İngiltere Vize Durumu Sorgulama

İngiltere Vize Durumu Sorgulama

İngiltere vize başvuru işlemlerini tamamlamış, parmak izi vererek pasaportunu teslim etmiş başvuru sahipleri başvurularının her aşamasının takibi için İngiltere vize durumu sorgulama yapabilir, değerlendirme aşamalarını takip edebilirler.

İngiltere vize başvuru sonuçlanma süresi başvuru türünüze göre değişir fakat başvurunuz yerleşim kategorisine girmiyorsa işlem sonuçlanma süresi 21 gün olacaktır. 21 gün (15 iş günü) olan işlem değerlendirme süresi, İngiltere vize randevu günü sonrası başlar. Başvurunuzla ilgili özel bir durum yoksa, İngiltere Konsolosluğu vize bölümüne bağlı önemli bir yoğunluk yoksa ya da başvuru değerlendirme süreniz Konsolosluk tatil günlerine denk gelmiyorsa bu süre 21 günü geçmeyecektir.

İngiltere vize başvurunuz sonrası, İngiltere vize sonucu sorgulaması yapmak için başvuru işlemlerinizi tamamladığınız e-posta adresinize gelen oturum açma linkini tıklamalı ve şifrenizi girerek hesabınıza giriş yapmalısınız. İngiltere vize sonucu mail yoluyla ulaştırılmaz fakat süreçte pasaportunuzu Tls Contact’tan teslim almanız için pasaportunuzun başvuru merkezine ulaştığına dair e-posta alacaksınız. (Bkz: TLS Contact kimdir?) Bazen teknik aksaklıklardan dolayı bu e-posta ulaşmayabilir. Bu nedenle dilerseniz tüm aşamaları tek tek başvuru sistemi üzerinden kontrol ederek İngiltere vize durumu sorgulaması yapabilirsiniz.

İngiltere vize başvuru durumunuza dair Tls Contact ya da İngiltere Konsolosluğu üzerinden bilgi verilmemektedir.

İngiltere vize durumu kontrolü için başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra ‘’Track My Application’’ butonuna tıklayarak İngiltere başvurunuzun hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

Parmak izi verdiğiniz gün, yani İngiltere vize başvuru merkezi üzerinden işlemlerinizi tamamladığınız gün başvuru sisteminde ‘’Biometric Enrollment Done’’ ibaresinin yeşil tikli olduğunu göreceksiniz. Bu ibare parmak izi verdiğinizi ve başvurunuzun TLS Contact tarafından sorunsuz alındığını gösterir.

Diğer başvuru aşamaları ise; Application Transferred to DMC, Application Received By DMC, Application Transferred to VAC, Application Received By VAC ve Passport Picked By Applicant’tır.

İngiltere Vize Durumu Sorgulama Terimleri

  • Application Transferred To DMC (Uk Goverment Decision Making Center) Ne Demek?

Başvurunuzun Tls Contact tarafından değerlendirilmek üzere İngiltere Hükumeti Karar Merkezi’ne gönderildiğini belirtir ibaredir.

  • Application Received By DMC Ne Demek?

İngiltere vize başvurunuzun değerlendirilmek üzere vize bölümü tarafından teslim alındığını belirtir ibaredir.

  • Application Transferred To VAC Ne Demek?

İngiltere vize başvurunuzun değerlendirme aşamasının sona erdiğini, pasaportunuzun tekrar vize başvuru merkezine (TLS Contact) gönderildiğini belirtir.

  • Application Received By VAC Ne Demek?

Pasaportunuzun parmak izi verdiğiniz ve işlemlerinizi tamamladığınız İngiltere vize başvuru merkezi Tls Contact’a ulaştığını ve teslime hazır olduğunu belirtir.

  • Passport Picked By Applicant Ne Demek?

Pasaport başvuru sahibi tarafından ya da pasaportu alması için yetkilendirilmiş kişi tarafından teslim alındığını belirtir ifadedir.

Yukarıdaki İngiltere vize başvuru sonucu sorgulama aşamalarında vize sonucunuzun olumlu ya da olumsuz olduğuna dair bilgi verilmez. İngiltere vize sonucunu sistemden öğrenmeniz ya da telefonla İngiltere vize sonucunuz hakkında bilgi almanız mümkün değildir.

Ayrıca İngiltere Tls Contact telefon ile ulaşabileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz bir başvuru merkezi değildir. İngiltere vizenizin sonucu pasaportunuzu teslim aldığınızda öğrenebileceksiniz.

Sistem üzerinden pasaportunuzun Tls Contact’a ulaştığını öğrenmeniz durumunda ya da e-posta yoluyla pasaportunuzun teslime hazır olduğu bilgisini aldıktan sonra, başvuru esnasında kargo seçeneği seçmediyseniz, pasaportunuzu İngiltere pasaport teslim saatleri içinde teslim alabilirsiniz.

Tls Contact pasaport teslimatları 10:00-16:00 saatleri arasında yapılmaktadır fakat Covid-19 nedeniyle çalışma gün ve saatlerinde değişikliğe gidilmiştir. İngiltere vize başvuru merkezi Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri hizmet vermekte, pasaport iadelerini ise bu günlerde 10:00-15:00 saatleri arasında yapmaktadır.

Normal çalışma dönemine geçildiğinde tekrar güncelleme yapılabilir; bu nedenle başvuru öncesi ya da pasaport teslim almaya gitmeden önce ilgili başvuru merkezinin çalışma saatlerini ve İngiltere vizesi pasaport geri alma saatlerini kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Başvurunuzu teslim almak için randevu günü tarafınıza teslim edilen Checklist’i ve kimlik fotokopinizi yanında bulundurmanız gerekiyor. Pasaportunuzu sizin adınıza çalıştığınız vize acentası ya da bir yakınınız teslim alacaksa yine checklist, kimlik fotokopisi ve yetki yazısı ile pasaport teslim alınabilecektir.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader