Kanada Vize Reddi

Kanada vize reddi, en az Kanada vize başvuruları kadar önemli bir konudur. En çok vize reddi veren ülkeler arasında Kanada Konsoloslukları yer almaktadır. Kanada vize reddi hakkında yaptığımız detaylı çalışmaları sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

Kanada’ya seyahat etmeyi planlayan ve vize başvurusunda bulunan bir çok kişi ne yazık ki Kanada vize reddi ile karşılaşmaktadır. Vize ret nedeni daha çok Kanada Hükümeti’nin uyguladığı katı vize politikaları olarak bilinse de, karmaşık vize başvuru sürecinde yapılan önemli hatalar da Kanada vize ret oranlarını arttırmaktadır. Bu nedenle Kanada vizesine başvuru yapacak kişilerin başvuru öncesi gerekli koşulları sağlamaları ve başvuru işlemlerini hatasız tamamlamaları gerekecektir.

Kanada vize alımı için gerekli koşullar sağlanıyor olsa da; vize başvurusu esnasında eksik evrak sunmak, başvuru formunu yanlış doldurmak, kasıtlı ya da farkında olmadan yanlış bilgi beyanında bulunmak, güncel tarihli evrak sunmamak, seyahat amacını doğru anlatamamak, yanlış vize kategorisi seçmek gibi pek çok nedenden Kanada vize başvurunuz reddedilebilir.

Kanada Vize Reddi Almamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kanada’ya turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim ya da çalışma gibi pek çok amaçla seyahat etmek ya da yerleşmek isteyebilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki; Kanada Hükumeti tüm başvuru türleri için farklı prosedürler ister ve vize uyum koşullarını sağlamanızı bekler. Bu nedenle başvuru yapmadan önce, başvuru amacınıza uygun Kanada vize kategorisi koşullarını incelemeniz ve gereklilikleri sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmeniz büyük öneme sahiptir. Sizin için uygun kategoriyi seçmek ve doğru kategoriye ait koşulları sağlayarak başvuru yapmanız Kanada vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için en önemli adım olacaktır ve Kanada vize ret riskinizi azaltacaktır. (Bkz: Kanada vize türleri)
 • Kanada vize türünüzü belirledikten ve kategori için temel koşulları sağladığınızdan emin olduktan sonra, başvuru türünüze uygun Kanada vize evraklarının listesini incelemeli ve evrakları eksiksiz hazırlamalısınız.

Kanada Vizesi İçin Hazırlanacak Evrakları;

 1. Temel evraklar,
 2. Başvuru sahibinin durumuna uygun evraklar olarak ayırabiliriz.

Temel evraklar; pasaport, kimlik, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümleri, seyahat belgeleri vb. evraklar olarak sıralanabilir.

Başvuru sahibinin durumuna uygun hazırlanması gereken evraklar ise vize alımında önemli etkiye sahip diğer evraklardır. Bu evraklar kişinin yaşadığı ülkedeki güncel durumunu yansıtan evraklar olacaktır ve eksiksiz sunulduğunda Kanada vize reddi riskini azaltacaktır.

Sigortalı çalışanlar için Kanada vizesi evrakları, emekliler için Kanada vizesi evrakları, öğrenciler için Kanada vizesi evrakları, şirket sahipleri için Kanada vizesi evrakları, ev hanımları için Kanada vizesi evrakları olarak başlıklara ayırabileceğimiz durumlara uygun listelerdeki evrakların tümünün hazırlaması Kanada’dan vize reddi alınmaması için zorunludur.

 • Kanada vize başvuru işlemlerinin en önemli aşamalarından biri Kanada vize başvuru formunun doğru doldurulmasıdır. Kanada vize başvuru formunda evraklarla çelişen hatalı bilgilerin verilmesi Kanada vize reddine neden olabilmektedir. Bu nedenle formdaki tüm soruları evraklarınızla uyumlu olacak şekilde yanıtlamalısınız.

Ayrıca başvuru formunda güncel ve geçmiş iş ya da eğitim hayatınıza ilişkin sorular olacaktır. Tüm sorulara doğru yanıt vermeniz büyük öneme sahiptir. Başvuru formunda hatalı bilgi vermek, formdaki sorulara istenildiği içerikte yanıt vermemek, formda doldurulması zorunu alanları boş bırakmak, barkodlu olan elektronik formu doğru şekilde onaylamadan yazdırmak gibi nedenlerle Kanada vize başvurunuz, Kanada Vize Başvuru Merkezi tarafından kabul edilmeyebilir ya da reddedilebilir.

 • Kanada vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için seyahat gerekçelerinizi doğru anlatmalı ve bu gerekçeleri belgeleyen evrakları sunmalısınız. Seyahat nedenlerinizi anlatan bir Kanada vize talep dilekçesi yazmanız değerlendirme aşamasında dikkate alınacaktır. Bu dilekçede belirttiğiniz seyahat gerekçelerini belgeleyen resmi evraklar sunmanız Kanada vize başvuru dosyanızı güçlendirecektir.

Örneğin; turistik amaçlı Kanada seyahati planlıyorsanız detaylı seyahat planınızı gösteren rezervasyonlar sunmalı; nereleri, neden görmek istediğinizi anlatan bir dilekçe yazmalısınız.

Ticari amaçlı Kanada seyahati planlıyorsanız Kanada’dan davetiye almalı, iş yerinizden ticari seyahat gerekçelerinizi anlatan yazı ve belgeleri dosyanıza eklemelisiniz.

Öğrenci olarak Kanada’ya gitmeniz gerekiyorsa, Kanada’daki okullardan resmi kabul belgelerini almalı, neden Kanada’da eğitim almak istediğinizi anlatan bir dilekçe yazmalısınız.

Seyahat nedeninizi doğru anlatmak ve başvuru esnasında seyahat nedeninizi anlatan belgeler sunmak Kanada vize ret alma riskinizi azaltacaktır.

 • Kanada vize başvurularının değerlendirilmesinde, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayabiliyor olması ya da kendisi gelir sahibi değilse finansal sponsor eşliğinde başvuru yapması önemli yere sahiptir. Bu nedenle seyahat süreniz boyunca oluşabilecek tüm masraflar karşılar parayı banka hesap dökümü ile kanıtlamanız gerekecektir. Sürekli aktif olmayan, vize başvuru süreci öncesi yüksek para girişi yapılmış banka hesapları vize başvurunuzu olumsuz etkileyebilir. Güçlü banka hesabına sahip olmanız, maddi durumunuz iyi değilse ya da düzenli resmi gelir sahibi değilseniz finansal sponsor eşliğinde başvuru yapmanız Kanada vize ret riskinizi azaltacaktır.
 • Kanada vize ret nedenlerinden en önemlisi değerlendirme sonucu ülkenize geri döneceğinize ikna olunmamasıdır. Bu nedenle Kanada vize başvurunuz esnasında, seyahat sonrası ülkenize geri döneceğinizi gösterir bağlayıcı evraklar ve nedenler sunmalısınız. İş, eğitime devam ettiğiniz okul, bakmakla yükümlü olduğunuz aile üyeleri ya da beraber yaşadığınız kişi/kişiler gibi bağlayıcı nedenler vize almanızı kolaylaştıracaktır. Özel durumlarınızı anlatan dilekçe ve bağlayıcı nedenlerinizi belgeleyen evrakları başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.
 • Seyahat geçmişiniz olması Kanada vize başvuru onayı almanızı kolaylaştırabilir. Bu nedenle Kanada vize başvurusu yapmadan önce mümkünse farklı ülkelere seyahat edebilirsiniz. Özellikle Kanada turistik vize başvurusu yapacaksanız ve pasaportunuzda hiç vize ve giriş çıkış kaşesi yoksa, Kanada vize reddi alabilirsiniz.

Kanada Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

 • Finansal durumunuzun yeterli olmaması.
 • Seyahat amacınızın ikna edici bulunmaması.
 • Seyahat geçmişinizin olmaması.
 • Vize bitiş süresi sonunda ülkenize geri döneceğiniz inanılmaması.
 • Kanada ve yaşadığınız ülkedeki aile bağlarınız.

Kanada Vize Reddi Sonrası Yeni Başvuru (Ret sonrası yeniden vizeye başvurmak)

Başvuru evraklarınızın, seyahat amacınızın, güncel durumunuzun ve finansal durumunuzun başvurduğunuz vize türü için uygun görülmemesi durumunda Kanada vize başvurunuz reddedilebilir.

Kanada vize başvuru reddi sonrası, geçerli ret nedenleri Kanada ret mektubu ile bildirilecektir. Ziyaretçi vizesi kategorilerinden birine ya da öğrenci vizesine başvuru yaptıysanız, ne yazık ki yaptığınız başvuruya itiraz hakkınız bulunmuyor. Kanada vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini istemeniz durumunda Kanada vize reddine itirazı yeni bir Kanada vize başvurusu yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Ret sonrası yeniden Kanada vize başvurusu yapmak istemeniz durumunda tüm başvuru işlemlerini tekrarlamanız gerekecektir. Bu süreçte ret mektubunuzdaki ret nedenleri dikkate alınmalı, ret nedenlerine ilişkin gerekli açıklamalar yapılarak başvuru tamamlanmalıdır. Evrakların yeni başvuru için güncellenmesi ve vize başvuru formunda son alınan ret tarihi ve gerekçesi yazılmalı, yanlış bilgi verilmemelidir.

Kanada vize reddi sonrası yeni vize başvuru için tekrar Kanada vize harç ücret ödemeniz gerekecektir fakat biyometri ücretini tekrar ödemeniz gerekmez.
Kanada vize reddi sonrası yeni başvuru için bekleme süresi bulunmamaktadır. Gerekli koşulları sağladığınızı düşünmeniz halinde dilediğiniz kadar yeni başvuru yapabilirsiniz.

Daha önce Kanada vize reddi almış olmanız sonraki başvurularınızın da reddedileceği anlamına gelmemektedir. Başvuru yapacağınız kategori için gereken koşullara sahip olmanız halinde Kanada vize reddi sonrası vize onayı alabilirsiniz.

Vize retleri hakkında daha detaylı bilgi için vize reddi yazımızı okuyabilirsiniz.

Kanada Vize Reddi İtiraz Danışmanlığı

Kanada vize reddi sonrası yeni vize başvurusu yapılarak başvurunun tekrar değerlendirilmesi talep edilebilir. Ret sonrası yeni başvuru için herhangi bir bekleme süresi ya da yapılabilecek yeni başvuru sayı sınırlaması bulunmamaktadır.

Kanada vize reddine itiraz niteliği taşıyacak yeni başvuru için Kanada vize reddi itiraz danışmanlığı alabilir ve başvuru dosyanız üzerinde daha detaylı çalışılmasını sağlayabilirsiniz. İtiraz danışmanlığı ile yeni başvurunuz Kanada Hükümeti’nin belirlediği vize uyum koşulları dikkate alınarak yeniden yapılabilecektir.

Kanada vize reddi sonrası yeni başvurunun Kanada vize danışmanı desteği ile yapılmasının avantajları:

 • Kanada vize onay aşamasında büyük öneme sahip olan evraklarınız durumunuza ve seyahat amacınıza uygun olarak eksiksiz hazırlanır. Evraklar başvuru dosyanızın ve seyahat gerekçelerinizin vize kararı veren memura mümkün olan en iyi şekilde aktarılması için hazırlanır ve gerekli olması durumunda dosyayı güçlendirecek ek evraklar sunulur.
 • Kanada vize başvuru formu hatasız doldurulur. Böylece başvurunuza dair oluşabilecek soru işaretleri ortadan kaldırılmış olur.
 • Kanada vizesi alabilmeniz için hesabınızda olması gereken para miktarı belirlenir ve bu miktarın size ait olduğunu kanıtlayan ek belgeler sunulur.
 • Kanada seyahat nedeninizin önemini anlatan Kanada vize talep dilekçesi yazılır.
 • Kanada vize reddinizde sunulan maddelere dair açıklamalar içeren Kanada vize reddine itiraz dilekçeniz yazılır.
 • Kanada ret mektubunuzda belirtilen maddeler detaylı incelenerek yeni başvuruda ret gerekçeleri için ikna edici açıklamalar yapılır ve belgeler sunulur.

Değerli ziyaretçilerimiz, Kanada vize reddi yazımızın burada sonuna geldik. Vize reddi sonrası tekrar başvuru yapmadan önce ” Vize Reddi İtiraz Danışmanlık Hizmeti ” yazımızı okumanızı öneririz.

Kanada vize başvurunuzu danışmanlık hizmeti alarak tamamlamak isterseniz bize ulaşabilir, hizmet teklifi alabilir ve sürecinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazı ne kadar faydalı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Popüler Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader