşamalar tamamlandıktan sonra, bilgilerin doğruluğundan emin olunmalı ve form onaylanmaldır. Tüm bilgileri kontrol ettiğinize dair onay butonuna basmanız durumunda İngiltere vize formuna geri dönüp düzeltme yapamıyorsunuz. Bu nedenle bilgilerin doğruluğu çok önemli. Form onaylandıktan sonra vize ödemesi aşamasına geçilecektir. Karşınıza başvuru yapmak istediğiniz İngiltere vize süreleri ve sürelere uygun İngiltere vize ücretleri çıkacaktır. Talep ettiğiniz süreyi seçip vize ödemenizi kredi kartı ya da banka kartınızla tamamlayabilirsiniz. Taksitli vize ödemesi yapılması ne yazık ki mümkün değil.

Vize ücreti ödemesi sonrası ise İngiltere Konsolosluğu yetkili başvuru merkezi üzerinden randevu alınmalıdır. İngiltere vize randevusu için başvuru sahibi her yeni başvuruda başvuru merkezine gitmeli ve parmak izi vermelidir. Randevu esnasında yüzyüze görüşme, mülakat yapılmaz.

İngiltere vize başvurusu için başvuru evrakları taranarak İngiltere Konsolosluğu vize bölümüne gönderilir. Evrakların asılları değil, taranmış halleri üzerinden vize başvurunuz değerlendirilecektir. Evrakları tarama işlemi dilerseniz kendiniz yapabilirsiniz.

İngiltere vize randevusu alınırken yardımlı servis ve self servis seçenekleri karşınıza çıkacak. Randevu alımı esnasında self servis randevu alırsanız, randevuya katılmadan önce evrakları tarayarak sisteme sizin yüklemeniz gerekecektir.Yardımlı servis seçeneğini seçerek randevu almanız durumunda ise başvuru evraklarınız randevu günü başvuru merkezi görevlisi tarafından taranacak ve sisteme yüklenecektir. Başvuru merkezi (Tls contact) bu hizmet için ek 210 TL ücret almaktadır.

Randevu işlem tamamlandıktan sonra evraklarınız sistem üzerinden konsolosluğa ulaştırılacaktır. Pasaportunuzun aslı da İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na ulaştırılacaktır. Başvurunuzun değerlendirme süresi 21 gündür. 21 gün sonunda Konsolosluk pasaportunuzu başvurunuz olumlu sonuçlandıysa vizeli bir şekilde, olumsuz sonuçlandı ise ret mektubu ile beraber başvuru merkezine tekrar gönderecektir.

İngiltere Vize Randevusu Nereden Alınır? – Detaylı Anlatım

İngiltere vize başvuru formu doldurulduktan sonra ve vize ücreti ödendikten sonra İngiltere vize randevu alımı yapılır. İngiltere randevusu başvuru sistemi üzerinden online olarak alınır. Telefonla randevu ya da Konsolosluğa, başvuru merkezine giderek randevu alınamaz.

İngiltere vize başvuru randevusu, İngiltere Konsolosluğu tarafından vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan Tls Contact İngiltere üzerinden alınır.Randevu alımı öncesi mutlaka vize başvuru formu doldurulmalıdır. Form doldurulmadan İngiltere randevu sistemine geçilemez.

İngiltere vize randevu illeri Ankara, Antalya, Adana, İstanbul, Bursa, Gaziantep ve İzmir’dir. Bu illerde bulunan başvuru merkezlerinden birinden randevu alınabilir. Başvuru sahibi kendisine en yakın olan şehirden İngiltere vize randevusu alabilir. İkamet edilen ile göre İngiltere randevu alımı yapılması gibi bir zorunluluk yoktur.

Tls Contact başvuru merkezi randevu günü pasaportu ve başvuru evraklarını İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na gönderir ve değerlendirme Konsolosluk vize görevlileri tarafından yapılır. Tls Contact’ın vize karar yetkisi, evrak ya da form kontrolü gibi yetkileri yoktur. İngiltere vize kararı Konsolosluk tarafından verilecektir.

İngiltere vize randevu ücreti yoktur. Vize harç ücret ödemesi yapılmaktadır ve randevu için ayrıca ücret alınmaz.

Vize harç ücretleri tüm başvuru merkezleri için aynıdır fakat Antalya, İzmir ve Adana’dan yapılan İngiltere vize başvurularında vize ücretine ek 55 Pound işlem ücreti alınır.

Örneğin; İstanbul’dan İngiltere vize randevusu alan kişi 130 Dolar vize ücreti öderken, İzmir’den İngiltere vize randevusu alan kişi 130 Dolar vize ücretin ek olarak 55 Pound daha ödeme yapacaktır.

İngiltere Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere vize evrakları hazırlığı ve vize başvuru formu doldrulması sonrası pasaport teslimi ve başvuru dosyasının Konsolosluk’a yönlendirilmesi için vize randevusu alınır. İngiltere vize randevusu resmi vize başvuru merkezi (Tls Contact İngiltere) üzerinden alınır. Başvuru merkezi pasaport ve evrak teslimi yapar ve biyometrik veri beyanı işlemlerini tamamlar.

Kişi yaşamakta olduğu, ikamet ettiği ilden bağımsız başvuru merkezi bulunan tüm illerden İngiltere vize başvurusu yapabilir. Başvuru formu tamamlandıktan sonra başvuru ilinin seçilmesi yeterlidir. Başvuru ili seçildikten ve randevu alındıktan sonra İngiltere randevu gün ve saat değişikliği yapılabilir fakat randevu şehir değiştirilemez.

İngiltere vize başvurusu için gidilebilecek şehirler; İstanbul, Ankara, Adana, Gaziantep, Bursa, İzmir ve Antalya’dır.

İngiltere Vize Ücreti Nereye Ödenir?

İngiltere vize başvurusunun tamamlanabilmesi ve vize randevusuna katılım için vize harcının ödenmiş olması gerekmektedir. İngiltere vize ücretleri, başvuru yapılan vize türüne göre ve vize süresine göre değişir. Doğru kategori için formun doldurulması ve ödemenin yapılması önemlidir.

İngiltere vize ücreti İngiltere Konsolosluğu’na ya da Elçilik’e yapılmaz. Ödemeler İnternet üzerinden, başvuru formu doldurulduktan sonra yapılır. Randevu esnasında vize harç ödemesinin yapılması ya da ödemenin havale/eft yoluyla yapılması mümkün değildir.

Resmi web sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra randevu alımı için ödenmesi gereken vize harç ücretine ek olarak İngiltere vize başvuru merkezi ücret ödemeleri vardır. Bu ödemeler isteğe bağlı alınan hizmetlere karşılık ödenir.

Ekspres vize, vip vize, pasaportsuz vize başvurusu, öncelikli vize randevusu gibi işlemleri kolaylaştıran ve hızlandırılan ek hizmetler başvuru merkezi tarafından ek hizmet ödemesi karşılığı sunulur. Bu ödemelerin bir kısmı online başvuru esnasında ödenirken, bir kısmı randevu günü başvuru merkezine ödenmektedir.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader