Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Vizesi

Değerli SaltVisa ziyaretçileri, Freelance çalışanlar için Yunanistan vizesi konusu üzerine hazırladığımız web sayfamıza hoşgeldiniz.

Freelance olarak çalışıyor ve Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapacaksanız ziyaret etmekte olduğunuz bu sayfada bulunan bilgilerden yola çıkarak Yunanistan vize başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Vizesi Şartları

Bordo renkli, Umuma mahsus pasaportlara sahip freelance çalışan vatandaşlarımız Yunanistan vize işlemlerine tabidir.

Yeşil renkli/Hususi, Gri renkli/Hizmet ve Siyah renkli/diplomatik pasaportlara sahip vatandaşlarımız Yunanistan’a 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Yunanistan Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek freelance çalışanlar vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları ve vize için parmak izi bilgilerini beyan etmeleri zorunludur.

Schengen vizesi için son 59 ay içerisinde parmak izi vermiş ve vize onayı almış serbest çalışanlar vize başvuruları sırasında hazır bulunmaları gerekmemektedir.

Yunanistan vize başvurusunda bulunacak freelance çalışanlar vize ücretlerini geri iade edilmeksizin ödemek zorundadır.

Vize başvuruları Konsoloslukların görev alanlarına göre kabul edilecektir.

Yunanistan vizesi için İstanbul’dan başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

Yunanistan vizesi için Ankara’dan başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van ve Yozgat.

Yunanistan vizesi için İzmir’den başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Balıkesir.

Yunanistan vizesi için Bursa’dan başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

Yunanistan vizesi için Trabzon’dan başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova ve Zonguldak.

Yunanistan vizesi için Antalya’dan başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak ve Balıkesir.

Yunanistan vizesi için Gaziantep’ten başvuru yapacak freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van ve Yozgat.

Yunanistan vizesi için Edirne’den başvuru yapacak Freelance çalışanların aşağıdaki şehirlerde ikamet etmeleri gerekecektir:

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ.

Yunanistan vize için başvuru yapacak freelance çalışanlar vize başvurularında vize aracı kurum kullanmaları gerekebilir. Yunanistan vize başvuruları Türkiye genelinde VFS Global ve Kosmos Vize tarafından kabul edilecektir.

Vize başvuruları randevulu kabul edilecektir. Schengen vize randevuları ücretsizdir. Randevular Kosmos Vize veya VFS Global resmi web sayfalarından alınacaktır. Arzu eden vatandaşlarımız vize başvurularını doğrudan ikamet adreslerine hizmet veren Yunanistan Konsolosluğuna randevu alarak yapabilecektir.

Yunanistan vizesine seyahat tarihinden en geç 15 iş günü önceden başvuru yapılabilecektir. Antalya, Gaziantep’ten yapılacak vize başvurularında daha uzun süreye ihtiyaç duyulabilir.

Yunanistan Schengen vize başvurularının sonuçlanma süresi 15-45 iş günü olarak belirlenmiştir. Ancak Konsoloslukların duruma göre bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir.

Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Vize başvurusu yapabilmek için yeterli sürenin bulunduğundan emin olunmalı.
 • İkamet edilen şehire hizmet veren Konsolosluktan veya vize merkezinden randevu alınır.
 • Vize evrakları randevu tarihinden en geç 7 gün içerisinde hazırlanır.
 • Vize ücreti nakit ve Euro olarak hazırlanır.
 • Randevu saatinden en geç 15 dakika önce vize başvuru merkezi veya Konsolosluk ziyaret edilir,
 • Randevu sırası geldiğinde evraklar vezneye teslim edilir, vize ücreti ödenir ve parmak izi beyanında bulunulur.
 • Randevu günü verilen vize takip fişi ile başvuru merkezlerinin web sayfasından vize durumu sorgulanır.
 • İşlemi tamamlanmış pasaportlar başvuru merkezinden vize takip fişi ve kimlik kartı ile teslim alınır.

Yunanistan vizesini vize danışmanlık acentaları aracılığıyla alacak freelance çalışanlar vize başvuru evraklarını vize takip acentalarına kargo veya üçüncü kişiler aracılığıyla ulaştırarak vizelerini daha kolay edinebilirler.

Yunanistan vizenizi aracı şirketler aracılığıyla almadan önce ‘’Vize Takip Şirketleri’’ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

 1. Seyahat dönüşü en az 3 ay geçerli pasaport ve eski pasaportlar
 2. 2 adet, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 3. Eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış Yunanistan Schengen vize başvuru formu
 4. Kimlik fotokopisi
 5. E-devletten alınmış barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 6. E-devletten alınmış aile ve adres bilgilerini gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. Yunanistan vize randevu belgesi çıktısı
 8. Yunanistan vize ücreti ve vize başvuru merkezi ücreti (toplamda 100 €)
 9. Otel veya Airbnb rezervasyonu
 10. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu
 11. Varsa Konsolosluk mevzuatına uygun davetiye
 12. Seyahat tarihinden önce başlayan seyahat dönüşünden sonra devam eden sadece Schengen bölgesini kapsayan, en az 30.000 € teminatlı orijinal seyahat sigortası.
 13. Konsolosluğa hitaben İngilizce veya Türkçe yazılmış çalışma şekli, seyahatin amacı, gidiş-dönüş tarihleri, seyahat sponsoru ve geri dönüş taahhüdü veren vize talep dilekçesi.
 14. Varsa iş sözleşmesinin fotokopisi
 15. Uzmanlığı gösterir diploma, sertifika ve alınan eğitimlere ait belgelerin fotokopileri
 16. Varsa portfolyo fotokopisi
 17. Hizmet verilen iş yerlerinden alınmış Konsolosluğa hitabe kaşe ve ıslak imzalı referans yazısı
 18. Varsa referans yazısı alınan şirketin güncel tarihli faaliyet belgesi, oda sicil kaydı, sicil gazete, imza sirküleri ve vergi levhası fotokopileri
 19. Son 3 aylık, içerisinde seyahati finanse edecek miktarda bakiyesi bulunan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış banka hesap özeti
 20. Freelance çalışan aynı zamanda emekli ise son 3 aylık bankadan kaşeli, ıslak imzalı ve banka imza sirküleri ile alınmış emekli maaş dökümü.
 21. Varsa tapu, araç ruhsatı ve kira geliri fotokopileri

Freelance Çalışanlar İçin Yunanistan Schengen Vize Ücreti

0-5 yaş arası çocuklar ücretsiz.

6-12 yaş arası çocuklar için Konsolosluk Schengen vize ücreti: 40 €.

12 yaş üstü kişiler için Yunanistan Konsolosluğunun Schengen vize ücreti: 80 €

Yunanistan vize başvuru merkezi Kosmos Vize ve VFS Global hizmet ücreti: 20 €

Yunanistan Vip vize ücreti: 50 € (vize ücretine ek olarak)

Vize ücretleri Euro ve nakit olarak tahsil edilecektir. Kredi kartı ve banka havalesi geçerli değildir.

Freelance Çalışanların Yunanistan Vize Başvuruları Kaç Günde Çıkar?

Freelance çalışanların Yunanistan Schengen vize başvuruları 2020 yılında aşağıdaki süre aralıklarında sonuçlanacaktır:

%70 4-5 iş günü
%80 5-8 iş günü
%90 8-15 iş günü
%100 15-45 iş günü aralığında sonuçlanır.

Freelance Çalışanlara Yunanistan Vizesi Çıkar mı?

Yunanistan Konsolosluklarının vize uyum koşullarını yerine getiren, seyahat amacı net ve anlaşılır olan, Türkiye’ye geri dönüleceğine dair güçlü etkenleri bulunan freelance çalışanların vize onayı almalarının önünde ciddi bir engel görünmemektedir.

Konsoloslukların istedikleri evrakları hazırlayamayan freelance çalışanlara vize danışmanlık hizmeti almalarını ve vize başvurularını sponsor göstererek yapmalarını tavsiye ederiz.

Yunanistan Schengen vize işlemleri hakkında daha detaylı bilgi için ”Yunanistan Turistik Vize Başvuru Rehberi” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Okumaktan yorulduysanız, bizimle iletişime geçin!
Vize danışmanlarımızla görüşün, hizmetlerimiz hakkında bilgi edinin ve başvuru sürecinizi başlatın.
Hızlı İletişim
Vize danışmanlarımızla görüşmek için iletişim bilgilerimiz

Diğer Yazılar

Google Değerlendirme Notu
4.9
915 yoruma göre
js_loader