İngiltere Dadı Vizesi

İngiltere Dadı Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz; ev hizmetlisi olarak çalışan ve işvereni ile birlikte İngiltere’ye gitmek isteyen kişilerin İngiltere vize işlemlerine dair bilgiler vereceğimiz ‘’ İngiltere Dadı Vizesi – Ev Hizmetlileri Vizesi ’’ konu başlıklı sayfamıza hoş geldiniz.

Özel bir evde, en az 1 yıldır resmi olarak çalışan ev hizmetlileri İngiltere çalışma vizesi alabilirler. Bu vize işveren onayı ile alınabilen, 6 ayı geçmeyen, kısa süreli bir çalışma vizesi olacaktır. Vize, işveren ya da çalışılan evin aile üyeleri ile birlikte, kişinin işini geçici süre ile İngiltere’de yapması için verilir. Ev hizmetlisi vizesi Birleşik Krallık’ta kalıcı çalışma ve oturum hakkı tanımaz.

İngiltere ev hizmetleri vizesi alan kişi bu vize ile İngiltere’de kaldığı sürede farklı ülkelere seyahat edip tekrar İngiltere’ye dönebilirler. Ev hizmetlisi vizesi çok girişli olarak verilecektir. Vize ile ülkede kalış süresi toplamda 180 günü geçmemelidir.

Ev hizmetlisi olarak Türkiye’de bir işverene bağlı olarak çalışan dadılar (çocuk bakıcıları) İngiltere ev hizmetlileri vizesine en çok başvuru yapan özel ev hizmetlisi görevlilerindendir. Bu nedenle İngiltere çalışma vizesi/ İngiltere ev hizmetlisi vizesi konusu hakkındaki bilgileri dadı vizesi başlıkları ile açıklayacağız.

İşvereni ile beraber İngiltere’ye seyahat etmek isteyen dadılar, temizlik görevlileri, şoförler ve aşçılar, İngiltere diğer çalışma vizesi kategorilerinden biri olan İngiltere ev hizmetlileri vizesi (Domestic Workers in a Private Household visa) için SaltVisa ile iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirler.

İngiltere Ev Hizmetlileri / Dadı / Bakıcı Vizesi Nedir?

Türkiye’de dadı olarak çalışan ev hizmetlileri; işverenlerinin çocukları ile birlikte İngiltere’ye seyahat etmesinin gerekmesi halinde, görevlerini İngiltere’de yapmak üzere İngiltere dadı vizesi almalıdırlar.

İngiltere ev hizmetlisi vizesi başvurusu yapan dadı İngiltere’ye işvereni ya da bakmakta olduğu diğer aile üyeleri ile beraber seyahat etmelidir. Bu vizeye başvuru yapacak kişinin İngiltere’ye görevini yapmak üzere gidiyor olması, İngiltere’de olduğu sürede de Türkiye’de sigortasının ödeniyor olması gerekmektedir. Vize sadece işverene geçici İngiltere seyahatinde eşlik ve yardımcı olacak dadıya verilen geçici çalışma vizesidir.

İngiltere çalışma vizesi/dadı vizesi 6 aylık olarak verilir. Dadı 6 ay boyunca İngiltere’de Türkiye’de olduğu gibi maaşlı olarak çalışmaya devam edecektir. İngiltere dadı vizesine başvuru için İngiltere’de kalınması planlanan süre 6 ayı geçmemelidir. Daha uzun süreli bir seyahat için İngiltere’ye gidecek olan işveren ve ailesi dadı vizesi yerine farklı koşullar gerektiren farklı vize türlerine başvuru yapmalıdırlar.

İngiltere Dadı vizesi İngiltere Aupair vizesi ile karıştırılmaktadır.

İngiltere Aupair programı ve vizesi, İngiltere’de yaşamakta olan bir ailenin yanına çalışmak üzere giden kişilerin başvuru yapacağı bir vize türüdür. Dadı vizesi ise yaşamakta olduğu ülkede çalışan, İngiltere’ye ise 6 aya kadar işvereni ile orada kalmak ve çalışmak için gidilmesi durumunda alınacak vizedir.

Dadı / Ev Hizmetlileri Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

İngiltere dadı, ev hizmetlileri vizesine özel bir evde dadı olarak çalışmakta olan, sigorta prim ödemeleri yapılan 19 yaş üstü kişiler başvuru yapabilir. Dadı vizesine başvuru yapacak kişinin, vize sponsoruna yani işverenine bağlı olarak en az 1 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir.

İngiltere’ye dadısını da götürmek isteyen işveren, çalışanına en az Türkiye mevcut asgari ücret ödemesini yapıyor olmalıdır.

Ayrıca işverenin İngiltere’de kalmayı planladığı süre 6 ayı geçmemelidir. Daha uzun süreli kalış amacı olan işverenler ev hizmetlisi vizesi ile dadılarını İngiltere’ye götüremezler.

Dadı İngiltere’de kamu fonlarından faydalanamaz. Bu nedenle başvuru esnasında ev hizmetlisinin İngiltere’deki masraflarının karşılanabileceği kanıtlanabilmelidir.

İngiltere’de işverenin yaşadığı, yaşayacağı ya da belirli aralıklarla kaldığı evde tam zamanlı olarak çalışan olacak ve kalış süresi 6 ayı geçmeyecek kişiler Dadı vizesi başvurusu yapabilirler.

Dadı vizesi alan ev hizmetlileri kendi ailelerini İngiltere’ye götüremezler. Ev hizmetlisi vizesi için bağımlı vize kategorisi yoktur.

Dadı Vizesi Almak Zor Mu?

İngiltere’ye bakıcı olarak gitmek isteyen ve işvereni ile beraber seyahat edecek kişiler dadı vizesi alabilirler. Ev hizmetlileri vizesi başvuru koşullarını sağlayan dadılar, işverenleri de gerekli koşulları sağlıyorsa İngiltere dadı vizesini kolayca alabilirler.

Dadı vizesi için işveren ve ev hizmetlisi dadının sağlaması gereken şartlara aşağıda değiniyor olacağız. Vize onayı için birincil koşulun aynı işverene bağlı sigortalı olarak en az 1 yıl olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz.

İngiltere Dadı Vizesi Şartları Nedir?

Dadı vizesine başvuru yapacak kişilerin aşağıdaki İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi başvuru koşullarını sağlamaları gerekmektedir:

 • 19 yaşından büyük olmak.
 • Aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıldır çalışıyor olmak.
 • İşveren tarafından sigortalı çalıştırılıyor olmak.
 • Ev hizmetlisinin aldığı maaşın asgari ücret altında olmaması.
 • İngiltere’ye işveren ya da işveren aile üyeleri ile seyahat ediyor olmak.
 • İngiltere’de kalış süresinin 6 aydan uzun olmaması.
 • İşverenin İngiltere’de yaşayacağı evde tam zamanlı ev hizmetlisi olarak çalışacak olmak.
 • İşverenin İngiltere’de 6 aydan uzun kalmayı planlaması.
 • İşverenin İngiltere’de yaşadığı ya da düzenli olarak kaldığı bir evde çalışan olmak.
 • İşveren; Birleşik Krallık vatandaşı ve 6 aydan uzun süre İngiltere’de kalmayı planlamayan ya da yabancı pasaport sahibi (T.C. ya da diğer vatandaşlıklar) ve yine 6 aydan uzun süre İngiltere’de kalmayı planlamıyor olmalıdır.

Yukarıdaki koşulları sağlamayan kişilerin Dadı vizesi başvuruları olumsuz sonuçlanabilecektir.

İngiltere Dadı Vizesi (Ev Hizmetlileri Vizesi) Nasıl Alınır?

İngiltere çocuk bakıcısı vizesi başvurusu için gerekli temel koşulların sağlandığından emin olunması ve ilgili vize evraklarının hazırlanması sonrası online başvuru işlemleri tamamlanacaktır.

İngiltere Ev Hizmetlileri vizesi için Konsolosluk vize başvuru sistemi üzerinden uyun çalışma vizesi kategorisi seçilerek başvuru formu tamamlanmalı, vize ödemesi yapılmalıdır. Ödeme işlem onayı sonrası ise İngiltere vize başvuru merkezi zerinden randevu alınacaktır.

İngiltere çalışma vizesi kategorilerinden olan dadı Vizesi için mülakat uygulaması bulunmamaktadır. Dadı vize başvurusu değerlendirmeleri başvuru esnasında sunulan evraklar ve doldurulan İngiltere Domestic Worker form incelenerek yapılmaktadır. Randevu günü başvurucunun kendisine en yakın, online randevusunu aldığı merkeze giderek parmak izi vermesi yeterli olacaktır.

İngiltere Ev Hizmetlileri vizesi başvurusu için başvuru sahibinin evrakları ve bilgileri kadar işverenin evrak ve bilgileri de önemlidir. Bu nedenle başvuru formu ve vize evrakları tamamlanırken işverene ait gerekliliklerin de sağlandığından emin olunmalıdır.

Dadı Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

İngiltere Dadı Vizesi randevusu; İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi web sayfası olan gov.uk üzerinden online başvuru formu doldurulduktan sonra, İngiltere yetkili vize başvuru merkezi olan Tls Contact üzerinden alınacaktır.

Dadı vizesi randevu alımı için İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi online başvuru formunun eksiksiz tamamlaması, vize harç ücretinin kredi kartı ile ödenmesi gerekecektir.

Bu adımlar sonrası sistem üzerinden randevu takvimi sayfasına geçiş yapılarak uygun merkezden, uygun gün ve saatler için randevu alınacaktır.

Ev Hizmetlileri Vizesi Evrak Tarama-Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Online vize başvuru formları tamamlandıktan sonra Dadı Vizesi için gerekli belgeler taranarak başvuru sistemine eklenecektir. Sisteme tüm evrakların eksiksiz ve uygun formatta eklenmiş olması vize onayı için büyük öneme sahiptir.

‘’İngiltere Vizesi Evrak Tarama ve Yükleme İşlemi’’yazımızı okuyarak; tarama işleminin nasıl ve nelere dikkat edilerek yapılması gerektiğine dair detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Dadı Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılır?

İngiltere Dadı Vizesi başvurusu seyahat tarihine 90 günden az zaman kaldığında yapılabilmektedir. Vize için randevu alınması gerekmektedir, bu nedenle randevu yoğunluğu ve vize çıkış süresi de düşünülerek başvurunun seyahat tarihinden ez az 1-1.5 ay önce yapılmış olmasını tavsiye ediyoruz.

Ev Hizmetlisi Vizesi (Dadı Vizesi) Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi/Dadı vizesi 21 günde sonuçlanmaktadır. Bu süre Priority başvuru yapılarak 5 iş gününe çekilebilir. 24 saatte vize alımını sağlayan bir diğer ek hizmet olan Super Priority başvurusu bu kategori için kabul edilmemektedir.

Ev Hizmetlisi Vizesi (Dadı Vizesi) Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

İngiltere Ev Hizmetlisi vizesi/dadı vizesi başvuru takibi resmi web sayfası üzerinden yapılabilir. Başvuru takibi detayları için ‘’İngiltere Vize Durumu Sorgulaması Nasıl Yapılır?’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Ev Hizmetlileri vizeleri başvuru değerlendirmeleri Home Office tarafından değil, İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

Ev Hizmetlileri Vizesi Reddi Alanlar Ne Yapmalı?

İngiltere Dadı Vizesi reddi daha çok temel başvuru koşullarının sağlanamaması durumunda alınmaktadır. Kişi aynı işverenle 1 yıldan uzun süredir çalışıyorsa, İngiltere’ye işveren ya da bakacağı çocuklarla seyahat ediyorsa, İngiltere’deki masrafların karşılanabileceğini kanıtlayabiliyorsa genellikle vize reddi alınmaz.

Dadı vizesi başvurularında temel koşulların sağlanması dışında diğer önemli ret nedenleri ise; bu özel vize türü için başvuru formunda hatalı bilgi girişi yapılması ve eksik evrak sunulmasıdır.

SaltVisa Dadı Vizesi reddi sonrası yeni başvuru konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Ret mektubunuzun detaylı incelenmesi sonrası yeni başvuru için yönlendirmeler ve başvuru işlemleri tarafımızdan tamamlanmaktadır.

SaltVisa İngiltere Vize Danışmanlık Acentası ile Dadı Vizesi Nasıl Alınır?

SaltVisa İngiltere geçici çalışma vizesi kategorisi olarak adlandırabileceğimiz Ev Hizmetlileri Vizesi konusunda danışmanlık hizmeti sunmaktadır. SaltVisa İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi danışmanlık desteği ile; doğru vize kategorisi belirlenmesi, kategoriye uygun evrakların eksiksiz hazırlanması, online başvuru formlarının doldurulması, gerekli olması halinde vize talep dilekçelerinin düzenlenmesi, başvuru esnasında destek ve işlemler sonrası pasaport takibi konusunda hizmet alabilirsiniz.

İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi işlemlerine dair daha detaylı bilgi almak için bizlerle dilediğiniz zaman e-posta adresimiz üzerinden ya da telefon numaralarımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Dadı Vizesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken ana başvuru sahibinin evrakları kadar işverenin evrakları da önemlidir. Hem başvurucuya hem de işverene ait güncel durumu kanıtlar evraklar başvuru esnasında eksiksiz sunulmalıdır.

İngiltere Dadı Vizesi için hazırlanması gereken belgeler:

 • İçinde en az 2 sayfa boş sayfa bulunan geçerli pasaport.
 • Kimlik fotokopisi ve e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Ev hizmetlisi yabancı ise Türkiye Çalışma ve Oturum kartı fotokopisi.
 • İngiltere’deki masrafların karşılanacağını kanıtlar başvuru sahibine ait banka hesap dökümü. Son 6 aylık, imzalı ve kaşeli belge olmalıdır. Ayrıca işveren çalışanın maaş ödemesini banka hesabına yapıyorsa, maaşın ödendiği banka hesap dökümlerinin son 6 aylık hesap hareketlerini gösterir banka dökümü de mutlaka alınmalıdır.
 • İşveren dilekçesi. Bu dilekçe ile işveren kişinin resmi iş başlangıcını belirtmeli, İngiltere’deki masrafları karşılayacağını beyan etmeli ve seyahat süresi boyunca çalışana ulusal asgari ücret ödemesini yapmaya devam edeceğini belirtmelidir.

İşveren banka hesap dökümleri ve gelir kaynaklarına dair iş yeri belgeleri.

 • Çalışanın SSK primlerinin ödendiğini belgeleyen geriye dönük 3 aylık resmi belgeler.
 • İşveren ile çalışan arasında yapılmış sözleşme.
 • Varsa maaş ödemelerini gösterir banka dekontları.
 • İşveren ile daha önce yurt dışı seyahatleri yapıldı ise bu seyahatleri belgeleyen uçak biletleri ve vize görselleri.
 • İşveren ve diğer aile üyelerinin (eş ve bakılan çocuk vb.) pasaport ve vize görselleri.

İngiltere’de kalınacak yeri belgeler evraklar.

İngiltere Dadı Vizesi Ücreti Ne Kadar?

İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi (Dadı Vizesi) ücreti 749 Dolar’dır. Bu tutar Birleşik Krallık Hükumeti tarafından belirlenmiş vize harç ücretidir. Başvuru için seyahat sağlık sigortası vb. başka bir ücret alınmamaktadır.

İngiltere dadı vizesi ücreti online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenecektir. Vize reddi durumunda ise ücret iadesi yapılmamaktadır.

Vize ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için ,” İngiltere Vize Ücretleri ” yazımızı okumanızı öneririz.

İngiltere Dadı Vizesi Başvuru Formu

UK Domestic Worker Visa Form

İngiltere Ev Hizmetlileri Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Ev Hizmetlileri vizesi 6 aylık, çok girişli olarak verilir. (ODW-Private Household)
 • Ev Hizmetlisi vizesi ile İngiltere’de 6 aydan daha uzun süre kalınamaz.
 • Ev Hizmetlisi vizesi onayı için çalışanın aynı işverenle en az 1 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Ev Hizmetlileri İngiltere vize onayı için işverenin çalışana en az ulusal asgari ücret ödemesi yapıyor olması gerekmektedir.
 • Ev Hizmetlisi vizesine başvuru yapacak kişinin İngilizce biliyor olması zorunluluğu yoktur.
 • İngiltere Ev Hizmetlisi vizesi alabilecek kişiler özel bir evde, ev içi işlerde çalışmakta olan kişilerdir. Şoförler, dadılar, temizlik görevlileri, aşçılar, işveren ve ailesi için özel kişisel bakım hizmeti sunan bakıcılar Ev Hizmetlisi vize başvurusu yapabilirler.
 • İngiltere Ev Hizmetlisi Vizesi başvurusu yapan ve onay alan çalışanlar İngiltere’de kamu fonlarından yararlanamazlar.

 

 

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Popüler Yazılar

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader