Öğrenciler İçin Yunanistan Vizesi

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Öğrenciler İçin Yunanistan Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz, ” Öğrenciler için Yunanistan Vizesi ” konusu üzerine hazırladığımız sayfamıza hoşgeldiniz.

Yunanistan, her zaman olduğu gibi bugün de efil efil adaları, kendi kıyılarımızı aratmayan turkuaz denizi ve görkemli tarihsel mirasıyla yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın ilk duraklarından biri olarak öne çıkıyor.

Sosyal, kültürel ve tarihi bağlarımız komşu ülke Yunanistan’la aramızdaki mesafeleri daha da kısaltıyor; her yıl çok sayıda vatandaşımız Ege’nin öte yakasını görmek ve tanımak için Yunanistan’ı ziyaret ediyor.

Yunanistan, son yıllarda sözünü ettiğimiz işte tam da bu kültürel ve fiziki yakınlıkla da alakalı olarak, Türkiye’den çok sayıda öğrencinin de okumak ya da çalışmak için gitmeyi tercih ettiği bir ülke haline geldi.

Türkiye’den çalışan ya da çalışmayan öğrenciler, yurtdışı eğitim deneyimlerini kıyasla yakın ve tanıdık bir yerde yapmak için Yunanistan’ı tercih edebiliyor; liseli ya da üniversiteli olan bu gençler, “ Öğrenciler için Yunanistan Vizesi nasıl alınır? ” sorusunun yanıtını merak ediyorlar.

İşte bu yazımızda yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Türkiye’de öğrenci olan, çalışan ya da çalışmayan vatandaşlarımız için en güncel bilgilerden yola çıkarak Yunanistan eğitim, turistik, aile-arkadaş ziyareti vizesi şartları hakkında temel bilgileri derlemeye çalıştık;

 • Yunanistan için vize başvurusu nasıl yapılır?
 • Yunanistan için vize başvurusu yapmak isteyen öğrenciler nelere dikkat etmeliler,
 • Hangi durumlarda hangi vize türlerine başvurmalılar?” gibi yanıt bekleyen tüm soruları cevaplandırmaya çalıştık..

Öğrenciler için Yunanistan Vizesi Şartları

Öğrenci olarak komşu ülke Yunanistan’a gitmek isteyen vatandaşlarımız öncelikle seyahat etme gerekçelerini ve Yunanistan’da kalacakları süreyi göz önünde bulundurmalı, başvurularını buna göre gerçekleştirmelidirler.

Yunanistan için, herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin vatandaşı olmayan öğrenciler; örneğin kısa süreliğine tatil, tur veya gezi amaçlı seyahat edecek olanlar 90 günden az süreli vize talepleri için Yunanistan Schengen Vizesi’ne başvuru yapabilirler.

Komşu ülke Yunanistan’a seyahat edecek öğrenciler bu vize tipi ile Schengen ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkını da vizelerinin geçerlilik süreleri boyunca elde etmiş olacaklardır.

Schengen Vizesi Nedir?

Yunanistan Schengen vizesi: Yunanistan’a maksimum 90 güne kadar seyahat gerçekleştirecek öğrencilerin almaları gereken bir vizedir. Bir kaç gün veya maksimum 90 gün seyahat edecek öğrencilerin Öğrenciler için Yunanistan Schengen vizesine müracaat etmeleri gerekecektir.

Yunanistan, 2022 – 2024 yılı itibariyle en hızlı Schengen Vizesi veren ülkelerden birisidir.

Öğrenciler yukarda da ifade ettiğimiz gibi komşu ülke Yunanistan’dan aldıkları geçerli, çok girişli bir Öğrenciler için Yunanistan Schengen vizesi ile tüm Schengen ülkelerini vize geçerlilik süreleri boyunca ziyaret edebileceklerdir.

Yunanistan seyahatlerini 90 günden uzun sürecek şekilde planlayan, Yunanistan sınırları içerisinde eğitim görmek isteyen öğrenciler ise başta Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi olmak üzere diğer vize türlerini tercih etmelidirler.

Öğrenciler için Yunanistan Vize başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler işlemlerini Yunanistan Konsoloslukları ve Yunanistan Büyükelçiliği Konsolosluk ve Vize Departmanı aracılığıyla gerçekleştirmelidirler.

Öte yandan çalışan ya da çalışmayan, öğrenci olarak herhangi bir sebepten Yunanistan’a seyahat etmek isteyen tüm vatandaşlarımız Salt Visa danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak da gerekli Yunanistan vizelerini rahatlıkla alabilirler.

Öğrenciler için Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Nedir?

Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi, komşu ülke Yunanistan’a orada eğitim görmek için kısa ya da uzun süreli gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

Herhangi bir ulusal yazılı üniversite sınavı mevcut olmayan Yunanistan, yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye girişlerinde lise diploması üzerinde yer alan not ortalamasına ve üniversite ya da bölümlerin eğitim dillerine göre farklılık gösterebilmekle birlikte öğrencilerin Yunanca bilgilerine bakmaktadır. Ayrıca Yunanistan sınırları içersindeki bir üniversiteden denklik almak isteyen öğrencilerin, aynı bölümü Türkiye’de hali hazırda kazanmış olmaları gerekmektedir.

Yunanistan’da Eğitim konusu ile ilgili ayrıntılı ve güncel bilgiler için ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilmesini öneririz.

Öğrenciler için Yunanistan Dil Kursu Vizesi

Yunanistan’a kısa süreli eğitim kursları için gitmek isteyen öğrenciler de Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi almak durumundadırlar. Dil kursuna gidecek ülkeler vize başvurusu yapmadan önce öncelikle eğitim alacakları kuruma ödeme yapmaları ve bu kurumdan orijinal kabul belgesi almaları gerekmektedir.

Ayrıca okula yapılan ücret ödemesini gösterir dekont ve makbuzlarda Yunanistan dil kursu vize başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.

Öğrenciler için Yunanistan Turist Vizesi

Yunanistan Turistik Vize, gezi amaçlı seyahat edecek öğrenciler için geçerli bir vize kategorisidir. Herhangi bir eğitim faaliyetinde bulunmadan Yunanistan turuna veya herhangi bir Balkan turuna katılmak isteyen öğrencilerin bu vize türü ile Yunanistan vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Yunanistan Turistik Vize; Schengen Vizesi kapsamında yer alan kısa süreli bir vizedir. Öğrenciler bu vize türüyle maksimum 90 gün konaklama imkanı elde edebilirler.

Geçerli, çok girişli bir Yunanistan Turistik Vize ile öğrencilerin seyahat edilebilecekleri diğer ülkeler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, Romanya, Polonya, Portekiz, Macaristan, Malta, Norveç, Slovenya, Slovakya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, İsviçre, İspanya, İtalya.

Öte yandan Yunanistan Schengen Vizesi ve Yunanistan Kapı Vizesi farklı içeriklere sahip vizelerdir. Öğrenciler Kapı Vizesi ile Yunanistan ana-karasına veya Schengen ülkelerine seyahat edemeyecekler, Yunanistan ana-karasında herhangi bir eğitim ya da çalışma faaliyetinde bulunamayacaklardır.

Öğrenciler için Yunanistan Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan Ziyaret Vizesi: Yunanistan’da yaşayan aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret edecek öğrencilerin Yunanistan’a gitmek için başvuru yapmaları gereken bir vize türüdür.

Bu vize türü için öğrencilerin Yunanistan’da ziyaret edilecek akraba veya arkadaşlarından davetiye almaları gerekmektedir.

Öğrenciler için Yunanistan aile ziyareti vizesi ile başvuru yapan ve kabul alan öğrenciler aile, akraba ve arkadaşlarını ziyaret edebilir ayrıca vizelerinin geçerlilik süreleri boyunca turistik ve ticari amaçlı seyahatler de gerçekleştirebilirler.

Öte yandan daha önce de ifade ettiğimiz gibi Yunanistan’da herhangi bir eğitim faaliyetine katılacak öğrencilerin, Öğrenciler için Yunanistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi’ne başvurmaları gerekmektedir.

Öğrenciler için Yunanistan Vizesi Evrakları

 • Eski ve Yeni pasaportlar
 • 2 adet biometrik yeni vize fotoğrafı
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaportunuzun vizeli ve kaşeli sayfalarının fotokopisi
 • Şahsi son 3 aylık kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile hazırlanmış içerisinde seyahati finanse edebilecek kadar bakiyesi olan banka hesap dökümü.
 • Ticari seyahatlerde yine aynı şekilde temin edilmiş şirketin banka hesap dökümü,
 • Otel rezervasyonu
 • Uçak bileti rezervasyonu,
 • Seyahat tarihinden 1 gün önce başlayıp dönüş tarihinden 1 gün sonra eren orijinal seyahat sağlık sigortası.
 • İstanbul vize başvurularında online olarak doldurulmuş vize başvuru formu.
 • Vize ücreti: (Konsolosluk + Vize başvuru merkezi ücretleri dahil)

Öğrenciler İçin Yunanistan Vizesi Ek Evraklar

 • Mühür ve ıslak imzalı veya elektronik imzalı öğrenci belgesi
 • Sponsor olacak ebeveynin mesleki duruma göre eksiksiz mesleki evrakları
 • Sponsorun son 3 aylık yeterli bakiyesi olan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap dökümü.
 • Noter onaylı, orijinal anne ve bana tarafından imzalanmış Muvafakatname
 • Sponsor ebeveynden sponsor olunacağına dair ıslak imzalı sponsorluk yazısı

Öğrenciler için Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Avrupa Birliği Komisyonları, Yunanistan Cumhurbaşkanlığı ve Ortak Bakanlık Kurulu kararı doğrultusunda 2022 – 2024 yılında yapılacak vize başvurularında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için aşağıdaki ücretlendirme geçerli olacaktır:

 • Yunanistan Schengen vize harç ücreti: 80 €
 • Yunanistan transit vize harç ücreti: 80 €
 • Yunanistan Ulusal vize ücreti: 180 €
 • Öğrenciler için Yunanistan Ulusal vize ücreti: 90 €
 • AB Bilimsel araştırma programları için ulusal vize ücreti: 90 €
 • Yunanistan Schengen vize aracı kurum ücreti: 20 €
 • 0-12 yaş arası çocuklar için Schengen vize ücreti: Ücretsiz (Gratis)

Türkiye ve Arnavutluk’ta yaşayan etnik Rumlar için vize ücretlerinde indirim uygulanır.

Öğrenciler için Yunanistan Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan’a maksimum 90 güne kadar yapılacak tüm seyahatler için Yunanistan Schengen Vizesi düzenlenecektir. Bu doğrultuda aşağıdaki vize türleri için yapılacak vize başvurularında Yunanistan Schengen Vize ücreti ödenecektir:

 • Yunanistan turistik Schengen vize ücreti: 80 €
 • Yunanistan ticari / fuar Schengen vize ücreti: 80 €
 • Yunanistan aile, akraba, arkadaş ziyareti için Schengen vize ücreti: 80 €
 • Yunanistan 90 gün altı kısa dönem Schengen vize başvuru ücretleri: 80 €
 • 0-12 yaş arası bebek ve çocuklar için Schengen vize ücreti: Ücretsiz
 • Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Belarus, Ermenistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Kosova, Ukrayna ve Rusya vatandaşları Schengen Vize ücreti: 35 €
 • Kültürel amaçlı konferans ve ziyaretler için Schengen vize ücreti: 80 €
 • Sportif etkinlikler için Schengen vize ücreti: 80 €

Daha detaylı bilgi için ” Yunanistan Vize Ücretleri ” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Öğrenciler için Yunanistan Vize Başvuru Merkezi Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan’ın Türkiye Diplomatik Misyonları ve Konsoloslukları Schengen vize başvurularında 2 farklı vize aracı şirketle çalışmaktadır.

2022 – 2024 yılı itibariyle Kosmos Vize Yunanistan Vize Hizmet Ücretleri

 • Kosmos Vize hizmet ücreti: 20 € Konsolosluk ücreti: 80 €
 • Kosmos Vize Vip hizmet ücreti: 40 € Konsolosluk ve vize başvuru merkezi ücreti hariç.
 • Kosmos Vize mobil başvuru ücreti: 120 € (1-4 kişi için geçerli kişi başı ücrettir.)
 • Kargo ücreti: 30 TL
 • Biyometrik fotoğraf ücreti: 25 TL
 • Fotokopi, Faks, Çıktı ücreti: 1 TL Sayfa başı
 • SMS ücreti: 3 TL

2022 – 2024 yılı itibariyle VFS Global Yunanistan Vize Hizmet Ücretleri

 • VFS Global hizmet ücreti: 20 € Konsolosluk ücreti: 80 €
 • VFS Global Vip hizmet ücreti: 50 € Konsolosluk ve vize başvuru merkezi masrafları hariç.
 • Mobil biyometrik servis ücreti: 20 € Konsolosluk ve vize başvuru merkezi masrafları hariç.
 • Başvuru formu doldurma ücreti: 35 TL
 • Kargo/kurye ücreti: 10 €
 • Biyometrik fotoğraf ücreti: 20 TL
 • SMS bilgilendirme ücreti: 2 TL
 • Fotokopi, Faks, çıktı ücreti: 1 TL Sayfa başı

Öğrenciler İçin Yunanistan Vize Ücreti Kolaylıkları

Yunanistan diplomatik misyonları ve konsoloslukları sadece belirli amaçlarla seyahat edecek öğrencilerin vize ücretlerinde bir takım kolaylıklar sağlamaktadır.

Bu doğrultuda:

 • 0-12 yaş arası öğrencilerden Yunanistan vize ücreti alınmamaktadır.
 • Ebeveyni AB vatandaşı olan 25 yaş altı öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır.
 • Türkiye’de faaliyet gösteren Yunanistan kurumlarında eğitim alan öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır.
 • Kültürel amaçlı okul gezisine katılacak öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır.
 • Avrupa Birliği veya Birleşmiş Milletlerin eğitim, öğrenci değişim programlarına katılacak öğrencilerden Yunanistan vize ücreti alınmamaktadır.

Öğrenciler için Yunanistan Schengen Vize Sponsorluğu Nedir?

Öğrenciler için Schengen vize sponsorluğu, konsoloslukların vize başvurularında talep ettiği standartları yerine getiremeyen kişilerin vize standartlarını dolaylı yönden yerine getirmesini sağlayan yönteme verilen isimdir.

Konsolosluklar vize başvuru sahiplerini yakından tanımak için başvuru sahibinden geçimini sağladığı işi, aylık kazancını, yaşadığı şehri ve medeni durumunu ispat etmesini talep eder. Konsolosluğun talep ettiği bu koşulları öğrenci olması nedeniyle yerine getiremeyen kişiler ise Yunanistan için Schengen Vize başvurularında kendilerine sponsor göstererek sponsor üzerinden vize talebi oluşturabilmektedirler.

Öğrenciler Yunanistan Vizesi Başvurularında Sponsor Göstermek Zorunda mı?

Öğrenciler, uygun finansal duruma sahip olmamaları ve ebeveynlerine bağımlı olmaları nedeniyle Yunanistan Vizesi başvurusu için sponsor göstermek zorundadırlar. Ancak düzenli geliri olan (çalışan) öğrenciler yeterli gelire sahip ve reşit ise sponsor göstermeden de vize başvurusu yapabileceklerdir.

Hem öğrenci hem de çalışan olarak vize başvurusu yapacaklara daha doğru başvuru yapabilmeleri için Vize Danışmanlık hizmeti almalarını tavsiye ederiz.

Yunanistan Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Öğrencilerin; Yunanistan Konsolosluğuna 3-5 gün konaklama olacak şekilde turistik vize başvurusunda bulunuyor, otel ve uçak biletlerini satın alınmış şekilde sunuyorlarsa turistik vize başvurusu için bankalarında en az 5-6 bin TL para bulundurmaları gerekmektedir.

Öğrenciler için Yunanistan Vizesine başvuran vatandaşlarımızın; eğer otel ve uçak bileti satın almadan vize başvurusunda bulunuyorlarsa bu kez banka hesaplarında vize işlemleri için en az 9-10 bin TL para bulundurmaları gerekmektedir.

Uzun süreli seyahatler için de benzer aralıklarda paranın vize başvurusunda bulunacak öğrencilerin ya da bu öğrencilerin sponsorlarının banka hesaplarında bulunması gerekmektedir.

Hem Öğrenci Hem de Çalışan Öğrenciler Yunanistan için Nasıl Vize Başvurusu Yapmalı?

Öğrenci olup aynı zamanda çalışan öğrenciler Öğrenciler için Yunanistan Vizesi başvurularını öğrenci ya da çalışan olarak yapabileceklerdir. Ancak yukarda da ifade ettiğimiz gibi; öğrencilerin, eğer freelance ya da düşük gelirli bir işte çalışıyorlarsa Yunanistan Vizesi başvurularını sponsor göstererek yapmaları tavsiye edilir.

Aylık geliri yüksek, asgari ücretin üzerinde maaş alan öğrenciler; iş yerlerinde uzun süredir çalışıyorlarsa vize başvurularını sponsor göstermeden de yapabilirler.

Öğrenci olup aynı zamanda çalışıyorsanız ” Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Vizesi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Üniversite Öğrencilerinin Yunanistan Vize Başvurusu İçin Transkript Sunmaları Gerekir mi?

Uzun dönem vize başvurularında Yunanistan’da eğitimlerini sürdürmek istedikleri kurumların da istekleri doğrultusunda vize başvurusu yapacak öğrencilerin transkript belgesi de sunmaları gerekmektedir. Ancak kısa dönem Yunanistan C tipi vize diğer bir deyişle Schengen vizesi için başvuru yapacaksanız transkript belgesini sunmanız gerek yoktur.

Öğrencilerin Yunanistan Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır ?

Öğrencilerin Yunanistan Schengen vize başvuruları Konsoloslukların bulunduğu şehirler olan: İstanbul, Ankara, Edirne ve İzmir’de 5-15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreler resmi tatil günlerinde ve bazı istisnai durumlarda daha uzun olabilir.

Öğrencilerin Konsoloslukların bulunmadığı ancak vize başvuru merkezlerinin bulunduğu Antalya, Gaziantep, Bursa, Trabzon, Bodrum, Kuşadası, Ayvalık, Marmaris’ten yapacağı Schengen vize başvuruları ise ortalama 10-21 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır.

90 gün üzeri uzun süreli ikametler için yapılan Öğrenciler için Yunanistan Vizesi başvurularında değerlendirme süreleri de uzayabilmektedir.

Öğrenciler için Yunanistan Vize Reddi

Öğrenciler için Yunanistan Vizesi Reddi; Yunanistan için çeşitli sebeplerle vize başvurusu yapmış öğrencilerin vize almaya uygun bulunmadığı, öğrencinin seyahat sonrası yaşadığı ülkeye geri dönmeyeceği, konsolosluğun vize şartlarının yerine getirilmediği veya hatalı vize başvurusu yapılmış olabileceği anlamlarına gelebilecek bir sonuçtur.

Öğrenciler için Yunanistan Vize Reddi, öğrenciler için bir yurt dışı çıkış yasağı değildir. Vize reddi almış bir öğrenci Konsolosluğun vize red gerekçelerini ortadan kaldırması halinde yeniden vize onayı alabilecektir.

Yunanistan Konsolosluklarından vize reddi almış bir öğrenci daha kolay vize alabileceği düşüncesiyle kısa süre içerisinde bir başka Schengen Konsolosluğuna vize başvurusu yapmamalıdır. Öğrencinin Yunanistan Konsolosluğundan almış olduğu vize reddi 26 Schengen devleti Konsolosluğunun sisteminde de görünecektir. Dolayısıyla vize reddi sonrası kısa süre içerisinde yeni bir başvuru yapacaksanız ve diğer ülke konsolosluklarından vize talep etmek için geçerli bir nedeniniz yok ise ret sonrası yeni başvurunuzu her zaman Yunanistan Konsolosluğuna yapmanızı tavsiye ederiz.

Daha detaylı bilgi için ” Yunanistan Vize Reddi ” yazımızı okumanızı öneririz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Popüler Yazılar

Diğer Vizeler

Google Değerlendirme Notu
4.9
950 yoruma göre
js_loader