2024 Kanada Vize Ücretleri

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

2024 Kanada Vize Ücretleri

Kanada vize ücreti konu başlıklı yazımızla, Kanada vizesine başvuru yapacak kişilerin işlem sürecinde ödemesi zorunlu ücretler hakkında bilgi vereceğiz.

Kanada vize başvurusunda bulunacak olan tüm başvuru sahiplerinin Kanada Hükümeti tarafından talep edilen Kanada vize harcını ödemeleri
gerekmektedir. Ayrıca Kanada Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip olan kişiler için biyometrik veri beyanını zorunlu tutmaktadır ve başvuru esnasında harç ücretine ek olarak Kanada biyometrik veri beyan ücreti talep edilmektedir.

Kanada vize başvuruları için ödenmesi gereken biyometri işlemi tüm başvuru kategorileri için aynıdır; fakat harç ücreti başvuru kategorisine göre değişmektedir. Başvuru için gerekli ödemeler yapılmadan vize başvurusunun tamamlanması mümkün değildir. Bu nedenle başvuru evrakları ve gerekli başvuru formlarının Vfs Global Kanada Vize Başvuru Merkezi’ne teslimi öncesi gerekli vize başvuru ücreti ödenmeli, ödemeye dair dekontlar başvuru esnasında sunulmalıdır.

Kanada vize ücretlerinin başvuru yapılan vize türüne uygun olarak ödenmesi gerekmektedir. Ücretin eksik ya da fazla ödenmesi durumunda vize başvurunuz başvuru merkezleri tarafından kabul edilmeyebilir. Bu nedenle vize başvurusu öncesi vize kategorileri, kategoriler için ödenmesi zorunlu ücretler ve biyometri ücreti kontrol edilmelidir. Biyometri ücreti her yeni vize başvurusu için zorunlu olmayabilir. Daha önce Kanada vizesi almış kişiler parmak izi geçerlilik durumunu kontrol etmelidirler.

Kanada Hükümeti’ne vize başvurusu için vermiş olduğunuz parmak izi (biyometrik veri beyanı ve dijital fotoğraf çekimi) 10 yıl geçerliliğe sahiptir. Son 10 yıl içinde parmak izi vermiş olmanız durumunda, yeni Kanada vizesi başvurunuz için parmak izi vermeniz ve biyometri ücreti ödemeniz gerekmeyecektir.

2024 yılı temel başvuru kategorilerine ait ücretler (Kanada Hükümeti ücretleri) ve Başvuru Merkezleri hizmet ücretleri:

  • Kanada Turistik Vize Ücreti: 100 CAD
  • Kanada Aile Ziyareti Vize Başvuru Ücreti: 100 CAD
  • Kanada Ticari Vize Ücreti: 100 CAD
  • Kısa Süreli Öğrenci Vizesi Ücreti: 100 CAD
  • Uzun Süreli Öğrenci Vizesi İçin Başvuru Ücreti: 150 CAD
  • Kısa Süreli Çalışma Vizesi Ücreti: 155 CAD
  • Biyometri Ücreti: 85 CAD
  • Vize Başvuru Merkezi Ücreti: 57,50 TL
  • Parmak izi beyanında bulunması gerekmeyen kişiler için Vize Başvuru Merkezi işlem ücreti: 103,50 TL

Vize harç ücretlerine ek olarak ödenmesi gereken biyometrik işlem ücreti ise tüm kategoriler için 85 CAD ’dır. Her başvuru sahibi vize harç giderine ek olarak biyometri ücretini de ödemelidir.

Ailece yapılan Kanada vize başvuruları için biyometri ücreti indirimli olacaktır. 2 ve üzeri kişi sayısına sahip aile üyeleri birlikte başvuru yapmaları halinde en fazla 170 CAD ödeme yapacaklardır. Ödemeler online olarak Kanada Hükumeti resmi web sayfası (CIC) üzerinden yapılmaktadır. Ödeme sonrası dekont çıktısı alınmalıdır.

Başvuru sahibi daha önce parmak izi vermişse ve biyometri zorunluluğu yoksa, kategoriye ait vize ücreti öder fakat biyometri ücret ödemesi gerekmez. Bu durumda randevu günü Başvuru Merkezi’ne işlem ücreti ödemesi yeterli olacaktır. Biyometri ücreti ödemeyecek kişilerin vize harç ücretine ek olarak Başvuru Merkezi’ne ödemeleri gereken ücret 103,50 TL olacaktır.

Kanada vize başvurusu için ödenmesi gereken ücretler Kanada vize reddi durumunda iade edilmemektedir.

10 Yıllık Kanada Vizesi Ne Kadar?

Kanada vize süresi başvuru sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak verilir. Vize süresi başvuru sahibinin talebine göre verilmez. Turistik, ticari, aile arkadaş ziyareti vizeleri gibi kısa süreli vizeler pasaport geçerlilik süresi kadar onaylanır. Eğitim vizeleri, çalışma vizeleri gibi vize türlerinde ise davetiye ya da kabul belgesi dikkate alınarak Kanana vize onayı verilir.

Kanada ziyaretçi vize türleri için süreler tercihe bağlı verilmediği için, vize süresine bağlı ücret tarifesi uygulaması da bulunmamaktadır. Başvuruculardan verilecek vize süresinden bağımsız olarak aynı vize ücreti alınır. Örneğin; Kanada vizesi için 185 CAD doları ödeyen, turist vizesi talep eden kişinin güncel pasaportunun geçerlilik süresi 5 yılsa Kanada vizesi 5 yıllık verilecektir. Aynı kişi bu talebi 10 yıllık pasaportla yaparsa 10 yıllık Kanada vizesi alacaktır.

Çocuklar İçin Kanada Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Kanada vize ücreti çocuklar için ve yetişkinler için aynıdır. Yaş farkı olmaksızın tüm başvuru sahiplerinin 100 Kanada Doları olan vize harç ücretini ödemeleri zorunludur. Bu ücret çocuklar için indirimli değildir.

14 yaş altı başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaz. Bu nedenle 14 yaş altı çocukların 85 Kanada Doları olan biyometri bedelini ödemelerine gerek yoktur. 14 yaş üstü başvuru sahipleri ise yetişkinlerle aynı tutarı ödeyerek başvuru yapabilirler.

Kanada Vize Ücreti Kaç TL?

Kanada vize ücretleri Kanada Doları olarak belirlenmiştir. Bu tutarlar online olarak kredi kartı ile ödenir. Tutarların TL olarak elden ya da banka havalesi yoluyla iletilmesi mümkün değildir.

Kanada vize ücreti ve işlem sürecine dair ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader